Meer dan een derde van de grootschalige ict-projecten van de overheid mislukt op een schaal die ervoor zorgt dat het resulterende systeem helemaal niet in gebruik wordt genomen, stelt een hoogleraar tegenover de commissie die onderzoek doet naar ict-projecten van de overheid.
In totaal gaat het om 36 procent van de grote ict-projecten, waarbij het om projecten gaat waarmee een budget van 7,5 miljoen euro of meer gemoeid is. Bij 57 procent van deze projecten zijn andere problemen te constateren die er weliswaar niet voor zorgen dat systemen worden geschrapt, maar dat de implementaties wel te duur uitpakken, te laat worden opgeleverd of die anders uitpakken dan de bedoeling was.
Dat liet Hans Mulder vrijdag volgens de Volkskrant weten aan de ict-commissie van de Tweede Kamer, die onderzoek doet naar het verloop van ict-projecten van de overheid. Mulder is European Research Director van de Standish Group, directeur van de VIAgroep en hoogleraar beleidsinformatica aan de universiteit van Antwerpen.
Van de grote en kleinere ict-projecten samen mislukt een kwart zodanig dat het niet tot werkende systemen leidt, terwijl 46 procent minder ernstig faalt. Jaarlijks leidt dit tot een verliespost voor de overheid van 4 tot 5 miljard euro, stelt Mulder.
Vrijdag houdt de tijdelijke ict-commissie hoorzittingen over falende projecten van de overheid. In totaal worden de ict-projecten met betrekking tot de Gemeentelijke Basisadministratie, Werk.nl, het Elektronisch Patiëntendossier, het C2000-systeem en de ov-chipkaart onder de loep genomen.