Voor je off-topic, vanuit de PostNL kant, maar DHL scheelt niet veel (alleen de software iets):
De adressen worden eens per periode (weet niet meer precies, mogelijk elke nacht, of eens per week) gesynct. Dat zal vermoedelijk gebeuren met het Kadaster of daar aan verwant. De pakketten worden gesorteerd, en adressen die echt niet bestaan volgen een eigen route. Die worden met de hand opnieuw ingevoerd (vaak iets mis met het adres, bv toevoegingen die niet juist over zijn gekomen, waardaar het 0000AB word). Als een adres echt niet bestaat, gaat het pakket retour afzender. Dat checken is vrij simpel; voer postcode en huisnummer, evt met toevoeging in, en het systeem pakt het op. Bestaat het niet, volgt een error.
Dan komt het punt waar het vaak mis gaat;
Elke bezorger heeft een shift, en elke shift rijd tegelijk binnen. Op basis van routenummers weten chauffeurs waar ze moeten staan. De pakketten rollen van de band en worden ingeladen. Sommige depots (zoals Utrecht, 1 van de oudste die ook nog operationeel is) hebben een band bestaande uit bakjes, waardoor zeer grote / zware of breekbare pakketten niet over de band gaat. Andere depots (de moderne, zoals Nieuwegein) hebben een een meer echte lopende band. (Klein feitje: de oude band in Utrecht gaat een stuk sneller dan in Nieuwegein, waardoor Utrecht wint met sorteren, ondanks de niet-machine geschikte pakketten.)
Zodra de bus is geladen, en evt de NMG-pakketten ook zijn gescand, klikt de chauffeur een pagina verder, om te zien of de route is vrijgegeven. Een medewerker van het depot moet namelijk elke route vrijgeven, door te checken of er geen ongescande pakketten zijn (alle MG-pakketten zijn al gescand voor de chauffeur). Zodra de route is vrijgegeven gaat de scanner van de bezorger auto in de bestelmodus. Op dit moment gaat alles nog goed* (leg ik op het eind uit). De bezorger rijd weg en rijd naar de wijk. Er zijn veel bezorgers die vaste routes hebben, maar niet allemaal en soms is er een invaller. Vaste bezorgers kennen de wijk meestal door en door. Invallers niet, die doen vaak dus langer over het bezorgen, en gebruiken bv Maps om de weg te vinden. Soms staat een adres niet in Maps, dus word het pakket retour gezet, met als reden 'Adres onbekend'. Zodra de bus leeg is, rijd de chauffeur naar het depot, en sluit ondertussen de route in de scanner.* Op het depot levert hij alle pakketten die geen gehoor hadden in (voor 2e poging of afhaallocatie) met de juiste stickers. Een depotmedewerker scant ze in, en checkt. Een retour als 'adres onbekend' hoort eigenlijk altijd te worden gecheckt door de depotmedewerker, maar eerlijk is eerlijk, dit gaat soms mis, ook door tijdsdruk. De controle hoort te bestaan uit checken in het systeem of het adres echt niet bestond, en zo niet even snel te Googlen of op zoekplaats.nl te kijken. Afhankelijk van de uitkomst, gaat het pakket retour, of mag de bezorger nog even beter zijn of haar best doen.
Het sterretje; het lastige punt waardoor het soms ook niet helemaal lekker gaat, zijn de combinatie van systemen binnen PostNL. Het meeste werkt prima, eerlijk waar, echt mooie opties. Helaas is er een struikelblok met het bezorgen. Vroeger, in de tijd van de grote zwarte scanners (die overigens in bepaalde gevallen nog gebruikt worden), werd er gebruik gemaakt van software die binnen PostNL iig 'Medea' heet. Door de bezorgers, maar ook de depotmedewerkers die de bezorgers afhandelde. Op een gegeven moment kwamen er nieuwe scanners, de soort telefoons, die nu gebruikt worden. Op deze scanners draait software die binnen PostNL 'Atlas' heet. Het werkt erg goed, en is erg fijn. Ook de depotmedewerkers hebben scanners die draaien op Atlas (wel gebruiken ze natuurlijk een andere functie). Helaas word op de computers nog steeds Medea gebruikt. Dit zorgt voor vertraging (daarom onderweg uitloggen, is niet 100% realtime) en soms wat probleempjes met adressen bv. In 2017 waren er al testen met Atlas ook op de computer, waar erg op werd gehoopt binnen de depots. Zover ik weet is het echter nog steeds niet doorgevoerd.
Bron: mijzelf, als oud senior medewerker op het depot.
[Reactie gewijzigd door Rojod op 23 juli 2024 01:41]