De Europese Commissie is van plan strenger naar fusies en overnames te kijken als de betrokken bedrijven veel persoonlijke data hebben vergaard. Dat zegt de verantwoordelijke Eurocommissaris. Tot nu toe geldt vooral de omzet als graadmeter hoe streng overnames worden beoordeeld.
Als een bedrijf veel data heeft, maar nog geen manier heeft gevonden om daar veel geld mee te verdienen, dan verdient die overname een strengere beoordeling, zegt Eurocommissaris Margarethe Vestager volgens persbureau Bloomberg. De opmerking volgt enige weken nadat Vestager heeft aangekondigd 'vervolgvragen' te stellen aan Facebook over de overname van WhatsApp enkele jaren geleden. De vragen volgen nu WhatsApp heeft gezegd meer data te delen met het moederbedrijf.
Tot nu toe keek de Europese Commissie vooral naar de omzet van een bedrijf om te zien hoe streng een overname moet worden beoordeeld en niet naar data. Het hebben van privacygevoelige data is al wel een factor bij overnames. Zo kijkt de Europese Commissie bijvoorbeeld naar de overname van LinkedIn door Microsoft vanwege de omzetten van beide bedrijven en de grote hoeveelheid gebruikersdata.
De Europese Commissie kan overnames goedkeuren of blokkeren. Het laat veel overnames doorgaan, maar het gebeurt ook dat het strenge voorwaarden stelt om bijvoorbeeld concurrentie niet in het geding te laten komen. Vorig jaar bliezen enkele providers een voorgenomen fusie daarom af.