Moet een moeilijke beslissing geweest zijn. De laatste tijd is er veel debat geweest tussen de medische sector en de minister hierover en zijn er felle uitspraken gedaan. Ik denk wel dat het goed is dat de minister terugkomt op eerder gedane uitspraken (en daarmee niet de halsstarrige held uithangt). Ik denk dat minister Klink het wel bij het juiste eind heeft
dat er een EPD moet komen, maar niet in de vorm waarin het nu opgezet is. Het argument wat hij geeft twijfel ik wel aan. Maar ach, het belangrijkste is er dat niets geforceerd prematuur doorgezet gaat worden.
Wat ik jammer zou vinden is als er mensen massaal gaan afgeven op het feit dat 'dit het zoveelste project van de overheid is wat duurder gaat worden'. Het is wat lastiger dan een opgefokt react-forum met wat verschilende categorien admins en moderators. Het is niet zo dat er niet over nagedacht is door knappe koppen.
Bedenk dat je met een lastige en veeleisende beroepsgroep te maken hebt (artsen en paramedici) en met veel juridische aspecten over privacy en patientveiligheid. Zelfs patiëntenverenigingen en verzekeringsmaatschappijen hebben hier hun zegje over gedaan. Ik denk dat het goed is geweest dat de minister alle partijen aan het woord heeft gelaten en heeft onderzocht wat hun wensen zijn. En dan is het niet meer dan logisch dat het project meer voeten in de aarde heeft dan verwacht, want 50 partijen tevreden stellen met 1 product is wel verrekte lastig.
Als arts in spe zie ik ook graag een toekomstige versie tegemoet. Een EPD zal de hoeveelheid medische fouten door gebrekkige informatie (en dat zijn er best veel per jaar) en kosten voor dubbele onderzoeken flink doen afnemen. Daar staan nadelen tegenover, maar ik denk dat mensen dat eerlijk moeten afwegen. En dan liever niet de groep aluhoedjes (sorry voor de geenstijl-term) die elke vorm van registratie door de overheid als samenzwering zien. Binnen een ziekenhuis werkt een administratiesysteem prima, maar de ellende begint pas als patiënten met een complex ziektebeeld met spoed bij een ander ziekenhuis binnengebracht worden.
Het is soms zo'n gepluis om alleen al achter de medicatiehistorie te komen - want zelfs als mensen al bij bewustzijn zijn weten ze het vaak niet (ja, iets voor mijn hart...). Dan blijkt een paar dagen later dat ze ook nog bij paramedicus x. onder behandeling waren voor iets anders, waar we dan ook niets vanaf wisten. Dikke pech als de homeopaat in al zijn wijsheid grapefruitsap heeft geadviseerd waarvoor je medicijnen ineens anders werken en je patiënt met een intoxicatie erbij zit. "Had dat er mee te maken dan". Ja, en omdat patiënten vaak zelf niet aan dat soort dingen denken is er een EPD nodig. Liever voorkomen dan genezen. En om te voorkomen hebben we data nodig...
[edit]
Goed te zien dat er op een zinnige manier over gediscussieerd kan worden. Natuurlijk staat het hier wat gepolariseerd. Het EPD is niet de penicilline van 2009 waardoor de mortaliteit drastisch zal afnemen. Het kan denk ik wel een heleboel in termen van kwaliteit opleveren, zeker bij patiënten die door veel verschillende artsen op verschillende plekken gezien moet worden.
Ik vind de link van Pecunia1447 een interessante; daar ga ik eens induiken. De situatie van de amerikaanse gezondheidszorg is naar mijn mening lastig te vergelijken met de Nederlandse. Wij hebben een structuur die vooral hangt op de signalerende functie van de huisarts (een systeem volgens Bismarck) en een sociaal vangnet - waar de VS veel meer een marktgericht systeem heeft. Dat wil niet zeggen dat het geen interessante stof is, want we hopen toch met zijn allen te leren van eerdergemaakte fouten.
De ouderwetse dokter in mij voelt zich genoodzaakt om tot slot nog iets te rectificeren. Ik zou het vervelend vinden als mede-tweakers zich door mijn uitspraken in hun levensgeluk beperkt voelen: ik post niet op geenstijl, maar ik lees er (met plezier) de artikelen.
[Reactie gewijzigd door Kamerolifant op vrijdag 23 januari 2009 01:33]
maar de ellende begint pas als patiënten met een complex ziektebeeld met spoed bij een ander ziekenhuis binnengebracht worden
Wat ik eigenlijk niet snap, is waarom er gekozen is voor een "opt-out"? systeem waar je dus bezwaar moet aantekenen als je niet in het systeem wil worden opgenomen.
Voor jan-met-de-pet die verder weinig bijzonders met z'n lichaam/gezondheid heeft, is een dergelijk systeem (het epd) imho niet interessant.
Er wordt dus een verschrikkelijk log systeem gebouwd, met verschikkelijk veel gegevens van veeel mensen, terwijl er maar een klein deel (die patienten met een complex ziektebeeld) baat bij heeft.
Maar misschien weet iemand anders hier wat het nut is van het documenteren van de alledaagse kwaaltjes van iedereen? *pakt zn aluhoedje uit de kast

[...]
Wat ik eigenlijk niet snap, is waarom er gekozen is voor een "opt-out"? systeem waar je dus bezwaar moet aantekenen als je niet in het systeem wil worden opgenomen.
Het moet en zal ingevoerd worden. Ze weten van te voren dat het grootste deel van de mensen helemaal niet na wil denken over ingewikkelde dingen. Het wordt zo dadelijk via gegoochel met cijfers gewoon ingevoerd. Zelfs als er 3 miljoen mensen zeggen dat ze het niet willen kunnen ze nog zeggen: meer dan 80% is voor
dus voeren we het in.
En die 3 miljoen mensen ga je nooit halen, zoveel mensen krijg je nauwelijks echt actief met het EK voetbal. Laat staan voor iets wat veel minder leeft
[Reactie gewijzigd door Ortep op donderdag 22 januari 2009 18:56]
Die alledaagsje kwaaltjes worden nu ook al gedocumenteerd, maar dan in een nog onhandiger papieren dossier. Sowiezo kunnen 'alledaagse kwaaltjes' toch teken zijn voor iets meer aan de hand. Afhankelijk van wat ook een beetje je eigen insteek is en hoe snel je om een verwijzing zou vragen kan je plotseling regelmatig infecties oplopen als longontstekingen, oorontstekingen, etc. Iedere keer gezien door een andere arts welk het maar als 'alledaags kwaaltje' zou kunnen zien en niet opschrijven.
Kom je in een huisartsenpraktijk binnen een half jaar 4 keer binnen voor een infectie maar iedere keer bij een andere arts en zelf zoek je er ook niets achter zal je eigenlijk gewoon door blijven lopen. Terwijl indien het gedocumenteerd stond had de arts misschien wel aangeven dat 4 van dit soort infecties binnen korte tijd toch wel veel zijn, en het mogelijk beter kan zijn je te verwijzen naar een internist.
Daarnaast niet te vergeten wordt er door sommige artsen ook nog wel netjes gedocumenteerd wat er NIET aan de hand is. Als jij dus eens in de paar jaar langs komt bij je huisarts, hij kijkt je na en bij lichamelijk onderzoek vindt bijvoorbeeld aan het hart een goed ritme en geen ruisjes en schrijft dat ook netjes op is dat natuurlijk handig om te weten als jij ineens een nieuwe arts hebt en hij hoort ineens een ruis.
Terwijl als je vorige arts je al sinds je kindzijnde kende en heeft altijd al een onschuldig ruisje over je hart gehoord, plus dat opgeschreven, zal het voor die nieuwe arts toch een andere interpretatie zijn.
Kom je in een huisartsenpraktijk binnen een half jaar 4 keer binnen voor een infectie maar iedere keer bij een andere arts en zelf zoek je er ook niets achter zal je eigenlijk gewoon door blijven lopen. Terwijl indien het gedocumenteerd stond had de arts misschien wel aangeven dat 4 van dit soort infecties binnen korte tijd toch wel veel zijn, en het mogelijk beter kan zijn je te verwijzen naar een internist.
een inepte HA zal ook *met* EPD nog inept zijn hoor.
Daarnaast niet te vergeten wordt er door sommige artsen ook nog wel netjes gedocumenteerd wat er NIET aan de hand is. Als jij dus eens in de paar jaar langs komt bij je huisarts, hij kijkt je na en bij lichamelijk onderzoek vindt bijvoorbeeld aan het hart een goed ritme en geen ruisjes en schrijft dat ook netjes op is dat natuurlijk handig om te weten als jij ineens een nieuwe arts hebt en hij hoort ineens een ruis.
zie boven. Het probleem is niet dat mensen een hekel hebben aan schrijven op papier, het probleem is dat ze een hekel hebben aan administratie. een EPD lost dat niet op.
<knip lang betoog> een EPD lost dat niet op.
Precies!
een inepte HA zal ook *met* EPD nog inept zijn hoor.
zie boven. Het probleem is niet dat mensen een hekel hebben aan schrijven op papier, het probleem is dat ze een hekel hebben aan administratie. een EPD lost dat niet op.
Het gind dus ook niet om 1 HA als ik stelde maar om meerdere, huisartsen gaan steeds vaker samen in grotere huisartsenpraktijken en het hebben van een vaste arts is daarbij lang niet altijd sprake meer van. Het maakt sommige mensen namelijk niet zoveel uit bij welke arts ze terechtkomen.
Dan is het toch wel handig dat het opgeschreven is, zelfs de kleinere dingen. Artsen kunnen namelijk nog geen gedachten lezen.
En natuurlijk lost een EPD de hekel aan documenteren niet op, ik schrijf ook sommige artsen voor een reden. Maar een EPD maakt het hele scala aan dossiers wel minder log. Of jij nu per patient een map met een paar kg aan papier in een kamer opslaat en voor een jaar of 15 bewaart of je zet het op harde schijf. Al die duizenden dossiers, vol met text; staat op een harde schijfje toch een stuk compacter. Het scheelt nogal wat hoor, het hebben van tich dossier kamers met tienduizend dossiers of meer of je hebt het op een servertje staan op een paar schijfjes.
Het systeem zal dus bij lange na niet zo 'log' zijn als wat er nu is. Die uitpuilende dossier kasten zijn echt een ramp.
Hoezo is het log. Als je niet bekend bent bij het ziekenhuis sta je er ook niet in. Alles waar je wel voor bij het ziekenhuis komt is wel belangrijk. Er staat niets overbodigs in een systeem.