Losse diskdrive PlayStation 5 kan onderling uitgewisseld worden

De losse diskdrive van de nieuwe PlayStation 5 blijkt onderling uitwisselbaar te zijn. Dat blijkt uit een video van youtuber Mystic. Die probeerde een al geregistreerde diskdrive uit in een andere PlayStation 5 en ondervond geen problemen.

Mystic vergeleek de dunne PlayStation 5 met de originele versie en besprak de wijzigingen aan de console. De youtuber nam ook de losse diskdrive onder de loep en bevestigt dat die online geregistreerd moet worden bij Sony voordat hij te gebruiken valt.

De youtuber probeerde ook enkele scenario’s uit. Hij voerde een factory reset uit zonder actieve internetverbinding en kreeg een waarschuwing te zien. Daarin stond te lezen dat de registratie van de diskdrive niet ongedaan kon worden gemaakt. Mystic meent dat dit komt doordat er geen actieve internetverbinding was, maar ging toch door met de reset. Na de factory reset kon de youtuber de losse drive wel opnieuw registreren via de servers van Sony.

De youtuber ging ook na of de losse drives onderling uitwisselbaar zijn. Hij monteerde een al geregistreerde diskdrive in een nieuwe PS5 die al gekoppeld was aan een andere diskdrive en kon deze ‘nieuwe’ drive ook zonder problemen registreren bij Sony. Volgens Mystic wordt de 'oude' registratie van de diskdrive dan gewoon overschreven.

Sony kondigde in oktober een nieuwe, dunnere versie van de PlayStation 5 aan. De console krijgt, naast de verwisselbare diskdrive, een vernieuwd ontwerp en een grotere ssd van 1TB. De console komt in november beschikbaar in de Verenigde Staten. In de maanden daarop volgt een release in andere landen. De PS5 Digital Edition kost dan 450 euro, of 550 euro voor een variant die mét diskdrive wordt geleverd. Digital Edition-gebruikers kunnen het schijfstation ook later los bijkopen voor 120 euro.

Door Jay Stout

Redacteur

14-11-2023 • 14:20

46

Lees meer

Reacties (46)

46
46
18
1
0
24
Wijzig sortering
De Youtuber TronicsFix (https://www.youtube.com/watch?v=UFQQ0_TKyPc) liet ook zien dat zelfs na de 2e registratie op een 2e PS5 Slim, dezelfde diskdrive nog gewoon werkte op de 1e PS5 Slim, zonder wéér opnieuw te moeten registreren.

Het lijkt dus dat de check/link op de PS5 zelf wordt weggeschreven?
De vraag is alleen of dat ook nog werkt als er eerder al een andere disc drive (met een ander MAC adres) aan het systeem is gekoppeld. In de video is het altijd de eerste drive die met de systemen wordt gekoppeld.

Ik bedoel de het volgende; als systeem A drive 1 gebruikt en systeem B drive 2, kan systeem B dan drive 1 nog registreren. Want nu gebruiken A en B beide drive 1.
Ja dat kan, liet TronicsFix zien.
Hij gebruikt enkel drive 1, geen drive 2. Beide systemen wisselen steeds dezelfde drive.
Mijn vermoeden is dat de internetverbinding tijdens de registratie enkel nodig is om te valideren dat de disk drive een officiële drive is en niet één of ander vehikel voor cheats, piraatversies of homebrew. Daarna wordt deze verificatie vastgelegd in de PS5 zelf zodat er daarna geen verbinding meer nodig is voor later gebruik van dezelfde drive op dezelfde PS5.

[Reactie gewijzigd door nzall op 23 juli 2024 16:02]

Het nadeel hiervan is, als over zeg 10 jaar Sony niets meer met de PS5 doet en je CD-speler gaat kapot. Kan je hem niet vervangen met een willekeurige CD-speler van een aftermarket verkoper.

Er zijn genoeg mensen die nog veel doen met hun PS3 of ouder en daar regelmatig onderdelen van vervangen door niet Sony versies.

Ik geloof niet dat Sony over 10 jaar een patch zal uitbrengen waarbij de vendor lock eruit gehaald zal worden.

Dan heb ik het nog niet over de andere problemen van het recht om dingen te repareren waarom moet voor zo iets simpels als een CD-speler er validatie zijn.

Het enige wat Sony moet doen met de CD-speler is naar het installeren van een game een validatie doen als je ooit online gaat. Dat je een melding krijgt als je online wilt spelen voordat die validatie gedaan is, is prima. Dan weet je 100% zeker er niets gebeurd is met de files.

Als ik eerlijk ben, vind ik een kut streek van Sony. Het bewust lastiger en klantonvriendelijker maken van een simpel proces als een CD-speler vervangen/koppelen... Maar misschien ben ik een te grote voorstander van zelf dingen kunnen maken als het kapot gaat zonder gekke sprongen te moeten maken.

PS ik gebruik CD-speler omdat dat beter bekt dan disk drive in mijn optiek.

[Reactie gewijzigd door Tjidde op 23 juli 2024 16:02]

Kortom: als je op een of andere manier je PS5 kan laten denken dat die drive origineel is dan omzeil je dit en kun je dus wel homebrew etc. draaien...
Die video had ik inderdaad van de week nog in het Playstation 5 topic gedeeld, ben benieuwd voor hoelang.
Het is raar om te bedenken dat deze generatie consoles en veel van de games uiteindelijk allemaal bij het grof vuil kunnen. Zonder internetverbinding en de juiste servers ben je echt nergens meer. Die trend is ingezet met de vorige generatie consoles, maar volgens mij is iedere generatie die daarvoor uitgebracht is tot het einde der tijden te gebruiken (los van hardwarematig falen).

Eigenlijk is het ook van de zotte dat je voor een discdrive een actieve internetverbinding nodig hebt om het ding te kunnen registreren. Qua DRM en anti-piracy maatregelen snap ik het ergens nog wel, maar het is zo anti-consumer als mogelijk. Hetzelfde met veel games die niet eens meer (volledig) op disc staan, of die onspeelbaar zijn zonder Day 1 patch. Of voornamelijk singleplayer games die offline nauwelijks nog functioneren.
Anoniem: 2022072 @SomerenV14 november 2023 14:37
Dat is ook de grootste reden waarom ik bij de huidige generatie consoles ben overgestapt naar de digitale varianten van Xbox en PlayStation. Fysieke spellen bieden mij geen enkele meerwaarde boven de digitale spellen. Verkopen van spellen doe ik namelijk niet.

Overigens ben ik niet verbaasd over de uitwisselbaarheid van de schijflezers. Ik had het vreemder gevonden wanneer de lezers niet uitwisselbaar waren geweest.

[Reactie gewijzigd door Anoniem: 2022072 op 23 juli 2024 16:02]

Zelfs als he games niet verkoopt is de fysieke disc nagenoeg altijd goedkoper dan de digitale editie, daarom heb ik nog graag discs.
Elke situatie bied voor en nadelen.
Ik woon in en huis met 4 gamers, ik, mijn vrouw en onze 2 kids (7 en 8 jaar).

Allemaal met andere keuzes voor een type spel.
Elke keer een disk wisselen, kwijt raken, beschadigen etc.... Nee digitaal is voor mijn huishouder een stukje prettiger.

Ik ben het wel met je eens dat fysieke games aanzienlijk goedkoper kunnen zijn.
En soms ook wel leuk kunnen staan in de kast. Al gaat het mij dan soms vooral om games waar ik een collectors edition van koop. (een item met downloadcode zou dan ook voor mij volstaan)
Voor mij is de backwards compatibiliteit met PS4 spellen juist een reden geweest om voor de discversie van de PS5 te gaan.
Backwards compatibility is ook voor mij een reden geweest om voor de PS5 te kiezen, alleen had ik bij de PS4 al een 4TB SATA SSD geïnstalleerd, waardoor ik ook daar al full digital aan het spelen was.
Hetzelfde geld voor de PS5 waar ik ook een 4TB SSD in heb zitten.

Ik heb trouwens wel de diskversie, al is dat vooral voor films bedoeld.
Prima dat het goedkoper is, maar daar geef ik niet veel om. De laatste jaren wacht ik totdat het spel dat ik wil spelen onder de €20 is. Voor mij is dat een prima bedrag voor een spel. En veel koop ik niet op jaarbasis. Als het er vijf zijn, is dat tegenwoordig al veel. Tijdens de vorige generatie merkte ik al dat ik steeds meer digitaal begon te kopen.
ja en toch heeft het feit dat ik een PS5 heb die fysieke media kan lezen me honderden euro's bespaart. Vooral bij recente games is aankoop via internet en doorverkoop na uitspelen lucratief.
Voor my is een digitale versie van een game dan weer interessanter als je 2 of meer consoles in huis hebt die allemaal hetzelfde spel gelijktijdig willen spelen.
De digitale aankoop kun je tot op 5(?) consoles binnen je huishouden installeren.
Met een fysieke disk aankoop is dat dan weer niet mogelijk zonder dat je meerdere exemplaren moet gaan kopen. Net na een launch is dat wel een dure aangelegenheid.
Tsja, aan de andere kant willen we steeds grotere / complexere games. Dan zijn we weer blij met patch notes die beschrijven dat allerlei bugs en dat soort zaken zijn opgelost in de nieuwste release.

Het mes snijdt simpelweg aan twee kanten. Waarbij natuurlijk altijd op de loer licht dat praktische toepassingen (de mogelijkheid om een game na release aan te passen) commercieel wordt 'uitgebuit'.
Tsja, aan de andere kant willen we steeds grotere / complexere games. Dan zijn we weer blij met patch notes die beschrijven dat allerlei bugs en dat soort zaken zijn opgelost in de nieuwste release.
Via GoG nooit problemen mee gehad. Geen DRM, updates, offline installers als optie (patches en volledig voor de laatste versie), ...

De verplichting voor online servers om geplande veroudering en e-waste te faciliteren is een keuze van de leverancier en van de consument.

[Reactie gewijzigd door The Zep Man op 23 juli 2024 16:02]

Eigenlijk zou er een verplichting moeten worden opgelegd dat er, zodra de servers voor registratie uit de lucht gaan, dit soort beperkingen moeten worden verwijderd. Tegen die tijd zijn de huidige games stokoud en is het percentage wat er nog gebruik van maakt dermate klein dat het risico op misbruik verwaarloosbaar is, in ieder geval financieel.
Google Stadia loste dat in elk geval nog netjes op met hun controllers, die geschikt gemaakt werden voor Bluetooth (en refunds voor games)
Gezien de hoeveelheid games die überhaupt alleen digitaal beschikbaar zijn, moeten we sowieso een betere oplossing verzinnen om ook digitale games te kunnen behouden.

Phil Spencer heeft laatst gesuggereerd dat ze bij Xbox met iets bezig zijn op dat gebied. In de context van de Xbox 360 store die straks offline gaat.

[Reactie gewijzigd door Wolfos op 23 juli 2024 16:02]

Hoewel de disks an sich later enkel als onderzetter zullen kunnen dienen, blijf ik stug fysieke games halen. Maarja, muziek haal ik ook op vinyl.

Ik vind het wel prettig om nog iets te bezitten. Het feit dat je digitaal enkel een licentie voor iets aanschaft, die theoretisch ieder moment ingetrokken kan worden, zint mij niet helemaal.
Dat iets te gebruiken is, betekent niet dat het ook tot einde der tijden gebruikt wordt. Daar getuigen mijn honderden DVD's en tientallen CD's op zolder wel van.

Een internetverbinding is tegenwoordig net zo gewoon als elektriciteitaansluiting. Dat de PS5 stroom nodig heeft, is dat ook 'anti-consumer'?
Stroom is over 20 jaar nog steeds stroom. Misschien dat er een keer een omvormer tussen moet komen omdat iemand denkt wij gaan van 220v naar 300v.

Internet zal over 20 jaar ook nog steeds internet zijn.

Echter als Sony morgen denkt, die PS5 servers? Het geld niet meer waard, wij zetten ze uit. Dan kan jij niets meer zodra je opnieuw iets moet valideren bij Sony omdat je een basaal onderdeel vervangt. Daardoor ben je met de internetverbinding hoe standaard dat ook is in veel huizen, afhankelijk van Sony.

Bij stroom absoluut niet of jij nu een kabel van het stroomnet binnenkrijgt of 1miljard hamsters gebruikt om stroom te krijgen. Je kunt je PS5 blijven gebruiken met de juiste spanning.
Anoniem: 1979346 14 november 2023 15:08
Zou ook niet best zijn, PlayStation overleden ✝️ en de daaraan gekoppelde discdrive ook direct waardeloos. Dat lijkt mij in een tijdperk van e-waste niet bijster slim.
Straf dat het zo ver gekomen is dat we blij zouden moeten zijn met dit nieuws.
Had verschillende filmpjes al voorbij zien komen, hopelijk laat Sony het ook wel zo, maar je weet maar nooit.
Hij monteerde een al geregistreerde diskdrive in een nieuwe PS5 die al gekoppeld was aan een andere diskdrive en kon deze ‘nieuwe’ drive ook zonder problemen registreren bij Sony.
Diskdrive??? floppy disk? 3,5" disk? :')
Ja, dat dacht ik eerst ook heel even.
Omdat het een drive is voor compact discs (waar Blu-ray's en DVD's ook onder vallen) is 'disc drive' toch wel de betere bewoording.
En omdat het Engels is, zijn het ook twee losse worden.

[Reactie gewijzigd door vrow op 23 juli 2024 16:02]

[...]


Diskdrive??? floppy disk? 3,5" disk? :')
Schijfgleuf ;)
Snap niet dat hier zo veel negatieve reacties op zijn gekomen. Het is juist een vooruitgang ten opzichte van de huidige PS5.

Je kunt de disc drive eenvoudig vervangen als deze stuk is. Is de PS5 zelf defect dan kun je de disc drive mee nemen naar je nieuwe digitale model en ben je wat goedkoper uit. Mocht je besluiten om van digitaal af te stappen kun je bij dit model ook gewoon de disc drive los kopen.

En een eenmalige internet check is ook niet zo'n probleem. Je moet wel een erg vergezocht scenario bedenken waarbij dat niet mogelijk is.
Eenmalige internet check geen probleem? Op dit moment niet mits mensen internet hebben. Kun je in Nederland er wel vanuit gaan dat 99%+ van de PS5 bezitters wel internet hebben.

Echter het is wel een groot probleem als je naar het groter plaatje kijkt. Stel Sony zet de server uit. Jij hebt veel spelen verzameld allemaal op een schijfje. Jij speelt nog lekker regelmatig een spelletje op je PS5 al is de PS8 in de winkel. Gaat de lazer kapot in dat onderdeel. Jij denkt geen probleem ik vervang hem voor een tweedehandse of een namaak want Sony levert ze toch niet meer. Jammer pech, al die schijfjes kun als onderzetters gebruiken.

Door zo'n klantonvriendelijke actie, is de PS5 met schijflezer en schijfjes een product waarvan je 100% zeker kan zeggen over X tijd is het e-waste door de schuld van Sony. Omdat je een onderdeel wat vervangbaar is niet kan vervangen want je kunt hem niet gebruiken.

Nu moeten wij maar op onze blote knieën gaan knielen om te hopen dat Sony een patch of iets dergelijks uitbrengt die je ook later nog kan toepassen om te zorgen het wel werkt? Ik wil niet zo'n afhankelijkheid.
Gaat allemaal niet veel helpen als ze die "andere" server uitzetten binnen 10 jaar, die met de patches... veel spellen op disc gaan amper of zelfs niet speelbaar zijn in de praktijk.

Een beetje wetgeving of een keer een rechtszaak zou toch kunnen helpen om die disc + de noodzakelijke update als 1 geheel te kunnen beschouwen zodat je na 10 jaar een non-conforming product kan claimen.
De meeste spellen zullen gewoon speelbaar zijn met wat er op de disc staat. Het aantal spellen wat niet op wil starten zonder de patch zullen echt op 1 hand te tellen zijn. Dan is het maar een beetje buggy. Een buggy spel is altijd beter dan helemaal geen spel.
Zoals ik al zei, een vergezocht scenario wat je schetst. PS3 is gelanceerd in 2006 en kan gewoon nog steeds online en voorlopig komt daar ook geen einde aan.
Goed nieuws!

Ik heb regelmatig ps4 consoles gerepareerd, waaronder enkelen die een niet (goed) werkende disc drive hadden. Ik heb het altijd maar vreemd gevonden dat ik een disc drive uit een andere ps4 1 op 1 kon overzetten.

Daarbij vind ik het ook een goede zet om 1 model zowel als digitale versie en als disc versie te kunnen gebruiken.

Hopelijk gaat Sony ook zwarte modellen aanbieden, zonder dat ik hiervoor nieuwe kappen hoef te kopen :).
Waarschijnlijk om de hardware van de drive, dus de keys en dergelijke op het moederbord van de ps4 zelf zit?
Dit was in de laatste ps3 versies idem.
Terwijl vooral de eerste generatie ps3's een printplaat op de drive hadden die gekoppeld was aan het moederbord.
Die printplaat die gekoppeld moest worden was ook zo het geval met de ps4. Dat ding zat dan met 1 schroefje vast aan de disc drive en zag er imo heel cheap afgewerkt uit.
Tjonge, ik word oud.
Diskdrive is toch een floppydrive/hardrive?
Ze maken er sowieso een potje van met hedendaagse terminologie. Zoals "digital edition" of "digitale games" als benaming voor games die je moet downloaden ipv op een schijfje krijgt. What's up with that? Alle video games en consoles zijn digitaal. Ook de goede oude Commodore en Atari waren al digitaal. Ik snap echt niet waar zoiets nou weer vandaan is gekomen.
Inderdaad, we hebben het dan gewoon over een uitgave i.p.v. een game. Hoewel ik 'digital edition' nog enigszins kan begrijpen, maar dan nog alleen in het geval van de eerder genoemde uitgave en niet de game.
Nou, ik weet nu niet of ik nu blij moet zijn met een functie/mogelijkheid die vroeger gewoon de normaalste zaak van de wereld was, oftewel vanzelfsprekend. Een externe drive (en in principe eigenlijk ook een interne) ongeacht met welk medium, moet altijd zonder problemen uitwisselbaar zijn, of dat nu op een console is of een ander systeem, dus color me completely unimpressed.

Dat hele drive online aan moeten melden is een onnodige handeling, dat zou gewoon plug & play moeten kunnen, dus dat is simpelweg een anti-piracy gimmick.

[Reactie gewijzigd door ThanosReXXX op 23 juli 2024 16:02]

Het is niet eens anti-piracy. Dat kan ook op andere manieren, bv een stukje hardware die voor encryptie tussen de PS5 en de drive zorgt. Zo'n rocket science is het nou ook weer niet om te zorgen dat de console alleen met officiële drives werkt. Dat soort dingen hadden ze in oudere console al.
Dit is eerder een vorm van tracking. Sony wil graag weten wat jij allemaal doet, en gebruikt dit om in de gaten te houden wie er allemaal een optische drive in z'n console heeft. Daarom mag je m lekker aan gaan melden bij de Sony servers.
Nou ja, tracking, registratie, firmware bijwerken en weet ik veel wat voor namen ze er nog meer aan willen of kunnen geven maar stiekem valt het allemaal onder klantje controleren, wat toch ook weer onderdeel is van een anti-piracy beleid. En natuurlijk vergaren van informatie ten behoeve van marketing en promotie. ;)

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.