Europese Commissie werkt aan regels voor 'digitaal rijbewijs'

De Europese Commissie wil een nieuw rijbewijs dat ook digitaal geldig is. Dat is onderdeel van een bredere aanpak om de verkeersveiligheid in Europa te verbeteren. Onderdeel van het digitale rijbewijs is een portal waar verkeersovertreders boetes kunnen betalen.

De Europese Commissie heeft op woensdag een voorstel gedaan voor een toekomstige richtlijn waarmee de handhaving van verkeersregels in de Europese Unie beter moet worden. In die richtlijn moet onder meer worden opgenomen wanneer bestuurders binnen Europa onder een proeftijd vallen, maar er staat bijvoorbeeld ook bij dat voor alle lidstaten de grens om te leren autorijden naar 17 jaar wordt gehaald en dat er voor beginnend bestuurders een zero tolerance-beleid komt op rijden met alcohol. Er staan ook beschrijvingen in de richtlijn over hoe rijlessen in de toekomst met rijhulpsystemen moeten omgaan en met welke rijbewijzen burgers in zwaardere elektrische voertuigen mogen rijden. Onderdeel van de richtlijn is om rijbewijzen in de toekomst ook digitaal uit te geven. Dat gaat wel nog minstens enkele jaren duren en er is nog weinig over bekend.

In de richtlijn wordt opgenomen dat er een 'digitaal rijbewijs' moet komen dat toegankelijk is via mobiele telefoons. Dat rijbewijs moet in alle EU-lidstaten worden erkend, net zoals gewone rijbewijzen dat nu al zijn. In de richtlijn staat opgenomen dat bestuurders naast een digitaal rijbewijs ook altijd een fysiek rijbewijs kunnen aanvragen. Het rijbewijs moet online kunnen worden aangevraagd, hernieuwd of ingeruild.

Daarvoor wil de Europese Commissie eerst technische specificaties opstellen. Die gaan onder andere over interoperabiliteit tussen de systemen die lidstaten nu gebruiken, maar ook over beveiliging en proefprocedures. Nadat de richtlijn is aangenomen, wil de EC binnen achtien maanden de specificaties uitbrengen. Vervolgens krijgen lidstaten een niet gespecificeerde periode om de eisen in hun eigen, nationale systemen te integreren. Binnen vier jaar nadat de richtlijn in werking treedt, moeten lidstaten standaard een digitaal rijbewijs afgeven.

Aangezien het gaat om een richtlijn, kunnen individuele lidstaten zoals Nederland en België zelf een invulling geven aan hoe het rijbewijs eruit komt te zien.

Een van de doelen die de EC nastreeft met het digitale rijbewijs is om overtredingen over grenzen heen aan te pakken. Het moet bijvoorbeeld makkelijker worden om bestuurders op te sporen via een 'digitale onderzoekstool', waarover verder nog geen details worden gegeven. Ook moeten lidstaten bepaalde gegevens openbaar maken aan opsporingsdiensten, maar ook daarover is nog weinig bekend.

De Commissie schrijft niets over de aankomende plannen voor een Europese digitale wallet. De EC werkt aan aan digitaal identiteitsbewijs dat vervolgens in zo'n wallet kan worden gestopt, waarmee burgers zich in de hele Unie kunnen identificeren. Mogelijk wordt het digitale rijbewijs daaraan gekoppeld, maar daar zegt de Commissie niets specifieks over.

Door Tijs Hofmans

Nieuwscoördinator

01-03-2023 • 20:01

240

Reacties (239)

239
226
95
9
0
82
Wijzig sortering
Ik weet nou niet zo goed wat ik er allemaal van moet vinden, dat compleet digitaal maken van dingen.
Qua gemak gaan we er op vooruit maar wat voor macht nemen ze zo in handen?
Ik blijf dit soort artikelen toch maar volgen voor de zekerheid.
Wat bedoel je nu precies met ’wat voor macht nemen ze zo in handen’? Het rijbewijs wordt nu ook al uitgegeven door de overheid, straks gaat diezelfde overheid het in digitale vorm uitbrengen. Wat voor macht zouden ze hierdoor (extra) krijgen? Het zijn overheidsdocumenten he, dus die worden uitgegeven door de overheid of je het nu leuk vindt of niet.

Ik moet eerlijk zeggen dat ik er zelf wel blij van word als we eindelijk dat soort documenten digitaal kunnen krijgen. Dan kunnen ze mooi naast m’n digitale bankpasjes in de Wallet op m’n telefoon.

[Reactie gewijzigd door TheVMaster op 22 juli 2024 23:20]

Intrekken wordt makkelijker, om allerlei redenen, zie landen als china

[Reactie gewijzigd door unreal0 op 22 juli 2024 23:20]

Ja...én? Als er een reden is om je rijbewijs in te trekken, wordt ie ingetrokken. Dat verandert echt niet als je rijbewijs digitaal is.

Ik vind deze kritiek maar een beetje spijkers op laag water zoeken. Zoeken naar argumenten om iets niet te willen of er tegen te zijn. Aan de ene kant is de overheid niet digitaal genoeg, maar als ze dan iets doen waarvan je mogelijk iets negatiefs kunt vinden, moet het maar niet gebeuren. Dat klinkt een beetje als gelegenheidsargumenten. Je bankpasje is ook digitaal; je kunt immers contactloos betalen met je foon. DigID is ook digitaal (duh!) en dat is in feite een identiteitsbewijs.

Steeds dat argument erbij halen dat als we een regime zoals in China krijgen, we de klos zijn, houdt geen stand. Zoals @TheVMaster al aangeeft, is de overheid sowieso al degene die dergelijke documenten uitgeeft en dus al 'alles' van je weet. Soms nog verspreid over verschillende departementen, maar voor de opsporingsinstanties al lang inzichtelijk. Maar als er iets ingetrokken moet worden, is dat nu ook al geen probleem. Punt is alleen dat er vrijwel geen controle op is. Als mijn rijbewijs 10 jaar geleden was ingetrokken, had ik gewoon kunnen blijven doorrijden, want er is nog geen agent geweest die erom gevraagd heeft. En volgens mij kunnen ze op hun terminal in de auto al meteen zien of ik een rbw heb ja of nee. Dat wordt nu misschien iets makkelijker. Maar waarom zou ik daar tegen zijn? Vanwege Orwell?
Nee hoor, niet alles hoeft digitaal en digitaal betekent niet per se beter..
Wat is het verschil volgens jou tussen het systeem dat er nu is, waar je rbw pasje (digitaal) opgeslagen is in een systeem en een (volledig) digitaal rijbewijs? Want het enige verschil dat ik zie is dat het makkelijker toegankelijk is; het staat immers op je telefoon. Als ik in Duitsland iemand plat rijd terwijl ik een sloot drank op heb, wordt mijn rbw in Nederland ook echt wel ingetrokken hoor. Alleen zullen er wat meer telefoontjes voor nodig zijn.

Nogmaals: op zoek naar argumenten voor een niet bestaand probleem.
Niet vanwege Orwell, maar vanwege de persoon wiens rijbewijs wordt ingevorderd. Haha.
Daar heb je het meestal zelf naar gemaakt. Maar ik zie alsnog het verschil niet.
Ik ook niet, maar we hebben het natuurlijk wel over complotdenkers en mensen die spijkers op laag water zoeken.
Intrekken is nu toch ook net zo simpel? Als je rijbewijs ingetrokken wordt en je levert m niet in, gaat het nummer op een zwarte lijst en zodra je m moet laten zien checkt de politie hem direct. Als hij digitaal ingetrokken is loop je ook tegen de lamp als je hem moet laten zien.

[Reactie gewijzigd door Dreamvoid op 22 juli 2024 23:20]

Ik denk dat het intrekken niet zo zeer het probleem hoeft te zijn. Handhaving op intrekking eerder. Er zijn namelijk verdomd goede redenen om een rijbewijs in te trekken bij veel van de weggebruikers. Echter blijft de auto dan alsnog niet op de stoep staan, omdat er gewoon gewerkt moet worden.
Ik denk dat het intrekken niet zo zeer het probleem hoeft te zijn. Handhaving op intrekking eerder. Er zijn namelijk verdomd goede redenen om een rijbewijs in te trekken bij veel van de weggebruikers. Echter blijft de auto dan alsnog niet op de stoep staan, omdat er gewoon gewerkt moet worden.
Ja en ? Is dat met een papieren of plastic rijbewijs anders ? Dat kan ook niet gehandhaafd worden als je niet toevallig aagehouden wordt, of als je bij een verkeersongeluk betrokken raakt terwijl je niet had mogen rijden.

Het wordt wat anders als de auto's niet meer willen starten, als je geen telefoon bij je hebt, met daarop een app met je (geldige) rijbewijs. En dan nog zou je (in uitzonderingsgevallen) de telefoon van iemand anders kunnen meenemen...
Ik denk dat het niet eens zo'n slecht plan zou zijn om autorijden afhankelijk te maken van een telefoon in de telefoonlader/het wireless charging -vak. Dan zouden hiermee 2 problemen opgelost kunnen zijn (hands-free en het überhaupt mogen rijden). Feilloze integratie in het systeem met een Apple CarPlay of Android Auto is dan natuurlijk wel van belang, waardoor de "noodzaak" om een telefoon tijdens het rijden te besturen weggehaald wordt.

Een telefoon leent zich best goed voor toepassingen met een auto (sloten ontgrendelen, start onderbreker met digitaal rijbewijs, locatiebepaling, alarmnummers bellen bij een ongeluk, etc). Men moet alleen ervoor zorgen om niet tijdens het rijden met de telefoon bezig te zijn.
Betekent ook dat ik ten alle tijden mn telefoon moet opladen als ik zou willen auto rijden. Wat weer slecht voor de accu is. Juist draadloos CarPlay/Android Auto is ideaal om dat je telefoon niet altijd aan de lader hangt.
Ook dat is iets waaraan gewerkt kan worden in zo’n geval. Een dergelijk apparaat hoeft zeker niet altijd te worden opgeladen bij het aansluiten.

Als voorbeeld: er wordt bij een Apple MacBook ook rekening gehouden met een laptop die altijd aan de stroom ligt. De accu wordt na langere tijd aangesloten te zijn, gewoon niet meer geladen, tot je dat expliciet aangeeft dat er weer geladen dient te worden. Je krijgt daar netjes een melding van. Het ding leert ook van je laadgedrag/frequentie.

Off topic:
Ik vind het overigens erg vreemd dat mijn vorige comment als ongewenst wordt beschouwd. Anyone care to explain? De FAQ geeft het volgende aan: https://tweakers.net/info/faq/karma/#tab:1-2
Je moet het groter zien. Binnekort zit elk bedrijf/ dienst gekoppeld aan deze digitale wallet. Wanneer je digitale rijbewijs wordt ingetrokken zullen alle andere diensten waar je consent voor hebt gegeven weten dat je rijbewijs is ingetrokken. Je kunt dus geen auto meer huren bijv.
Dan zie ik nog niet helemaal het probleem van je voorbeeld (als je die al zo bedoelde, als dat niet zo was, negeer mij).

Als je rijbewijs is ingetrokken, hoor je helemaal niet te rijden, ook niet door een auto te huren.
Je moet het groter zien.
Nee, ik moet dat niet. Maar ik ben wel akkoord dat het goed is dat je zonder rijbewijs bijvoorbeeld geen auto kan huren.
Dat 'elk bedrijf/dienst' gekoppeld wordt aan het digitale rijbewijs wordt (in dit artikel) helemaal niet gezegd.

En een database van alle rijbewijzen is er al heel erg lang, de politie kan immers nu ook al zien dat je rijbewijs is ingetrokken. Daar verandert dit digitale rijbewijs helemaal niks aan.
Ik zou het overigens helemaal niet zo'n gek idee vinden dat autoverhuurders en verzekeraars ook kunnen checken in die database of een rijbewijs is verlopen/ingetrokken of niet.
... dat je rijbewijs is ingetrokken. Je kunt dus geen auto meer huren bijv.
Als je rijbewijs ingetrokken is, dan moet je überhaupt geen auto meer kunnen huren.
Heb je misschien een ander voorbeeld waar we wel wat aan hebben?
Los van het feit dat het een goede zaak is dat je de auto niet meer kan huren, is het juist gunstig.

Autoverhuurbedrijven mogen een kopie van je rijbewijs/ID hebben tijdens de duur van je huur auto.
Nadien moeten ze dit vernietigen maar je moet ze maar geloven op hun blauwe ogen dat ze dit ook doen.

Digitaal is dit makkelijker te regelen, dat ze gedurende de huurperiode bij je informatie kunnen en daarna niet meer. Dus in principe heb je meer zekerheid dat ze je gegevens niet nog hebben na het terug brengen van de huurauto.
En wanneer moet je die laten zien? Inderdaad haast nooit.

Rijd al 15 jaar dagelijks en nog nooit moeten tonen…
Nee, dat is niet mijn punt. Ik bedoel dat het chinese toestanden een stuk eenvoudiger maakt. Doe je iets wat de overheid niet leuk vind? Dan trekken we even je rijcertificaat in. Dat gaat met een fysiek pasje nog niet zo makkelijk.
Het intrekken gebeurd nu ook digitaal, alleen heb je nog een ongeldig pasje op zak. Op papier veranderd er niets of jebhe top zak hebt of alleen digitaal uitgegeven wordt.
Je fysieke pasje is niet leidend. Als oom agent je aanhoudt en je laat je rijbewijs zien, checkt hij in de database of die nog geldig is. Zo niet, kun je nog zo'n mooi pasje hebben, maar je krijgt gewoon een proces verbaal voor rijden zonder rijbewijs en mag de officier van justitie vertellen wat voor boete je krijgt.

Ik zou digitaal wel prima vinden, gewoon online je nieuwe rijbewijs regelen door een pasfoto in te scannen. Nu moet ik daarvoor een afspraak maken op het gemeentehuis, waar ik dan fysiek langs moet. En weer een pasje minder in je portemonnee, laat maar komen.
Je fysieke pasje is niet leidend.
Ja en nee.

Het is inderdaad zo dat oom agent je rijbewijs digitaal natrekt.
Maar als je het papiertje niet kunt/wil tonen ben je de sjaak.

Het pasje dient dus als ID om het digitale systeem binnen te gaan.
[...]

Maar als je het papiertje niet kunt/wil tonen ben je de sjaak.
Dat ligt heel erg aan de agent. Je moet je rijbewijs kunnen tonen en je moet je altijd kunnen identificeren, maar als je tijdens een routinecontrole toevallig je rijbewijs niet mee hebt, neemt menig agent ook genoegen met een bankpas + creditcard + bibliotheekpas, allemaal op dezelfde naam als wat er op het kentekenbewijs staat, om maar wat te noemen. In hun database zien ze ook wel dat jij de eigenaar bent en dat je een rijbewijs hebt.

Formeel kan een agent je dan een boete geven, maar dan moet hij z'n dag niet hebben. Het was ook vooral bedoeld tegen de beweringen dat je nu makkelijker iemands rijbewijs kon innemen. Als jij je pasje laat zien, maar je rijbewijs is ingetrokken, heeft dat pasje 0,0 waarde. Andersom: je pasje niet mee, maar een meewerkende agent, resulteert meestal in een "U weet dat u uw rijbewijs bij u moet hebben?" en meer niet.

[Reactie gewijzigd door Grrrrrene op 22 juli 2024 23:20]

Als de overheid / politie jouw rijbewijs "intrekt" maar jij hem nog op zak hebt omdat het een plastic pasje is, wilt niet zeggen dat je dan nog een geldig rijbewijs bij je hebt he.

Intrekken kunnen ze vanaf de achterkant nu ook al doen als ze dat willen. Digitaal veranderd daar niets aan.
Omdat het centraal aan allemaal systemen kan worden gekoppeld. Nieuwe autos zijn al uitgerust om op afstand uitgelezen/uitgeschakeld te worden. Straks moet je inloggen met je digtal ID in je auto. Te hard gereden of over CO2 budget heen? Rijbewijs uitgeschakeld. Allemaal automatisch.

Daarnaast huiver ik van het idee dat mijn volledige leven opgeslagen zit in mijn telefoon. Mensen zijn al afhankelijk van dat ding. Straks heb je hem 24/7 in je broekzak.
Als je zo hard rijdt, dat je rijbewijs wordt ingevorderd, moet je dan de schuld wel bij de overheid leggen, of bij je eigen rijstijl? Er zal voorlopig echt wel een pasje blijven, want niet iedereen heeft een smartphone (soms heel bewust). En als er een storing is, moet je ook iets van een fysieke backup hebben. Je hele leven zit zonder smartphone opgeslagen in je portemonnee. Een dom ding war je ook afhankelijk van bent en dat je ook altijd bij je moet dragen om je te kunnen identificeren.
En als er een storing is, moet je ook iets van een fysieke backup hebben.
En daarmee vervalt het nut van een digitale variant.
Het is best handig als je die stapel pasjes niet meer mee hoeft te zeulen vanwege een app op je phone.
Maar het "moeten" hebben v/e backup doet dat weer helemaal teniet.
Yep, zolang de netbeheerders waarschuwen dat we vaker grootschalige stroomuitval gaan krijgen is het digitale leven allerminst ten alle tijden zeker.

Ik zit nu op een plek zonder mobiel bereik. In huis heb ik wifi via een kabel maar zodra ik buiten ben en buiten wifi bereik is het gewoon nul bereik en functioneert niets op de telefoon. Dat is in een straal van een km of 10-15 (nee, niet in NL maar wel in de EU)

Het is wat het is en lekker rustig maar als er iets digitaal moet onderweg is het niet mogelijk. Zelfs bellen gaat niet.
Nergens haal ik uit dat je een fysieke backup moet hebben. Enkel dat je ook een fysiek pasje kan aanvragen. Standaard digitaal, en fysiek als alternatief voor diegenen die dat willen.

Wanneer ik een digitaal rijbewijs heb en er een storing is, is dit niet mijn probleem maar dat van de overheid. Daarnaast denk ik niet dat een storing hier impact op zal hebben, je kan namelijk prima het pasje "offline" opslaan op je telefoon. Je huidige rijbewijs is ook met NFC uit te lezen. Als diezelfde NFC data straks op je telefoon staat, is het ook vanaf je telefoon uit te lezen.
Je hebt het beter gelezen dan ik. Nergens staat dat het moet, maar je kan een fysiek document aanvragen. Daarmee is gelijk ondervangen dat sommige mensen (bewust) nog geen smartphone hebben.
Wat zijn dat toch voor spookverhalen. Bij elke grote revolutie zie je dat weer, mensen die dit soort spookverhalen de wereld in brengen. Met welk doel precies?
Angst / Paniek zaaien denk ik. Een tijdje geleden werd ik gewezen op bijvoorbeeld het bestaan van https://www.reddit.com/r/tokkiefeesboek/

Vaak lachwekkend, maar ook vaak verontrustend om te zien om wat voor wijze men elkaar angst wil aanpraten.

Voorbeeldje van vandaag: https://www.reddit.com/r/...n_vader_en_opa_nazi_pedo/

[Reactie gewijzigd door Dennism op 22 juli 2024 23:20]

Ja, er zijn genoeg van dat soort voorbeelden te vinden. Telegram is ook zo'n vergaarbak van complotidioten.
Wat jij en ik een voordeel vinden zullen anderen het een nadeel vinden. Bijvoorbeeld als je je heel erg misdragen hebt op de weg dat je rijbewijs op afstand kan worden ingevorderd.
Tja, maar als je er objectief en feitelijk naar kijkt dan is het gewoon wenselijk dat overtreders beter aangepakt kunnen worden. Natuurlijk zullen de overtreders dat een nadeel vinden, maar willen wij als maatschappij mensen die dronken op de weg gaan echt hun gang laten gaan? Dat lijkt me toch niet de bedoeling.
Het wordt gewoon makkelijker voor iedereen om je rijbewijs ook digitaal te kunnen hebben, al is het maar m laten zien wanneer je het pasje niet mee hebt, of bij een verhuurder kunnen laten zien dat je een rijbewijs hebt zonder dat je het moet inscannen en je bsn afschermen etc.

Nu kan je rijbewijs ook gewoon administratief worden ingehouden en met controle heb je dan een probleem.
Wat voor macht zouden ze hierdoor (extra) krijgen? Het zijn overheidsdocumenten he,
Neen, het gaat hier om een hele verzameling van extra regeltjes omtrent verkeersveiligheid.
https://ec.europa.eu/comm...rner/detail/en/ip_23_1145
Zoals je kunt lezen wordt als 1 van de belangrijke voordelen voor burgers genoemd dat je in ieder geval geen rechten verliest. 8)7
Ik denk dat het digitaal maken maar een bijzaak is.
Er is een groot verschil in rijbewijzen in de EU.
In het ene land moet je EHBO hebben en in het andere moet je 3 dagen examen doen.
Het punten systeem zal dan ook ook gaan gelden in de hele EU.
Als je nu gepakt wordt in buitenland met een slok op, ben je het alleen kwijt voor dat land.
Met een voledig EU rijbewijs, mag je dan helemaal niet meer rijden.
Zou me ook niet verbazen, dat op herhaling gaan dan ook een voorwaarde voor verlengen wordt.
Dat is nu natuurlijk ook al het geval, bij mensen >70 ofzo. Kan me niet voorstellen dat je iedere 5-10 jaar op soort van herhalingscursus zou moeten. Dan gaat het gros niet slagen voor z'n rijbewijs. }>
Dat is voor beroepschauffeurs ook al het geval, die moeten ook op herhaling.(code 95)
70+ hebben ze naar 75+ gezet nu, dat is alleen een medische keuring.
Als je iets mankeert, kun je een examen opgelegd krijgen.

Neem nu bijvoorbeeld Duitsland, daar hebben rijbewijzen van voor 2013 geen einddatum.
Dat gaan ze nu ook per 2033 beëindigen.
Heb ooit een 60 jaar oud papiertje gezien, waarmee de 80 plusser gewoon mee mocht rijden.
Oke, nooit geweten. Maar ze zouden dat soort regels (en vele anderen, zoals bv. pensioenleeftijden, etc) best op Europees vlak gelijk mogen trekken. Dat zou ook zorgen voor wat meer gelijkheid in Europa denk ik.
Nou dat lijkt mij dus een zeer onverstandig plan. Wij leven in Nederland en ik voel mij verre van Europeaan. Dat hele pro Europa gedoe begint alleen maar meer nadelen met zich mee te brengen.

Meer dan 90% van die 'mede Europeanen' kan ik niet eens mee communiceren. Nederland heeft een uitstekende pensioenregeling waarvan ik zeer angstig ben dat dit 'naar Europa' gaat waar het allemaal vele malen minder goed geregeld is.

We moeten eens ophouden met het globalistische waanbeeld van vreedsaam samenleven. Nog even dan mogen we hier lawinepijlen en vlinderbommen gaan afsteken omdat dat nou eenmaal in 9 van de 10 lidstaten mag. Of straks mag men geen abortus meer plegen zelfs als een kind niet levensvatbaar is of geen huwelijk meer tussen gelijke seksen sluiten omdat 'het oosten' dat graag wil.

We zijn te verschillend, het word tijd dat mensen dat eens gaan inzien en stoppen met elkaar te verwijten dat we wat meer gelijk moeten zijn. Als we zelf binnen Europa elkaar de les gaan lezen dan krijgen we straks eenzelfde soort oorlog als de afgelopen 9 jaar 'Donbas Oorlog' in Oekraine waar het oosten en het westen het ook niet eens met elkaar kon worden, echter dan op een iets grotere schaal. Dan kunnen we het muurtje wel weer terug metselen.

[Reactie gewijzigd door tormentor1985 op 22 juli 2024 23:20]

We leven inderdaad in Nederland en helaas voor jou ligt Nederland nog steeds in (West) Europa. We zullen het dus wel met elkaar moeten doen, of je het nu leuk vindt of niet. Daarnaast is een goed samenwerkend/verenigd Europa (hoe lastig dat soms ook is) alleen maar goed om een vuist te kunnen maken tegen de VS, China en andere ‘grootmachten’.

Wat voor nadelen heeft het hele pro Europa gedoe dan volgens jou? Ik moet eerlijk zeggen dat we niet meer (of minder) verschillend zijn als Friezen dat zijn van Limburgers, maar om nu onze provincies dan maar af te splitsen gaat wat ver. We kunnen dus ook best als Europa proberen beter samen te werken en proberen elkaar te versterken.

Waarom je nu de hele Oekraïne kwestie erbij moet halen snap ik niet helemaal, maar oorlog is eigenlijk nooit een oplossing en het feit dat het in de Donbas regio al zo lang onrustig is komt meer omdat Rusland denkt dat Oekraine onderdeel van hetzelfde Rusland zou moeten zijn, omdat het er ooit een onderdeel van heeft uitgemaakt. Helaas voor Rusland is Oekraine al geruime tijd een soeverein land en Rusland heeft dat dus gewoon te respecteren.
Daar ben ik het gedeeltelijk mee eens.
Het grote probleem is, dat alles dan via Europa geregeld wordt.
Wil je dat het rijbewijs aangevuld wordt met auto techniek en EHBO?
En dan heb je al die verkeersregels, die in alle landen anders zijn.
Dan moet je ook alle regels van heel Europa gaan leren.
Dingen die in het ene land verplicht zijn, zijn in het andere land verboden.
Over die verschillen kunnen ze nog jaren lang praten, totdat ze het eens zijn.
We hebben dan als klein landje weinig invloed.

En als je dan iemand uit Duitsland hoort toeteren over dit soort dingen.
Daar heeft iedere deelstaat weer zijn eigen regels.
In Nederland doen ze dat alleen in Amsterdam, door b.v. aparte regels voor brommers en zo.

Neem nu de pensioen leeftijden, die zijn in Frankrijk veel lager.
Dat heeft ook met de cultuur en klimaat te maken.
Als je dat gelijk zet krijg je problemen.
Bovendien zijn de pensioen stelsels ook heel anders per land.
AOW is in Nederland gebonden aan leeftijd en is een vast bedrag, dat is niet overal zo.
Daar zie je 70+ met een baan, omdat ze niet rond kunnen komen.

[Reactie gewijzigd door erikmeuk3 op 22 juli 2024 23:20]

Op zich zijn we een Europa he, met open grenzen. Dus er bepaalde zaken zouden best ook op Europees vlak geregeld mogen worden (en dat worden ze nu al) en dan op een meer uniforme manier.

Persoonlijk vind ik het bijvoorbeeld niet te begrijpen dat andere landen in europa een pensioenleeftijd hebben die < 60 jaar is. Zelf zou ik ook graag op m'n 50ste stoppen met werken, maar dat is vaak niet haalbaar. Wij hebben niet voor niets zo'n goed (en betaalbaar) pensioensysteem en dat komt niet omdat we een pensioenleeftijd hebben van < 60 jaar.

Maar goed, dat is een heel andere discussie. Voor wat betreft rijbewijs enzo zou het in ieder geval qua document op Europees vlak geregeld mogen worden. Dat wil overigens niet zeggen dat overal dezelfde regels moeten gelden natuurlijk, wat jij suggereert. Maar als we dan zaken toevoegen/aan het rijbewijs willen koppelen, laten we dan wel allemaal dezelfde standaarden gebruiken zodat zaken uitwisselbaar zijn (en dus minder geld kosten). Dat lijkt mij echt een no-brainer.
Ehh, gaat het wel goed? En hoezo straks? Jouw ID is al digitaal en je rijbewijs ook, het is dat je het als document moet kunnen tonen, je geld staat ook op een digitale rekening. Als jij naar een steakhouse gaat met je meisje en moet betalen dan is de kans groot dat je dat met je pinpas doet. Keurig staat er dan op je digitale afrekening vermeld dat er afgeschreven is bij die betreffende tent... Maar dat je werkelijk gelooft dat we dan gestraft gaan worden in de toekomt, sorry maar ga eens met iemand praten. Een beetje bezorgdheid mag maar sla aub niet door....
Heel simpel voorbeeld: de truck protesten in Canada omtrent de covid maatregelen.
Er zijn letterlijk bankrekeningen geblokkeerd om te protesten te stoppen. Een CBDC zal dit nog veel gemakkelijker maken. Dus waarom zouden ze dit niet in de toekomst doen met een digitaal rijbewijs?
Er staat ons iets niet aan als overheid, dus digitaal blokkeren.

Mensen zijn vaak heel naief als het "goed" draait in een land, maar dat kan heel snel keren.
Dan wil je echt niet dat de verkeerde mensen over al deze controlemechanismen beschikken.

OF papieren versie OF gedecentraliseerd systeem
Om er even een godwinnetje bij te halen, voor de Tweede Wereldoorlog vonden Nederlandse gemeenten het wel handig om in de kaartenbakken te noteren welk geloof een burger had. Kon geen kwaad toch? Tot de bezetter die bakken omkeerde en de kaarten met alle gegevens van mensen van een bepaald geloof met de soldaten mee gaf, dat was wel zo praktisch.
Sterker nog, dit doen ze nog steeds. De kerk mag nog steeds in het gemeentelijke basisregister roeren om hun onderdanen te volgen en krijgen er zelfs subsidie voor. En het is ook heel moeilijk om hier vanaf te komen.
yup, toen we net verhuisden stond er iemand van de protestantse kerk op de stoep op zoek naar mijn vriendin. Of ze wel even een bijdrage wilde betalen. Toen ze aangaf nooit naar de kerk te gaan werd haar toegebeten dat ze nu wel geld kost aan de kerk ieder jaar en dat het 'niet netjes' was.

Toen we vroegen hoe ze zich kon uitschrijven was het antwoord: via aangetekende brief. Mooi dat je zonder enige zeggenschap lid wordt gemaakt van iets waar je vervolgens alleen maar door nog meer kosten te maken vanaf kunt komen.

Overigens zijn ze de daaropvolgende jaren nog een aantal keer langsgekomen maar hebben ze inmiddels de hoop opgegeven.
Daar zit wel wat nuance in. Religie wordt sinds 1994 niet meer in (de voorgangers van) het BRP vastgelegd. Via SILA hebben kerken wel toegang tot de Basisregistratie Personen, zodat ze verhuizingen automatisch kunnen verwerken.
Die toegang werkt maar 1 kant uit, het is niet zo dat dan ook in de BRP wordt geregistreerd wélke religie je aanhangt (alleen dat je gegevens naar SILA worden gestuurd). Ook zijn niet alle geloofgemeenschappen in Nederland bij SILA aangesloten.

(Ik ben het overigens wel met je eens dat de kerken in principe niks in de BRP hebben te zoeken, zeker omdat veel mensen zich hier niet eens van bewust zijn - het is alleen niet zo dat in de BRP ook je religie in staat geregistreerd)
Sterker nog, dit doen ze nog steeds. De kerk mag nog steeds in het gemeentelijke basisregister roeren om hun onderdanen te volgen en krijgen er zelfs subsidie voor. En het is ook heel moeilijk om hier vanaf te komen.
Nope, daar zit een stichting genaamd SILA tussen, die dat organiseert (zie https://www.privacybarome...meentelijke_administratie). Je moet je gewoon bij je kerk uit laten schrijven. De hoeveelheid moeite die dat laatste kost varieert wel enorm (heeft mij wat moeite gekost).
Ik had begrepen dat je je niet kan uitschrijven bij de Katholieke kerk omdat die vinden dat je voor het leven katholiek bent.

Ik weet dat er een stichting tussen zit, maar ik zie die gewoon als een verlengstuk van 'de kerk'.

Ik vind dat je dat gewoon op mijnoverheid ofzo uit zou moeten kunnen vinken. Of nog liever aan, het moet een opt-in zijn, geen opt-out zoals immers opgelegd door de GDPR. Raar verhaal dat Plasterk de wens van de kamer niet heeft uitgevoerd.

Rare uitspraak van hem ook:
Wie heeft er in hemelsnaam last van dat de paar miljoen mensen in Nederland die wel onder een van die organisaties vallen, het gemak en de service hebben dat hun kerkgenootschap ervan op de hoogte wordt gesteld wanneer zij verhuizen?"
Ten eerste is dat "in hemelsnaam" duidellijk bedoeld om aan te pappen met de gelovige achterban, ten tweede zijn er heel veel mensen die tegen hun zin geregistreerd staan omdat ze bijvoorbeeld gedoopt zijn of omdat hun ouders ze hebben ingeschreven.

[Reactie gewijzigd door GekkePrutser op 22 juli 2024 23:20]

Ik had begrepen dat je je niet kan uitschrijven bij de Katholieke kerk omdat die vinden dat je voor het leven katholiek bent.
Volgens mij zullen ze wel moeten (AVG dingetje?). Maar ze maken het zeker niet makkelijk. Ik was zelf als Nederlands Hervormd geregistreerd, en moest me ten overstaan van 3 (!) ouderlingen (sombere mannen in zwarte pakken) mijn keuze verdedigen. Gelukkig ben ik niet al te beschaafd opgevoed, anders had ik nu nog bij de deur gestaan. Weet niet of dat intussen al simpeler geworden is overigens (was zo'n 20 jaar terug).
Toen ik in mijn huidige woning kwam wonen, kwam er ook zo iemand aan de deur. Ik heb ze vriendelijk afgepoeierd en bij het stadhuis een verzoek neergelegd om geen gegevens van mij of van mijn kinderen te delen met SILA. Toen mijn kinderen naar school gingen, kwam ik erachter dat mijn adres destijds bij de gemeente als 'geheim' is aangemerkt (dat is wel heel rigoreus), en dat allerlei organisties nu onze gegevens niet meer durven te delen O-) (dat is dan wel weer fijn).
En daarom zou de wetgevende macht elke nieuwe wet moeten opstellen met als uitgangspunt: Wat als er na de volgende verkiezingen een fout regime aan de macht komt.
offtopic:
Maar met zo'n wens sta je op grote afstand van alle partijen waar je op kunt stemmen.
Ik volg je niet helemaal.
Stel dat ik straks een digitaal rijbewijs heb in een app op mijn telefoon (ofzo)
Dan kan die geblokkeerd/ongeldig verklaard worden. Dat is zeker waar.

Maar hoe is dat anders met dat stukje plastic (aldanniet) met chip dat ik nu in m’n mapje heb?

Het feit dat ik een stukje plastic bij me draag maakt het niet op een ieder moment geldig. Het maakt het hooguit voor een niet-politieagent moeilijker te controleren.

Dus stel dat die app niet helemaal lokaal wordt, maar een soort online-iets, dan is het in elk geval in één keer zichtbaar dat het ongeldig is.
Met een offline app of een stukje plastic is het document nog steeds ongeldig alleen zie je dat niet aan de buitenkant.
Een fysiek rijbewijs kan iemand je niet zomaar ontfutselen. Een digitale variant wel.
Ga jij dan maar bewijzen dat jij het voertuig waar net iemand mee een druk marktplein op is gereden niet van jou is. Veel ellende wordt pas zichtbaar als het al te laat is. Identiteit mag nooit digitaal zijn. Zeker na de bijna ontelbare lekken in de afgelopen jaren.
Een fysiek rijbewijs kan iemand je niet zomaar ontfutselen. Een digitale variant wel.
Ze kunnen het met een telefoontje ongeldig laten verklaren, en dan is dat pasje waardeloos.

En dat pasje is niet jouw eigendom, het is van de overheid. En een agent mag het (desnoods met serieus geweld) in beslag nemen bij een staande houding.

Ik denk dat je jezelf grandioos voor de gek houdt dat een fysiek pasje je meer rechten geeft dan een digitaal pasje.
Een rijbewijs is geen identiteitsbewijs. Je bewijst niet wie je bent. Je bewijst dat je bevoegd bent om te rijden.

Een stukje plastic of een app dat jouw rijbevoegdheid al dan niet laat zien, maakt niet uit dat jouw eigendom al dan niet door jou dat plein is opgereden.
Een rijbewijs is geen identiteitsbewijs
Een rijbewijs kan in NL wel degelijk als identiteitsbewijs gebruikt worden. Misschien niet in alle omstandigheden, maar wel in vele.
Het wordt hooguit als legitimatiebewijs gebruikt (dat je ergens toe bevoegd bent). Niet als identiteitsbewijs.

Dat sommige instanties bijvoorbeeld een rijbewijs ook voor wat anders willen gebruiken is aan henzelf. Dat zouden ze ook met een bankpas/zorg pas/bibliotheekpas/klantenpas/willekeurige andere pas kunnen doen.

Ter volledigheid: Een bibliotheekpas is een legitimatiebewijs voor de bibliotheek (dus dat je bijvoorbeeld boeken mag lenen)
Het wordt hooguit als legitimatiebewijs gebruikt (dat je ergens toe bevoegd bent). Niet als identiteitsbewijs.

Dat sommige instanties bijvoorbeeld een rijbewijs ook voor wat anders willen gebruiken is aan henzelf. Dat zouden ze ook met een bankpas/zorg pas/bibliotheekpas/klantenpas/willekeurige andere pas kunnen doen.

Ter volledigheid: Een bibliotheekpas is een legitimatiebewijs voor de bibliotheek (dus dat je bijvoorbeeld boeken mag lenen)
Een rijbewijs is wel degelijk een identiteitsbewijs. Punt uit.
Een rijbewijs is wel degelijk een identiteitsbewijs[/url]. Punt uit.
Oh zo! Ulla Puh!! (( sorrie, kon het niet laten ;) ))

Uit jouw link:
Uw rijbewijs is niet altijd te gebruiken als identiteitsbewijs.
En uiteraard:
Uw (Europese) rijbewijs is een identiteitsbewijs.
Maar de zin erop:
Maar u kunt uw rijbewijs niet altijd gebruiken om uzelf te identificeren. Dit komt omdat er op het rijbewijs geen gegevens over uw verblijfsstatus en nationaliteit staan.
Ofwel. De overheidssite zelf geeft vage informatie. Je kan uiteraard het ene zinnetje er tussenuit pakken, maar de rest van het document doet toch anders suggereren.

Dus je rijbewijs is een identiteitsbewijs maar niet altijd? Dus een identiteitsbewijs-light? Klinkt vaag.

Nogmaals. Het feit dat sommige/(veel?) instanties het accepteren maakt het niet een volwaardig identificatiebewijs. Het is niet een bewijs van mijn volledige identiteit.

Maar goed. Laten we het er op houden dat we het niet eens zijn met elkaar :)
Het is vrij simpel, een rijbewijs is altijd een identiteitsbewijs, maar niet altijd als dusdanig te gebruiken. Met een rijbewijs is je identiteit vast te stellen, maar soms is het ook nodig je nationaliteit vast te stellen, en in dat soort gevallen is enkel een rijbewijs niet genoeg. Zo vaag is het toch niet?
Het wordt hooguit als legitimatiebewijs gebruikt (dat je ergens toe bevoegd bent). Niet als identiteitsbewijs.

Dat sommige instanties bijvoorbeeld een rijbewijs ook voor wat anders willen gebruiken is aan henzelf.
Volgens de Rijksoverheid is het rijbewijs wel degelijk een identiteitsbewijs, maar mag het in specifieke gevallen geweigerd worden: https://www.rijksoverheid...-kan-ik-mij-identificeren
Je kunt er mee stemmen.
Lijkt me toch wel dat het een identiteitsbewijs is.
Een fysiek rijbewijs kan iemand je niet zomaar ontfutselen
Een politieagent kan jou prima dwingen om jou rijbewijs-kaartje af te geven. Afgezien daarvan: jouw rijbewijs is geen bewijs dat je een auto mag besturen. Als jij aangehouden wordt met 50km/u te hard, en je hebt je rijbewijs (kaartje) niet bij je, dan ben je nog steeds je rijbewijs kwijt. Je hebt het kaartje nog wel, maar je mag toch niet meer rijden. Als dat op je telefoon staat, is dat niet anders.
En wanneer je rijbewijs wordt ingenomen en je hebt het niet bij je, dan moet je het opsturen naar het CBR.
Wat dat pasje betreft, veranderd er niets aan de huidige situatie. (Ik ben verder niet bekend met intrekken rijbewijs). Als jij jouw rijbewijs moet inleveren, dan zullen ze toch wel zo slim zijn om te controleren of jij toevallig zo'n pasje hebt (zeker als jij die in het voorstel apart moet aanvragen).

Inzage in het de rijbewijsregistratie van een ander EU land wordt ook eenvoudiger. Dus die Spanjaard die zijn rijbewijs kwijtraakt, mag in de toekomst ook in Nederland niet de weg op. En als hij dat wel doet is dat eenvoudiger te controleren.
Of dat nou via een app of plastic is dat register er alsnog.
Als die Spanjaard in NL de weg op gaat met een ongeldig plastic pasje is dat even makkelijk te controleren, namelijk via de systemen die de verbalisant daar voor heeft.
Of dat nou via een app of plastic is dat register er alsnog.
Als die Spanjaard in NL de weg op gaat met een ongeldig plastic pasje is dat even makkelijk te controleren, namelijk via de systemen die de verbalisant daar voor heeft.
Ik heb het hele sterke vermoeden dat die systemen nu niet gekoppeld zijn, en ook niet (makkelijk) gekoppeld kunnen worden, en dat een agent in NL dus niet kan controleren of een spaans rijbewijs geldig is of niet. Het artikel zegt dat ze onder andere daar nu net mee bezig zijn. Daaruit volgt dat het nu nog niet kan...
Klopt. Maar daar staat toch los van die app?

Uiteindelijk staat op alle Europese rijbewijzen dezelfde informatie. Daar kan dus prima een vertaalslag in gemaakt worden.
1) Die koppeling is er niet. De agent kan dat niet zien.
2) Een rijontzegging in Spanje is niet geldig in Nederland

Beide problemen zouden met het beoogde wetsontwerp opgelost moeten worden.
Heel simpel voorbeeld: de truck protesten in Canada omtrent de covid maatregelen.
Er zijn letterlijk bankrekeningen geblokkeerd om te protesten te stoppen.
Werden bankrekeningen geblokkeerd om protesten te stoppen, of om kritieke logistiek te herstellen om zo het omvallen van de maatschappij te voorkomen?

Hetzelfde zou eigenlijk moeten gebeuren met geblokkeerde snelwegen in Nederland. Boeren mogen protesteren, maar ze mogen niet met tractoren de snelweg op. Ze moeten niet verbaasd zijn als dat laatste in de toekomst tegen ze gebruikt gaat worden.

[Reactie gewijzigd door The Zep Man op 22 juli 2024 23:20]

Werden bankrekeningen geblokkeerd om protesten te stoppen, of om kritieke logistiek te herstellen om zo het omvallen van de maatschappij te voorkomen?
Zijn bananen krom, of zijn ze geel?

De Ontario Court of Appeal rechter Paul Rouleau zei twee weken geleden:
The measure [of freezing bank accounts] was “a proportionate response to the situation” as it “sought to achieve an end to the unlawful protests that did not place the physical well-being of protesters or others at risk.”
Gewoon ter informatie. Maak ervan wat je wilt. :P
Ik dacht dat Canadezen fatsoenlijke mensen waren. Protesten de knop indrukken met id-theft impact achtige praktijken proportioneel noemen? Zijn ze daar ook al aan het afglijden naar big brother achtige praktijken.
Een fatsoenlijk land staat legitieme en gegronde protesten toe. Terrorisme daarentegen is eveneens aan wetgeving onderhevig, evenals de financiering hiervan. Gelijke monniken, gelijke kappen.

Goed dat er gereflecteerd wordt door rechters of de ingezette middelen terecht waren.

Er wordt wel erg makkelijk voorbij gegaan aan de achterliggende financiering en gedachtegoed van de opzetters van deze protesten.
En wat is je papieren rijbewijs waard als ‘de staat’ dat intrekt?
Juist. Niets…
Ik kan een ingetrokken rijbewijs nog prima als identificatiemiddel gebruiken. Sterker nog, daar gebruik ik dat ding vaker voor dan als echt rijbewijs...
Ik heb eergisteren controle gehad.
Ze zijn mijn rijbewijs gaan controleren via hun PC. Mocht het ingetrokken zijn hadden ze dat op dat moment gezien.
Een ingetrokken rijbewijs moet je opsturen naar het CBR.
En jij denkt dat jouw rijbewijs geldig is als de staat hem ongeldig verklaard ?
Als de agent naar de auto loopt en jouw rijbewijs in het systeem natrekt en staat dat hij verlopen of ongeldig is verklaard dan heb jij gewoon een probleem ...
Of je die kaart nu fysiek hebt of niet.

Hetzelfde geld voor jou paspoort, als die door het systeem gaat en jij bent 'geflagged' dan ga jij gewoon met de Kmar mee en je fysieke paspoort ben je dan gewoon kwijt.
Zoals je zegt, die bankrekeningen (en rijbewijzen) konden nu ook al geblokkeerd worden. Die protesten begonnen als protest en eindigden gewoon met oneindig een stad dichtzetten, daar zit op den duur ook een grens aan het recht om te protesteren (het was een kleine groep met groot materieel die ver van huis stennis gingen schoppen). Niet gek dat die stad toendertijd iets aan de overlast wou doen.

Een cbdc maakt blokkeren niet perse makkelijker, banken volgen evt bevelen van de overheid toch wel op. Het rijbewijs komt al volledig vanuit de overheid dus dit maakt het alleen maar makkelijker voor jou en mij om het te gebruiken zonder foto's van je pasje te moeten maken.
Mensenlief, die "truckprotesten" werden gefinancieerd door buitenlands (russisch en republikeins) geld. Dus het was heel goed dat daar werd op ingegrepen, want zo werden terroristische bewegingen gesponsord met buitenlands zwart geld.

Als jij daarvan maakt dat de overheid een dictatuur is ben je niet goed wijs.
Mensenlief, die "truckprotesten" werden gefinancieerd door buitenlands (russisch en republikeins) geld. Dus het was heel goed dat daar werd op ingegrepen, want zo werden terroristische bewegingen gesponsord met buitenlands zwart geld.
Je suggereert dat alle ondersteuning uit her buitenland kwam, en van terroristische organisaties. Dat is onwaar. Het overgrote deel kwam van gewone Canadezen.
Wikipedia:
On March 3, GoFundMe executive Juan Benitez testified to the House of Commons that 86 per cent of the donors to the original GoFundMe campaign were Canadian, and 88 per cent of the donated funds to the original campaign were from Canadians. Benitez added that GoFundMe did not identify any donors to the campaign that were affiliated with terrorist or organized crime groups
In de tussentijd had GoFundMe toch de financiering afgesloten.

[Reactie gewijzigd door Sensor55 op 22 juli 2024 23:20]

Je rijbewijs staat nu ook al in een database, kan nu ook al ingetrokken worden door de overheid, en dat kan de politie (in het land waar je rijbewijs staat geregistreerd) nu ook al zien.

Ik ben het helemaal met je eens dat je macht en registratie niet (te veel) moet centraliseren, maar wat jij hier beschrijft, kan de overheid in principe allemaal al, en daar verandert een digitaal rijbewijs niks aan.
Mensen zijn vaak heel naief als het "goed" draait in een land, maar dat kan heel snel keren.
Dan wil je echt niet dat de verkeerde mensen over al deze controlemechanismen beschikken.

OF papieren versie OF gedecentraliseerd systeem
Maar bankrekeningen blokkeren heeft niks te maken met je rijbewijs. Of je je rijbewijs nu digitaal via een app zichtbaar kan maken of door een plastic pasje te tonen, in beide gevallen staat de geldigheid ervan in een database en die is leidend. Er verandert dus he-le-maal niks aan dit doemscenario.

Dus als je zo bang bent voor misbruik, moet je alles contant gaan afrekenen, je baas vragen je contant uit te betalen, je mobiel verkopen (cash) en je internetverbinding opzeggen. En zo kun je nog heel lang doorgaan, want alles zit al in een database. Van wat je verdient, je banksaldo, etc tot waar je verzekerd bent voor zorg, waar je woont, etc.
Het punt is alleen dat die systemen nu nog niet aan elkaar gekoppeld kunnen worden.

1. Rijbewijzen zijn per land uitgegeven. Er is communicatie onderling, maar je hebt niet 1 EU rijbewijs.
2. Geld staat (digitaal) bij de bank, banken communiceren onderling. De ECB (EU dus) heeft daar niet direct toegang toe.
3. Digitaal Id; Id bewijzen worden door de landelijke overheid uitgereikt en gekoppeld aan je persoonid. (BSN, etc) De EU heeft hier geen inzage in.

Dat gaat veranderen. Deze systemen zullen allemaal ondergebracht gaan worden bij "de EU". Waardoor er controle en programmeerbaarheid geregeld kan worden. De (EU-) overheid heeft straks dus controle over:
1. Je geld.
2. Je identiteit.
3. Je vervoer.
(en nog meer door andere system)

Ze kunenn je dan bijvoorbeeld een CO2 budget gaan geven waar al deze 3 systemen op gekoppeld worden. Bij wijze van spreken heb je zo een Sociaal Krediet Systeem gemaakt zoals je dat in China nu al hebt.

Dat is niet doorslaan, dat is een angst en een waarschuwing. We kunnen het tij nog keren. Maar dan moeten we goed stemmen.
De EU heeft al de macht over je euro, als de ECB morgen alles waardeloos maakt geeft dat ook een bende. Je rijbewijs is nu geldig in de hele EU (en vele andere landen) door verdragen uit begin vorige eeuw (met vernieuwingen tussentijds), het ook digitaal kunnen hebben van een rijbewijs (handig bij huren bijvoorbeeld) veranderd daar niets aan. Controle op kenteken gebeurt al genoeg (in duitsland bijvoorbeeld) of je daar niet eerder een overtreding bent begaan en of je voertuig wel de weg op mag, ook dat is al binnen de EU geregeld.

Je identiteitskaart/paspoort is ook binnen de EU vastgelegd hoe dit geregistreerd moet worden, vandaar al onze zelfde uitziende paspoorten. Ieder EU land kan gewoon om je paspoort vragen en daarna controleren wie je bent of dat je gezocht wordt bijvoorbeeld. Ook dat maakt geen verschil.

Daarnaast zijn dit allemaal pilots en onderzoeken om te gaan bekijken hoe dit handig en privacyvriendelijk(er) kan worden gemaakt dan het huidige systeem.

Waarom zou het meest privacy- en burgerrechtengefocuste machtsblok in de wereld (de EU) China willen nadoen? Het is gewoon een waanbeeld dat je denkt dat dit iets te maken heeft met de onderdrukking zoals China haar burgers behandeld.

Om het even nog controveriëler te maken; een (verhandelbaar) co2 budget (hoewel ik niet weet hoe het privacyvriendelijk te implementeren zou zijn, en dat is imho een dealbreaker) zou theoretisch gezien een van de grootste 'equalizers' zijn voor onze problemen met inkomens/vermogens-ongelijkheid. Het is letterlijk de vervuiler betaald en als je toch al weinig belast (zoals vele minder vermogende mensen) kun je geld er aan verdienen, als je veel uitstoot kost het je wat meer geld. Soort automatische nivellering die inzichtelijker is dan bijvoorbeeld ons toeslagenssysteem.
Maar zoals ik al zei, ik zie er geen manier voor behalve exact bijhouden wie wat koopt/gebruikt etc, en dat is zowel privacytechnisch als administratief onbegonnen werk en ongewenst.
Om het even nog controveriëler te maken; een (verhandelbaar) co2 budget (hoewel ik niet weet hoe het privacyvriendelijk te implementeren zou zijn, en dat is imho een dealbreaker) zou theoretisch gezien een van de grootste 'equalizers' zijn voor onze problemen met inkomens/vermogens-ongelijkheid. Het is letterlijk de vervuiler betaald en als je toch al weinig belast (zoals vele minder vermogende mensen) kun je geld er aan verdienen, als je veel uitstoot kost het je wat meer geld. Soort automatische nivellering die inzichtelijker is dan bijvoorbeeld ons toeslagenssysteem.
Het zal eerder zijn dat de betaler vervuilt en de armen hun co2 credits wel moeten gaan verkopen om te eten.
De rijken zullen zichzelf extra inkomsten geven om de kosten te compenseren en dit wordt dan weer in alles voor normale mensen doorberekend. Waardoor de kosten van van alles zullen stijgen en ze dus nog meer co2 credits moeten verkopen om te kunnen eten. Waarom dacht je dat al die climaat regels worden opgesteld door mensen allemaal met hun eigen prive jet naar cop/davos vliegen om voor het gepeupel de co2 taks in te voeren.

https://www.nrc.nl/nieuws...ie-is-waanzinnig-a4138288
Anoniem: 1576590 @ShadLink2 maart 2023 01:58
Ik herhaal een deel uit een iets ander topic op security.nl, wel over identiteitsbewijzen in digitale "wallets" - want dit is m.i. ook de opmaat naar volledige online authenticatie. En waarom zou je een digitaal rijbewijs fysiek aanvragen en afhalen op een plaats waar jouw identiteit zorgvuldig wordt gecontroleerd?
------------------------------
Dom, dom, dom.

Het "internet" is veel te onveilig. Je kunt namelijk veel te eenvoudig verleid worden om vertrouwelijke gegevens te delen met cybercriminelen die zich voordoen als betrouwbaar geachte partijen (doorsnee mensen kunnen fake websites onmogelijk van echte onderscheiden), websites van "betrouwbare" partijen worden aan de lopende band gehacked en keer op keer blijkt de hardware in onze handen, die we voor dit doel hier noodzakelijkerwijs enorm zullen moeten kunnen vertrouwen, onbetrouwbaar: https://www.heise.de/news...on-Schadcode-7531171.html.

Er zijn zaken waarbij de risico's (in elk geval voor een aanzienlijk deel van de bevolking en/of de door hen bezitte apparaten) simpelweg te groot zijn om ze te online te willen kunnen doen.

Naast dat we ons daar veel te afhankelijk van maken. Dan kun je wel gaan dreigen (https://security.nl/posting/787543) maar als je niet eens kunt voorkomen dat een paar jonge mannen de persoonsgegevens van zo'n beetje alle Nederlanders bij elkaar kunnen harken doordat ze bijna overal digitaal kunnen "binnenwandelen", moet je niet zo'n grote broek aantrekken en zeker niet met digitale persoonsbewijzen gaan strooien.

En hou op met die stomme digitale "wallets", anders krijgen we ook in NL dit soort absurde Amerikaanse toestanden, uit https://www.dallasnews.co...n-drivers-license-breach/ (bron: https://infosec.exchange/@metacurity/109938726039820682):
Thousands of Asian Texans targeted in driver’s license breach
A “Chinese organized crime group based in New York” was able to obtain thousands of licenses from the state due to lax security protocols, officials confirmed Monday.

By Lauren McGaughy and Allie Morris, 10:59 AM on Feb 27, 2023 CST — Updated at 6:49 PM on Feb 27, 2023 CST
Update: Updated at 6:45 p.m. with comments from a board member of DFW Chinese Alliance.
[...]
No state systems were hacked, officials said. Instead, the criminal actors were able to fraudulently obtain the licenses in a scheme [1] McCraw described this way: personal data about Texans of Asian descent was obtained on the dark web, including credit card and personal information, and then used to request replacement driver’s licenses from the state. The group specifically targeted Asians of various backgrounds with the hopes of finding “look-alikes” to match with Chinese nationals here in the country illegally, he said.
[...]
While DPS issues licenses, they are ordered through a portal operated by a separate agency, the Texas Department of Information Resources. At least four thousand fraudulent accounts were created and 2,400 licenses were shipped to “third-party addresses,” according to a letter from DPS notifying legislators of the problem.
[...]
DPS first learned about the problem at the end of last year, but has not yet notified affected Texans because they have been working on the criminal investigation and apprehending those responsible, McCraw said, some of whom he said have been arrested.
[...]
Hailong Jin, board member of the DFW Chinese Alliance, said he, along with many in the Chinese American community in North Texas learned about stolen data through news reports. He said the state should have notified potential victims earlier and stressed the importance of language-appropriate material for victims who are not English-proficient.
[...]
Jeoff Williams, DPS Deputy Director of Law Enforcement Services, told lawmakers the bad actors did not breach the state’s system, but rather exploited existing security vulnerabilities in the online portal.

Texans looking to log into the license system had to provide an audit number on their driver’s license or answer a series of questions about themselves, such as previous addresses or their mother’s maiden name. The bad actors were able to find those personal details on the dark web to gain access to Texans’ accounts, Williams said.

In order to pay for the replacement, the system only required a credit card number, but not the billing zip code or the three-digit code on the back on the card, known as a CVV, he added. Williams said the department asked the Department of Information Resources and the agency’s vendor to address those issues.
[...]
Uit [1] = https://www.dallasnews.co...-to-be-on-constant-alert/:
Possible victim of ID theft scam targeting Asian Texans: ‘I have to be on constant alert’
[...]
By Hojun Choi, 7:22 PM on Feb 27, 2023 CST

Allen resident Ping Du says he was in Mexico in late December when his family vacation was ruined by an alert from his bank that his personal information on record had been updated without his knowledge.

A bank representative told Du that someone had walked into a bank branch in New York and provided a physical driver’s license under his name. Fortunately, Du said, he was able to put a freeze on his bank account before the fraudster tried to withdraw money the following day.

But that wasn’t the last time that Du was put on notice about potential fraud related to his identity — a different bank notified him that credit cards were being sent out to an address he didn’t know, and a mobile phone service provider told him about a new account that he did not make.
[...]
Betrouwbaar absoluut (bewijzen dat jij de persoon bent op jouw identiteitsbewijs, mits terecht op jouw naam gezet) authenticeren
*KAN NIET ONLINE*.

Aanvulling 20230302 15:07 ik begrijp niet waarom deze post irrelevant of ongewenst is.
@TijsZonderH schreef toch klip en klaar: "Het rijbewijs moet online kunnen worden aangevraagd, hernieuwd of ingeruild." Dat is precies waarom het fout ging in Texas. We maken veel langere ketens (dan bij in-levenden-lijve authenticeren), met daarin zwakke schakels.

[Reactie gewijzigd door Anoniem: 1576590 op 22 juli 2024 23:20]

Je hebt gelijk, de meesten hier denken dat het allemaal wel losloopt maar ik zie ook de consequenties van dit digitaliseren.
Kan ook goed een troll reactie zijn. Eigenlijk hoop ik dat.
Denk het niet. Dit leest als de gemiddelde Facebook poster. Heel dit verhaal is erg herkenbaar, mijn Tante valt er ook volledig voor.

Alleen maar in angst leven die mensen.
Vind het een lastige discussie.
Neem de banken bijvoorbeeld, enkele jaren geleden werd je uitgelachen en weggezet als Facebooktokkie als je zou vertellen dat banken jouw rekening blokkeren en je vragen waarom je voor 4000 euro bij Albert Heijn hebt gewinkeld. Realiteit gaat harder dan je de denkt.
Die hypothetische anekdote vind ik nog steeds behoorlijk Facebooktokkie niveau. Ik kan me niet voorstellen dat dat echt gebeurd is, maar in het geval dat lijkt het me een geval Wwft. Banken worden daar met goede reden extreem strict aan gehouden.
Dit verhaal was deze week nog bij Radar. Een man en zijn vrouw kregen van de ING brieven dat hun uitgavenpatroon bij de Albert Heijn verdacht was en of ze niet even heel snel alle betaalbewijzen konden aanleveren. Het gebeurt dus wel.
https://radar.avrotros.nl...sschien-door-alle-banken/
Maar dat is toch ook gewoon de zorgplicht van banken? Als jij wekelijks voor 100-150 euro boodschappen doet bij AH en ineens doe je voor 4k aan boodschappen bij de Jumbo, zou ik heel blij zijn met een bank die zegt "ons systeem vindt dit verdacht, wat is er aan de hand? Bent u dit wel, of is er iemand met je pasje vandoor". Dit soort plotselinge veranderingen in het uitgavenpatroon zijn ook verdacht en komen vaak voor als je pasje gejat is en iemand je pincode heeft afgekeken.

Je wil dan de financiële schade zoveel mogelijk beperken, want uiteindelijk betaalt de maatschappij om deze fraude weer te compenseren aan het slachtoffer. Kijk, je kunt kritiek hebben op de manier waarop het gebeurt en daar kan ik je (afgaande op het bericht van @old_spice) geen ongelijk in geven, maar ik vind wel dat je in deze tijd van internetoplichting en skimmen niet om dit soort opsporingen van verdachte transacties heen kunt. Er tegen zijn is makkelijk, maar wat is het alternatief?

Edit: ik vind dit dus erg moeilijk te geloven:
En waarom heeft Ruud het afgelopen jaar duizenden euro’s betaald aan de Albert Heijn bij hem in de buurt? (Het antwoord: boodschappen.)
Dat moet iets zijn als ik hierboven aangaf: van 100-150 euro per week aan uitgaven, ineens enkele weken duizenden euro's o.i.d. Maar het ligt er dus heel erg aan hoe de bank daarmee omgaat. Een belletje lijkt mij een kleine moeite en als de klant dan aangeeft "ik had een housewarming party", moet je daar genoegen mee nemen. Ik benader het dus puur uit oogpunt van misbruik door criminelen (skimmers) en niet vanuit witwas-risico.

[Reactie gewijzigd door Grrrrrene op 22 juli 2024 23:20]

Ondertussen moeten onschuldige burgers alle privacy laten varen om banken aan die 'zorgplicht' te laten voldoen. Ik vind dat persoonlijk disproportioneel en genoeg reden om er op tegen te zijn, ook als er geen alternatief is.
Dit heeft niks te maken met de zorgplicht van banken. Dit is klanten lastigvallen en intimideren omdat ze teveel met hun neus op uitgaven zitten die helemaal niets met witwassen te maken hebben. Bij Albert Heijn nog wel. Dit gaat lichtjaren voorbij zorgplicht.
Zoals ik al zei: ik kan me niet voorstellen dat dit het hele verhaal is. Jij baseert daar nu conclusies op die je niet hard kunt maken, ik ben daar wat voorzichtiger mee. Die quote, zo los als enige vraag van de bank, ik geloof er he-le-maal niks mee dat een bank ooit iemand zou vragen waarom die 1000-en euro's bij de AH uitgeeft. Dat doen miljoenen Nederlanders ieder jaar weer bij een willekeurige supermarkt. Dus OF dit is een computerfout (maar dan zou je dit veel vaker moeten gebeuren), of deze slachtoffers vertellen niet het hele verhaal.
Kijk anders de aflevering even. ING is om een reactie gevraagd maar die willen geen duidelijk antwoord geven.
Het lijkt alsof er geen mens is die deze brieven controleert voor ze weg gaan. Hoe kun je iemand nu vragen waarom hij 4k euro heeft overgemaakt naar de firma Albert Heijn en wat daar tegenover stond? Zelfde met hun energierekening. Als een mens zoiets screent, is het direct duidelijk dat dit een false positive is van het systeem.

Aan het eind van de aflevering wordt gesuggereerd dat banken die opsporingsplicht niet zouden moeten hebben. Ik denk dat dat de spijker op z'n kop is. Banken moeten dit werk nu volgens de wet doen en doen dat tegen minimale kosten, waardoor die sanity check niet gedaan wordt. Maar zo'n wet wordt toch niet zonder overleg met de banken opgesteld, mag ik hopen?
Je draait om de hete brei heen. Of het nou een fout is of niet, de burger zou niet geconfronteerd moeten worden met dit soort dreigementen/intimidatie praktijken. Als je witwassen wilt tegengaan kan dat op allerlei manieren die beter werken dan deze privacy schendende maatregelen.
Ik draai helemaal niet om de hete brei heen. Om witwassen tegen te gaan kun je moeilijk om automatische checks heen. Maar de gevolgen zijn veel te lomp en mensen worden niet te woord gestaan. Bovendien zit er overduidelijk geen enkele menselijke check op de gevonden risico's.

Maar als je betere ideeën hebt, noem ze dan eens expliciet. Ik zie dit zo vaak online: "het kan allemaal veel beter", maar concreet worden dat soort uitspraken zelden of nooit.
Succes met het opleveren van de bonnetjes voor de boodschappen. Mijn inziens veel te veel rechten voor de overheid en banken.
Onschuldig tot het tegendeel is bewezen.

Edit; anekdote was niet hypothetisch. Juist uitgebreid in het nieuws geweest.

[Reactie gewijzigd door Fireb@ll op 22 juli 2024 23:20]

Echt heel zielig, maar helaas verspreiden ze dus zelfs weer hun eigen fake news en wordt het een lopend vuurtje. Zoals je zegt, gemiddelde Facebook poster.
Gewoon contant betalen. Je geeft zelf al aan dat je bezorgd mag zijn dus ik zou niet inzien waarom dit in de toekomst niet gekoppeld wordt aan andere dingen die je doet. Hoef je geen FB wappie voor te zijn.

Imo is het net zo treurig om de waarheid enkel uit de mainstream media te halen, maar dat terzijde.
"Maar dat je werkelijk gelooft dat we dan gestraft gaan worden in de toekomt, sorry maar ga eens met iemand praten. " En die iemand zal de overheid zijn zeker? Daar heb ik niet veel macht tegen natuurlijk.
Niet afpakken maar een tijdelijk verbod op "iets".
Als je een Co2 budget hebt mag je dat naar eigen keus opmaken. Vlees, reizen, etc.
Als het maandelijkse budget op is mag je geen "co2 dingen" meer doen.
Ik snap niet dat mijn vorige reactie op 'ongewenst' staat.... Mijn reactie is op deze letterlijk tekst dat ik zeg dat ik het niet geloof.
Eet je een keertje "te vaak" vlees? Dan wordt je rijbewijs geblokkeerd. Vlieg je 2x per jaar? Geen rijbewijs voor jou! Geef je geld uit aan oppositie partijen? Geen rijbewijs voor jou!
Sorry, en begrijp mij niet verkeerd, ik draag ook mijn zorgen over dit soort zaken maar hier wil ik gewoon niet in geloven.

[Reactie gewijzigd door Gohan040 op 22 juli 2024 23:20]

Ik denk dat u Tweakers heeft vergist voor Facebook
Je weet dat de overheid jou berichten op tweakers ook leest he! Voor je het weet sta je straks op de zwarte lijst en kun je niks meer. 8)7
Je doet er grappig over, maar zeer zeker worden reacties of websites als deze gemonitord door veiligheidsdiensten. Wat mij betreft goed. Maar het kan ook te ver gaan. Zoals een rijbewijs die onder controle komt te staan van een supranationale organisatie waar ik weinig tot geen democratische invloed op heb.
Vandaar ook; leve de anonimiteit!

De autoriteiten mogen van mij lang zoeken naar een vliegende pony met gele vacht en roze manen.
Ik volg deze berichten ook met argusogen, velen gaan hier veel te licht over. De vraag is waar gaat dit eindigen, net zoals iemand hier in de comments al aanhaalt, de truckersprotesten in Canada zijn daar een mooi voorbeeld van met het blokkeren van bankrekeningen. De mensen gaan echte slaven worden van hun technologie en de mensen die een andere ideologie erop nahouden.
Koekoek. Je kijkt teveel films, echt. Je rijbewijs geblokkeerd? Ze kunnen je fysieke rijbewijs ook ongeldig verklaren he, als je te vaak met drank op achter het stuur zit of teveel brokken maakt.
Ze kunnen je fysieke rijbewijs ook ongeldig verklaren he, als je te vaak met drank op achter het stuur zit of teveel brokken maakt
Dus klopt het toch wat hij/zij zegt?
Oei, iets te lang op QAnon fora gezeten precies
Je rijbewijs en bankrekening nummers zijn al gerelateerd aan je BSN. Denk je dat je rijbewijs en bankrekeningen los van elkaar bestaan voor "de overheid" ?
Ze kunnen vandaag die zaken koppelen en ze kunnen vandaag in theorie je rijbewijs blokkeren als je teveel vlees op het vliegtuig eet. De reden dat dat niet gebeurt is dat die wetten er nooit door geraken. Omdat die nooit worden ingediend. Omdat men weet dat die geen kans hebben om aangenomen te worden. Omdat zo'n wet nooit door het parlement geraakt.
Een koppeling meer of minder gaat daar echt geen snars aan schelen. Onze democratische regeringssystemen houden dit tegen, niet een krampachtig vasthouden aan 'vroeger was het beter', 'alles op papier is beter' en 'grote boze overheid is evil!'
Zolang het een optie blijft hoeft het op zich geen probleem te zijn. En aangezien je in Europa elke paar uur een grens over rijdt is het wel zo fijn dat iets als dit Europees geregeld wordt. Voor je het weet staat er een Nederlander langs de kant van de route du soleil te discussiëren met de Franse gendarmerie dat dat gekke plaatje op zijn/haar telefoon weldegelijk een geldig rijbewijs is :+ .

Hier is wel vraag naar. Sommigen verlaten het huis met enkel hun telefoon op zak en doen daar letterlijk alles mee. Van betalen tot identificatie, gebruik als autosleutel en weet ik het wat nog meer. Die groep vindt elk pasje te veel en gaat hier heel blij van worden. Ik zie dergelijk gedrag vooral riskant als er iets met die telefoon gebeurt, je staat ineens nergens meer en hoop daarom dat dit soort acties bij een optie blijven en dat het fysieke document leidend blijft.

Al zou de EU de rijbewijzen sowieso eens gelijk moeten trekken, het is nu niet uit te leggen dat ik in België met een B-rijbewijs een 125cc motorfiets mag besturen tot aan de landsgrens binnen een open Europa bv omdat de buurlanden dat niet kennen. En hoe zat het ook weer met een Nederlands rijbewijs voor je 18e? En zo zijn er nog rare verschillen te vinden in de EU.

[Reactie gewijzigd door Andros op 22 juli 2024 23:20]

Ook het fysieke rijbewijs is vandaag al Europees geregeld. De vormgeving en informatie die er op staat is uniform europees, Mede daarom dat het lijstje met genummerde velden gaat van 1,2,3,4A,4B,5,7,9,10,... alsof iemand niet kan tellen. De ontbrekende nummers zijn gedefinieerd in EU regelgeving maar niet verplicht op te nemen op mijn fysiek exemplaar.

En net omdat er altijd iets met je telefoon kan gebeuren, al is het een lege batterij, wil ik net een fysiek document dat kan bewijzen zie ik ben en dat ik dat voertuig mag besturen. Je wil daarvoor niet afhenkelijk zijn van technologie.

Maar ook de categorieen en het gebruik van welke voertuigen erbij horen is reeds Europees gereglementeerd, al zitten er historische verschillen op. Het feit dat jij meld dat je met je rijbewijs B met een 125cc (of 11kW) motor mag rijden vertelt mij bijvoorbeeld iets over je leeftijd. Een jongere die vandaag zijn/haar rijbewijs behaald zal dat bijvoorbeeld nooit meer mogen, die moet eerst het juiste type A rijbewijs halen.
En eh hoe zit het met mensen zoals ik ja ze bestaan ik heb geen smartphone.
Het feit dat jij geen geschikte telefoon hebt, of iemand die niet bij heeft, betekend niet dat de lokale ambtenaren het systeem niet kunnen raadplegen om je alsnog op te zoeken.
Geen enkele. Het maakt geen enkel verschil of een rijbewijs bestaat als app voor je telefoon of als papieren kaartje. In beide gevallen kan het ongeldig worden verklaard. In beide gevallen gebeurt dat alleen als er een heel goede reden voor is.

Sterker nog, het is zelfs veiliger. Als ik mijn rijbewijs verlies, dan kan de vinder het misbruiken om zich als mij te identificeren en daarmee huurcontracten of telefoonabonnementen af te sluiten. Of hij gebruikt het nummer om aan een buitenlandse politiedienst door te geven als hij ergens op betrapt is. Met een verloren telefoon kan dat allemaal niet, want die is vergrendeld en kan zelfs op afstand gedeactiveerd worden.
Punt is dat het intrekken weldegelijk eenvoudiger wordt. Doe je iets wat de overheid niet leuk vind? Dan trekken we je rijcertificaat wel even in met een klik. Meer dan een miljard mensen op deze aarde leven in een maatschappij waar dat de realiteit is. Dat gaat fysiek niet zo eenvoudig.

[Reactie gewijzigd door unreal0 op 22 juli 2024 23:20]

Een collega vertelde me ooit dat zijn rijbewijs nooit ingenomen kon worden. Hij had hem tenslotte nooit bij zich. Drie keer raden... Gewoon ter plaatse ingetrokken.
Het maakt dus niet uit dat je een fysiek papiertje hebt. Ze kijken het zo online na of hij ingetrokken is of niet.
De procedures voor het intrekken van een digitaal en nu het fysieke bewijs zullen vast overeengekomen.
Vanuit het buitenland wordt het inderdaad wel gemakkelijk om je rijbewijs in te trekken. Niet zo zeer dat het nu digitaal gaat worden, maar door harmoniesatie van de regels.
Je overschat hier echt schromelijk hoe belangrijk fysieke documentatie en dossiers in onze samenleven nog zijn. Digitale/geautomatiseerde systemen zijn veelal leidend, ook voor dit soort administratie. Er zijn plekken waar een fysiek document nog de waarheid vertegenwoordigd, maar dat is in Nederland in heel veel gevallen echt niet meer zo.
Je rijbewijs bestaat ook nu al digitaal. Toen ik een keer mij portemonnee vergeten was en bij een willekeurige controle was een "Het voertuig staat op uw naam?" voldoende voor de agent om mijn gegevens te achterhalen. Het pasje is niet meer dan een fysieke afdruk van je digitaal geregistreerde gegevens.

Is ook niet zo verwonderlijk, want als je rijbewijs niet gewoon digitaal geregistreerd stond moest iedereen die het pasje een keer verloor opnieuw op examen.

[Reactie gewijzigd door Aiii op 22 juli 2024 23:20]

Punt is dat het intrekken weldegelijk eenvoudiger wordt. Doe je iets wat de overheid niet leuk vind? Dan trekken we je rijcertificaat wel even in met een klik. Meer dan een miljard mensen op deze aarde leven in een maatschappij waar dat de realiteit is. Dat gaat fysiek niet zo eenvoudig.
Je overdrijft een beetje. Deze ontwikkeling maakt het niet moeilijker dan het nu is, om een rijbewijs in te trekken. Dat doet een politieagent, nu ook al, digitaal. Dat je het pasje af moet geven is meer symbolisch. Het enige wat eenvoudiger wordt, is het intrekken van een rijbewijs van een buitenlander die hier rijdt.

Wat helemaal los hiervan staat, maar waar we wel naar toe gaan, is dat de auto in de toekomst gaat controleren of je wel een rijbewijs hebt. De auto communiceert dan met jouw telefoon, waarop een app staat waarmee je je identificeert. De auto (of de app?) controleert dan of jij een rijbewijs hebt, en zo niet: dan start de auto niet. Maar dat kan ook als je geen digitaal rijbewijs hebt. De auto maakt namelijk verbinding met de database van de overheid, en controleert of de eigenaar van de telefoon een geldig rijbewijs heeft. Dat zou nu ook al kunnen. Een politieagent op de weg kan nu ook al in de overheidsdatabase controleren of jij een geldig rijbewijs hebt, zelfs al heb je dat kaartje bij je.
Ik denk dat zelfs dat scenario niet erg waarschijnlijk is. Dystopische denkers zouden inderdaad die kant op denken, en het bevat ook wel enige logica, je wilt immers niet dat mensen zonder rijbewijs een auto gaan besturen.

Echter, er zijn altijd uitzonderingen. Als je voor een noodgeval naar het ziekenhuis moet terwijl je rijbewijs is ingetrokken vanwege dronken rijden, dan denk ik niet dat een rechter je veroordeelt als je gaat rijden zonder rijbewijs. Je kunt immers rijden en je bent op dat moment niet dronken. Ik denk niet dat we het aan de techniek moeten overlaten om te beoordelen of iemand moet gaan rijden.

[Reactie gewijzigd door PhilipsFan op 22 juli 2024 23:20]

Behalve dan dat een digitaal rijbewijs veel makkelijker misbruikhaar is(hacken van de telefoon of het systeem dat de digitale paspoorten verstrekt), in te trekken is om redenen die we nu nog niet weten(ik zie het bijvoorbeeld alweer gebeuren dat je alleen je auto mag starten als je een telefoon met digitaal rijbewijs hebt gekoppeld met je auto en dat bepaalde regimes/overheden dan simpelweg iemands rijbewijs intrekken om te zorgen dat iemand niet kan vluchten) en dat je een probleem hebt als je telefoon stuk is en er staat een agent naast je die van jou eist om je rijbewijs te zien. Dat zijn nog maar de 1e paar problemen die ik zo even kan bedenken waar je veel meer last van hebt met een digitaal rijbewijs vs een papieren/plastic rijbewijs.
Daarnaast is het met een verloren telefoon van iemand lang niet altijd zo dat die goed beveiligd is(genoeg mensen die de vergrendeling van hun telefoon uitschakelen(want irritant) en de manieren om op afstand te deactiveren moeten meestal eerst wel geactiveerd worden wat lang niet iedereen doet). Het kan een voordeel zijn voor een grote groep mensen, voor degene met een onveilige telefoon is het alleen maar nog erger omdat andere mensen er vanuit gaan dat het veiliger is en als iemand dus een digitaal rijbewijs laat zien er maar vanuit gaat dat het klopt.
Je hebt zeker een punt, maar dan moet je niet klagen over het digitale rijbewijs, maar over de algehele trend naar digitaliseren, en de trend naar het opzetten van een politiestaat waar iedereen altijd in de gaten gehouden kan worden, en wordt. En dan moet jij ook de hand in eigen boezem steken: iedereen vindt het maar wat handig als alles via internet gaat, en alles op de telefoon zit, en als Google, Microsoft, Apple, etc, etc. alle gegevens van jou verzamelen, in ruil voor een paar gratis diensten. Jij maakt ongewtijfeld ook gebruik van minstens sommige van die diensten.

Het probleem is dat de meeste mensen niet in de gaten hebben waar dit naartoe gaat. Als de spreekwoordelijke kikker in de pan. Zelfs de politici hebben wat dat betreft geen visie, lijkt het. En de mensen die het wel begrijpen, zijn in de minderheid, of vinden het prima, en denken waarschijnlijk dat ze zelf aan de knoppen zullen zitten, en dan er prima het 'stemvee' mee onder de duim kunnen houden.

En even voor de duidelijkheid: ik ben niet zo'n samezweringstype. Ik denk niet dat er een organisatie is (overheid, of wie dan ook) die dit bewust nastreeft, en die slechte bedoelingen heeft. Maar de weg naar de hel is geplaveid met goede bedoelingen, en die weg zijn we met z'n allen aan het bewandelen. In de tijd van de DDR waren we met z'n allen geschokt over de mate waarin de overheid iedereen in de gaten hield daar. Ironisch genoeg is er nu over iedereen meer bekend, voornamelijk bij commerciële partijen als Microsoft en Google, en andere bedrijven, dan de DDR vroeger over z'n eigen burgers wist. En dat vinden we blijkbaar nu wel Ok, en normaal...
Digitale rijbewijs is een volgende stap en ik klaag persoonlijk bij elke van deze stappen(en ook al voordat het "populair" is geworden om dit te doen). Google voor email en maps vind ik nog net aan ok, voor de rest wil ik eigenlijk zo min mogelijk van hun producten gebruiken en hetzelfde geld voor een hoop andere bedrijven. Microsoft gebruik ik wel meer van onder meer omdat ik daar zakelijk toch al aan blootgesteld word maar ook daar vind ik de meeste "vooruitgang" discutabel.
Als het aan mij lag echter zouden zaken als digid per direct opgeheven worden, pas als dit volledig gedecentraliseerd(of beter gezegd niet in handen van de overheid of commerciële bedrijven en ook niet betaald hierdoor en minimaal meer dan 2 organisaties die erover beslissen) en 100% gegarandeerd veilig is zou er over nagedacht mogen worden om dit soort dingen te implementeren.
Ook social media zou per direct verboden moeten worden, zet er maar een non profit voor op die een alternatief maakt die aan zeer strikte privacy voorwaarden moet voldoen(0 data levering aan commerciële bedrijven of overheden, eventuele uitzonderingen voor onderzoek door universiteiten of specifieke organisaties).
Zo kan ik nog wel even doorgaan met zaken die veel beter ingeregeld kunnen worden als de regeringen er daadwerkelijk voor de burgers en hun welzijn zouden zijn maar laat ik het hier maar op houden.
Liever dat er nu eens goed over wordt nagedacht ipv dat ieder land zelf weer wat gaat bedenken. Als Nederland zelf iets bedenkt waar al varianten van bestaan in andere landen krijgt dat ook weer kritiek. Het is gewoon een stuk efficiënter als dit op EU niveau wordt bedacht dat als ieder voor zich. Bovendien ook een stuk makkelijker als het gelijk getrokken wordt. Je ziet toch dat mensen steeds vaker en makkelijker in andere EU landen gaan wonen en werken en dan zijn dit toch handige dingen.
In Spanje al sinds 2018... Ideaal, kentekenbewijs en rijbewijs op je mobiel. Rechtsgeldig en werkt ook offline.

Maar Europees registratie..
Dat is niet optimaal... De mening van een politie ambtenaar in land x wordt direct overgenomen door land y..

[Reactie gewijzigd door arjkasf op 22 juli 2024 23:20]

Gelukkig hebben politieambtenaren de wet uit te voeren en zit niemand te wachten op een mening van een politiebeambte. Dus dat wat jij zegt zal allemaal wel los lopen. En ja, je hebt altijd en overal uitzonderingen, maar dat zijn ook niet meer dan dat: Uitzonderingen.

[Reactie gewijzigd door TheVMaster op 22 juli 2024 23:20]

maar soms wordt er geïnterpreteerd wat die wet betekend en voordat je dan je gelijk hebt ben je weken of maanden verder.
Dat zij dezelfde zorgen die je kan hebben voor het CBDC. Dat kan ook misbruikt worden als er niet de juiste grenzen aan gesteld worden. Ik ben ik voorzichtig huiverig voor deze "vooruitgang".
Je kunt volgens het artikel altijd een fysiek rijbewijs aanvragen, naast het digitale rijbewijs. Dan wordt het dus niet compleet digitaal, er blijft immers een fysieke optie beschikbaar:
In de richtlijn staat opgenomen dat bestuurders naast een digitaal rijbewijs ook altijd een fysiek rijbewijs kunnen aanvragen
...voor een paar jaar
Nou wel langer dan een paar jaar. Hoe wil je anders een auto huren in de VS, Zuid Afrika of Thailand?

Het zal nog wel 30-50 jaar duren voordat iedereen het een beetje gewend is. Daarna pas zal het via een convention wereldwijd mogelijk wordt om je met een digitaal bewijs te identificeren.
Net als met de treinkaartjes? Hmm
Ik spreek uit ervaring:

In Spanje hebben we al een jaar of twee een "RDW-app" met digitale kopieen van onze rijbewijs en voertuigbewijzen. Dit gaat via een soort DigiD. De digitalen kopieen zijn 100% geldig in Spanje. Je hoeft dus geen rijbewijs meer bij je te hebben. Mijn rijbewijs en ID kaart liggen nu dus permanent thuis. (Spanjaarden mogen hun ID kaart ook thuis laten en zich identificeren met hun BSN (= alleen het nummer).)

Dit zijn mijn probleempunten:
  • Je moet je mobiel aan een agent laten zien, die het dan met het excuus van "oh das nieuw, laat ff zien", je mobiel zo uit je handen graait en omdat het unlocked is, zo ff in je whatsapp, fotos en belhistorie kan kijken.
  • De digitale rijbewijs heeft een QR code waarmee agenten kunnen verifieren dat het echt is, maar omdat het "zo nieuw is" en omdat ze er geen zin in hebben, vragen ze vaak je ID kaart om alsnog via je BSN al je rijbewijs-data online op te vragen.
  • Het is alleen nationaal geldig. Soms ben je nog jong en denk je "ik ga ff naar het casino in Maastricht". Je kunt dan niet last-minute nog roepen "oh, laten we een uitstapje naar Belgie/Duitsland doen", want je rijbewijs ligt dan nog in Den Haag.
Wat is nu het verschil of je een digitaal rijbewijs hebt of een fysiek rijbewijs? de informatie van beiden ligt gewoon sowieso bij de overheid. Een losse kaart naast je ID vind ik inmiddels ook overbodig worden, beter 1 kaart waar allerlei bewijzen aan gekoppeld worden, en in principe heb je die niet eens nodig want digitaal zijn ze ook beschikbaar.
Alles wat ze met dat ding kunnen doen, doen ze nu ook al. Al die gegevens worden al uitgewisseld. Nu moet er gewoon een koppeling tussen 100 verschillende systemen worden gebouwd en straks is het er maar eentje.
Dit is gewoon de zaak efficiënter maken. Er veranderd verder wettelijk niets.
Anoniem: 1890360 1 maart 2023 20:28
Zolang er mensen zijn die vinden dat verkeersregels er alleen voor andere zijn zullen de regels steeds verder aangescherpt worden en is dat helaas nodig.
Ik zeg niet dat ik een goede bestuurder ben maar ik hoop een overlevende.
Ben te veel op de weg en wordt niet blij van alle overtredingen.
Dus alles wat de pakkans vergroot vindt ik ok ook al gaat dat ten koste van privacy.
De tijd dat je lachend in Frankrijk te hard kon rijden is gelukkig voorbij.
En diegene die dit minnen moeten maar eens goed naar hun eigen rijgedrag kijken.
Maar hoe voorkomt dit dat ik in Zweden, Nederland of Spanje te hard rijdt? Wat veranderd er voor een hardrijder?
De bekeuring kan eenvoudiger worden verhaald. En er is door de politie in het betreffend buitenland eenvoudiger informatie over je te vinden. Bijvoorbeeld of je rijbewijs nog geldig is of dat er andere beperkingen gelden.
Dat kan helpen bij handhaving.
Maar daar veranderd effectief dus niets aan, alle EU landen kunnen ook nu al elkaars kenteken en rijbewijs gegevens opvragen. En de boetes is ook geen probleem want die valt op je mat en betaal je niet gaat die naar het CJIB in Nederland.
Je hebt helemaal gelijk. Er veranderd letterlijk niets in de opsporing, pakkans, boetes, etc.
In de tekst staat misschien wel dat het makkelijker wordt om bestuurders op te sporen, maar de digitale rijbewijs op zich kan op dit moment nog niet.

[Reactie gewijzigd door Rex op 22 juli 2024 23:20]

Zolang er mensen zijn die vinden dat verkeersregels er alleen voor andere zijn zullen de regels steeds verder aangescherpt worden en is dat helaas nodig.
Neen. Wat er nodig is is meer handhaving, niet meer regels.
Maar daar wordt juist op bezuinigd.
In de koptekst: "Onderdeel van het digitale rijbewijs is een portal waar verkeersovertreders boetes kunnen betalen" en in de laatste alinea staat wat op mij overkomt als de belangrijkste doelstelling:
Het moet bijvoorbeeld makkelijker worden om bestuurders op te sporen via een 'digitale onderzoekstool', waarover verder nog geen details worden gegeven. Ook moeten lidstaten bepaalde gegevens openbaar maken aan opsporingsdiensten, maar ook daarover is nog weinig bekend.
Ik ben een beetje argwanend tegenover al die maatregelen om het verkeer "veiliger" te maken met digitale blackbox, snelheids "assistent" en nu ook dit. Nog even en bij te hard rijden wordt het geld zo van je bank gehaald en in beroep gaan of bezwaar maken bijkans onmogelijk omdat de computer zegt dat jij daar toen was en te hard reed.
Welk bezwaar zou je in zo'n wereld nog kunnen aandragen? Blackbox pikt bluetooth adressen op in omgeving, jouw telefoon, dashcam pakt binnen en buiten qua beeld, jij bent zichtbaar. Nog sterker, dan wordt het niet alleen te hard rijden bij meetpunten, maar gewoon 'overal'. Verlaten weggetje waar nooit een flitspaal heeft gestaan, snelweg rond 4uur s'nachts, allemaal automatisch verwerkt.

Enige optie is selfdriving maar gigantisch te gaan stimuleren, immers ben je dan geen bestuurder meer en vooralsnog, niet verantwoordelijk :P
Enige optie is selfdriving maar gigantisch te gaan stimuleren, immers ben je dan geen bestuurder meer en vooralsnog, niet verantwoordelijk :P
Maar waarschijnlijk is de autosleutel, of je toestemming die (huur?)auto te gebruiken dan wel opgeslagen, of gekoppeld aan je telefoon. En dat wil je dan ook, want anders zou iemand anders te gemakkelijk met jouw auto weg kunnen rijden. En ja: dan kan de auto ook op afstand overgenomen worden, door de overheid, of door criminelen. Dan kun je dus automatisch naar een politiebureau gereden worden als je een veroordeling hebt, en in de gevangenis zou moeten zitten, of je wordt door criminelen die jouw auto gehackt hebben ontvoerd, totdat je een losgeld overmaakt. Gelukkig zit je bankrekening ook op je telefoon, zodat dat binnen 10 minuten geregeld is...
Nou, als ik zie hoeveel Europese medeburgers er in mijn stad rondrijden, dan snap ik de wens vanuit handhavers wel . Die kun je wel een boete geven, maar vaak worden die niet betaald. Fijn als ze dat eenvoudiger kunnen controleren.

Even een bron er bij gezocht .
Geldt net zo goed (nou ja, in mindere mate) voor Nederlanders in het buitenland dus.

[Reactie gewijzigd door blissard op 22 juli 2024 23:20]

Makkelijke oplossing, niet te snel rijden. Er zijn weinig situaties waar een verkeersovertreding onvrijwillig gebeurd.
Het kan ook een keer per ongeluk gebeuren door bijvoorbeeld onduidelijke signalering/borden. Mijn vader overkomen.

Dan moet je wel bezwaar aan kunnen tekenen dat de situatie onduidelijk was.

——
Maar…..
Het gros is inderdaad gewoon bewust.

[Reactie gewijzigd door PdeBie op 22 juli 2024 23:20]

Straks willen ze het koppelen aan je auto om eerst vanalles te checken voordat je het kan starten
Ja waarom niet? Geen verzekering, niet rijden...
Waarom zou je niet mogen rijden zonder verzekering op eigen erf?
Kan allemaal geregistreerd worden in je gps gestuurde blackbox. U vraagt, zij draaien ;)
Als 'ze' dat zouden willen, zou dat al kunnen. Je rijbewijs heeft namelijk al een chip die digitaal uitgelezen kan worden.

Zullen we het houden bij wat ze wel van plan zijn, in plaats van te gaan doemdenken?
In Nederland is een rijbewijs in veel gevallen ook een manier om jezelf te legitimeren. Ik vraag me af of dat straks met dit 'digitale rijbewijs' ook kan ? :?

Ik loop namelijk liever met mijn rijbewijs op zak dan mijn paspoort. Daarnaast heb ik met én een rijbewijs én een paspoort een alternatieve manier om mezelf te legitimeren wanneer ik één van de twee kwijt raak.
Ook heeft een digitaal rijbewijs op je telefoon het nadeel dat je niets meer hebt op het moment dat je accu onverhoopt eens op het verkeerde moment leeg raakt.
Rijbewijs is geen officieel legitimatiebewijs.
Jawel want je rijbewijs krijg je pas na het laten zien van je paspoort, bij een pakketje ophalen is het tonen van rijbewijs ook genoeg.
Een pakketophaalpunt is toch iets heel anders dan een gemeenteloket of politieagent. Die eerste vind het al lang best als de naam (eventueel foto) op het pasje klopt, als je staande gehouden wordt voor identificatie dien je normaal een identiteitskaart of paspoort te overleggen. In Nederland wordt uit gemak regelmatig een rijbewijs als identificatie geaccepteerd maar in de meeste andere landen kun je dat vergeten. Het zijn twee totaal verschillende documenten voor totaal andere doelen.
Ik stem al jaren op vertonen van mijn rijbewijs. Een rijbewijs is overigens gewoon een identificatiebewijs met een paar restricties. Stemmen is niet een van deze restricties

https://www.rijksoverheid...-kan-ik-mij-identificeren
Wel een legitimatiebewijs, niet altijd een identiteitsbewijs.
https://nl.wikipedia.org/wiki/Legitimatiebewijs

[Reactie gewijzigd door blissard op 22 juli 2024 23:20]

Wel een legitimatiebewijs, maar niet een identiteitsbewijs. (Je nationaliteit staat er niet op)

Met identificeren bewijs je dat jij jij bent. Met legitimeren bewijs je dat jij gerechtigd bent. (( het eventuele pasje van je werkgever dat je formeel gezien zichtbaar moet dragen is het legitimatiebewijs dat aantoont dat jij in het kantoor mag lopen ))
Wel een legitimatiebewijs, maar niet een identiteitsbewijs. (Je nationaliteit staat er niet op)

Met identificeren bewijs je dat jij jij bent. Met legitimeren bewijs je dat jij gerechtigd bent. (( het eventuele pasje van je werkgever dat je formeel gezien zichtbaar moet dragen is het legitimatiebewijs dat aantoont dat jij in het kantoor mag lopen ))
De overheid zegt zelf dat een rijbewijs een identiteitsbewijs is. Wou je dat ter discussie stellen ? Je kunt het niet altijd gebruiken als identiteitsbewijs, maar een identiteitsbewijs is het wel.
boh, jeugdherinneringen aan mijn IT opleiding van 20 jaar geleden, Het ECDL - European Computer Driving Licence waar wij verplicht voor moesten slagen

word, excel en ms-paint, wat een aanfluiting was dat
Het ECDL heeft hier totaal niets mee te maken. Het een was een poging om mensen bewust/vakbekwaam op het internet te hebben, het andere is een doorontwikkeling van de vele nationale rijbewijseisen. Hooguit kan je stellen dat de naamgeving van het ECDL destijds ongelukkig gekozen was.

Ik noem het doorontwikkeling omdat de reeds bestaande eisen (voor een rijbewijs) geharmoniseerd en gemoderniseerd gaan worden. Daarbij wordt het ook mogelijk om rijbewijsontzeggingen internationaal op te leggen.

Even afwachten hoe het wetsvoorstel er precies uit gaat zien, maar vooralsnog sta ik hier positief tegenover.
Moest hier ook gelijk aan denken!
Ja, wat een grap was dat :+ Alhoewel het voor mijn ouders waarschijnlijk geen overbodige luxe was geweest om iets meer te begrijpen. Moet ze nu nog steeds alles bijbrengen :P
Anoniem: 302359 @ETH0.11 maart 2023 22:23
Grappig, ik had mijn certificaat gisteren nog in m'n handen tijdens het uitmesten van een kast. Zeldzaam stukje geschiedenis ;)
Ja dat was echt enorme flauwekul. Ik heb het nooit hoeven doen maar in Ierland waar ik toen woonde waren ze er helemaal zot van.

Als het nog iets van security zou bevatten zou het nog wat waard zijn maar het was naar verluid allemaal Windows onzin.
Ik was vergeten dat ik die had tot ik dit las. Zoiets zou er vandaag de dag waarschijnlijk heel anders uitzien idd.
En toch ben je al snel een whizzkid/magician als je een collega VLOOKUP uitlegt. Bizar hoe ongeintereseerd mensen zijn in de tools die ze regelmatig gebruiken. Ik zeg niet dat iedereen kennis hoeft te hebben van Oracle Crystal Ball in Excel, maar jeetje wat triest als je na 20 jaar excel gebruiken nog nooit nieuwsgierig genoeg geweest bent om verder te kijken dan simpele rekensommetjes.

Nu denk ik dat mensen die een IT studie volgen sowieso niet de doelgroep zijn voor een cursus zoals je omschrijft. Die openen de app, spelen even een uurtje ermee en weten voldoende. :)
Groot voordeel wat ik zie is dat je bij aanhouding gewoon je naam en geboortedatum kan geven en dan krijgen ze een pasfoto te zien en rijbewijs actief = 1.
ik zie het pluspunt niet van een digitaal rijbewijs, ja je moet een pasje bij je hebben om te mogen autorijden (wat is daar nou moeilijk aan)

Waarom dit moet en zowel geld digitaal gemaakt moet worden, terwijl het dat in de praktijk al lang is maar er toch nieuwe digitale documenten bedacht moeten worden en zo weer een hele industrie op poten moet zetten en controle apparatuur etc...de huidige infrastructuur daaromtrent is prima...de systemen binnen de EU moeten alleen beter gekoppeld worden zodat als iemand zn rijbewijs in NL wordt ingenomen dat in zijn thuisland Duitsland ook niet meer geldig is. ;)
Dit klinkt meer als een digitaal identiteitsbewijs waar ook nog een vinkje "rijbewijs" aan hangt.
Oh, maar dit staat ook al lang op de planning bij onze eurofiele vrienden. https://commission.europa...opean-digital-identity_en
Waarom niet gewoon dit digitaal uit te lezen op je id-kaart zetten?

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.