Mercedes gaat in Duitsland testen met turquoise verlichting voor autonoom rijden

Mercedes-Benz gaat in Duitsland testen met turquoise markeringslichten om aan te geven dat de auto autonoom rijdt. Hiervoor heeft Mercedes als eerste autofabrikant goedkeuring gekregen in Duitsland en Europa. Het bedrijf test de turquoise verlichting al in de Verenigde Staten.

De autofabrikant spreekt over speciale vrijstelling van het regionaal bestuur van Stuttgart, die in eerste instantie alleen geldt voor testdoeleinden. Huidige Mercedes-consumentenauto's met autonome systemen gaan de verlichting dus niet gebruiken. Deze auto's hebben de turquoise verlichting ook niet vanuit de fabriek ingebouwd, legde Mercedes eerder uit aan Tweakers. Mercedes zegt dat de tests kunnen bijdragen 'aan het vormgeven van het wettelijke kader dat latere serieproductie mogelijk gaat maken' en vooralsnog lopen tot juli 2028.

De turquoise verlichting is zichtbaar aan de koplampen, achterlichten en richtingaanwijzers op de buitenspiegels. Het gaat hierbij om Mercedes' Drive Pilot-systeem, dat alleen in de VS en Duitsland wordt verkocht en auto's op snelwegen tot 95km/u autonoom laat rijden. De bestuurder hoeft wettelijk gezien hierbij niet op te letten en kan bijvoorbeeld een boek lezen, een film kijken of de smartphone gebruiken. De turquoise verlichting is onder meer bedoeld om aan politie en andere weggebruikers aan te geven dat de auto autonoom rijdt en dat de bestuurder wettelijk gezien niet hoeft op te letten.

Mercedes is vooralsnog de enige autofabrikant die de turquoise kleur gebruikt, maar deze is wel onderdeel van verschillende normen en ontwerpvoorschriften. Het is niet bekend of deze verlichting op termijn verplicht gaat worden. Tweakers schreef vorig jaar een achtergrondartikel over Drive Pilot. Hierin legt de autofabrikant ook uit waarom het geen probleem is als de turquoise verlichting niet door iedereen te herkennen is, bijvoorbeeld vanwege kleurenblindheid. Head of Active Safety Christoph von Hugo gaf aan dat het 'geen verplichting is om de lichten te kunnen zien; het is alleen iets extra's'.

Mercedes Duitsland turquoise verlichting autonoomMercedes Duitsland turquoise verlichting autonoom

Door Hayte Hugo

Redacteur

05-03-2025 • 11:55

125

Reacties (125)

125
121
63
0
0
45
Wijzig sortering
tof, ik zie geen turquoise.

Laten we nog meer verfijnde kleuren gebruiken, maakt het allemaal nog wat makkelijker voor de kleurenblinde onder ons :)

Nu is het zelfs als je flink kleurenblind bent nog wel te doen doordat er een vrij beperkt scala aan kleuren gebruikt word en dat icm de positie van lichten al veel zegt.

Stoplicht kun je zonder kleuren te zien nog gebruiken doordat er drie boven elkaar hangen.
Koplampen zitten meestal wat lager, hebben een aparte vorm en is gelig/wit/blauwig licht. Achter- en remlichten rood en vaak wat hoger en soms een (rem)licht in het midden.
Knipperlichten oranje en nouja die knipperen :p

Turquoise, oef dat word lastig en dan ipv de huidige kleuren of als aanvulling?
Mn Kameraad is ook kleurenblind (rood/groen spectrum) , waar het voor hem bruin er uit ziet , als we een potje mariokart doen , moeten we de lava tracks skippen natuurlijk ,of de tv naar zwartwit zetten om t eerlijk te houden :Y) .. maarja wie gaat dat doen na een paar biertjes ??

Maar voor het turqoise licht denk ik wel dat je t om kunt zetten naar een andere kleur . of in een dikkere zwart/witte modus
off topic, maar toch ook niet:

de app "Chromatic Vision simulator" is voor mij een mooi hulpmiddel om aan anderen te laten zien hoe ik (kleurenblinde) zie.

https://play.google.com/s...sada0.android.cvsimulator

het laat je toe om "normaal" en "kleurenblind" zicht naast mekaar tezetten. voor mijzelf zijn dat natuurlijk twee identieke plaatjes, maar voor anderen blijkbaar niet :)
Nog meer off topic: jouw moeder kan mogelijk juist meer kleuren zien dan de gemiddelde Nederlander: https://en.m.wikipedia.org/wiki/Tetrachromacy. En mocht je dochters hebben, dan zij ook
Mn Kameraad is ook kleurenblind (rood/groen spectrum) , waar het voor hem bruin er uit ziet , als we een potje mariokart doen , moeten we de lava tracks skippen natuurlijk ,of de tv naar zwartwit zetten om t eerlijk te houden :Y) .. maarja wie gaat dat doen na een paar biertjes ??
Je kan natuurlijk ook een kleurfilter toepassen die de beperkingen van het soort kleurblindheid compenseert. Daar valt wel een hardware of software (emulatie) oplossing voor te maken voordat je bier erbij pakt. ;)

[Reactie gewijzigd door The Zep Man op 5 maart 2025 13:25]

offtopic:
Het is wel interessant dat (game) ontwikkelaars daar zo weinig aandacht voor hebben. het gaat toch om zo'n 10% van de mannelijke en 1-2% vrouwelijke populatie.

Ik heb eens voorgesteld om onze (medische) software een aangepaste kleurenschema te hebben hiervoor. De beelden zelf (CT/MR/Echo) zijn grijstinten uiteraard maar 3D beelden en kleurcodering voor resultaten vaak niet. Maar totaal genegeerd.

Viel mij op dat in DeadSpace er wel een modus is voor kleurenblindheid.


Of je turquoise nu ziet of niet, uiteindelijk zie je wel een lamp continu aan (dat aangeeft dat het zelfrijdend is) staat en knippert bij baan verwisselen (en dan toch een andere tint heeft gezien die oranje is)
tof, ik zie geen turquoise.

Turquoise, oef dat word lastig en dan ipv de huidige kleuren of als aanvulling?
Laten we hopen, voor de kleurenblinden, als gehele vervanging want dan weet je dat een auto zonder licht autonoom rijdt? ...... ;)

PS: Zie je overigens wel het licht van een lamp? Maar dus zonder de kleur.
Je ziet wel licht maar kleur is een andere kleur. In mijn geval mis ik gewoon een aantal tinten/kleuren in bepaalde groepen.
Als je uberhaupt geen licht van een lamp ziet, dan heet dat "blind" en mag je sowieso geen auto rijden :D

Kleurenblinden missen één van de drie soorten kegeltjes; meestal de kegels voor het roond/groen onderscheid.
Zie je geen turquoise, kan je turquoise op een scherm niet onderscheiden van een andere kleur, of zie je turquoise IRL ook niet? Zelf geen ervaring met kleurenblindheid, maar omdat alle drie de voorbeelden natuurkundig anders zijn, ben ik wel benieuwd wat je dan ervaart.
Meestal lijkt de kleur dan op een andere kleur. Zo kan ik soms niet zeggen of iets rood of groen is, maar ik weet wel (99%) zeker dat het een van die twee is en 100% zeker dat het niet bijvoorbeeld blauw of oranje is.
Maar blauw kan dan ook nog paars zijn en bruin kan groen zijn. Maar niet voor alle tinten.
Handig he? ;)
Dank voor de info!

Is er nog een verschil tussen IRL iets zien, en een foto van hetzelfde object op je telefoon?
Soms is de tint dan anders waardoor ik wel verschil zie, maar in principe zou het dezelfde kleurimpressie zijn.
De achterlichten (knipperlichten) zijn turquoise. Kan je zien op tweede afbeelding
tof, ik zie geen turquoise.
Behalve als je politieagent bent is dat dus geen enkel probleem.
Maar is dat belangrijk dat jij het niet ziet? Zoals in het artikel ook is aangegeven, is het signaal niet bedoeld voor medeweggebruikers, maar wel om, bijvoorbeeld bij een verkeersovertreding, te kunnen aantonen dat het autonome systeem de overtreding heeft begaan en de boete dus naar Mercedes moet.
Maar is dat belangrijk dat jij het niet ziet? Zoals in het artikel ook is aangegeven, is het signaal niet bedoeld voor medeweggebruikers, maar wel om, bijvoorbeeld bij een verkeersovertreding, te kunnen aantonen dat het autonome systeem de overtreding heeft begaan en de boete dus naar Mercedes moet.
Dan moet de foto van die overtreding wel een kleurenfoto zijn. De laatste keer (24Q3) dat ik er een thuis kreeg was alles wat ik toegestuurd kreeg zwart-wit foto's. Die heb ik uiteindelijk niet hoeven betalen omdat de wegbeheerder de bebording niet op orde had, maar dat terzijde.

Er moet dan dus een blackbox zijn die de boel bijhoudt en waar niet zomaar mee gesjoemeld kan worden.
En zelfs dat gaat vaak niet soepel, zo heeft mijn verzekering al eens flink moeten beargumenteren bij de rechtbank dat ik stilstond en de tegenpartij achteruit op mijn auto was gereden, ondanks dat de data van de dongel duidelijk liet zien dat ik stilstond, met de voet op de rem en de acceleratie naar achteren was. Maar ja, die dongel is van mijn verzekeraar, en die moest dus aantonen dat zij er niet mee kunnen knoeien.
Ik denk dat de blauwige gloed van veel koplampen erg veel op deze turqoise lampen zullen lijken voor veel (mild-)kleurenblinden.
Het is voor jou als medeweggebruiker niet echt van belang of een auto autonoom rijdt of niet, lijkt me. Als die autonome auto jou maar ziet, dat lijkt me belangrijker.
Mensen zien wel dat turquoise wel een andere kleur is dan wit/geel/rood in auto verlichting maar benoemen is een ander verhaal. turquoise zal het eerst met wit verward worden.
Maak me meer zorgen of dat ik me veilig moet voelen in het verkeer met kleurenblinden zoals jij jezelf omschrijft.
Ik maak me meer zorgen om mensen die al links knipperend, rechts afslaan.
Dit is echt toppunt van irritatie. Gebruik ze dan niet in plaats van verkeerd! Het gebeurt veel te vaak op een afrit die 3 banen breed wordt en twee ervan dezelfde kant op gaan (bijv, 2 rechts, 1 links).
Wat een nare reactie. @sapphire beschrijft dat je feitelijk slechts hoeft te kunnen herkennen of een licht brand of niet doordat de verschillende kleuren op vast afgesproken plekken staan/hangen etc.
Waarom?

PS : Ongeveer 8% van de mannen is namelijk kleurenblind. Vrouwen maar 0,5%.
Mooi voorbeeld weer, in onze maatschappij wordt vaak geen rekening gehouden met mensen die kleurenblind zijn. Om eerlijk te zijn denk ik er ook niet elke week over na. Wat zou een goede manier zijn om aan te geven dat een auto zelfsturend rijdt? Een knipperend licht lijkt me niet ideaal vanwege de afleiding die het kan veroorzaken.

Heb je zelf een idee hoe dit opgelost kan worden, zodat mensen met kleurenblindheid het onderscheid makkelijker kunnen maken?
Ik zou het niet weten want gelukkig heb ik er in het dagelijkse leven zelf amper last van.

Ja soms is het een beetje awkward en daar heb ik wel wat voorbeelden van waar ik 'tegen de lamp liep' maar anders hebben mensen het zelden door.

Lastige is dat er niet één kleurenblindheid is maar dat er verschillende soorten zijn en gradaties, zo heeft mijn broertje het heel anders dan ik dus wat voor mij werkt werkt voor hem niet.
Alle auto's krijgen camera systemen, is gewoon een kweste van tijd. En die zijn niet kleurenblind. Die kunnen autonoom rijdende auto's gewoon in een andere kleur weergeven op de display.
In het artikel van Mercedes

https://media.mercedes-be...tiseerd-rijden-te-testen/
Waarom turquoise de kleur is van geautomatiseerd rijden

Turquoise voldoet aan twee essentiële criteria: de kleur is ten eerste duidelijk te onderscheiden van de bestaande voertuigverlichting en verkeerssignalen zoals verkeerslichten of noodverlichting, waardoor het risico op verwarring aanzienlijk wordt verminderd. De kleur zorgt er ten tweede voor dat hij met zijn zichtbaarheid snel en betrouwbaar herkenbaar is voor andere weggebruikers. Studies met proefpersonen hebben aangetoond dat turquoise de optimale kleur is voor geautomatiseerd rijden. De kleur presteerde beter dan andere kleuren op zowel fysiologische als psychologische factoren. Engineers, compliance managers, functionarissen voor gegevensbescherming en ethiekexperts werkten samen aan de ontwikkeling en goedkeuring van het nieuwe verlichtingsconcept.
Feitelijk maakt het voor jou ook niet uit, natuurlijk. Wat maakt het voor verschil of de auto die je inhaalt op AI rijdt of niet?

Dit is IMO primair bedoeld voor handhaving/politie, want anders wordt je om de haverklap gepakt omdat je met je telefoon/boek/Switch/krant/noem het maar op achter het stuur zit, terwijl dat dus gewoon kan.

Ze zullen juist voor een subtiel kleurtje hebben gekozen omdat dat niet al ergens anders gebruikt wordt. Rood en groen zit in verkeerslichten, oranje ook en zit in zwaailichten, geel en wit zit in koplampen, blauw op voorrangsverkeer. Paars wordt nog nergens gebruikt (behalve bagger afgestelde xeonlampen) dus kan dat niet voor verwarring zorgen.
ik zie het ook niet of zijn het die witte achterlichten?
Je bedoelt net zoals de nieuwe kleuren die Tweakers gebruikt voor de moderatie punten? Daar is ook overduidelijk niet goed over nagedacht.
Dan ben je vast ook niet blij met de nieuwe kleuren voor de reacties score, het verschil tussen +1, +2 & +3 is minimaal geworden.
Inderdaad niet, het zijn moeilijke kleure n. Het lijkt allemaal een beetje beige ofzo, geen idee wie dacht dat dit beter was.
Valt me toevallig nét pas op maar man wat een draak :(

Naast elkaar zie ik wel verschil tussen 1 en 2 maar los op de pagina niet, idem met 2 en 3.
Nou, ik ben (voor zover ik weet) niet kleurenblind en hier vind ik het ook niet erg makkelijk om het van elkaar te onderscheiden.

Zeker als je er niet direct maar vanuit een ooghoek naar "kijkt" dan valt de kleur hier redelijk weg.
Het is wat zachter, wellicht "mooier" maar duidelijker is het inderdaad zeker niet. Qua contrast liggen ze veel ste dicht bij elkaar, in ieder geval.
Het irriteert mij vooral dat de cijfers niet mooi in het midden van 't kader staan (zo een 5 pixels hoger als ik het in photoshop pakt).... 't hoeft tegenwoordig niet meer zo lastig te zijn dat soort zaken haha
deze zijn voor zover ik kan zien inderdaad identiek voor mij.
De ontwerper van dat idee mag van mijn part direct zijn diploma inleveren en op straat komen te staan |:(
Grapjas, gelukkig mag dat wettelijk gewoon. Het is namelijk niet dat ik dan niets zie rijden maar de auto heeft een andere kleur.
Alsof het voor rijvaardigheden veel uitmaakt of een auto rood of blauw is :?
Heeft niets met grapjas te maken. Ik ben bloed serieus. Je zegt zelf: ik zie geen turquoise. Dan kan het wettelijk wel mogen maar als iemand iets niet goed ziet kan dit zeker gevaarlijk zijn.
Zeker wel grapjas want ik zou me eens verdiepen in wat kleurenblindheid is, het is niet dat ik iets *niet zie*.

Het is niet zo dat als jij iets turquoise aan doet je gecamoufleerd bent voor mij en ik je niet kan zien, het is geen blinde vlek ofzo. Ik zie je gewoon maar dan is je kleding een iets andere kleur voor mij. Hetzelfde als iemand een merk auto niet kan zien, maakt het uit welk merk die auto is, als hij van rechts komt moet je voorrang verlenen of het nou een Mercedes, Peugeot of Kia is.
Als jij een turquoise pak aan trekt maakt dat toch weinig uit of ik dat als turquoise, blauw- of groentint waarneem? Het veranderd niets aan de situatie of verkeersregels of waarneming.


Er zijn genoeg dingen waar ik tegenaan gelopen ben waarin het lastig is maar het verkeer is daar nog nooit één van geweest.
Hell ik ben zelfs 7 jaar freelance fotograaf geweest en nooit enige opmerking of klacht gehad van klanten, mijn grootste klant werkte iemand die ik privé ken en dat ook wist en dat 100% zou zeggen als er iets zou afwijken qua kleur.
Ik begrijp aan de hand van deze reactie dat er dus helemaal niets aan de hand is en dat Mercedes gewoon Turquoise kan gebruiken:
Als jij een turquoise pak aan trekt maakt dat toch weinig uit of ik dat als turquoise, blauw- of groentint waarneem? Het veranderd niets aan de situatie of verkeersregels of waarneming.
Verder beetje jammer dat je het afdoet als grapjas omdat ik serieus ergens op reageer. Je geeft in je eerste reactie zelf aan dat je geen Turqoise kan zien. Waarop ik aangeef dat dit best gevaarlijk kan zijn in het verkeer lijkt mij. Maar nu geef je dus aan dat het geen issue is. Dus Mercedes hoeft ook niets aan te passen. :)
Je mag dat jammer vinden, ik vind het jammer dat je mij persoonlijk aanvalt en aannames maakt terwijl je niet eens iets van kleurenblindheid af weet.

Van mij mag Mercedes turquoise licht gebruiken maar wat ik er van zie op foto’s zie ik het dus niet en is het voor mij ongeveer hetzelfde als de kleur die xenonverlichting soms heeft.
Prima want ik lig er persoonlijk niet van wakker maar wil vooral aangeven dat er een grote groep mensen is voor wie zo’n specifieke kleur lastig zichtbaar is.

En ja het is vooral voor handhavers/politie maar ik durf te wedden dat daar ook mensen werken met kleurenblindheid ;)
Waar val ik je persoonlijk aan?

Ik reageer alleen op je eigen reactie dat je turquoise niet ziet.

Niets meer niets minder. Maar nogmaals je reactie had dus njet gehoeven omdat je alles al weer ontkracht hebt en er is dus niets aan de hand. Had mij ook vreemd geleken omdat een bedrijf als Mercedes echt wel om de veiligheid denkt. En anders wel een onafhankelijke partij. Had nooit approved mogen worden.
Dan kan je de auto herkennen als AI auto, maar hoe communiceer je ermee vraag ik mij af? Hoe geef je aan dat je de auto voorrang wilt verlenen? Herkent de AI een handgebaar 'ga maar voor' zoals ik aan een auto- mobilist soms doe als ik wacht met oversteken om de auto voorrang te geven? En wat is het alternatief voor de blik of hoofdknikgebaar van dank? Ik vind dat essentiële interactie in het verkeer.
Het is beter om je aan de regels te houden en geen voorrang te verlenen aan verkeersdeelnemers die dit niet hebben. Stoppen voor een rotonde om kinderen op de fiets voor te laten gaan is bijvoorbeeld heel onverstandig, hoe vriendelijk ook bedoeld. Kinderen kunnen er dan vanuit gaan dat automobilisten stoppen als ze afremmen. Heeft al vaak tot ongelukken geleid. Ik geef mijn kinderen dan ook mee, nooit doorrijden ook al stopt de auto.
Het tegenovergestelde ook:
je fietst en er komt een auto aan, die voorgang heeft.
Als hij doorrijdt, kun je er makkelijk achterlangs, maar hij gaat langzamer rijden en stoppen. Voor je dat door hebt, ben je zelf ook al gestopt en heb je nog het debat "wie gaat er nu eerst".
Zo duurt het veel langer dan wanneer de auto zich aan de regels gehouden had en gewoon doorgereden was en ik er achterlangs kon. Irritant.
Soms moet je verkeersdeelnemers laten gaan ook al heb je voorrang. Vooral in Amsterdam. Als iedereen aan de regel hield in Amsterdam, dan was het elke dag een vechtpartij in Amsterdam. Probeer maar eens niet op de stoep of trambaan te rijden omdat een vrachtwagen wilt laden en lossen. En de draai maken lukt al helemaal niet als idioten niet weten dat ze altijd verliezen van een vrachtwagen ook al hebben ze voorrang.

Ik heb liever boze mensen dan rijen ambulances.
Hangt van de situatie af, IMO. Voorrang verlenen terwijl de ander dat niet heeft kan an sich weer voor problemen zorgen, zeker als het druk is, want de auto achter je houdt er misschien geen rekening mee dat je dat gaat doen. Dan kun je wel zeggen dat hij dan fout zou zitten omdat hij niet voldoende afstand houdt, maar intussen zit wel je achterkant in de prak.
Ik heb liever een deuk in mijn auto dan een kinder onder mijn busje van me werk (ik rij in een Mercedes sprinter door Amsterdam).

Verkeersregels ja, maar gezond verstand gaat eerst voor bij mij. Daar schort behoorlijk bij veel mensen.
Ik rij regelmatig met een grote aanhanger. Soms komt het gewoon beter uit om een auto die geen voorrang heeft toch eerst te laten gaan omdat ik dan een bocht makkelijker (of überhaupt) kan maken bijvoorbeeld. Ik geef toe, het is niche maar juist dit soort uitzonderlijke dingen komen voor en wil je ook op kunnen lossen samen met een autonome auto.
Dan moet je gewoon even zelf rijden, zolang er nog een stuur en pedalen zijn toch geen issue?
Yup, en duitsers die altijd fietsers voor moeten laten. Als ik sta te wachten met mijn fiets, kijk ik vaak expres weg, net alsof doen ik de auto's niet zie, want zodra ik oogcontact heb, remmen ze af en gebaren ze heel vriendelijk "ga maar voor", tot grote ergernis van de automobilisten erachter.
dat is gelukkig in de regio van stuttgart geen probleem
"zwakke" weggebruikers die een ongeluk veroorzaken in zulke situaties zouden dan ook als enige verantwoordelijk moeten gesteld worden ipv dat er vaak alsnog een deel schuld bij de aanrijdende partij wordt gelegd. Zeker in het geval van een kind moet je als verantwoordelijke er zeker van zijn dat dit zich volledig bewust is van de situatie waarin het terecht kan komen, anders moet je het begeleiden.
Je zal er maar mee moeten leven dat je iemand voor het leven hebt verminkt of gedood, wetende dat je volledig in je recht was en geen fout hebt gemaakt, om dan zelfs nog deels schuldig te worden verklaard en nog kan opdraaien voor kosten ipv zelf compensatie te krijgen voor het trauma dat je daardoor hebt opgelopen.
Helemaal mee eens, mijn kids zijn 4 en 2 en het is enorm lastig uit te leggen dat ik ze vertel "even wachten op de auto, die mag voor" als ze ons op de hoek "netjes" voorrang willen geven. Op den duur kunnen ze gewoon gaan denken dat voorrang verleent wordt wat zeker geen gegeven is.

Daarnaast ook bloed irritant als je er nog achter rijdt, als je door rijd met 2 auto's kunnen ze net zo snel de weg oversteken als wanneer de voorganger besluit af te remmen, gebaar te geven dat ze kunnen lopen etc etc...

De auto dient gewoon de voorrangsregels te volgen en natuurlijk in te grijpen als het goed mis kan gaan.

[Reactie gewijzigd door ultimasnake op 5 maart 2025 12:50]

Ik heb ook kinderen, de eerste wat ze leren is, gezond verstand en dat is niet onder de auto liggen.

Verkeersregels komen later, eerst zorgen dat ze niet worden doodgereden. Zebrapad in Nederland is niet hetzelfde als een zebrapad vulmaarin-land. Ook al heb je voorrang, je verliest altijd als een voetganger.

Je gelijk halen, kan je altijd later doen, niet als je dood bent.
Nouja, er zijn ook situaties op gelijkwaardige kruispunten als er 3 of 4 auto's van de verschillende kanten komen en ze allemaal voorrang hebben op de een en weer niet op de andere. Dan is communicatie van belang.
Door de verlichting te herkennen weet je juist dat die auto toch wel voor je op de rem gaat O-)
Voorrang geven aan medeweggebruikers vind ik zeer hoffelijk en doe ik ook graag aan mee.
Maar denk dat het algoritme in deze generatie auto's dit soort gebaren en signalen niet gaat oppakken.
Overigens is het alleen nog op snelwegen nu toch?
Voorrang verlenen kan bij ritsstroken, waarin beiden partijen wettelijk gezien gelijk zijn en beiden een bijzondere verrichting doen door van rijbaan te wisselen.
Hierin zullen bestuurders elkaar echt moeten aanvullen gezien er geen regels zijn in deze situatie.

Ook met wegversmallingen waarin tegemoetkomend verkeer elkaar voor moet laten gaan. (Zonder dat er wordt aangeven welke partij voorrang heeft)
Hierin maken partijen vaak gebruik van groot licht om elkaar te seinen dat de andere partij voorrang mag nemen.

Ik weet er dus nu al snel 2 te benoemen, waarbij ik mij kan indenken dat er meer situaties zijn waarin je moet spreken van sociaal weggedrag ipv harde regels.
Ik snap je punt, en ben het er ook wel mee eens.
Maar je dwaalt al snel af met punt 2, ik ken ze niet de wegversmallingen op de snelwegen waar ik kom in ieder geval.
Daarnaast dacht ik dat ritsen wel degelijk aan regels was gebonden, de naam herleid er zelfs tot een, maar nou dwaal ik af ;)
Die zitten ook niet in snelwegen, maar in dorpen kom je ze geregeld tegen. Maar dat is (voor nu) nog niet relevant omdat je daar dit systeem niet kunt gebruiken. Maar voor de toekomst wordt dat natuurlijk wel een dingetje.
Maar je dwaalt al snel af met punt 2, ik ken ze niet de wegversmallingen op de snelwegen waar ik kom in ieder geval.
Neem mijn woonstraat, die is net breed genoeg om 4 auto's naast elkaar te zetten.
Men mag langs beide zijden parkeren, en zeker 'savonds staat het vol.
2 goede en modige chauffeurs kunnen elkaar wel gemakkelijk kruisen, maar minder ervaren of indien 1 wagen wa breder is , dan is het praktisch onmogelijk.
Hoffelijke en vooruitziende chauffeurs gaan dan daar waar mogelijk beetje meer aan de kant staan zodat de tegenligger gemakkelijk kan passeren en geven dat ook aan via een grootlicht signaal.
Maar als hij toch wel op de rem gaat, dan is het toch onmogelijk om voorrang te verlenen? Wat moet ik dan? Nog heftiger zwaaien 'ga maar voor'. :?
Gewoon gaan en geen voorrang verlenen, gezien er geen oplettende attente bestuurder aanwezig is aan wie je dat kan doen. Klinkt bot en dat is het waarschijnlijk ook nog eens, maar er zit geen bestuurder met gevoelens daar.
ik heb ze nog niet rond zien rijden in de bebouwde kom
Zelfs niet in Stuttgart dus ;)
Op de snelweg zou ik ze zeker geen voorrang verlenen, gezien ze 95 km/h gaan zou ik er dan zelf graag aan voorbij rausen.
waarschijnlijk kun je knikken to je een ons weegt en zul je uiteindelijk zelf gaan reiden want je hebt immers voorrang.

is toch ook totaal geen probleem, Daarnaast is het dus mooi dat je ook kunt zien aan de kleur dat wijzen totaal geen nut heeft en dat je je gewoon aan de verkeers regels moet houden ipv de over vriendelijke burger uit hangen
Vriendelijk zijn is leuk maar het creëert vaak verwarring en/of gevaarlijke situaties. Daarbij kan het ook een verkeerd verwachtingspatroon creëren vooral bij kinderen.

In kleinere straten zie je regelmatig dat men is gewend geen voorrang te verlenen aan verkeer van rechts als er een rijbaan verhoging (die achterhaalde "psychologische verkeersremmers") is. Als gevolg is er af en toe een gevaarlijke situatie wanneer er iemand te hard door de straat rijdt en verkeer van rechts dan -toch- zijn voorrang neemt.
Dit specifieke systeem van Mercedes is enkel beschikbaar op snelwegen (tot 95 km/u). Daarvoor is dit soort communicatie niet echt relevant.

Binnen de bebouwde kom verwacht ik dat zelfrijdende auto's gewoon de reguliere voorrangsregels aanhouden. Dan zal een handgebaar dus denk ik niet werken, maar we zijn sowieso nog niet op het punt dat auto's autonoom door woonwijken rijden.
dat inderdaad, de duitsers kunnen nu zelf al niet overweg met een fiets die tegemoetkomt in een woonstraat waar het (redelijk) past maar met beleid gereden moet worden. veelal is de optie: 1. paniek, stop en doorlaten of 2. gas erop en geen ruimte maken
"Als het past met 30, dan past het ook met 130!"

Aldus bepaalde heel "grappige" chauffeurs.
Misschien doe ik de huidige systemen tekort maar Ik denk niet dat AI getraind is om allerlei handgebaren of lichtsignalen te interpreteren als "ik kan de regels even negeren".

Gevolg zal zijn dat de autonoom rijdende auto op je wacht totdat je de voorrang neemt die bij de situatie hoort. In de meeste gevallen goed maar bijvoorbeeld een voetganger in de regen over laten steken zonder zebrapad zit er niet in.
Inderdaad. Je hebt nog zoveel unieke situaties. Soms heb je voorrang (fiets of auto) maar staat er een grote vrachtwagen en is het veel handiger om de vrachtwagen voor te laten gaan op die weg/bocht.
Dat zijn inderdaad het soort situaties waarin voorrang geven soms veel beter is. Soms is het heel duidelijk dat er veel auto's staan te wachten om door te gaan, waarbij ik als fietser de opstopping kan oplossen door één auto voorrang te verlenen en zelf geduld te hebben. Maar zo'n AI auto blijft! de boel maar opstoppen.
Zoals @FicoF ook zegt: waarom zou je voorrang verlenen als het niet duidelijk is of de ander dat al wel of niet heeft..? Ik zie ook regelmatig auto's vlak voor me een noodstop maken om ineens een voetganger of fietser voor te laten terwijl die voetganger geen zebrapad heeft en die fietser de haaientanden heeft en niet ik op de normale rijbaan. Levensgevaarlijk zulke idiote capriolen.
Door deze lichten herken je de auto als een autonoom rijdende auto en weet je dus dat je allerlei hoffelijkheden zoals verlenen van onterecht voorrang achterwege kan laten. Een autonome auto zal niet boos of geïrriteerd worden maar gewoon de regels volgen.
Dat is ook weer zo. En een voordeel van AI, die zal niet juist zo onbeschoft zijn om voorrang te nemen, waar je geen voorrang hebt, zoals menselijke bestuurders wel kunnen doen. :*)

Iedereen dank voor alle reacties, ik heb nu toch beter een beeld hoe ermee om te gaan, als ik ze ooit tegen kom in het verkeer.

Een voordeel heeft het ook wel, voor in de toekomst als auto's geheel autonoom kunnen rijden: het is een prima manier om in een verder weg gelegen natuurgebied te wandelen, die met openbaar vervoer heel moeilijk bereikbaar zijn, niet op fietsafstand liggen en dan niet zoals nu afhankelijk te zijn van iemand die je kent met rijbewijs én een auto, maar waar je gewoon lekker alleen heen kunt, door een autonome auto te huren voor een dagje uit! :)
Hij heeft dan ook helemaal niet beweerd dat zoiets in de verkeersregels staat.

Maar die communicatie is wel degelijk belangrijk in het verkeer. Daarom dat er bv europese regels zijn dat je geen zwaar getint glas in je voorruit mag hebben. Juist omdat dan die interactie niet mogelijk is.
Handig. Als je wilt bellen achter het stuur zorg je gewoon dat je een schakelaartje hebt om je aftermarket turqoise lampen aan te zetten, en de politie laat je met rust. Hoe hebben ze ooit verzonnen dat dit een goed idee kan zijn?
Ja dat punt vind ik ook wat wazig. Het moet een aanduiding zijn dat je niet illegaal bezig bent ... dus dan zie je straks een opel corsa uit 1990 met turqoise lampen, natuurlijk. Dan moet een politieagent ook maar weten dat die auto dat daadwerkelijk kan hebben. Dat is bij de opel corsa wel duidelijk natuurlijk, maar als het de bedoeling is dat dit meer gemeengoed gaat worden, gaat dat zeker misbruikt worden.
Kom eens met een goede suggestie, een die niet te foppen/faken is. Ik ben benieuwd
Gewoon niet met de telefoon achter het stuur zitten, lijkt me makkelijk zat. Voor degenen graag van A naar B worden gebracht zonder zelf te hoeven rijden bestaat het begrip OV, daar kan men de hele rit zo lang op de telefoon zitten als ze willen :)
Dat ik niet direct een betere suggestie heb betekent niet dat het daarom een goed idee is. Maar zoiets als gewoon nooit bellen achter het stuur lijkt me er wel eentje. Of je auto nou autonoom rijdt of niet. Alleen het artikel wekt de suggestie dat dit maar toegestaan moet zijn zolang die lampjes branden.
Bart ® Moderator Spielerij @DataGhost5 maart 2025 14:37
Ah, de beste stuurlui staan weer aan wal. Wat is het alternatief volgens jou?

Overigens kan misbruik natuurlijk prima getackeld worden door in de database van de RDW op te nemen of een auto überhaupt autonoom kan rijden of niet. Dan ziet oom agent een auto met turquoise lampen rijden, checkt zijn app, en ziet dat de auto dat niet kan. Hoppa, dubbele boete, een voor bellen tijdens het rijden, en een voor ongeoorloofd turquoise verlichting gebruiken. Zie je? Denken in oplossingen is veel productiever dan kritisch zijn zonder na te denken.
Koppeling met nummerbord database, inbeslagname en vernietiging als je dit soort grappen uithaalt? Dit is geen "ongelukje". Gelukkig zijn de Duitsers op dat gebied een stuk zinniger dan Nederland; hier is er veel minder verschil in boetes tussen "3 km te hard" en "voor de 25ste keer met 3 promille alcohol op betrapt".
Ik zou ook graag remlichten aan de voorkant willen van autonome auto's. (Misschien zelfs voor alle auto's)
Zodat ik goed kan zien tijdens oversteken of de robot mij gezien heeft en of het aan het remmen is. Ook handig voor gewoon op de snelweg als ik in de file sta, soms komen auto's wel hard aanrijden, en dan is t wel fijn om te zien dat ze iig remmen.

Gewoon 2 rode ledpaneeltjes bij de binnenspiegel ofzo, dat lijkt me voldoende.
Je ziet toch of die auto vertraagt of niet? En sowieso is het verstandig om er altijd van uit te gaan dat de ander jou niet gezien heeft.
Inderdaad, remlichten aan de achterkant ook maar mee stoppen dan?
Als je met 100 (of 130 indien toegestaan) áchter iemand zit maakt dat nogal wat verschil. Dat er dan iemand ineens stilstaat is het fijn om dat vantevoren te kunnen zien.

Als voetganger ben je toch wat flexibeler in het verkeer.
Ik zie daar het nut niet zo van. Als je tijdens het oversteken twijfelt of een auto je gezien heeft kun je beter even wachten, want je gaat dat hoe dan ook verliezen. Leuk dat je voorrang had als je met twee benen zes weken in tractie ligt...

En voor in de file, ook niet nuttig. Wat zou je willen doen als je ziet dat degene achter je niet remt? Je kunt toch nergens heen.

Maar aan de andere kant, rode lampen voorop de auto, dat is natuurlijk een heel link idee. In de avond, lekker donker, beetje regen, ergens in de polder, en ineens gaan er voor je rode lampen branden. Wat doe je dan? Vol op de rem, lijkt me.

En dan blijkt dat het een tegenligger is die gewoon rechtsaf zijn erf op rijdt.
Autonoom rijden wordt nog wel een dingetje met de flitsers (of agenten) die telefoongebruik beboeten.
Ik vraag me af hoe je gaat aantonen dat je auto op dat moment inderdaad autonoom aan het rijden was.
Daar draait dit hele artikel toch om? De turqoise verlichting geeft dus aan dat je auto in een zelfrijdmodus zit waar je niet op hoeft te letten... Dus ome agent ziet jou lekker tiktok filmpjes rijden maar je auto geeft aan dat het al het werk tot z'n rekening neemt... De foto die gemaakt wordt? Daarop zien ze dit dus ook en dus ga je zonder boete verder met het leven.
Er zijn echter NU al autos die autonoom mogen rijden (in Duitsland) en in het artikel staat:
Het is niet bekend of deze verlichting op termijn verplicht gaat worden.
Dit zou dus een oplossing KUNNEN zijn maar dit is nog helemaal niet zeker.
Even wat turqouise lampjes op m'n motor beunen :P
Langdurig op telefoon kijken of een boek lezen in een rijdende auto? Binnen 5 minuten word ik daar hartstikke misselijk van! Buiten dat ook nog iets met vertrouwen in een systeem dat met alle respect nog in de kinderschoenen staat….

Succes met testen MB! Ik sla nog even over
Tuurlijk mag jij overslaan. Maar de hele reden waarom het alleen nog maar voor die Mercedes is toegestaan en dan alleen in zeer beperkte omstandigeden is nou juist precies doordat je het vertrouwen moet hebben dat het systeem goed genoeg werkt daarvoor.

Dat vertrouwen is er nu in die beperkte omstandigheden.
In China is turquoise verlichting voor autonoom rijden ook gangbaar. Voor en achterverlichting heeft een klein blauw/turquoise lamp dat aangaat bij autonoom rijden. Bij daglicht niet goed te zien, maar in de avonduren wel.
Ik ben een beetje bang voor mensen die er van uit gaan dat de AI perfect is en wel op tijd zal remmen als ze zo'n auto afsnijden. Net zoals de veel mensen zelf niet echt meer kijken als ze een groen stoplicht zien en onmiddelijk gas geven.

Als het vooral voor de politie is zou het probleem kunnen worden opgelost met een infarood lampje zodat mensen het licht niet zien maar apparatuur wel.
Ik ben geen voorstander van verlichting die autonoom rijden aangeeft.
Het probleem dat ik zie, is dat fabrikanten deze verlichting als excuus gaan gebruiken.
"Je kan zien dat hij autonoom rijdt, dus...".
En precies deze "dus" willen we niet in ons verkeer hebben.

Er zou, voor weggebruikers, geen enkel verschil moeten zijn tussen een auto die wel/niet autonoom rijdt.
Speciale indicatoren ontwikkelen gaat alleen maar leiden tot dat dat verschil er wel gaat komen, en men dus "de-facto" verantwoordelijk gaat worden om "rekening" te houden met autonome auto's.
Wat dat dan ook moge betekenen.
Daarom is het beter deze indicator niet in te voeren.

[Reactie gewijzigd door Zynth op 5 maart 2025 14:34]

En wat als je een auto inhaalt waarin iemand zit die totaal niet op lijkt te letten (zit op zijn telefoon/zit te praten met de persoon achterin en kijk dus ook die richting op/zit iets te zoeken in dashboardkastje/etc/etc). Het maakt dan nogal een verschil of die auto wel of niet autonoom rijdt, en zal mijn reactie op diegene en algemene gemoedsrust ook beïnvloeden.

Als ik niet kan zien dat die auto volledig autonoom rijdt, en die persoon dus daadwerkelijk deze actie wettelijk gezien mag uitvoeren, kan dat mogelijk er voor zorgen dat ik boos wordt en denk wat is dat voor mafklapper in zijn dure Mercedes, waardoor ook mijn eigen rijgedrag ten opzichte van andere weggebruikers mogelijk beïnvloed wordt.
Leuk bedacht, maar wat mij betreft niet voldoende om de indicator te rechtvaardigen.
Het risico dat de fabrikanten hier "regels/dingen" aan gaan ophangen, eventueel via de wetgever, is een risico dat we niet moeten willen lopen.
Neonlicht aan de onderkant van de auto in turquoise. Overdag is dat een beetje zichtbaar maar s'avonds nog veel beter.
Ja net als in The Fast and the Furious deel 1 en 2!

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.