Terwijl Cisco-advocaten druk bezig zijn met de rechtszaak tegen Apple wegens het gebruik van de iPhone-merknaam, wordt het bedrijf nu ook uit een andere hoek belaagd. De Nederlander Armijn Hemel stelt dat Cisco-dochter Linksys de gpl-voorwaarden niet naleeft.
De WIP3000 iPhone van Cisco is een voip-telefoon die gebaseerd is op het Linux-besturingssysteem. Door gebruik te maken van software die onder de gpl-licentie vrijgegeven werd, verbindt Cisco zich er echter toe aanvullingen op die code ook openbaar te maken en dat is nog niet voldoende gebeurd, aldus Hemel. De Nederlandse hacker kwam tot zijn bevindingen nadat hij de firmware voor de telefoon downloadde en reverse-engineerde, nadat hij nagegaan had of dit juridisch toegelaten was. Onder andere van de Memory Technology Device-software, die gebruikt wordt om het flashgeheugen te programmeren, is de broncode nog niet openbaar gemaakt. Hemel deelde dit al in oktober vorig jaar mee aan Linksys in een telefoongesprek met een aantal verantwoordelijken. In dat gesprek werd Hemel verteld dat Cisco het probleem serieus zou nemen.
In de tussentijd zijn een aantal omissies rechtgezet, onder andere in een internetcamera, een router en het EFG250-opslagsysteem. Van de iPhone moet de code echter nog steeds gepubliceerd worden. Naar eigen zeggen komt Hemel net nu naar buiten met zijn bevindingen omdat Cisco in een juridische strijd verwikkeld is met Apple wegens onrechtmatig gebruik van de merknaam, terwijl het bedrijf zelf onrechtmatig gebruik zou maken van Linux-broncode. Experts zijn het erover eens dat Cisco zeker niet het enige bedrijf is dat de gpl schendt door opensourceprogramma's te gebruiken zonder de eigen uitbreidingen op die code vrij te geven. Veel bedrijven zouden zich echter niet bewust zijn van het probleem, omdat ze gewend zijn te werken met code die zij zelf bezitten.