Panasonic maakt Toughbook 56 beter bruikbaar met handschoenen en zweethanden

Panasonic introduceert de Toughbook 56, de opvolger van de Toughbook 55 uit 2019. Naast nieuwe interne hardware heeft Panasonic het exterieur gewijzigd. De laptop heeft een handgreep waaraan je ook met zweterige handen grip hebt. Het touchpad en het touchscreen zijn ook met handschoenen te bedienen.

Panasonics Toughbooks zijn zogenaamde 'rugged' laptops, die gemaakt zijn om in het veld te gebruiken. Voor dat doel heeft Panasonic de ErgoGrip-handgreep aangepast. Die is ronder geworden, wat comfortabeler zou zijn. Dankzij een nieuwe structuur zou je er ook met zweethanden grip op houden.

Het scherm heeft voor het eerst geen grendel meer en zou je ook met handschoenen aan open moeten kunnen klappen. Ook het touchscreen en touchpad zijn geoptimaliseerd voor gebruik met handschoenen. De knoppen onder het touchpad liggen wat dieper, waardoor ze makkelijker te bedienen moeten zijn. Daarnaast detecteert het touchscreen automatisch of de gebruiker een stylus, vinger of handschoen gebruikt en past de gevoeligheid daarop aan.

Panasonic Toughbook 56

Tegelijk introduceert Panasonic een nieuwe uitbreidingsmodule met een 10Gbit/s-ethernetpoort en een microSD-kaartlezer. De laptop is met maximaal drie 10Gbit/s-ethernetpoorten te configureren. Verder is de laptop standaard voorzien van twee Thunderbolt 4-aansluitingen, een gewone USB-A-aansluiting en HDMI. Via de uitbreidingsslots kun je naast een extra ethernetpoort ook een tweede ssd, smartcardlezer, dvd-speler, tweede accu, vingerafdrukscanner, vga-aansluiting of een seriële poort toevoegen.

De laptop heeft standaard Wi‑Fi 7 en krijgt optioneel een 4G- of 5G-modem en gps-module meegeleverd. De processor is een Core Ultra 5 235H of Core Ultra 7 265H, van Intels vorige generatie. Standaard heeft het systeem 16GB geheugen, uit te breiden tot maximaal 64GB. De ssd is standaard 512GB groot. De laptop gebruikt de geïntegreerde Intel Arc-gpu, tenzij je kiest voor een upgrade met een AMD Radeon W7500M.

De laptop heeft twee schermopties, beide 14" en met een resolutie van 1920x1200 pixels. Het standaardscherm heeft een helderheid van 350cd/m², terwijl het touchscreen maximaal 1000cd/m² haalt.

De accu is via USB-C te laden, maar Panasonic levert ook een conventionele oplader met 'barrel'-plug mee. Uit Panasonics eigen tests blijkt dat USB-C tijdens vibratietests niet betrouwbaar genoeg is. De laptop heeft verder een IP53-certificering, een gebruikstemperatuur tussen de -29 en 60°C en moet een val van 91cm hoogte overleven.

De Toughbook 56 is de opvolger van de Toughbook 55 uit 2019, waarvan door de jaren heen drie revisies verschenen. De MK1 werd met een Intel-processor van de achtste generatie geleverd, terwijl de MK3 een Intel-processor van de dertiende generatie had. Panasonic geeft de Toughbook 56 drie jaar garantie en tegen betaling kan dat uitgebreid worden naar vijf jaar. Dat houdt volgens Panasonic ook in dat na het laatste verkoopmoment nog minstens vijf jaar ondersteuning en onderdelen beschikbaar blijven. De prijs van de Toughbook 56 is nog onbekend, maar de goedkoopste Toughbook 55 staat in de Pricewatch voor 2400 euro.

Door Jelle Stuip

Redacteur

12-03-2026 • 16:00

21

Reacties (21)

Sorteer op:

Weergave:

Prachtig om te zien: USB3 en HDMI, maar ook nog steeds VGA en serieel :D
In het veld waar deze laptops worden gebruikt zijn deze aansluitingen noodzakelijk. Met name die seriële poort. Veel reguliere RS-232 aansluitingen werken wel met een USB-adapter, hoewel zulke adapters vaak niet de juiste voltages ondersteunen. Daarom biedt een RS-232-aansluiting zonder USB-conversie meer zekerheid als je met (dure) industriële apparaten werkt.

[Reactie gewijzigd door The Zep Man op 12 maart 2026 20:25]

Snap ik volledig, maar moest toch even een nostalgisch traantje wegplinken toen ik de foto's zag ;)
Is het dan nog nostalgie als het nog steeds actief gebruikt wordt :P ?
Het feit dat die in de laptop zit geeft geen garantie dat het geen usb-to-serial chip is.

Overigens zijn er genoeg USB adapters te krijgen die +/-5V gebruiken, maar je moet geen FTDI adapter kopen (zonder level conversie).

[Reactie gewijzigd door knirfie244 op 13 maart 2026 06:58]

Het feit dat die in de laptop zit geeft geen garantie dat het geen usb-to-serial chip is.
Ga er maar vanuit dat er is nagedacht over een laptop voor industriële toepassingen.
Overigens zijn er genoeg USB adapters te krijgen die +/-5V gebruiken, maar je moet geen FTDI adapter kopen (zonder level conversie).
En dit is het probleem. +/- 5V voldoet niet aan de standaard. Het signaal moet tussen +3V en +15V zijn of tussen -15V en -3V. Iets als tussen -3V en +3V of -5V en +5V wijkt af van de standaard.

Industriële apparatuur werkt mogelijk niet met afwijkingen van de standaard. Je wilt niet voor schut staan met een 3 EUR USB adapter die niet werkt. In het beste geval werkt het niet. In het slechtste geval heb je een aansluiting aan de kant van de industriële apparatuur die tijdelijk niet werkt (vereist herstart, mogelijk duur) of die helemaal niet meer werkt (vereist vervanging onderdeel of machine, heel duur).

Keep calm and follow the standards.

[Reactie gewijzigd door The Zep Man op 13 maart 2026 08:03]

Ja, dus + en -5V voldoet aan de standaard, je moet dus een usb adapter hebben met een FTDi chip en een rsr232 transceiver.
Dit soort aansluitingen bestaan niet omdat fabrikanten nostalgisch zijn, maar omdat het veld er nog vol mee zit. RS-232 wordt nog steeds gebruikt voor PLC’s, CNC-machines, meetapparatuur, industriële controllers en netwerk-consolepoorten. Veel van die apparatuur verwacht een echte hardwarematige COM-poort met de juiste signaalniveaus en handshaking. RS‑232 definieert spanningen van grofweg ±3 tot ±15 volt en specifieke signaallijnen; goedkope USB-dongles halen dat vaak niet of emuleren het alleen via drivers
Als je kijkt naar de Siemens Field PG serie kijkt zie je een vergelijkbaar assortiment. Met dan nog wat exotischere dingen als een CF slot en een RS485 poort.
Toffe notebooks, ik wou dat ze een beetje betaalbaar waren voor consumenten.

Acer had een tijdje 'light rugged' laptops voor consumenten maar voor zover ik weet zijn die er ook mee gestopt :'(
Ze zijn heel betaalbaar, voor een dergelijk systeem. Zeker wanneer je dit echt nodig hebt en je daardoor aanschaf van vele laptops bespaart die in het veld bij grof werk continu kapot gaan.
Ja voor je werk is het zeker te rechtvaardigen, maar voor prive niet. Ik gebruik een laptop ook alleen onderweg, het is niet iets waar ik thuis ook op werk, daar heb ik zat desktops voor die 24/7 aan staan en ik zo kan gebruiken.

Maar juist om die reden kan ik een rugged laptop goed gebruiken. Omdat hij niet zijn hele leven in het dock mooi glanzend loopt te wezen :) Ik neem hem bijvoorbeeld mee naar de hackerspace waar het vaak stoffig is en gereedschap ligt.

Acer had een tijdje de Enduro: https://store.acer.com/en-us/acer-enduro-n3-rugged-laptop-en314-51w-53rr

Maar die doen ze niet meer helaas.

[Reactie gewijzigd door Llopigat op 12 maart 2026 22:35]

Bij Acer denk ik dan ook direct aan rotzooi die niets dan problemen geeft. En als ik die Enduro bekijk, is die op geen enkele wijze te vergelijken met de Toughbook series van Panasonic. Ik denk dat je dan net zo goed af bent met een Thinkpad van lenovo.
Ik weet wat je bedoelt maar deze heeft tenminste wel klepjes voor alle poorten bijvoorbeeld.

En een Thinkpad is helaas ook niet meer wat het geweest is. De T14s Gen 3 van mijn werk is een heel stuk slechter dan de T490s die ik hiervoor had (veel minder key travel bijvoorbeeld, en voelt veel gammeler aan).
Dichtkitten die poortne! ;)


Maar zonder gekheid, de Thinkpad series van de laatste jaren zijn zeker niet meer die van een aantal generaties terug. Maar een gebruikte Thinkpad kan voor heel veel mensen een perfecte oplossing zijn ten opzichte van een nieuw apparaat voor dezelfde prijs.
Voor consumenten kan ik tweedehands wel aanraden.
Velen malen goedkoper, en meestal niet oud want ze zijn toch afgeschreven.

En als je zo'n laptop wil maakt snelheid meestal toch niet uit.
Het is niet dat die bedoeld is om op te gamen neem ik aan?
Nee meer voor electronica. Ik heb ze wel eens tweedehands gezien maar het probleem is dat ze altijd nogal afgetrapt waren. Onder het smeer van een autogarage bijvoorbeeld. Je koopt natuurlijk niet voor niets zo'n ding maar het was nogal goor.
Fijn. Mijn baas heeft een paar honderd FZ-55's en ze bevallen goed. Zelfs eentje gehad die over de vluchtstrook gestuiterd was. Ding zit vol krassen, maar doet het nog perfect.
wel rs232 maar geen paralelle poort ;( ik zeg gemiste kans
wel rs232 maar geen paralelle poort [...]
Er is beperkt ruimte op een laptop, RS232 is lang een standaard geweest in de industrie. LPT had veel minder toepassingen, ondanks er meer op aangesloten kan worden dan een printer?

Welke toepassing voor de lpt poort had je in gedachten?

[Reactie gewijzigd door necessaryevil op 12 maart 2026 23:48]

Vaak zijn er nog uitbreidingskaarten om zo'n poort toe te voegen.

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.