'Qualcomm werkt aan X2-desktopchip met 18 Oryon-rekenkernen'

Qualcomm zou aan een nieuwe Snapdragon X2-chip met achttien Oryon V3-rekenkernen werken. De chip wordt ontworpen als een system-in-package en heeft geïntegreerd 48GB-ram en een geïntegreerde 1TB-ssd. Qualcomm heeft het bestaan van de Arm-chip niet bevestigd.

Volgens de Duitse techwebsite WinFuture heeft de chipset modelnummer SC8480XP meegekregen en maakt het product onderdeel uit van Project Glymur. Dat zou een intern programma bij Qualcomm zijn. Winfuture kon geen verdere details over deze X2-chipset delen, maar stelt dat het hoogstwaarschijnlijk om een high-end variant van de Qualcomm X2 zou gaan die gericht is op de desktopmarkt, genaamd Snapdragon X2 Ultra Premium. De chip zou een hogere tdp meekrijgen, die volgens de website boven 80W uitkomt. De Duitse techwebsite schrijft dat de Qualcomm X2-chipset vanaf 2026 beschikbaar zou moeten zijn, maar wanneer precies is niet duidelijk. Qualcomm heeft de geruchten over deze chip nog niet bevestigd.

Qualcomm heeft vorig jaar zijn eerste Snapdragon X-processors uitgebracht: de Snapdragon X Plus en X Elite-chips. Het betreft mobiele Arm-processors voor pc’s waarvan Qualcomm de Arm-rekenkernen volledig zelf heeft ontworpen. Het chipbedrijf deed dat op basis van technieken van chipstart-up Nuvia, die eerder door het bedrijf werd overgenomen. Voorgaande Snapdragon-laptopprocessors gebruikten kant-en-klare rekenkernen van Arm. In januari van dit jaar heeft Qualcomm ook nieuwe goedkopere Snapdragon X-socs geïntroduceerd, zonder ‘Plus’- of ‘Elite’-achtervoegsel.

Door Jay Stout

Redacteur

03-03-2025 • 09:22

51

Reacties (51)

51
51
14
0
0
32
Wijzig sortering
Geïntegreerde SSD in een SoC? Mmmm, dat moet toch echt héél wat voordelen opleveren voordat ik daar een fan van zou kunnen zijn. Dat gezegd hebbende is het goed om te zien dat Qualcomm nu ook op hogere specs mikt om ook naar desktops te komen, maar hopelijk houden ze het wel betaalbaar voor de markt waar ze op willen gaan mikken.

Maar wel weer jammer om te zien dat ze weer afwijken van de naming convention die ze tegenwoordig gebruiken door het X2 te noemen in plaats van X gen 2, als dit gerucht klopt. Want wat gaan ze doen met de 8 Elite's opvolger, gaan ze die 82 noemen? Denk het niet.

[Reactie gewijzigd door Loller1 op 3 maart 2025 09:35]

Grote kans dat ze dit ding ook in tablets willen stoppen en dan is het niet perse vreemd
De X serie is bedoeld voor Windows systemen waarbij de meeste mensen net waarderen dat je o.a. de SSD kunt vervangen.
SSD vervangen? De gangbare reden daarvoor is dat je SSD te klein is. Maar dan is een tweede SSD (via PCIe) ook een prima oplossing.
Misschien, maar er zijn genoeg modellen ook nu al te krijgen die niet eens goed open te maken zijn, laat staan dat je onderdelen zou kunnen vervangen. Meestal in de thin & light categorie.
In die categorie is het sowieso irrelevant of de SSD in de CPU package zit. In de categorie waar de vraag wel relevant is (wat grotere laptops), is het niet al te ingewikkeld om die uitbreidingsoptie te bieden.
Behalve voor devices zoals de Surface tablets die toch best wel populair zijn. En van die Steam Deck clones (geen idee of die populair zijn).
En achterop mijn Surface Pro zit een klepje waaronder de SSD te vinden is die ik gewoon kan vervangen.
Voor kantoorautomatisering is een 1TB SSD al bijzonder groot. Wie dat vol krijgt, gebruikt enorme datasets of spaart foto's, video's en filmpjes, wat niet op de desktop thuishoort.
Niet echt, 1 TB is in deze tijd echt niet veel. Ik heb geen foto's, filmpjes of datasets en heb nog 60 GB vrij van 1 TB in 2 jaar.... Hangt echt af wat je werk is. Ik snap dat veel werk gewoon via een Chromebook achtige stijl zou kunnen werken, (vrijwel) zonder lokale opslag, maar dat kan lang niet overal.
Je hebt geen foto's, filmpjes of datasets maar wel 900Gb opslag in gebruik? Dat is dan wel heel opmerkelijk.
Niet echt, wat development tools etc en 4 VMs en de ruimte verdwijnt als sneeuw voor de zon. Sowieso is software tegenwoordig akelig groot. Waar je vroeger met enkele tientallen MBs af kon, is het tegenwoordig meteen gigabytes.
Veel thuis gebruikers gebruiken tegenwoordig iCloud, GoogleDrive en/of Onedrive. Soms zelfs een combinatie van deze diensten.
Waar je bij OneDrive kunt aangeven dat je al je zooi in de cloud wilt houden kan dat bij iDrive met iCloud niet. Heb je daar 500GB data staan, dan staat er na een paar uur ook 500GB data op de plek waar je iDrive naartoe kijkt.
Niet denken dat je dit naar een netwerk drive op je NAS kunt omleiden, die optie heeft Apple eruit gesloopt.
Oftewel je 1TB SSD in je desktop vliegt vol zonder dat je er veel aan kunt doen.
In een zakelijke omgeving kun je nog met FSLogix in de weer om je profiel opslag naar een netwerk schijf om te leiden. Dit ziet Windows niet, dus daar zou je je iCloud troep in kunnen verstoppen, maar thuis is dit allemaal een stuk lastiger om te realiseren.
Zolang we daarnaast nog een bijkomende SSD kunnen bijplaatsen en de prijs voor de ingebakken SSD redelijk is, lig ik er niet wakker van.
Dat zal wel niet zijn. Ze integreren de ssd mee om formfactor te verkleinen en de prestaties tegelijk te verhogen.
Zal waarschijnlijk een alternatief moeten zijn voor de M-chips van Apple. In het geval van een desktop zou je relatief makkelijk additionele opslag kunnen bijvoegen, en hetzelfde geldt voor een laptop (al hangt het af van het moederbord).
De eerste redelijke reactie hier.
Uiteraard is dit een reactie op/ poging tot een Apple M systeem. En gezien de steeds grotere stroom vraag (en warmte ontwikkeling) van X86 chips,blijkt het mij een broodnodige ontwikkeling.
Apple's M serie hebben geen geïntegreerde SSD op de SoC zelf, dus dat is niet wat hier gaande is.
Een alternatief hoeft geen 1:1 kopie te zijn, je kunt het verbeteren door additionele functies bij te voegen
Zit niet op de SOC zelf, maar is wel allemaal gesoldeerd en niet uit te breiden, dus dit is in essentie gewoon het vervolg van het pad dat is ingeslagen. Als het tot meer efficientie leidt, waarom niet, al hoop ik dat er ook nog een gewone SSD slot naast kan komen.
Vast een vroege 1 April grap. ;)
Geïntegreerde SSD in een SoC? Mmmm, dat moet toch echt héél wat voordelen opleveren voordat ik daar een fan van zou kunnen zijn.
De regel is doorgaans: hoe dichter bij de CPU hoe sneller, dus in theorie zouden dit soort SSDs beter kunnen performen.
Daarnaast weet je in ieder geval zeker wat de performance gaat zijn, wat niet per se het geval is als je zelf (of je OEM) een willekeurige budget SSD met willekeurige performance inprikt.
De controller logica kan ook verwerkt worden in de CPU en hoeft niet als aparte chip op een SSD printje te zitten, dus het zal iets goedkoper zijn.
En een printplaatje met losse SSD heeft een connector die kapot kan of kan lostrillen bij transport. Aangezien 'trek de modules er allemaal uit en plug ze weer in' een veelgehoorde strategie voor het oplossen van fouten is kan dat behoorlijk wat 'reparaties' schelen.
De regel is doorgaans: hoe dichter bij de CPU hoe sneller, dus in theorie zouden dit soort SSDs beter kunnen performen.
Dit klopt in theorie maar is totaal niet relevant for NMVE in de praktijk.
De latency van het device zelf is zo hoog (micro seconden) dat de extra afstand echt niets voorstelt (je hebt het over enkele nanoseconden per meter)
Het gaat ook om het inperken van afstand door minder transportlagen. Die embedded flash chips zitten gewoon als NAND aan de CPU vast die de controller bevat. De controller cache is dan wel sneller toegankelijk voor de CPU cores.
De latency van een gemiddelde flash controller is toch echt veel beter.

Je bent misschien in de war met de NAND chips zelf, maar het doel hier is om zo snel mogelijk IOPS in de command queue te duwen. Dan kan het OS door. De controller doet vervolgens een DMA transfer die inderdaad even kan duren, maar dat is asynchroon.
Maar dat is juist het ding; voor de verhoogde prijs, is deze extra point-of-failure te verantwoorden tegenover de snelheidswinst die hier *theoretisch* mogelijk zou zijn en hoe nuttig is die snelheidswinst?
Ligt er helemaal aan hoe groot de kans is dat de processor nog in gebruik is als de SSD om welke reden dan ook niet meer zou werken.
Als je mijn lijstje tot het eind gelezen hebt had je ook gezien dat een connector minder ook minder kans op problemen levert. Een moederbord of CPU met defecte SSD koppeling is net zo waardeloos als een CPU met defecte geïntegreerde SSD.
Ik had tot het einde gelezen en het doet absoluut niets af aan het punt. Een moederbord met een defecte SSD koppeling is een stuk goedkoper te vervangen/herstellen dan een SoC met een CPU, GPU, 48 GB RAM en 1 TB SSD in.
Als die SoCs op grote schaal goedkoop gemaakt kunnen worden kan het in combinatie met dure reparateurs wel eens tegenvallen wat goedkoper wordt. Jij weet net zo min als ik wat de prijs van dit spul gaat zijn, dus we moeten nog maar zien of je gelijk krijgt.
De voordelen wat apple soc heeft is dat ssd controler on soc is. En dus moderne high-end node 3nm gebruikt en dus zuinig is en de SSD pcb NAND kaartje. Wel custom low volume productie als verschillende devices andere form factoren hebben.
Nvme ssd hebben oof dram buffers. M-soc heeft deel dat uit UMA mem wat heel veel en snel en low latency is.
Met de nand ook on soc. Zijn de burst rates ook mega breed en sustained.
Dus zeker voordelen wat uiteraard gebenched moet worden en of reallife en welke use case dat een meerwaarde zou hebben.
Een grote LM zou dan sneller geladen worden zodat sneller aan de gang kan gaan.
Maar dan moet minstens 4 pciee 5.0 lanes connected zijn. Of dat NAND direct aan de soc verbonden wordt. Connectie dus via chip interne bus connected met de onsoc controller.
Kan iemand mij uitleggen waar deze chip precies binnen de desktop voor gebruikt wordt?
Laptop, energiezuinig, relatief goedkoop, vlot genoeg voor kantoorwerk en AI gedoe.
Zelfs als je um niet gebruikt kan je het wellicht waarderen dat Intel en AMD wat concurrentie krijgen.

review: Een Qualcomm-processor in je laptop en Copilot+ in je Windows: hoe ga...

review: ASUS Zenbook A14 - Als het (bijna) niets mag wegen
Oke, dus nu nog vooral in laptops. Ben benieuwd welk socket ze gaan gebruiken voor desktop chip. Gaan ze die van AMD of Intel gebruiken of moeten straks alle moederbord fabriakanten een extra moederbord erbij gaan maken.

Ja, de concurentie is even goed voor beide. hopelijk komen we op een punt dat alle 3 bijna even goed zijn en dat je weer echt zelf keuze hebt tussen een van de merken.
Je begrijpt het niet. Dit is een system in a package. In feite álles zit op één chip. Niet uitwisselbaar met AMD of Intel. Uiteraard heb je een soort breakout nodig voor je poorten, denk aan iets als een Raspberry PI achtig bordje. Al is een Pi een system on a chip, waarbij memory en storage daar niet in zit. Dat is bij de Qualcomm dus wel. Meer integratie, kortere afstanden, dus wellicht behoorlijk snel ook nog.

[Reactie gewijzigd door Rataplan_ op 3 maart 2025 11:21]

Het is een ARM chip, dus vergeet compatibiliteit met x86 op systeemniveau. Daarnaast is dit een 'system on package' dus geen noodzaak voor losse RAM en SSD slots. Ook is de efficiency een stuk hoger dan bij x86 dus veel x86 specifieke aansluitingen voor extra voeding zijn niet nodig. Een PC architectuur gebruiken voor dit soort chips is een gemiste kans om dingen compacter, goedkoper en efficiënter te maken.
Ik denk dat dit type chip zich meer leent voor 'Mac mini' type systemen dan voor zelfbouw dozen.
Ik verwacht met 18 kernen valt het in M-max tegen hanger dus mac mini pro. Of mac studio max. Alleen hoe beefy of mager zal de igpu zijn.
Het zal soc on mobo zijn.
Ter vervanging van Intel Core of AMD Ryzen.
Mini desktops. Niet meer enorme kasten op of onder het bureau maar gewoon een doosje achterop de monitor, à la NUC of Thin Client.
Voor windows 11 ( pro ). Maar dan Workstation Nuc klasse.
..even 48GB ram en een 1tb ssd integreren.
Benieuwd naar de GPU moest dit beestje daadwerkelijk bestaan. :9
Ik ook, heb nu de top versie van de X-Elite in een laptop en deze bevalt prima, maar zou toch graag een betere iGPU zien, zodat de desktop de deur uitkan voor een beetje gamen. Die van de X-Elite is zeker niet slecht (na alle updates Lunar Lake niveau), maar zou graag iets in de richting van de nieuwe 8060s iGPU van AMD zien (gezien deze duur en voorlopig beperkt verkrijgbaar is). Wel jammer dat we tot 2026 moeten wachten, ze hadden het lang nog over eind 2025.
Snapdragon X2 Ultra Premium, de creativiteit met namen is weer ver te zoeken...
Als het ding maar goed is. Die naam zie je niet als ie in een systeem zit.
"Snapdragon X2 Ultra Premium"
Verrassend dat er geen Ultra Premium Pro Plus Max Elite komt!

Serieus irritant dat iedereen tegenwoordig die lelijke lange "pro max plus extreme"-namen gebruikt. Vooral al je, zoals Qualcomm, precies één CPU voor Windows uitgebracht hebt en dan al zo chaotisch en lelijk begint.
Qualcomm heeft al 21 SoCs voor Windows uitgebracht. Niet 1.
Laten we wel wezen, ze hebben 1 serie uitgebracht die mensen kochten, de rest was voor de lol.
Dit komt waarschijnlijk perfect van pas voor het nieuwe OS van MS. Je stopt deze in je monitor, en alleen nog keyboard/muis of touchscreen nodig.
Dat doe ik nu ook al (nou ja, achter de monitor). VESA is je vriend.
Zou nog wat kunnen worden voor consoles? Lijkt me niet eens zo verkeerd. Als de grafische prestaties mee kunnen en er uitbreidingen mogelijk zijn sowieso (zoals een disc drive of extra SSD-slot). Anders is het beter geschikt een lager gepositioneerde SKU?

Misschien worden ze dan weer makkelijker in je interieur te plaatsen of mooier! O+ (Vind de ps5 en series X geen schoonheden t.o.v. hun voorgangers :+ )
Ik zit mij zo af te vragen wat nu de zin ervan is om zowel geheugen als ssd dan in te bouwen in een chip voor desktop pc's. Voor een mobiel device kan ik mij er iets bij voorstellen vanwege de beperkte ruimte maar in een desktop speelt dat niet zozeer.

Daarnaast, tja, een ssd heeft een kortere levensduur dan een gemiddelde cpu en je die dan niet zomaar even kan vervangen. Hetzelfde ook met intern geheugen wat je dan bij een defect niet zomaar even kan vervangen. En tja ik denk niet dat zo'n comlete chip goedkoop zal zijn.

Ander punt waar ik zo aan zit te denken is warmte ontwikkeling van vooral de ssd, en of dit dan nu zo gunstig is voor de andere componenten. De complete chip zal dan ook goed gekoeld moeten gaan worden lijkt mij zo, tenzij er een trage ssd in zit.

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.