EKWB komt met flow-indicatoren die op een gpu-waterblok gemonteerd kunnen worden

EKWB heeft drie nieuwe flow-indicatoren voor custom waterkoeling-loops uitgebracht in de Quantum-serie. Het gaat hierbij om drie verschillende varianten, waarvan er twee direct op een gpu-waterblok gemonteerd kunnen worden.

EKWB maakt de release van de flow-indicatoren kenbaar op zijn website. Met een flow-indicator kunnen gebruikers de stroomsnelheid van water in een custom waterkoeling-loop inschatten. Het Sloveense bedrijf komt met drie Quantum Flow Indicator-varianten. De reguliere variant beschikt over drie G1/4"-aansluitingen. Deze kunnen bijvoorbeeld bevestigd worden aan een radiator of een pomp met een male-to-male-G1/4"-adapter.

EK Quantum Flow

De reguliere flow-indicator (midden) en de twee gpu-varianten

Twee van de drie varianten, kunnen direct gemonteerd worden aan een Quantum Vector-waterblok van het EKWB, zo meldt het bedrijf. Deze vervangen bij gebruik de reguliere terminal van dat waterblok. De twee varianten zijn nagenoeg hetzelfde; enkel het geschikte doorstroompatroon verschilt per model. Gebruikers kunnen kiezen uit een top-bottom-variant en een bottom-top-versie.

De flow-indicatoren zijn gemaakt van transparant plexiglas met een bovenkant van aluminium. Alle drie de varianten zijn voorzien van rgb-leds, die worden aangestuurd met software van ASRock, Asus, Gigabyte of MSI.

De nieuwe producten zijn beschikbaar op de website van EKWB. Binnenkort moeten de flow-indicators ook bij resellers in de verkoop gaan. De reguliere variant krijgt een adviesprijs van zo'n 35 euro. De twee flow-indicatoren die op gpu-waterblokken gemonteerd kunnen worden, kosten ongeveer 55 euro.

EKWB flow-indicator
De Quantum Scalar-variant die op een gpu-waterblok wordt gemonteerd

Door Daan van Monsjou

Nieuwsredacteur

12-07-2020 • 17:21

34

Reacties (34)

Sorteer op:

Weergave:

Wellicht is dit in de domotica hoek op te lossen met een sensor die de rotatie van het rad meet want zo is het nogal een onzin "sensor", daar ga je toch niet heel de tijd bewust naar zitten kijken? Die PC staat toch aan om naar het scherm te kijken...
Ik denk dat veel mensen hier het nut niet van inzien: Dit is een flow indicator die echt enkel bedoelt is om je kast op te smukken. Voor de rest heeft dit zeer weinig meerwaarde.
Simpler om gewoon een thermokoppel in je reservoir te hangen.

Flow indicators zijn meestal puur voor de looks
Dit is puur bling bling en ik vind het zelf ook daarom onzinnig en ook vrij duur.
rpm readout zou bij mij een harde eis zijn.
Het voordeel van een dergelijk flow meter is dat het enkel afhankelijk is van de flow. Geen stroom nodig want het heeft geen elektronica.
Je ziet in 1 oog opslag of je loop werkt ongeacht of de rest van het systeem draait tijdens bijvoorbeeld een lekkage test of vullen van het systeem.
Nou heb ik zelf helemaal geen trek meer in visuele onzin op mijn kast. Hoe minder ik het zie hoe beter.

Ik zal altijd een opstelling maken met een dergelijk "ouderwets" flow meter wat enigszins snel en makkelijk te zien is. Daarnaast heb ik natuurlijk ook gewoon elektronische sensors om de flow op mijn desktop te zien.
Het is een veiligheid dingetje net zoals je kast vol proppen met papier tijdens een lekkagetest zodat het water geabsorbeerd wordt ipv over je kostbare elektronica spuit als er iets mis gaat.
Dat EKWB er een soort bling van gaat maken is op zich niet gek. Scheelt weer extra planning als je het mooi vindt.
Iedereen die zegt het nut niet in te zien van een dergelijk ouderwets onderdeel is niet bewust van de risico's van water koeling. Zelfs de meest hyper moderne water pomp systemen op aarde hebben dergelijke flow meters op cruciale punten als backup.
als je de temperatuur regelt via het water ipv enkel via de cpu of als je een gpu hebt van het mobo merk cpu+gpu ( door via het water te regelen maakt het niet uit of de warmte door de cpu of gpu komt )

enige probleem is als je pomp dood zou gaat en het water blijft staan het een tijdje kan duren voordat opvalt dat de temperaturen omhoog aant vliegen zijn, vandaar flow sensor...

al moetk zeggen ziet er leuk uit jammer dat hij niet wat uitgebreider is (zoals de aquacomputer USB flow sensor die ik er momenteel in heb, flow op het bureaublad uitlezen/alarmen er op zetten/ingebouwde temperatuurs sensor net wat nuttiger voor dit doeleinde dan een draaient wieltje wat je misschien niet direct opvalt dat het stil staat).
Wat dacht je van een lekkage meten?
Je kan niet altijd maar een 'lekkage meten'. Je kan voordat je de koelvloeistof toevoegt bijvoorbeeld een drukpompje/meter gebruiken, maar een lekkage kan altijd later nog ontstaan. Zeker als je PETG hardtube gebruikt, dat vaak niet meer betrouwbaar is als de koelvloeistof een temperatuur van 40 graden celcius bereikt. Vanaf 40 graden kan het vervormen. Er zijn mensen die het met 50 graden nog celcius nog niet hebben zien vervormen, maar een grote fabrikant als EKWB garandeert de werking niet meer vanaf 40 graden koelvloeistof. Dat heb je met acryl tubing niet, dat kan tot 90. Maar daarom -> altijd een temperatuur sensor voor de koelvloeistof in de loop verwerken.
Onderschat de "cool om naar de kijken" factor niet. Waarom hebben die kasten allemaal RGB en glazen wanden dacht je?
Zonder de flow te meten en een shutdown alarm te kunnen gebruiken is het puur een optisch iets waar je niets aan hebt. Mocht de flow van mijn systeem onder een bepaald aantal liters per uur komen gaat mijn PC netjes uit. Dus leuk om te zien, maar ook nogal nutteloos.
gewoon temperatuur monitoren is veel beter dan flow, ook al heb je maar 20l/m flow, er is nog steeds koeling dan ;). het high flow vs low flow verhaal is al tientallen jaren ondertussen een discussie, ik zelf heb liever een pomp die zijn warmte aan de buitenkant loost ipv in het koelwater, toch weer een factor minder die warmte aan het koelwater systeem toevoegd. (en zo'n ddc is inerdaad iets lawaaiger dan een d5)
gewoon temperatuur monitoren is veel beter dan flow
Ik heb liever dat de PC uit gaat voordat de temps te hoog worden dan dat ie uit gaat omdat de temps te hoog zijn. Ooit eens een gefrituurde GPU gehad door dat er geen flow meer was. Nu is de beveiliging tegenwoordig beter, maar dan nog, bij geen flow mag ie van mij direct uit.
Dit is vandaag de dag toch echt niet meer nodig tenzij je zelf iets in de bios van je GPU hebt lopen rommelen. Iedere GPU en CPU vandaag de dag hebben thermal protection. Zodra er geen of onvoldoende koeling is clocked het onderdeel terug en als het echt te extreem wordt dan schakelt de boel volledig af.

Mijn inziens is eem flow indicator dus alleen nuttig om je flowrate te optimaliseren en de ideale flowrate vs temperatuur tradeoff te vinden.
Stel de pompen stoppen er mee en de boel gaat opwarmen. Tegen de tijd dat de CPU terug gaat klokken zit ie aan de 90 graden of meer. De GPU kan nog een stuk hoger uitkomen. Wat is dan je watertemp tegen die tijd ? Dat wil je dus voorkomen :)
Jays2cent heeft er 1 gemaakt met een GPU. https://youtu.be/wRfmNmnKYvs
En daar was gewoon helemaal geen koeling. En ging "prima". Die beveiligingen werken mega snel.
En dit zal je al aan stotterende gameplay merken. En pas dan zal hij misschien eens uitvallen.
Zijn punt was watertemperatuur, zoals jij in zijn vorige reactie aangaf. Als die te hoog wordt heb je ook zeer zeker problemen. Je acryl van je buizen kunnen smelten, bijvoorbeeld. Of misschien zelfs de acryl van je waterblok, al hoop ik dat die er wel tegen kunnen.
Hoe precies denk je dat acryl bij 160C gaat smelten als je buis water bevat met een kookpunt van 100C ?

Een bekend experiment is om een boterhamzakje met water boven een kaarsvlam te houden. Het smelt niet, wat verbazingwekkend is als je kijkt naar de temperatuur van de vlam.
Vind het toch wel een beetje gemuggenzift dat we het nu over mijn gebruik van het woord "smelten". Er ontstaan schade, dat is mijn punt, en ik denk dat dat wel duidelijk was.

https://blog.thermaltake....20room%20to%20work%20with.
PETG tubing begins to be malleable at around 62 degrees celsius

[Reactie gewijzigd door unilythe op 24 juli 2024 12:27]

Ik heb het een tijd geleden ook gehad. Mijn D5 was de geest aan het geven; hij draaide nog maar nauwelijks, en af en toe een kleine puls dat ie iets harder draaide. Net een fan die doodgaat :)
Maargoed, het gebeurde dus terwijl ik aan het gamen was, en ik merkte het dat langzaam mijn fps begonnen in te zakken. Toen het bijna onspeelbaar was ben ik eens gaan kijken wat er mis was, en toen bleek m'n cpu ipv 5.1GHz nog maar op 3GHz te draaien ofzo. In eerste instantie schakelde ik dat nog niet, maar toen maar eens even met hwinfo gaan kijken, en bleek dat m'n cpu ruim over de 90C draaide :)
De D5 die ik had was nog van een oudere generatie, zonder pwm, maar alleen met een draaiknop om rpm in te stellen en stroom.
Had gelukkig nog een ddc liggen, die erin, en probleem weg. Ondertussen zit er een nieuwe D5 met PWM en wat monitoring in. Maar buiten dat m'n game bagger begon te draaien omdat m'n cpu te warm werd was er niks aan de hand. Hij klokte zichzelf netjes terug, en voor de rest was er niks loos. Mijn GPU zal zich ook wel teruggeklokt hebben, maar die was maar iets van 70C ofzo, dus ik heb er niet op gelet toen.
Punt is: buiten dat je game of programma bagger gaat lopen is er niks aan de hand. Je moet het natuurlijk niet dagen laten draaien, maar voor even is dat echt geen issue.
is een oplossing dan niet om een thermistor tussen cpu en gpu te plaatsen? dat deed ik zelf altijd met een shutdowntemp op 60c.
Dat zou je kunnen doen inderdaad. Ik gebruik zelf een Aquaero en heb daar ingesteld dat wanneer de flow onder een bepaald punt komt er een waarschuwing komt. Zakt het nog verder onder een ander punt gaat de PC netjes uit. Watertemp wordt ook gemeten met de Aquaero, maar dit is puur om de fans aan de hand van de watertemp aan te sturen. Dit kan ook voor een shutdown worden gebruikt als ik dat zou willen.
Buiten dat, wanneer heb je zoiets nodig? Als je aan het ontluchten bent of wil zien of er nog genoeg vloeistof in je systeem zit. In HVAC systemen gebruiken ze zulke indicatoren om te zien of er nog genoeg vloeistof zit in de compressor, maar daar gaat het om een gas die uit de kleinste kiertjes kan lekken, dus zo'n HVAC systeem krijg je nooit 100% dicht waardoor je hem af en toe bij moet vullen. Als er zomaar water weg lekt uit je koelsysteem dan merk je dat echt wel op een andere manier. Er is echt geen enkele reden om zo'n indicator op een dergelijke positie te plaatsen, bij de pomp is veel logischer.
Ze zouden beter iets eleganter met een Venturi buis kunnen maken.
Dat lijkt me nou weer net niet zo super wenselijk.
Ik weet niet wat de restrictie is van deze flow 'meter' (ahum) maar een (onnodige) vernauwing aanbrengen in je buis lijkt me nou weer niet de bedoeling. :P (ja ik weet dat fittings al vernauwend werken.. maar toch)
Zo'n waterrad als hierboven getoond lijkt mij minder wenselijk. Meer vernauwend en iets mechanisch wat stuk kan geraken.

De vernauwing in een venturi buis is niet zo groot. Als er maar een drukverschil te meten is.
Maak je de aflezing iets zoals bij een geluidsversterker te zien en dan zijn de led nurds ook weer tevreden. ;)
Is het alleen een rad dat je ziet draaien of zit er ook elektronica in?
Volgens wat ik heb gelezen en gezien is het enkel een rad dat je ziet draaien.
Er wordt je voor €35 tot €55 een rad voor de ogen gedraaid :Y)
Beetje belachelijke prijs voor een product zoals dit. Een basic flow indicator kan je voor een paar euro kopen, eentje met output voor rond een tientje. Om nou 35 euro te vragen voor een stuk plastic met wat ledjes erop gaat wel ver.
Het is 5 euro voor de flowmeter en 30 euro voor de "coolness factor" :P
Persoonlijk had ik ook een variant willen zien met een digitale output en alarmen o.i.d., maar ik vind het opzich al wel een hele mooie ontwikkeling dat ze het laten matchen met hun andere producten. Dit laat zien dat ze toch iets verder denken dan hun neus lang is en niet alleen maar voor het aantal producten wat ze op de markt moeten hebben gaan.
Met de huidige flowmeters is het altijd een beetje kijken waar hij mooi past/staat, nu valt hij heel makkelijk te integreren met de rest van de koeling.

[Reactie gewijzigd door _RickvdL_ op 24 juli 2024 12:27]

Dit soort dingen bestaat al jaren in industriële omgevingen. Bij metingen aan water bijvoorbeeld.
Voor waterkoeling ook al. Maar nu 1 die netjes aan je gpu hangt.

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.