De digitale beveiliging van Nederland is niet goed genoeg. Dat zegt Marc Kuipers, het plaatsvervangend hoofd van de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst. Hij vergelijkt de situatie met die van Nederland voordat de deltawerken er kwamen.
"Onze digitale beveiliging moet beter. We moeten onze digitale grensovergangen beter beveiligen", zei Kuipers. Het plaatsvervangend AIVD-hoofd deed zijn uitlatingen op een conferentie over ict-beveiliging van de Nederlandse overheid.
Kuipers vergelijkt de situatie met die van Nederland voordat de deltawerken werden gebouwd. Hoewel de plannen voor de deltawerken er al langer waren, werden ze pas gebouwd na de watersnoodramp van 1953. "De ongemakkelijke waarheid is dat onze digitale deltawerken niet goed genoeg zijn. Onze dijken zijn te laag", aldus Kuipers. "Wat we nu doen is nog niet genoeg."
"Ik denk dat we nog steeds de gevolgen van digitalisering onderschatten. We zien meer en meer aanvallen en ze worden steeds complexer", stelt Kuipers. Onder meer buitenlandse overheden vallen Nederland aan, waarschuwt hij, waarbij ze het onder meer op de kritieke infrastructuur hebben gemunt. Ook bedrijven zijn volgens Kuipers het slachtoffer.
Wat er volgens Kuipers moet veranderen, is niet precies duidelijk, maar hij trekt een vergelijking met de beveiliging van Schiphol. Daarbij worden passagiers en koffers gescand. "In de fysieke wereld doen we dit al", zegt Kuipers, waarmee hij suggereert dat hetzelfde ook in de digitale wereld zou moeten gebeuren. Daarnaast pleit de AIVD-topman voor 'meer kennis'.
Het kabinet overweegt momenteel of de geheime diensten internetverbindingen ongericht mogen worden afgetapt. Op dit moment mogen internetverbindingen alleen gericht worden getapt, wat betekent dat een specifieke internetverbinding moet worden aangewezen die mag worden getapt. In de nieuwe situatie zouden ook meerdere verbindingen mogen worden afgetapt waarvan niet precies duidelijk is van wie ze zijn.
Ton Siedsma van de digitale-burgerrechtenorganisatie Bits of Freedom reageert kritisch op de uitlatingen van Kuipers. "Als hij doelt op het scannen van internetverkeer, dan gaat zijn vergelijking met Schiphol mank", aldus Siedsma. "Scannen van internetverkeer is veel indringender dan een incidentele scan op een vliegveld, en geeft veel meer informatie over jou als persoon prijs. Bovendien kun je het nauwelijks ontwijken. Dat is totaal onwenselijk."