AMD brengt FSR Diamond met multiframegeneration naar volgende Xbox

AMD werkt aan de volgende generatie van zijn FSR-upscalingtechniek. Die krijgt de naam FSR Diamond en de volgende Xbox zal die ondersteunen, bevestigde Microsoft. Met de techniek introduceert AMD zijn eigen versie van multiframegeneration om hogere framerates te bereiken.

Microsoft deelde donderdag meer details over zijn toekomstige Xbox-spelcomputer tijdens de GDC-ontwikkelaarsconferentie, waarbij ook de nieuwe upscalingtechniek werd genoemd. AMD's gpu-baas Jack Huynh bevestigde vervolgens op sociale media dat deze FSR Diamond gaat heten. Volgens hem krijgt de techniek meerdere nieuwe functies.

Zo moet FSR Diamond een verbeterd upscalingalgoritme krijgen. Ook moet de techniek multiframegeneration gaan ondersteunen, waarbij meerdere AI-frames tussen twee 'gewone' frames worden geplakt voor een hogere framerate. AMD komt daarmee dichter in de buurt van Nvidia's DLSS, dat al sinds 2025 multiframegen ondersteunt. Ook moet de techniek verbeteringen doorvoeren op het gebied van raytracing en pathtracing.

FSR Diamond zal hoogstwaarschijnlijk ook beschikbaar komen voor gewone pc's, al is het niet bekend voor welke gpu's de techniek geschikt zal zijn. De volgende Xbox Project Helix-console krijgt naar verwachting een gpu op basis van de toekomstige RDNA 5-architectuur, hoewel dat nog niet officieel is bevestigd. De huidige AMD Radeon RX 9000-videokaarten zijn nog gebaseerd op RDNA 4.

Het is ook nog niet duidelijk wanneer FSR Diamond precies zal verschijnen. Microsoft zal de eerste Project Helix-alfaversies in 2027 naar ontwikkelaars sturen. Naar verwachting verschijnen AMD's RDNA 5-videokaarten in datzelfde jaar.

Xbox Project Helix

Door Daan van Monsjou

Nieuwsredacteur

12-03-2026 • 16:09

30

Reacties (30)

Sorteer op:

Weergave:

FSR Diamond zal hoogstwaarschijnlijk ook beschikbaar komen voor gewone pc's, al is het niet bekend voor welke gpu's de techniek geschikt zal zijn.
AMD kennende zal dat beperkt worden tot nog uit te komen GPU's, ook al zouden huidige GPU's het hardwarematig aankunnen. Zie het FSR 4 INT8 op RDNA 2 en 3-verhaal. Vergelijk dat met een Nvidia, die veel nieuwe DLSS-releases implementeert op oude GPU's.

[Reactie gewijzigd door The Zep Man op 12 maart 2026 16:22]

"AMD kennende", dat hebben ze pas 1 generatie gedaan terwijl het daarvoor altijd backwards compatible was.

Klinkt nogal als onnodig AMD bashen. Als het Nvidia was, had ik het eerder begrepen aangezien het daar standaard was dat de nieuwe DLSS alleen op de nieuwste gen kaarten werkte.
"AMD kennende", dat hebben ze pas 1 generatie gedaan terwijl het daarvoor altijd backwards compatible was.
Het gaat er niet om dat het één generatie was. Het gaat erom dat het onnodig was. Het is aangetoond dat het op oudere generaties kan draaien, en AMD heeft geen goed antwoord waarom dat niet officieel ondersteund wordt.
Klinkt nogal als onnodig AMD bashen.
Als het gedrag van AMD noemen gelijk is aan AMD bashen, dan basht AMD zichzelf. Overigens heb ik ook maar weinig goede woorden voor Nvidia. :+
Het gaat er niet om dat het één generatie was.
Volgens mij gaat het daar wel om. Als je de bewoording "AMD kennende" gebruikt insinueer je daar voor zover ik weet mee dat iemand iets routinematig of volgens een patroon doet, waardoor je bepaald gedrag kan verwachten. Zoals @dabrainz zegt was dit incidenteel dus kun je daar nog niet van spreken. Je formulering komt daarom ook op mij onnodig straf over.
Je gaat te kort door de bocht. Er is wél een goed antwoord waarom FSR4 niet uitgebracht is voor de Radeon 6000- en 7000-series, namelijk dat die upscaler op die hardware de performance amper helpt en soms schaadt. De hardware waarop het algoritme moet draaien, de matrix-kernen die soortgelijk zijn aan Nvidia's "Tensor cores", is niet krachtig genoeg in die 6000/7000-GPU's. Dat modders FSR4 toch aan de praat kregen op oudere hardware bewees juist verder dat het niet veel zin heeft en lang niet dezelfde voordelen heeft als FSR4 op de 9000-serie.

Als AMD toch FSR4 zou hebben uitgebracht voor die oudere hardware, dan zouden er meer gevallen zijn waarin FSR4 nadelig is dan voordelig. Misschien dat de dikste kaarten van de 7000-serie er nét enig voordeel uit halen, terwijl de rest dan alsnog zou moeten kiezen voor FSR3 of Xess voor de beste balans tussen beeldkwaliteit en performance. De meeste gebruikers zouden blij gemaakt worden met een dode mus.

AMD deed deze beperking dus niet zonder reden, en ook niet vanwege pure hebzucht, maar vanwege de realiteit. Bovendien is dat één situatie, terwijl vele eerdere AMD-technieken juist breder beschikbaar kwamen dan bij de concurrentie, en opgenomen werden in standaarden zoals HDMI.

Deze nieuwe FSR Diamond zal naar verwachting ook weer beperkt worden tot de hardware waarop het in de praktijk goed draait; dat is een beetje jammer voor bezitters van oudere hardware (zoals ik met een 6800), maar het is niet vreemd of fout.

[Reactie gewijzigd door geert1 op 12 maart 2026 17:27]

Het is aangetoond dat het op oudere generaties kan draaien
Als ik dat linkje van jou mag geloven dan is het 2ms trager dan FSR 3.1 op die oude generaties, ten opzichte van 0.7ms op de nieuwe.

Dus ja, het werkt, maar voor een feature die vooral om verbeterde prestaties draait kan ik me voorstellen dat je niet verder wil ontwikkelen op die langzamere int8 implementatie.
Zelfs al pakt het meer, je kan met bijvoorbeeld GameScope de resolutie verhogen op een sterkere kaart en dit gebruiken als een vorm van AA. Zo heb je niet de nadelen van de shitty TAA van tegenwoordig waardoor iedereen denkt dat DLSS/FSR er (soms) beter uitziet dan native.

Games zien de laatste jaren eruit als vaseline gel omdat ontwikkelaars weigeren fatsoenlijke AA te implementeren. Enige manier om dat op te lossen is DLSS/FSR als een vorm van AA.
Dus ja, het werkt, maar voor een feature die vooral om verbeterde prestaties draait kan ik me voorstellen dat je niet verder wil ontwikkelen op die langzamere int8 implementatie.
Het is een stuk beter dan FSR 3.1 qua beeldkwaliteit. Als je meer frames hebt dan nodig, dan kan je wat opofferen om de nadelen van oudere FSR-versies weg te nemen.
Hoezo niet? Het is toch logisch dat je als bedrijf niet constant maar wil blijven updaten voor oudere generaties, die dan ook nog eens meer moeite kosten om voor te ontwikkelen én de beloofde performance boost omlaag trekken?

Nee, na een paar jaar zijn ze echt niet verplicht om maar te blijven ondersteunen.
Nieuwe DLSS versie heeft altijd op de oude kaarten gewerkt
Leuk een nieuwe versie, maar de nieuwe dingen werken dus meestal niet op een oude kaart.

Alleen verbeteringen van de reeds bestaande technieken zoals het Transformer Model, werken ook op de oude kaarten.


Dat is precies zoals het bij AMD ook is.
Nvidia doet dat net zo goed alleen wanneer het ze uit komt. De transformer modellen zijn alleen nog op RTX 50 beschikbaar.
@cnieuweboer heeft gelijk, dit klopt niet.

[Reactie gewijzigd door Wolfos op 12 maart 2026 16:59]

Ik vraag me eerder af of ze met de nieuwe hardware ook transformer modellen als DLSS4 kunnen ondersteunen. De nieuwste deed het in een blinde test zelfs beter dan native resolutie:
https://www.tomshardware....-blind-test-of-six-titles

Hoewel FSR 4 ook wel goede kwaliteit bied inmiddels. Het is niet meer één grote waas zoals FSR 1.0.
Om het even recht te zetten DLSS 1 was een grote waas en waardeloos. AMD bracht daarna FSR 1 uit wat net zoals DLSS spatial was en ondanks dat het niet super was wel scherper was dan DLSS 1.

Pas bij de latere versies van beide werd er gebruik gemaakt van een temporal methode.
FSR Diamond zal hoogstwaarschijnlijk ook beschikbaar komen voor gewone pc's, al is het niet bekend voor welke gpu's de techniek geschikt zal zijn
Geschikt of uitgebracht worden? Aangezien ze support voor de 6000/7000 serie kort geleden wilden stoppen en FSR4 alleen voor 9000 wordt uitgebracht (terwijl het ook kon draaien op 6000/7000) verwacht ik dat ze het alleen op de aankomende gen zullen ondersteunen
Hoop enkel dat de volgende Xbox hun proprietary SSD van de huidige generatie ondersteunt..

Leuk om te lezen dat ze in ieder geval tegengewicht kunnen gaan bieden aan Sony's eigen upscaletechniek.
Hoop het niet. Hoop dat ze gewoon een normale ssd gaan ondersteunen.
..ben ik dan lekker mee, met het aantal games dat erop staat. Destijds voor een €120 het 1TB model kunnen kopen.

Ondanks dat ik je mening deel hoop ik toch dat de betreffende poort erop zit, al is het maar om ze over te kunnen zetten. Al helemaal met hun backwards compatibility motto.

(Heeft me er destijds tot gedwongen om geen PS4 te halen, laat staan zijn opvolger..)
Ik snap dat het naadje is zeker omdat je er verder ook niets mee kan. Met de expansion ssd kon je de ssd er nog uit halen maar deze card is gewoon verder compleet nutteloze e-waste en geheugen is duur momenteel.

Maar ik heb destijds Sony memory sticks gehad die een halve nier kostte en ben blij dat het geen ding meer is en we gewoon SD en CF hebben nu en dat zelfs CD eindelijk aan het verdwijnen is.
Sinds de PS3 (zelfs PS2 al was dat anders), kan je een HDD, SSD of NVMe (PS5/Pro) erin plaatsen zonder garantie te breken oid. Memorysticks hadden alleen de PS1 en PS2 wat betreft consoles.

Xbox is de enige die deze vrije keuze nooit heeft gegeven. Ze hadden dan wel beschikking over een HDD, maar die kon je niet zomaar swappen namelijk.
FSR4+ is ontwikkeld door zowel AMD als Sony. Project amethyst is een onderzoek en ontwikkeling tussen die 2 namelijk en FSR Diamond lijkt gewoon ook daaruit deels te komen. PSSR 1 en 2 als basis is FSR natuurlijk, maar in feiten door PS ontwikkeld met eigen technieken.

FSR Diamond is gewoon off the shelf en niet specifiek Xbox.
Lijkt me logisch als het gewoon een PC is met een speciale windows versie
Latency mode plus. Daar zit toch niemand op te wachten. Maak gewoon weer geoptimaliseerde games. Je kan wel frames faken maar de ervaring blijft even belabberd.
Daar kan alleen AMD niks mee. Hun maken de games niet. En zolang Nvidia deze features blijft maken en marktleider is. Gaan alle gamedevelopers dat dus ook gebruiken. Dus AMD wordt als het waren ook in die richting geduwd.

Niet dat ik het totaal eens ben met jou reactie. Er zijn genoeg games die wel goed werken en de wereld in geprezen worden daarvoor.
Het grootste euvel blijft game support. Dat ligt nog steeds heel ver achter DLSS….
En dan de games die FSR hebben, hebben dan 1 of 2...

Die support mag idd wel een stuk beter.
Ik vind de overstap op een meer universeel systeem prima en zelfs potentieel superieur. Maar ik hoop echt dat ze user experience #1 blijven houden.

Voor sommige zijn consoles de keuze omdat ze goedkoper zijn dan PCs maar voor mij was het altijd het gemak van een console waardoor ik liever game op een console dan op PC.

Ik zie hun motivatie bij de ROG Ally Xbox versie maar ik vind dat het daar nog niet gelukt is om het xbox gemak te behouden. Het blijft een afschuwelijke windows ervaring. Ik hoop dat dit geen voorbode is voor wat we straks bij de Helix gaan zien. Een PC met xbox skin en alle onzin en ongemak van PC gaming.
Misschien ligt het aan mij maar ik vindt deze generatie nogal negatief als het gaat om het ontwerp van spellen en de prestaties van spellen en tussen de concurrentie van de platformen zoals XB, PS, Switch, Steam het is allemaal vast geroest dat spelers op één bepaald platform zijn vanwege een bepaald beleid of bepaalde spellen of voor sociale redens.

Opzich lijkt mij de samensmelting van Windows PC en XB positief zolang er keuze is in verschillende prijzen en prestaties zoals XB en PC het nu ook heeft maar tot zover blijven de prijzen maar stijgen en wie weet hoe de prijzen voor geheugen tussen 2027 en 2028 zijn maar het lijkt erop dat MS een platform zoals Steam eerder als concurrent ziet en misschien gaat het wel om Windows vs Linux..

Ben zelf zeer geïnteresseerd in Linux vooral als het de console ervaring kan geven dus hopelijk wordt de volgende generatie meer een strijd tussen platformen en besturingssystemen dan alleen consoles want dat is al vast geroest maar MS moet nu weleens vastberaden zijn en koers houden want anders verliezen hun niet alleen van Sony maar ook van Valve.. en Nintendo doet toch hun eigen ding.

Ben ook voorstander van AMD van console tot PC hun bieden meer prestaties voor het geld dan de concurrentie en FSR komt telkens dichter in de buurt van DLSS en deze concurrentie in hardware en software komt ten goede van de consument en hopelijk komt er ook meer concurrentie tussen MS, Sony, Valve, Nintendo en ook concurrentie tussen indie ontwikkelaars en AAA er moet weer passie en strijd komen!
Het zou amd sieren als ze eens feature parity zouden bereiken ( of een klein beetje voorop lopen)
In dit geval op de end-game van framegen inzetten, namelijk dynamic framegen om een bepaalde framerate te behalen. Gaten opvullen, niet onnodig frames genereren.

Om te kunnen reageren moet je ingelogd zijn