HP ziet ram oplopen tot 35 procent van pc-kosten door stijgende geheugenprijzen

De stijgende prijzen voor geheugenchips zorgen ervoor dat het aandeel van ram in de totale kostprijs van een pc nu op 35 procent ligt. Dit meldt pc-maker HP. Het bedrijf geeft aan dat dit een verdubbeling is ten opzichte van het vorige kwartaal.

In het vierde kwartaal van vorig jaar vormde ram nog 15 tot 18 procent van de pc-kosten, schrijft The Register. HP meldt de verdubbeling van het aandeel in de totale prijs in een toelichting op zijn financiële cijfers voor het eerste kwartaal van 2026. Interim-ceo Bruce Broussard van HP zegt dat het bedrijf langetermijnovereenkomsten heeft voor de levering van geheugenchips dit jaar.

Verder heeft de pc-maker nieuwe toeleveranciers, die na versnelde kwalificatie toetreden tot de supplychain voor het bedrijf. HP legt ook strategische voorraden aan voor specifieke belangrijke producten, die het niet nader noemt. Mogelijk gaat het om duurdere pc's en laptops, waarop meer marge zit. Eind november vorig jaar gaf Broussards voorganger, ceo Enrique Lores, al aan dat sommige HP-laptops minder geheugen krijgen.

Wie accepteert welke prijsverhogingen?

Interim-ceo Broussard zegt nu ook dat HP in verhoogd tempo productconfiguraties aanpast. Daarbij probeert het bedrijf een balans te vinden tussen zijn aanbod, de vraag van klanten en de mate waarin verschillende partijen prijsverhogingen accepteert. Het gaat daarbij om HP zelf en consumenten, maar ook om distributeurs en pc-winkels, evenals grote bedrijven die computers direct bij HP betrekken.

HP OmniBook 7 Laptop 14-fs0603ndx
HP OmniBook 7 Laptop 14-fs0603ndx (beeld: HP)

Door Jasper Bakker

Nieuwsredacteur

26-02-2026 • 13:42

32

Reacties (32)

Sorteer op:

Weergave:

Ik vind het best bijzonder dat mijn 64GB ram nu meer waard is dan de laptop waarin het zit.

Maar zoals @Blitzdoctor al aangeeft, dit kan je dus oplossen door even een rem erop te zetten. Na covid waren de onderdelen ook idioot geprijsd, ik verwacht dat ook dit allemaal wel weer back to normal zal gaan.

Het zal alleen even geduld meebrengen en er is ook genoeg tweedehands spul in omloop om een defect onderdeel op te lappen als de nieuwprijzen gelijk staan aan 1/3 van een nieuwe unit in normale tijden.
Maar dat is het hem juist, na covid zijn de prijzen niet back to normal gegaan. Ze zijn geplateau'd maar niet terug gegaan naar oude "normale" prijzen. Als bijvoorbeeld ram geheugen nu, 400-500 euro kost, wat eerst 100 euro was, is dat nieuwe normaal 200-300 euro, en dan mag je nog in de handen klappen.
Als ik kijk naar ddr4 geheugen, was ik voor 16gb vorig zomer 40 a 50 euro kwijt geweest. Is toch aardig goedkoop?

Kost nu overigens 200 euro, dus laat die 16gb extra lekker zitten.

[Reactie gewijzigd door Mooraalkikker op 26 februari 2026 14:19]

Ja vorige zomer was het nog betaalbaar, mijn voorbeeld van 100 euro was sowieso gericht op 32gb. En een snel gemiddelde. En dan is DDR5 ook nog eens nog duurder.

Maar toch, als straks het RAM tekort niet meer aan de orde is, denk ik niet dat de prijzen weer op 40-50 euro gaan zitten. Als dat nu 200 euro kost, en over een jaar 300-400 (want de prijzen blijven stijgen), dan mogen we blij zijn als de prijzen stabiliseren op 200 euro... :'(

Naja, blij ben ik dan niet!

[Reactie gewijzigd door Enjoyer op 26 februari 2026 14:50]

Vertel mij wat. Mijn videokaart gaf de geest exact in 2021 toen er een globaal chiptekort was; ik had de keus tussen 3k uitgeven aan een videokaart die nooit tot zijn recht was gekomen in mijn verouderde PC of 3k uitgeven aan een gaming laptop. Dat zijn nog eens keuzes die je graag haastig maakt!

Want ja... als je wacht tot het kapot gaat, dan zit je ineens zonder. Dat is een belangrijke vraag die je jezelf moet stellen voordat je de rem intrapt. Kun je dagen zonder zitten? Kun je de sterke woorden waarmaken, of is het uiteindelijk onrealistisch omdat het onderdeel is van je dagelijkse levensstijl?

Ik kon dat dus absoluut niet, dus ik mocht flink betalen. Nu het na een paar jaar weer gebeurd zie ik voordeel in het opbouwen van reserves ook waar het hardware betreft. Je moet tegenwoordig gaan chiptekort-preppen zeg.
Ik had willen upgraden maar Ik koop niks meer tenzij er iets stuk gaat.
Tenminste kan iedereen nu grappige plaatjes renderen.
Ja echt hè... En een paar clubjes die er een hele hoop geld aan verdienen nu. Wat mij betreft mag het keihard instorten.
Bijna een jaar geleden (12 maart '25) kocht ik een 2x 24 GB DDR5 6000 MT/s kit: €151.

Exact diezelfde kit nu: €639. 4x over de kop. Dit mag met rust als "totaal bezopen" bestempeld worden.
Idem, ruim een jaar geleden een setje 32GB 6000 MT/s gekocht voor 109 euro. Hedendaags kost deze 439 euro. Ronduit bizar...
Als er geen wereldwijd tekort was wel ja. Maar in die realiteit leven we niet... er is wel een wereldwijd tekort. En dan gaat vraag en aanbod zijn ding doen.

Het is zo normaal dat je zou kunnen stellen dat het naar ontwerp functioneert.
er is wel een wereldwijd tekort
Nope. Dat is er niet. Nog niet. Want DDR5 chips op dood-ordinaire geheugenreepjes zijn niet geschikt voor AI versneller kaarten.

De prijzen schieten nu al de pan uit omdat producenten alvast HBM productie capaciteit wil inkopen voor chips voor toekomstige AI versneller kaarten. Dus als je nu DDR5 productie capaciteit wil reserveren betaal je meer. Dit zet vervolgens huidige RAM prijzen onder druk, waardoor zelfs DDR4 meegaat in de prijsstijging.
Vorig jaar 6x64 voor 1980 euro. Die modules kosten nu 2500 per stuk.

Klant mag Intel op de knietjes bedanken voor dat geheugenlek in hun netwerkdrivers. Toen met spoed bijgeprikt voordat we erachter waren dat het een geheugenlek betrof, lek inmiddels opgelost en voor de komende 3 jaar voldoende geheugen :).
Ik heb nog net een knappe laptop gehaald voor 400 euro. Inclusief goedkope oude geheugenprijs!
Hopelijk komt er een omkeer in ram vretende software. Zou een mooie ontwikkeling zijn. Probleem van een andere hoek bekijken.

Het is blijkbaar normaal dat een simpele website homepage 300mb ram moet gebruiken in idle. 600 mb is geen uitzondering voor een tabblad.
En ondertussen bieden ze ook laptops aan met "1.2TB opslag". Wat een lekker anti-consumenten manier is om te schrijven. Lees dit eens:

Amazon.com: HP Ultrabook Laptop with Office 365 - Copilot AI - 1.2TB Storage - 8GB RAM - Intel Core | Thin & Portable, Anti-Glare Display, 1TB OneDrive + 192GB SSD, win11, Fast Charge and 12hrs Battery, no Mouse : Electronics

Als alleen de kop op het artikel staat en je tante loopt in een mediamarkt dan zal die niet snappen dat er een micro-SSD inzit (en er zijn weer modellen met EMMC, en vet veel retailers zetten alleen het stukje tot de Intel Core er in), en dat die 1TB onedrive voor maar een jaar is...
Ik heb om deze reden laatst 32gb DDR5 SO-DIMM gekocht voor €200 2e hands inclusief adapters om ze te runnen in m'n desktop-pc. Gekke boel, maar anders was het niet te doen.

Performance is tot nu toe ideaal. Alles draait super stabiel op 4800mhz.
Duurt wel een jaar of 2 eer de prijzen terug wat op niveau komen.
We kunnen maar hopen en bidden dat heel wat developers, Microsoft op kop, dit jaar wat hard nodige optimalisaties uitvoeren.

Ik zag onlangs op Twitter iets passeren, splinternieuwe laptop, 8 GB RAM (te weinig I know) , gewoon Windows 11 erop, was al meer dan 4GB RAM in gebruik. Met niets te doen, enkel bureaublad.

Dat is gewoon waanzinning slecht gewerkt, zo'n dingen moeten echt aangepakt worden
Ja, was bij Win 10 ook al zo (wordt wel telkens erger). En als je er 16GB of meer in zet, pakt Windows nog meer RAM.

Ik kon in de Black Friday periode van 2024 nog een laptop met 32GB en een SSD van 1TB kopen voor een (voor mij) redelijke prijs (was een 2022 model, maar voldoet prima).

Om te kunnen reageren moet je ingelogd zijn