Budgetlaptops: Medion S6219
In de Laptop Best Buy Guide van juni 2017 zijn we op zoek gegaan naar een 'budgetlaptop', een laptop die goed genoeg is voor de niet al te veeleisende gebruiker. De laptop moet daarom geschikt zijn om er kantoorsoftware mee te draaien en mee te webbrowsen, en moet niet meer dan vierhonderd euro kosten. Het was natuurlijk de bedoeling om onze keuze voor de budgetlaptop in de LBBG te publiceren, maar de combinatie van warm weer en vakantiegeld bleek veel mensen aan te zetten tot het online aanschaffen van tuinmeubelen, wat leidde tot vertragingen bij de pakketbezorger. We kregen onze HP 14-laptop daardoor anderhalve week te laat, maar met deze kleine review proberen we de tekortkoming in de LBBG alsnog goed te maken.
Tijdens onze zoektocht kwamen twee kandidaten bovendrijven: de Medion S6219 en de HP 14. Beide laptops zijn voorzien van een full-hd-scherm en 128GB opslag. In beide gevallen gaat het volgens de Pricewatch om een ssd, maar dat bleek in het geval van de Medion niet zo te zijn. De Medion is iets groter, met een beelddiagonaal van 15,6", terwijl de HP een 14"-scherm heeft. We hebben ze allebei getest om te zien welke van de twee in deze categorie de Best Buy van juni wordt.
/i/2001530453.jpeg?f=imagenormal)
Medion S6219
De Medion S6219 die we hebben getest, heeft door zijn witte behuizing een verfrissende uitstraling, die niet bij iedereen in de smaak zal vallen, maar gelukkig is er ook een zwarte versie te koop. Een nadeel van de witte uitvoering is dat stofjes en dergelijke snel opvallen en je dus steeds de laptop aan het schoonvegen bent.
De witte (of zwarte) behuizing is volledig van plastic gemaakt, zoals je kunt verwachten bij een laptop van vierhonderd euro. De behuizing voelt in de hoeken en bij de polssteunen stevig aan. Het midden van de behuizing, grofweg boven de F8-toets, laat zich wel erg makkelijk indrukken, maar op die plek komt normaal gesproken geen druk te staan, dus daar heb je geen last van. Het scherm voelt wel een beetje 'ielig' aan, doordat het aan de achterkant makkelijk meeveert en zich ook te makkelijk laat torderen.
Aan de linkerkant van de behuizing bevinden zich alle aansluitingen. Dit is handig voor mensen die rechtshandig zijn en een losse muis aan de rechterkant van de laptop gebruiken, maar betekent ook dat linkshandigen pech hebben en hun muis niet te dicht bij de laptop kunnen gebruiken vanwege eventuele uitstekende usb- en hdmi-kabels.
De rechterkant van de laptop is niet helemaal leeg, er bevindt zich namelijk een 'laatje' waarin een harde schijf of ssd van zeven millimeter hoog ingebouwd kan worden. In het bios kun je vervolgens instellen dat de laptop ook van die schijf start, waardoor hij tijdens gebruik sneller aanvoelt dan het geval is met de standaard aanwezige 128GB emmc-geheugen.
Toetsenbord en touchpad
Het Medion-toetsenbord heeft aan de rechterkant een numeriek toetsenblok en is verder voorzien van vlakke toetsen, die een enigszins stroef oppervlak hebben. Als je een heel harde aanslag hebt, wil de rest van de behuizing tijdens het typen meeveren, maar in de meeste gevallen zal dat niet gebeuren. De toetsentravel valt enigszins tegen, maar de feedback is wel weer in orde. Over het algemeen is het dus prima typen op het Medion-toetsenbord, zo lang je maar geen te harde aanslag hebt.
De plastic touchpad is relatief klein en voelt goedkoop aan. Bovendien ondersteunt de Synaptics-driver niet alle mogelijke multitouchbewegingen in Windows 10. Met twee vingers tikken op de touchpad fungeert wel als een rechtermuisklik, maar met drie vingers omhoog vegen levert niet de taakweergave op, zoals wel de bedoeling is in Windows 10. De touchpad reageert bovendien wat langzaam en hoewel de muisklik duidelijk is, kunnen we niet onder de indruk raken van deze touchpad.
HP 14-am006nd
De HP 14 heeft, zoals de naam al aangeeft, een schermdiagonaal van 14". Daarmee is de laptop net een slagje kleiner dan de Medion, maar wat hardware betreft weet de HP de Medion toch te overtreffen. Hoewel het 14"-scherm dezelfde resolutie van 1920x1080 pixels gebruikt, heeft HP gekozen voor een ips-paneel, waar Medion het bij tn houdt. Daarnaast gebruikt HP een echte ssd voor de 128GB opslag, in tegenstelling tot Medion, dat emmc-geheugen gebruikt.
/i/2001530451.jpeg?f=imagenormal)
Ook op andere vlakken weet HP Medion voorbij te streven. De behuizing is ook bij deze laptop volledig van plastic gemaakt, maar geeft toch een wat stevigere indruk. De behuizing veert bijvoorbeeld weinig mee als je erop drukt, al had het scherm nog wel wat steviger gemogen. Dat veert flink mee als je er aan de achterkant op drukt.
Het grootste gedeelte van de behuizing is van mat zwart plastic gemaakt, maar de zijkanten zijn juist van glanzend plastic. In de linkerzijkant bevinden zich de meeste aansluitingen, waaronder een usb 3.0- en een usb 2.0-aansluiting. Externe schermen kunnen via hdmi en het ondertussen steeds zeldzamer wordende d-sub worden aangesloten. De rechterkant voorziet in nog een tweede usb 2.0-aansluiting, maar de mogelijkheid om een tweede schijf in te bouwen, zoals de Medion wel heeft, zit er bij de HP niet in.
Toetsenbord en touchpad
Waar je bij de Medion tijdens het typen het toetsenbord nog enigszins kunt voelen meebewegen, gebeurt dat bij de HP duidelijk niet, doordat die laptop steviger in elkaar zit. Het toetsenbord heeft echter weinig travel, nog minder dan dat van de Medion en dat doet wat ons betreft weer enigszins af aan het typcomfort.
/i/2001530447.jpeg?f=imagenormal)
De touchpad is onderdeel van de behuizing en dat is iets wat we nog maar op weinig laptops zien. De reden daarvoor is dat het plastic dat fabrikanten voor behuizingen gebruiken, niet het comfortabelste is om overheen te vegen en omdat de precisie vaak minder wordt. Op de meeste high-end laptops worden daarom glazen touchpads gebruikt, maar HP heeft, ongetwijfeld vanwege de kosten, voor deze oplossing gekozen.
Tijdens het gebruik merk je inderdaad dat je vinger minder soepel over het plastic veegt dan over een glazen touchpad, maar het gebrek aan precisie vonden we nog best meevallen. Multitouch-bewegingen werden bovendien netjes herkend, in tegenstelling tot de touchpad op de concurrent van Medion.
Benchmarks, scherm en accuduur
Voor de budgetlaptop geven we de voorkeur aan een goed scherm en snelle opslag, maar dat gaat deze keer ten koste van de processorsnelheid. De Medion E6421, die we eerder tot Best Buy uitriepen, wist een ips-scherm met een Skylake-proccesor te combineren, maar die is niet meer te koop. We hebben Cinebench en 3DMark gedraaid om een indruk van de snelheid van de processor te krijgen.
- CB Multi
- CB Single
- 3DMark CG
- 3DMark Graphics
- 3DMark Physics
Het mag duidelijk zijn dat de dualcore-Celeron-processors in de Medion en HP weinig potten kunnen breken. De laptops zijn geschikt voor browsen en het draaien van kantoorsoftware, maar daarbij moet je vooral niet te veel tegelijk willen doen.
Scherm
Beeldkwaliteit vinden we ook bij een goedkope laptop belangrijk. Daarom zijn we op zoek gegaan naar laptops met een 1920x1080-scherm, die daarbij liefst ook gebruikmaken van een ips-paneel. Zowel de HP als de Medion heeft een full-hd-scherm, maar tegen onze verwachtingen in maakt de Medion-laptop gebruik van een tn-paneel. Dergelijke panelen hebben vaak een laag contrast en vooral slechte verticale kijkhoeken.
- Schermhelderheid
- Contrast (max. helderheid)
Over slechte kijkhoeken blijkt de Medion inderdaad te beschikken en uit onze metingen blijkt ook dat het contrast inderdaad tegenvalt. De HP onderscheidt zich duidelijk door zijn veel betere kijkhoeken en uit de metingen blijkt ook een hoger contrast.
Accuduur
Tot slot kijken we natuurlijk naar de accuduur. Van een laptop van vierhonderd euro verwachten we niet dat hij het bijzonder lang uithoudt; daar zijn ultrabooks op gebouwd. We hebben gemeten hoe de accuduur uitvalt tijdens continu webbrowsen en videokijken.
- Accutest browsen 2013 (180cd/m²)
- Accutest video 2013 (180cd/m²)
Toch blijkt die niet verkeerd te zijn. Beide laptops halen een accuduur van een uur of zes; niet genoeg om een dag op te werken, maar je komt een eind.
Conclusie
Voor de Best Buy Guide van juni zijn we op zoek gegaan naar een laptop die maximaal vierhonderd euro mocht kosten en desondanks een goed scherm had, en liefst ook snelle hardware. In dat laatste zijn we niet helemaal geslaagd, want in tegenstelling tot een aantal maanden geleden is het niet gelukt om voor dat geld een laptop te vinden met een Skylake- of vergelijkbare processor. Ben je dus op zoek naar een goedkope laptop met snelle hardware, dan kun je beter doorsparen of concessies doen aan de beeldkwaliteit.
Wat dat betreft zijn we wel enigszins onder de indruk van de HP 14, die een ips-paneel met een resolutie van 1920x1080 pixels heeft en daarbij een prima contrast van bijna 1000:1 haalt. Bovendien is de laptop voorzien van een echte ssd, waardoor hij sneller aanvoelt dan de Medion, die over emmc-geheugen beschikt.
Dat de Medion S6219 ook nog eens een tn-scherm met een lager contrast en slechtere kijkhoeken heeft, werkt evenmin in het voordeel van die laptop. Je kunt de Medion eventueel versnellen door er zelf een ssd in te zetten en daar Windows op te installeren, maar dan is het de vraag of het niet wijzer is om door te sparen voor een duurdere laptop die standaard al van een ssd voorzien is.
De beste laptop voor minder dan vierhonderd euro is wat ons betreft dus de HP 14, al moeten we daar wel een kanttekening bij plaatsen. In het verleden hebben we namelijk gezien dat er voor hetzelfde bedrag ook laptops te krijgen waren met een vergelijkbaar scherm en een ssd, maar wel met een snellere processor. Voor vierhonderd euro is de HP dan ook geen slechte keuze, maar het had nog beter gekund.
- HP 14-am006nd
- Medion S6219
Pluspunten
-
Prima scherm
-
Ssd in plaats van emmc
-
Veel waar voor je geld
Minpunten
-
Langzame processor
-
Matige touchpad
Eindoordeel
Pluspunten
-
Opslag makkelijk uitbreidbaar
-
Full-hd-resolutie
Minpunten
-
Tn-paneel
-
Emmc in plaats van een ssd
-
Matige touchpad
Eindoordeel