WK 2026: Scoor de beste deals! Stel jouw winnende opstelling samen met behulp van ons advies.

Apple riskeert in India boete tot 38 miljard dollar om App Store-betalingen

Een boete van mogelijk 38 miljard dollar voor Apple in India lijkt nabij nu het bedrijf alsnog financiële informatie levert aan de antitrusttoezichthouder. Het gaat om het verplichte gebruik van Apples betalingssysteem voor appmakers, waarover onder meer Tinder een klacht indiende.

Apple ontkent dat het marktregels schendt en vecht in een aparte rechtszaak de herziene antitrustregels in India aan. Volgens die bijgestelde regels mag de toezichthouder boetes opleggen op basis van de wereldwijde omzet van een bedrijf, in plaats van boetes gebaseerd op de lokale omzet. De toezichthouder heeft financiële informatie van Apple nodig om de boete te berekenen. De hoogte daarvan kan oplopen tot 38 miljard dollar, meldt Reuters.

Apple zou met het verplichte gebruik van zijn betalingssysteem misbruik maken van zijn dominante marktpositie bij iPhone-apps. Dit stellen Tinder-eigenaar Match Group en start-upvereniging Alliance of Digital India Foundation in de klacht die ze in 2021 indienden. Het gebruik van alternatieve betalingssystemen zou worden belemmerd of effectief onmogelijk worden gemaakt.

Speelde eerder al in Nederland

In Nederland speelde vijf jaar geleden een vergelijkbare zaak, ook met Tinder. Daarbij kreeg Apple van toezichthouder ACM een last onder dwangsom van 50 miljoen euro opgelegd. De betaling van die 'boete' is echter opgeschort, in afwachting van Europees overleg dat Apple hierover voert. De vraag is daarbij hoe hoog de verplichte afdracht mag zijn voor appmakers die het betalingssysteem van de Apple App Store gebruiken.

App Store. Bron: Nurphoto/Getty Images
App Store. Bron: Nurphoto/Getty Images

Door Jasper Bakker

Nieuwsredacteur

04-06-2026 • 09:11

18

Submitter: protected22

Reacties (18)

Sorteer op:

Weergave:

Ik blijf het vreemd vinden dat landen denken recht te hebben op wereldwijde omzet. Zou leuk worden als de belastingdienst zo zou gaan rekenen.
Waarom niet? De wereldwijde omzet wordt ook gebruikt om in een land voet aan de grond te krijgen en daar eerst "gratis" en goedkope diensten aan te bieden. Ben je als speler in dat land groot genoeg, dan kun je eisen gaan stellen en winst maken.
Andersom boeken bedrijven hun winsten in een land, en hun kosten in een ander land om zo min mogelijk belasting te betalen.
Ach, bedrijven zoeken landen op waar ze het minst belasting hoeven te betalen en sluizen daar al hun winst naartoe. Dit soort globale spelers moet je op een globale schaal aanpakken anders heb je helemaal geen poot om op te staan. Hoog inzetten en kijken hoe het loopt.
Dit hebben de bedrijven ook zelf mede in de hand gewerkt.
Er worden b.v. constructies gemaakt om met winsten te schuiven (bekenste is dat je een "IP" holder hebt in een ander, belasting vriendelijk, land waar je flink aan moet betalen zodat je lokaal de winst drukt).

Wereldwijde omzet kan je niet echt faken of mee schuiven.
Je kunt het over percentages hebben wat redelijk is tov de lokale markt omzet maar daar kan de rechter dan naar kijken. Het gaat hier om de maximale boete, dat betekend niet dat die ze die ook gaan eisen.
Dat doet de Amerikaanse Belastingdienst ..
U.S. citizen and resident aliens living abroad should know their tax obligations. Their worldwide income -- including wages, unearned income and tips -- is subject to U.S. income tax, regardless of where they live or where they earn their income. They also have the same income tax filing requirements as U.S. citizens or resident aliens living in the United States.
bron

Dus ongeacht waar je woont, ongeacht waar je geld verdient .. je moet altijd Amerikaanse belasting betalen. "Gelukkig" mag je de belasting die je al betaald hebt er vanaf trekken.
Landen hebben AL het recht IN hun eigen land, wat raar dat je dat vreemd vindt...

Het is ook Apple's recht zich terug te trekken uit India als het ze niet zint, dan betalen ze niet maar kunnen ze die markt niet meer bedienen.

Als ze nou niet altijd al de belasting zouden ontwijken door alles weg te sluizen waren de regels vast wat beter geweest voor multinationals, maar dat is dus niet het geval!
Dat lijkt inderdaad vreemd, maar er is niet echt een alternatief. Alle andere maatstaven zijn zo makkelijk te manipuleren, dat het onvoldoende basis is om wat dan ook van boete op te baseren.
En vervolgens dreigt Apple met het verlaten van de Indiase markt en/of het produceren van producten in India en eindigt de boete in een veel lagere, bijna symbolische, "boete".....
En vervolgens dreigt Apple met het verlaten van de Indiase markt en/of het produceren van producten in India en eindigt de boete in een veel lagere, bijna symbolische, "boete".....
Een bluf die gewoon onterecht is, want een India (weliswaar grotendeels arm volk), maar ook eerder de EU, is gewoon een enorme markt met het aantal inwoners. Zeker, de EU heeft een grote welvaart.
Die bluf is niet onterecht. Afgelopen jaar verkocht Apple 14 miljoen telefoons in India. Daarmee komen ze op een marktaandeel uit van 9 procent. De Indiaase markt wordt gedomineerd door Chinese telefoon bouwers en Samsung.

Zet die 14 miljoen verkopen op 714 euro per stuk dan is de bruto omzet 10 miljard euro per jaar. Dan moet je daarvan de kosten aftrekken. Stel dat die 50% bedragen, dan verdienen ze 5 miljard euro per jaar aan de telefoons in India. Dat betekend dat ze bijan acht jaar lang alle winst kwijt zijn.

Lijkt me niet dat Apple dat gaat doen, dan gebruiken ze die productie capaciteit en onderdelen liever voor andere markten.
Je vergeet de opbrengst van de in-app aankopen die juist ten grondslag liggen aan deze boete.
Net zoals ze hebben gedreigt om bepaalde producten en diensten niet meer in europa te verkopen als de de DMA van kracht zou worden in de EU, puntje bij paaltje willen ze gewoon producten en diensten verkopen.

review: Bangmakerij of terechte kritiek? Grote techbedrijven verzetten zich t...

Als overheid moet je niet ingaan op dit soort dreigementen, als een bedrijf zijn producten niet meer in jouw land aan wil bieden als bepaalde wetten ingaan dan verkopen ze maar niet in jouw regio.
Zeker bij dit soort machtige bedrijven moeten overheden zeer terughoudend zijn om ze enige vorm van inspraak op wet- en regelgeving te geven.
Dat zou Apple meer pijn doen dan India :).
Er zijn genoeg alternatieven voor Apple-producten, maar voor de-risking met China zijn er niet zoveel alternatieven van de schaal als India. Zelfs in India heeft Apple moeite om een "supply chain" op te zetten met voldoende leveranciers en van voldoende hoge kwaliteit, laat staan dat ze dat in andere landen zouden vinden of opgebouwd krijgen.
Aan de andere kant natuurlijk ook om te voorkomen dat bedrijven dan maar de regels blijven overtreden omdat ze de boetes te makkelijk kunnen afkopen waarbij ze het verschil elders wel weer goed maken.

De boete is bedoeld om het gedrag aan te passen
Die belachelijke dreiging van zulke boetes neem ik met een korrel zout. Als die boete komt zal die veel lager zijn. Komen onderhandelingen. Als Apple echt zoveel miljarden moet betalen gaan ze waarschijnlijk gewoon weg uit India want dan valt er niets meer te verdienen.

De EU weet tenminste nog maat te houden. Doet wel zeer voor het bedrijf maar niet zeer genoeg dat ze hun koffers inpakken. De meeste landen weten ook dat ze hun burgers geen boetes moeten opleggen die zo hoog zijn dat ze die in hun hele leven niet kunnen betalen. Dan verhuizen ze naar een ander land om een nieuw leven op te bouwen.
Volgende nieuwsbericht:
"Apple koopt India en hoopt daarmee een wereldmacht te worden"
De 30%-commissie van dominante digitale stores (Apple store / Google playstore / /Valve steam / Sony playstation store / Microsoft Xbox store) is niet te rechtvaardigen als vergoeding voor geleverde service. Het is monopolistisch gedrag, ontwikkelaars betalen niet omdat de service 30% waard is, maar omdat toegang tot gebruikers kunstmatig via één poort wordt gecontroleerd. De marges zijn dan ook gigantisch oplopend richting 75-80% voor verschillende stores!!

Om te kunnen reageren moet je ingelogd zijn