Analistenbureaus: aantal geleverde tablets wereldwijd neemt nog steeds af

Het aantal tablets en Chromebooks dat wereldwijd wordt geleverd, blijft afnemen. Dat zeggen de analistenbureaus IDC en Canalys. De top vier blijft volgens beide bureaus gelijk, met Apple veruit bovenaan en Samsung op de tweede plek. Samen hebben ze ruim 60 procent van de markt in handen.

Beide bureaus zeggen dat er in het afgelopen kwartaal ruim 33 miljoen tablets zijn geleverd. Volgens Canalys is dit 7 procent minder dan een jaar eerder; IDC spreekt over 14,2 procent minder dan een jaar eerder. De twee bedrijven zeggen wel dat het aantal geleverde tablets toenam in vergelijking met het afgelopen kwartaal.

Apple leverde volgens beide bureaus vorig kwartaal zo'n 12,5 miljoen tablets, ruim 12 procent minder dan een jaar eerder. Dit komt volgens de analisten omdat Apple in het afgelopen kwartaal geen nieuwe tablets introduceerde, iets dat het bedrijf normaal wel doet. Toch bleef Apples marktaandeel relatief stabiel.

Samsung blijft de tweede grote speler op de tabletmarkt, met een marktaandeel van rond de 18,5 procent. Dit bedrijf leverde in het afgelopen kwartaal 6,2 miljoen tablets. Over het verschil met vorig jaar verschillen de analisten van cijfers: IDC spreekt over een daling van 17,1 procent en Canalys noemt een daling van 5,9 procent.

Na Apple en Samsung leveren Lenovo en Huawei volgens de twee bureaus de meeste tablets. Lenovo leverde zo'n 2,6 miljoen tablets, Huawei tussen de 2,3 miljoen en 1,9 miljoen. Canalys verwacht dat er volgend kwartaal wel groei te zien zal zijn door nieuwe productaankondigingen en prijsverlagingen, iets waar IDC het niet mee eens is. Dit bureau verwacht juist dat het in de nabije toekomst niet snel zal verbeteren.

Ook het aantal geleverde Chromebooks daalde. Beide bureaus zeggen dat er 3,5 miljoen Chromebooks zijn geleverd in de afgelopen drie maanden, een daling van zo'n 20 procent. Acer is hier koploper, gevolgd door HP, Dell, Lenovo en ASUS.

Door Hayte Hugo

Redacteur

06-11-2023 • 09:11

70

Reacties (70)

Sorteer op:

Weergave:

Het is een productcategorie die steeds meer een niche ingedrukt wordt denk ik, nu telefoons bijna net zo groot zijn als de 7 inch tablet maat voor basismodellen.
De levensduur van een tablet is veel hoger dan die van een telefoon. De meeste mensen vervangen hun smartphone iedere 2-3 jaar, vooral als ze een nieuwe "krijgen" bij hun abonnement. Een tablet gaat bij de gemiddelde gebruiker zo 5 jaar mee. Een van de redenen is dat het apparaat op een andere manier gebruikt wordt. Maar de batterij van een tablet gaat (door het gebruik) ook minder hard achteruit dan die van een telefoon, waardoor een tablet minder snel langzaam aanvoelt omdat de processor zichzelf uit noodzaak downclocked. Mensen hebben dus wel tablets. En er is ook een markt voor. Maar ze komen gewoon minder vaak een nieuwe, omdat dát niet nodig is.
Dit toevallig recentelijk een nieuwe iPad gekocht omdat m'n 10 jaar oude iPad wat krassen had. Dit is toch ondenkbaar vroeger voor tech. Maar voor een tablet voegt iedere generatie gewoon weinig toe maar tegelijkertijd ook qua gebruik is er gewoon niets wat meer vraagt. Hooguit de kleine die Seesaw gebruikt op school en een beetje youtube, meer echt niet.

Ik denk dat wij hier niet uniek in zijn en dat de groei komt van nieuwe gebruikers en niet door vervanging. Maar ook die nieuwe gebruikers is eindig zeker wanneer grote markten zoals China beduidend vertragen.
Dit herken ik wel, maar wat ook meespeelt voor mij: de prijs van de huidige iPads. Je zit minimaal aan 600 euro tegenwoordig. Dat is met de kleinste opslagruimte (die koos ik altijd voor iPhone en iPad en ik kreeg er *altijd* spijt van). Dus als ik nu mijn iPad 2018 zou willen vervangen door het nieuwste model zou dat een uitgave van een kleine 800 euro zijn. En dat vind ik best veel (vooral omdat ik twéé iPads 2018 heb).

Zou eigenlijk wel wat snellers willen, maar ook gezien de prijs blijf ik ze gebruiken tot ze echt op zijn. Wat milieutechnisch natuurlijk ook het beste is, dus misschien moet ik blij zijn met die hoge prijzen?
Hangt er ook van af welke iPad je neemt. De 2021 (9e gen) is vooralsnog een prima tablet en bij far de meest verkochte bij ons in de winkel. Pik je vanaf 360-370 op.

Een 2018 zou ik zeker nog niet vervangen, heeft 0 meerwaarde, daar kan je zo nog 2-3 jaar mee vooruit en mogelijk ga je dan eens merken dat iets niet lekker loopt.
Het meeste doet 'ie ook nog prima, maar de kinderen wilden laatst een spelletje spelen en dat liep niet echt lekker. Op de nieuwere iPad van school ging het wel goed. Vandaar dat ik eens ging kijken wat de huidige modellen zijn.
Ik had de 1e generatie iPad Mini als eerste tablet, deze ruim 5 jaar gebruikt tot alle apps traag werden en de ondersteuning er duidelijk op achteruit ging. Inmiddels sinds 2018 de normale iPad in gebruik met A10 chip erin, dezelfde als in de iPhone 7. Ding werkt nog als een zonnetje, dus zie weinig reden hem te vervangen daardoor.
Precies dit. Ik ben een fanatieke tablet gebruiker, vooral voor mediaconsumptie en het lezen van lange artikelen en papers. M’n iPad Pro 11” uit 2018 kan nog jaren mee, voelt razendsnel en er is simpelweg weinig beters op de markt. De A12X is nog steeds zeer capabel, voor mijn gebruik zijn de M1 en M2 ook absolute overkill. Als er volgend jaar een model komt met OLED-scherm en AV1 decodering ga ik misschien weer eens kijken, maar dan zijn we dus inderdaad minimaal 6 jaar verder.
Het is een productcategorie die steeds meer een niche ingedrukt wordt denk ik...
Niet echt. Het 'probleem' met deze berichtgevingen zijn dat ze populistisch van aard zijn, zowel bij de bron en helemaal bij Tweakers.net. Er wordt namelijk niet in context gekeken naar de periode voor de pandemie (2019). In 2020+ zaten we allemaal thuis en hadden we 'extra' geld over om electronica/diensten te kopen die we thuis consumeren.

Als je kijkt in de periode van voor 2020 en de absolute aantallen (in de grafieken), dan zie je dat het allemaal wel meevalt, de verkopen hoger liggen dan zelfs Q1 2020 en hoger dan 2018-2019. De onnatuurlijke piek tijdens de pandemie betekend ook dat nu heel veel mensen jaren voorzien zijn van een tablet. Tablets gaan (in de VS) zo een 6 jaar mee voordat ze vervangen worden, terwijl smartphones 2.5-3 jaar meegaan (in de VS) voordat ze worden vervangen. Het duurt dus nog wel even voordat de tablets die in 2020 werden gekocht worden vervangen.

Gezien die gegevens zou ik juist willen stellen dat het aantal tablets (in gebruik) gestaag groeit, wellicht veel meer dan smartphones...

Bron:
https://www.canalys.com/n...-tablet-shipments-Q3-2023
https://canalys.com/newsroom/tablets-chromebooks-q4-2020
https://www.statista.com/...7473/average-tablet-life/
https://www.statista.com/.../average-smartphone-life/

[Reactie gewijzigd door Cergorach op 23 juli 2024 05:23]

Exact mijn probleem bij heel veel berichten over groeicijfers, ook bij bedrijven zelf. Alleen mar gefocussed op het laatste kwartaal of maximaal 1 jaar geleden, maar zelden refererend naar de algemene trend van de afgelopen 5 of 10 jaar, of gecorriceerd voor waterbedeffecten door externe factoren.

Het bedrijf (miljardenomzet wereldwijd per jaar) van mijn vrouw heeft al een jaar een travel-ban voor zakenreizen, vanwege de (verwachtte) slechte verkopen. Terwijl ze in 2020-2021 extreme topjaren hadden, en de noodzaak voor die reizen er echt wel nog steeds is, en de kosten op het totaal echt minimaal zijn...
Die focus komt ook doordat de bonussen van de top meestal gebaseerd zij op het resultaat t.o.v. het vorige kwartaal en hetzelfde kwartaal vorig jaar. Alles darvoor is oud nieuws.
Na desktops, laptops, tablets is het voorspelbaar dat ook smartphones in technologisch opzicht minder snel zullen ontwikkelen en langer mee zullen gaan.

De vraag is natuurlijk altijd: Wat wordt het volgende? De VR-bril of toch iets anders?
En het feit dat foldable telefoons ook wat aan populariteit winnen. Plus tablets gaan gewoon langer mee dan telefoons.
Vooral dat laatste denk ik... Ik heb hier nog een iPad uit 2017 liggen en die doet het uitstekend voor wat ik ermee wil doen. Ik heb geen enkele reden om hem te vervangen.
Zelfde hier met een iPad van 2018. Maar die begint wel zijn ouderdom te laten zien ben ik bang.
hier ook doet het prima nog, zou echter graag een model met meer geheugen willen nemen, maar de nieuwe prijzen schrikken me toch wel wat af. 750eu voor ene met 256GB opslag.
Wij hebben nog een iPad uit 2012 en die voldoet eigenlijk nog prima voor wat Netflix en een bubble-witch-saga en simpele spelletjes voor de kinderen (jonger dan 5)...
Daar heb je zeker een punt, want naast mijn iPhone 13 Pro Max had ik ook een iPad en betrapte mij er steeds op dat ik toch de iPhone prefereerde boven de iPad
De 7 inch tablet maat is ook bijna niet te krijgen, laat staan met fatsoenlijke hardware.
Je gaat als snel naar 9.7-10.2" voor een beetje opslag, RAM en CPU.
Volgens mij zijn de enige 7 inch modellen die je ziet kids modellen. het begint bij 8.4 tot 8.9
Hier op kantoor merken we ook dat met de stap naar het 'hybride werken' (lees. Iedereen een laptop + flexplekken) de animo voor de tablet ook grotendeels verdwenen is behalve bij een heel select groepje.

Voor de situatie vonden mensen het nog fijn om bijv. bij vergadering de tablet te hebben voor naslagwerk en de Teams omgeving. Nu neemt iedereen gewoon de laptop mee de vergaderruimte in, en is in feite de tablet thuis blijven liggen voor de kinderen.

We zijn van ong. 180 actieve tablets naar hooguit 30 gegaan in een jaar tijd. De meeste die afgeschreven zijn worden gewoon gewiped en overgenomen, en er hoeft niets meer voor terug. Ik denk dat dit uiteindelijk nog lager word bij de volgende ronden van afschrijvingen.
Op de bank met een smartphone van 6,7 inch is handiger.
Tja, en bewust denk ik. Apple houdt bewust de iPad net boven de iPhone en onder de Mac waardoor in veel gevallen een iPad niet je Mac kan vervangen (of even duur wordt als een Mac).
Maar zo Pro is Apple's tablet niet. Ik ben van een Pro naar een Air gegaan en vind dat prima om te consumeren. En er veranderd zo weinig op dat vlak, dat je echt jaren toe kunt met een iPad.

Ik weet niet hoe het met Android is voor tablets maar ik heb nog altijd het beeld dat apps daar nog lang niet fatsoenlijk gebruik maken van tablets.
Daarnaast is de realiteit nog altijd dat als je echt iets gedaan wilt krijgen je er een laptop bij pakt. Zo ga ik echt onze huishoud boekhouding niet op mijn ipad doen.

Ja, nu krijg ik ongetwijfeld een legertje tablet fans in mn inbox die vertellen hoe ze alles doen met hun iPad Pro, en dat geloof ik wel, maar dit soort gebruikers blijft na jaren nog steeds de uitzondering: je moet echt specifieke tools gebruiken om al je werk op een iPad geklaard te krijgen.
Een telefoonscherm is inderdaad vaak groot genoeg. Anderzijds vind ik het toch prettiger om bepaalde zaken (games anyone?) op tablet te doen. Er is toch nog altijd een groot verschil tussen bijna 7 inch en 11 inch. Ik heb dus een grote telefoon, een tablet én een laptop. Elk heeft zijn eigen functie voor mij maar blijkbaar behoor ik tot een uitstervend ras...
Tablets zijn op zich geen kleine niche. Het aantal actieve apparaten en de verkoopcijfers komen niet in de buurt van de smartphone, maar dat is dan ook één van de populairste dingen op aarde. Tablets zijn een veel kleinere markt maar geen uitstervende. Mensen houden hun tablets langer dan hun smartphones (een goed ding uiteraard maar het drukt de verkoopcijfers), en lang niet iedereen vindt de form factor nodig tussen smartphones, laptops en desktops. Maar genoeg mensen willen er één dat Apple en anderen ze blijven produceren.

Vergeleken met pre-pandemie-cijfers zit er ook geen sterke daling in het gebruik of de verkopen, dus dit is nieuwsbericht nummer 10.000 over tijdelijke stijging gevolgd door daling vanwege COVID.

Persoonlijk heb ik in 2018 een tablet gekocht en amper gebruikt, dus ik hoor in de groep die toch kiest voor de smartphone voor eenvoudige taken, en de laptop/desktop voor het grotere werk. Maar er is een solide groep die de tablet wel handig vindt voor bepaalde use-cases en momenten.

[Reactie gewijzigd door geert1 op 23 juli 2024 05:23]

ik hoor tot dat zelfde ras. (en nog een desktop er bij :))
Ik vind het niet heel raar. Ze zijn veel duurder en veel groter geworden. Als ik een groot/zwaar device vast wil houden, dan pak ik de laptop er wel bij. Het was juist fijn dat er nog zo'n tussenmaat was. Niet iedereen heeft een supergrote telefoon, maar tussen 7 en 10 inch vind je eigenlijk bijna niks meer. En de keuze is steeds vaker een budget toestel met hardware van 5 jaar oud of een high-end toestel van bijna 1000 euro. Ja, daar zit gewoon geen markt in.

Verder gaan tablets doorgaans een stuk langer mee om dat de eisen niet zo groot zijn en men voor andere use-cases toch al snel naar andere devices uitwijkt. Een productcategorie voor iets wat men "erbij" neemt, dan moet de prijs daar wel naar zijn.

Ik denk dat ze teveel kijken naar groei en te weinig naar het voorzien van de huidige doelgroepen. Soms is een markt gewoon verzadigd en ga je niet meer die gigantische afnames bereiken. Maar dat wil niet zeggen dat er geen winst behaald kan worden. Je kunt niet elk jaar meer en meer tablets verkopen. Op een gegeven moment zijn er genoeg. In de markt van auto's zie je ook nog wel wat verschillen, maar dat komt vooral omdat merken minder verkopen en daardoor ruimte is voor anderen. Maar het totale aantal auto's zal nog steeds beperkt blijven door de grootte van de groep die op zoek is naar een nieuwe auto.

[Reactie gewijzigd door Martinspire op 23 juli 2024 05:23]

Bij veel bedrijven, zowel in hardware als software/service ontwikkelaars zie je management en product owners die totaal verblind zijn door kwartaal denken, onrealistische doelen en de eeuwige drang naar groei.

Het gevolg is een wildgroei aan functies, bloatware, probeersels zonder gebruikersgroep en een hardware push naar producten zonder onderzochte klantwens.

De ontstane afstand tussen klanten en producenten zorgt voor een rare situatie, die enkele jaren kan gaan duren alvorens men weer naar de klant gaat luisteren. Hier ook op zoek geweest vorige week naar een passende tablet voor een kind rond de 5 jaar. Geen enkel device is een vervangende voor die die de twee oudere kinderen hebben. Eigenschappen zijn, zoals een ander in de comments haalt, precies dat: low-end, low spec of oversized end en high spec. Kunstmatige opklopperij, misschien wel gepushed vanwege de verdere ontwikkeling van SoC's.
Of zit ik er helemaal naast en zijn alle beeldscherm fabrikanten enorm in een tekort geschoten en is er geen productie van 7-8 inch schermen mogelijk vanwege bijvoorbeeld de automobiel industrie?
In de bouwsector, inspectiebranche en installatietechniek worden heel veel tablets gebruikt. Ideaal om bouwtekeningen weer te geven en daarmee handzaam rond te lopen. Of om lopende inspecties door middel van formulieren uit te voeren.

Zie het aantal tablets in mijn branche (installatietechniek) elk jaar toenemen.
Ik snap het helemaal.

Wij (gezin van 3) hebben 2 jaar terug een iPad gekocht voor als we op vakantie gaan en de kleine wat te kijken heeft in de auto, maar verder doen wij er als ouders ook helemaal niets mee. Telefoon is echt fijner imo.

Onze dochter maakt ons echter de kop gek "mag ik op de tablet?" om vervolgens nutteloze spelletjes te willen spelen die volzitten met in-app aankopen.

Nope, zo'n tablet voegt eigenlijk echt niets toe.
Dus omdat jij als ouder er niks mee doet en je kind er nutteloze spelletjes op speelt voegt een tablet niks toe? Je kan je kind er ook niet nutteloze spelletjes op laten spelen bijvoorbeeld :X

Zelf gebruik ik de tablet voor 90% van de tijd thuis, het scherm is groter wat gewoon veel lekkerder YouTube, een serie of iets kijkt.
Vreemd dat je eerst aangeeft dat je kinderen er dol op zijn, en vervolgens concludeert dat het niets toevoegt. Ik had precies de tegenovergestelde conclusie verwacht.
Waar is de telefoon dan fijner voor?
Voor bellen en whatsapp ja. Met name omdat je dat ding steeds bij je hebt en een tablet niet.

Het grotere scherm van de tablet is voor al het andere veel fijner. Maar het nadeel is dat je 'm daarom niet steeds bij je hebt. Een device net zo klein als mijn telefoon, maar wat ik uit kan klappen naar het formaat van mijn tablet als ik het wil gebruiken zou perfect zijn. Als compromis zijn er nu steeds grotere telefoons gekomen, maar het blijft behelpen.

(P.S. je telefoon heeft geen nutteloze spelletjes met in-app aankopen? Dat heeft natuurlijk geen zier met een tablet te maken)
Lijkt mij dat er ook wel educatieve spelletjes te krijgen zijn?
Maar die wil niemand spelen want zijn niks aan en is niet wat de vriendjes aan het spelen zijn
Heeft je dochter ook een telefoon? Zo niet, dan lijkt het me vrij duidelijk dat die ook een apparaat wil om zich mee te vermaken ;)
Ah yes, tablets...
"I wish my phone was too large for my pockets and couldn't make calls" :) (al is dat laatste niet helemaal meer van toepassing)
Veel mensen bellen nauwelijks met hun telefoon. Het is eigenlijk meer een zakformaat computer en tweede tv-beeldscherm. Als je dat beseft is het ineens ook begrijpelijk waarom veel mensen een telefoon met een wat groter scherm willen, helemaal als je wat oudere ogen hebt, maar ook vanwege het typen op het toetsenbord.
Mja, ik zie het juist anders - ik wil m'n telefoon liever wat kleiner (Ik hoef geen 7" scherm om een belletje te maken), maar m'n tablet wil ik juist rond de 10-11" hebben.

Maar het is wellicht een leeftijdsdingetje - "de jeugd" doet ALLES op een telefoon (spelletjes, films kijken, huiswerk maken, etc), terwijl ik, als bejaarde, liever een gigantisch scherm heb en een normale toetsenbord/muis.
Hier precies zo (ook technologisch 'bejaard' met 50+) :)

Heb vorig jaar een nieuwe tablet gekocht. Wilde eigenlijk de toen nieuwe Samsung van 10". Maar omdat de winkel die niet op voorraad had de 13" gekocht, met de afspraak dat ik hem terug kon brengen als hij te groot zou blijken.

Maar wil nu niks anders meer. Wat een genot zo'n grote tablet.

De telefoon daarentegen kan me niet klein genoeg zijn. Nou ja, het liefst max 5" of zo. Maar die spoeling wordt helaas heel dun.
Ah yes, tablets...
"I wish my phone was too large for my pockets and couldn't make calls" :) (al is dat laatste niet helemaal meer van toepassing)
Grappige is dat je bij samsung telefoons en tablet, je tablet als doorgeefluik kan fugeren als je gebeld wordt op je telefoon doormiddel van je samsung account te koppelen aan beide devices.
Dat heeft Apple al een aanzienlijke tijd :). Handig om, als ik wat kijk op mijn iPad met mijn Airpods in, en iemand belt. Ik hoef niets met mijn telefoon te doen.

Werkt overigens ook via de Mac op dezelfde manier.
Oh, Zou kunnen dat het al langer dan vandaag werkte hoor :) .
Alleen was er toen nog geen samsung tablet in huis.
Werkt al sinds jaar en dag tussen androids, samsung, windows en androids, etc. En ik geniet toch wel van mn samsung met usb-c aan mn extra scherm op kantoor (alsof het een chromebook is) met remote desktop naar mn desktop thuis. Alles kan gekoppeld bij mij. Apple gebruikers mogen zelfs airplayen en airhockeyen van me. Als "willekeurige tech, als het maar goed is en verbindt met alles" gebruiker denk alleen maar: gemak dient de mens.
Ding is naar mijn mening ook dat tegenwoordig iedereen meerdere gadgets heeft en dat de nieuwigheid er gewoon vanaf is. Ik bedoel je hoeft vooral tegenwoordig gewoon niet elk jaar een nieuw apparaat te kopen. En uiteindelijk is groei er gewoon uit in sommige markten. En dan nog prijzen tegenwoordig en de hoeveelheid mensen het financieel gewoon niet zo makkelijk hebben. Speelt naar mijn idee allemaal wel mee.

Rock zelf een iPad Pro met M1 puur omdat het heerlijk programmeren is on the fly of onderweg en design werk. Maar ben wel beetje uit het idee gegroeid dat je elk jaar nieuwste en snelste moet hebben. Dit ding gaat zeker nog jaar of 3-4 mee <3
Rock zelf een iPad Pro met M1 puur omdat het heerlijk programmeren is on the fly of onderweg en design werk.
Gewoon uit belangstelling: hoe/wat programmeer je op een iPad? Want dit lijkt me typisch een taak waarvoor zelf een eenvoudige laptop comfortabeler is dan een tablet? En om iets voor de iPad zelf te programmeren heb je Xcode nodig, die alleen op Macs bestaat?
En om iets voor de iPad zelf te programmeren heb je Xcode nodig, die alleen op Macs bestaat?
Nee je kan letterlijk native voor iPad ontwikkelen met https://www.apple.com/nl/swift/playgrounds/ Playgrounds heeft de mogelijkheid om je eigen SwiftUI applicaties te schrijven op een iPad, de testen en de lanceren naar de Appstore. Dit werkt best wel goed want je hebt veel frameworks zoals CoreData, CoreML en ARKIt die gewoon available zijn. Voordeel is vooral dat het real time synchroniseert met Xcode dus je kan ten alle tijden op je Mac of iPad verder werken aan je code.

Het vervangt geen Xcode maar is een mooi begin.
hoe/wat programmeer je op een iPad
Ik programmeer zelf vooral RESTAPI's en soortgelijke. Vooral dus serverside swift of Vapor. Dus dit maakt het mogelijk om web applicaties te schrijven voor Ubuntu en andere Linux distributies in Swift. (Swift is namelijk opensource)

Hier kan je code editors zoals TextTastic voor gebruiken of Koder.

Enig issue is dan dat je geen echte local database daarmee kon draaien dus wij hebben een eigen oplossing gebouwd waarmee we dus kunnen programmeren, pSQL databases lokaal kunnen hosten en kunnen testen op iPadOS. We hebben geprobeerd om het op de App Store te krijgen maar werd nooit goedgekeurd.

Nog een goede oplossing is een iPad en een Mac in de cloud waarmee je dus kan programmeren via die Mac op je iPad. Werkt alleen goed als je goede internet verbinding hebt.

Hopelijk heb ik je bij deze goed genoeg geïnformeerd :)

[Reactie gewijzigd door Snowfall op 23 juli 2024 05:23]

Interessant, thanks! Dat van playgrounds wist ik idd niet.
Wij hebben twee iPads die dagelijks gebruikt worden. Maar dan wel alleen als Netflix device door onze kinderen. En die maakt het ook nog eens niks uit dat het een wat ouder model is, of misschien wat minder mooi beeld/geluid heeft. In al die jaren heeft zich nog geen enkele andere use-case voorgedaan. Zelf pakken we dan inderdaad de mobiel, of als je wat serieuzers moet doen de laptop.
Ik heb recent nog een tablet gekocht. Ben er zeer tevreden mee. Heb geen televisie en kijk graag films, series, en YouTube op verschillende plekken in huis, hier is een grote tablet perfect voor.
Misschien is het nu ook wel een beetje dat de tablets (en chromebooks) goed genoeg zijn. Waar ze 10 jaar geleden na 3 of 4 jaar wel waren afgeschreven en niet meer vooruit te branden, bricked of andere issues hadden, zijn ze nu na 6 of 7 jaar nog wel 'goed genoeg' om als groot scherm voor bepaalde apps te dienen.

Daarnaast ervaar ik dat tablets en chromebooks ongeveer voor het zelfde worden gebruikt: Casual internetten, casual spelletjes en streamen van audio/video. Dat kan ook op de oudere hardware steeds beter/langer met genoeg performance. En dat behoeft (van mij) niet de laatste security patches/updates. De drm op streaming zaken zal daar de eerste zijn die een update/upgrade afdwingt.
Ik heb hier nog een prima iPad 1 liggen, hardware is op orde, accu ook. Het ding zou zeker nog in gebruik zijn als Safari nog bruikbaar zou zijn. Het is enkel de software support die leidt tot de noodzaak tot vervanging.
Op de iPad 4 hier in huis bleek “schermtijd” niet te werken. De puber in huis wist dat natuurlijk allang. Ik nu ook. Die moet dus worden vervangen, ook al vanwege software - de puber gebruikt de iPad onder meer voor digitale bladmuziek en zelfs af en toe componeren.
Misschien een idee als Apple die iPads wat minder degelijk maakt? Ik heb minder moeite een versleten, gammel apparaat te vervangen dan eentje die er als nieuw uitziet en werkt maar waar ik niet mee verder kan omdat de fabrikant is gedtopt met (enige) software updates. Hoe simpel is het voor een Apple om zo’n ding beperkt bruikbaar te houden en zo te voorkomen dat zo’n apparaat te snel op de e-waste berg terecht komt. Of geef de hardware vrij voor alternatieve firmware zoals open-core.
Tja, dat van die ipad1... Hier heb ik nog een ipad 2, dus al iets nieuwer. Dat is uit de tijd dat de systemen sneller werden vervangen, ook omdat de resources niet goed genoeg zijn. Mijn ipad 2: uitvoering: Apple iPad 2 Wi-Fi 16GB Zwart heeft toch echt wel vele te weinig geheugen en veel te weinig opslag voor de huidige systemen. Er wordt gewoon veel meer verwacht aan cpu-power, geheugen en opslag. ook omdat er veel meer gegevens moeten worden verwerkt en er veel meer verwerkt moet worden.

De beveiliging aan alle kanten vereist meer processing en meer (tijdelijke en vooral lokale) opslag, iets waar in de toestellen tot ongeveer 2015 echt geen ruimte voor was, toen waren ze al blij dat ze het in zo'n klein kastje konden schoenlepelen en de basis functionaliteit enige performance konden geven.

Tel daar bij dat we ook meer en meer verwent zijn met betere kwaliteiten wat ook resources kost...

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.