TU/e verliest van China in finale RoboCup

Het team van Tech United van de Technische Universiteit Eindhoven heeft de finale van het WK Robotvoetbal verloren van het Chinese Waters-team uit Beijing. Het werd 2-3 na verlenging. Daarmee wist Tech United zijn titel niet te prolongeren.

Het Chinese Waters-team wist in de eerste helft de score te openen, maar het Nederlandse team wist nog voor de rust gelijk te maken. Dit patroon herhaalde zich in de tweede helft, waardoor een verlenging van tweemaal vijf minuten nodig was. Daarin scoorde het Waters-team de belissende treffer en werd wereldkampioen.

Tech United wist in de finale te komen door 's middags met 6-0 de robots van het Portugese Cambada te verslaan. Het team wist echter niet zijn WK-titel te prolongeren door de finale te winnen. Bij een wedstrijd voor zorgrobots wist een ander team van de TU/e derde te worden.

De RoboCup-wedstrijden werden gespeeld in Eindhoven. Volgens de organisatoren zijn er meer dan 40.000 toeschouwers naar het evenement gekomen, terwijl het aantal deelnemers op 2500 lag. Zij kwamen uit 40 landen en speelden in 15 competities.

Door Dimitri Reijerman

Redacteur

30-06-2013 • 21:45

57 Linkedin

Submitter: Ossebol

Reacties (57)

57
54
41
14
3
4
Wijzig sortering
Even een correctie: de robocup@home is géén competitie voor zorgrobots. Om de een of andere reden lijkt Eindhoven dat te willen doen geloven, maar het is niet zo. Zie www.robocupathome.org voor de echte doelstelling: het uitvoeren van huishoudelijke taken in een huiselijke omgeving. 'Robotbutler' zou een veel betere omschrijving zijn. Er zijn wedstrijden om bestellingen op te nemen en uit te delen op een 'cocktailparty', om bepaalde opdrachten te interpreteren en uit te voeren, om dingen rond te brengen in een restaurant en om mensen te redden in een noodsituatie (in dit geval brand).

Vorig jaar was er een lokale competitie, ook in Eindhoven, en ook daar lag richting de media de focus op zorgrobots maar dat is dus zeker niet het doel van deze competitie.

Jammer dat ook hier weer de verslaggeving zo erg gericht is op voetbal, er zijn hopen andere interessante competities in de RoboCup: 2D en 3D simulatie, robots om reddingswerkzaamheden uit te voeren in gevaarlijke omgevingen (na een bomexplosie bijvoorbeeld), robots om logistieke taken uit te voeren, en de bovengenoemde RoboCup@Home. Van Tweakers.net had ik wel beter verwacht dan zo pre-occupied te zijn met voetbal...

Zelf heb ik meegedaan met het team uit Groningen aan de RoboCup@Home, waarbij wij vierde geworden zijn, van de in totaal 21 teams van over de hele wereld, met een zeer marginale achterstand op TU/Eindhoven. De eerste en tweede plaats gingen naar een team uit Bonn en een team uit China. Zou ook best genoemd mogen worden ;-) Wel weer typisch, in een finale van 5 teams is het 2 Nederlandse tegen 2 Duitse teams, en de link met voetbal is weer gelegd!

[Reactie gewijzigd door MadEgg op 1 juli 2013 10:33]

Jammer dat ook hier weer de verslaggeving zo erg gericht is op voetbal, er zijn hopen andere interessante competities in de RoboCup: 2D en 3D simulatie, robots om reddingswerkzaamheden uit te voeren in gevaarlijke omgevingen (na een bomexplosie bijvoorbeeld), robots om logistieke taken uit te voeren, en de bovengenoemde RoboCup@Home. Van Tweakers.net had ik wel beter verwacht dan zo pre-occupied te zijn met voetbal...
Allereerst: felicitaties met de 4e plaats! Ook een zeer nette prestatie!

Wij als voetballers vinden het ook jammer dat de focus hier vaak op ligt. Bijvoorbeeld ook tijdens de openingsrede van de rector van de TU/e leek het evenement alleen om het voetbal te draaien. Jammer, want ook wij vinden de rest minstens zo belangrijk. We hebben elkaar hard nodig om techniek/robotica te promoten en ontwikkelen!

Ik vond daarom het item in het acht uur journaal van afgelopen woensdag juist erg goed omdat daarin de complete robocup aan bod kwam!
Allereerst: felicitaties met de 4e plaats! Ook een zeer nette prestatie!
Bedankt! Jullie natuurlijk ook gefeliciteerd met jullie tweede plaats bij voetbal en derde bij @home!
Wij als voetballers vinden het ook jammer dat de focus hier vaak op ligt. Bijvoorbeeld ook tijdens de openingsrede van de rector van de TU/e leek het evenement alleen om het voetbal te draaien. Jammer, want ook wij vinden de rest minstens zo belangrijk. We hebben elkaar hard nodig om techniek/robotica te promoten en ontwikkelen!
Inderdaad. Ik vind het in ieder geval wel te prijzen dat Máxima meerdere competies afging. Voetbal haalt een hele hoop belangrijke dingen naar boven, maar bij andere competities komen weer veel andere dingen aan het licht, als spraakherkenning, onbegaanbaar terrein, complexe navigatie en meer van dat soort dingen.
Ik vond daarom het item in het acht uur journaal van afgelopen woensdag juist erg goed omdat daarin de complete robocup aan bod kwam!
Tsja, die heb ik dan weer gemist, druk aan het programmeren op dat moment (en de rest van de week natuurlijk) :Y) . Ik heb alleen wat berichten van familie gehoord dat er wel kort aandacht besteed werd aan andere competities maar dat het ook daar voornamelijk voetbal was.
Jammer dat ook hier weer de verslaggeving zo erg gericht is op voetbal, er zijn hopen andere interessante competities in de RoboCup: 2D en 3D simulatie, robots om reddingswerkzaamheden uit te voeren in gevaarlijke omgevingen (na een bomexplosie bijvoorbeeld), robots om logistieke taken uit te voeren, en de bovengenoemde RoboCup@Home. Van Tweakers.net had ik wel beter verwacht dan zo pre-occupied te zijn met voetbal...
Helemaal mee eens.
Robotvoetbal is slechts een van de vele competities, en wetenschappelijk en maatschappelijk gezien minder interessant dan bijvoorbeeld RoboCup@Home. Juist van een site die gericht is op technologie en wetenschap had ik een minder nauwe berichtgeving verwacht.

offtopic:
Hoi Eggie :w
Was een zeer leuk en vermakelijk toernooi! Gaaf om dit eens van zo dichtbij mee te maken :D
* Thedr is proud teammember of Tech United :Y)
Jammer inderdaad dat Water er zo op los beukte, we zijn eigenlijk helemaal niet aan ons eigen spel toegekomen. Mocht je een goede indruk willen krijgen van wat we eigenlijk kunnen dan is de halve finale tegen Cambada uit Portugal erg leuk om te bekijken. Een samenvatting daarvan: http://youtu.be/glPLKo_7Cek

Vanuit mijn zijde iedereen bedankt voor alle support! We gaan er komend jaar weer vol tegenaan om volgend jaar de cup weer mee naar huis te nemen vanuit Brazilië!

edit: Er komen de komende dagen als het goed is nog beelden online van de finale vanaf de Turtle's: drie stuks hebben in de finale gereden met GoPro Hero3 camera's aan boord :9

[Reactie gewijzigd door Thedr op 30 juni 2013 23:18]

Ik heb de samenvatting zitten kijken. Wat moet dat spannend geweest zijn voor beide teams. Wat mooi is te zien is dat jullie spel heel goed werkt als het een open spel is. Team water heeft dat mooi weten te counteren door heel dicht op de man te spelen (lijkt haast echt voetbal ;)). Helaas, maar ik denk onvermijdelijk resulteerde dat ook in wat meer botsen, ze moesten erg snel naar jullie toe gaan en dan is remmen lastig.

Volgend jaar toch maar een algoritme maken wat hier rekenng mee houdt. Krijg je de ruimte speel het normale spel, en anders ruimte zoeken via de achterkant en zijkanten...

Suc6
ruimte zoeken via de achterkant
Niet te ver naar achteren, want je mag niet scoren vanaf je eigen helft (omdat de meeste robots niet fatsoenlijk diepte kunnen schatten en dat soort hele lange ballen dus veel te makkelijk goals opleveren..., of zoiets, als ik het goed begrepen heb).
Geen idee of / wanneer die regel eruit gaat, maar als ik de achterliggende gedachte goed begrepen heb (en volgend jaar iedereen met een Kinect-camera rijdt), dan zou dat misschien binnenkort kunnen veranderen.

[Reactie gewijzigd door robvanwijk op 1 juli 2013 11:36]

In ander nieuws, het Swarmlab team van Maastricht heeft wel de Robocup@work competitie gewonnen. Dus NL is toch nog een beetje winnaar _/-\o_
Anoniem: 526171
2 juli 2013 09:41
Nederland is Toch Nog Wereldkampioen Robocup geworden, alleen in een andere competitie, namelijk Robocup@Work.
http://www.maastrichtuniv...reldtitelRoboCupWork1.htm

Tijdens het WK RoboCup 2013 in Eindhoven heeft het SwarmLab@work-team van de Universiteit Maastricht de wereldtitel in de wacht gesleept binnen de categorie RoboCup@Work. Als enige Nederlandse team won SwamLab een wereldtitel binnen de cup.

Binnen de @Work-competitie moeten de robots allerlei werk-gerelateerde taken uitvoeren, zoals naar bepaalde plekken navigeren en objecten verplaatsen en oppikken van een lopende band. Het doel erachter is het stimuleren van onderzoek en ontwikkeling van innovatieve, mobiele robots die toegepast kunnen worden voor huidige en toekomstige industriële applicaties. Robots en mens werken dan samen om complexe taken uit te voeren, variërend van productie, automatisering en algemene logistiek.

http://swarmlab.unimaas.nl/
Fantastisch resultaat ondanks dat ze hun titel niet hebben weten te prolongeren. Het zou mij echter niets verbazen, gezien alle ophef en verhalen die nu boven water komen van spionage etc, dat er binnenkort een verhaal opduikt waaruit blijkt dat de Chinezen allang alle in en outs wisten betreffende de software en hardware die Tech United gebruikt en daarop heeft ingespeeld.
Jammer dat je zo negatief bent over die jongens. Zoals hierboven al gezegd hadden ze als enige een (weliswaar lompe) tactiek gevonden om onze vrije trappen te verstoren. Jammer dat ze zo lomp reden, maar het was wel effectief.

Betreft je opmerking over spionage en het kopiëren van software en hardware ontwerpen: we hebben van hen na de wedstrijd wat onderdelen meegekregen; wat rolletjes van hun omniwielen om ze te analyseren en zo de onze te verbeteren. Ze gebruiken daarvoor een ander materiaal dan wij en hebben een stuk betere tractie. Willen wij ook natuurlijk :)

Er zijn overigens tijdens het toernooi door vrijwel alle teams weer flinke stappen gezet qua software; er is veel verbeterd. Dus je kunt wel voor een toernooi alles 'afkijken' van de tegenstander, hetgeen tijdens het toernooi wordt ontwikkeld kan je niet voorspellen.
De robots van waters leken ook zwaarder en hadden ook veel meer vermogen leek mij. Jammer dat de contact regels van "echt" voetbal niet van toepassing zijn. Een beetje contact mag natuurlijk wel maar de robots van waters gingen niet voor de bal maar voor keihard rammen en dat mag niet.

Verder netjes gedaan, volgend jaar weer een verbeter puntje zou ik zeggen en probeer eens met de organisatie te kijken naar de regels wbt contact.

[Reactie gewijzigd door SizzLorr op 1 juli 2013 09:15]

Heb eens rond zitten neuzen bij de specs van de robots van Water, maar volgens hun site zouden ze juist véél lichter zijn dan die van Tech United: maar 19 kg, waar de onze er bijna 40 wegen... Met hetzelfde vermogen kan je dan veel sneller accelereren. Als je dan vervolgens ook meer grip hebt kan je evengoed hard duwen tegen andere robots.

We zijn druk bezig met een nieuw platform en natuurlijk waren er gisteren al genoeg nieuwe tactische plannen om volgend jaar weer goed beslagen ten ijs te komen!
Vertaling: "Kijk mij eens hip zijn door iets wat heel populair is de grond in te boren, ookal is dat compleet offtopic onder dit artikel en totaal niet interessant voor anderen om te lezen". Grow up.

[Reactie gewijzigd door .oisyn op 1 juli 2013 15:36]

Kijk zo kan het ook :) En op die manier wordt het toch ook leuker. In deze is winnen zeker niet alles, al zou je dat natuurlijk wel graag willen. Ik denk ook dat innovatie het grotere doel is voor dit soort wedstrijden.

Al met al een resultaat waar niemand zich voor hoeft te schamen,op dat nivo doe we het in NL best goed. Je kunt niet altijd winnen, plus het motiveert voor de volgende keer ;)
Bij de robocup zijn er geen geheimen, nog voor het toernooi moet alles geopenbaard worden om zo de innovatie te bevorderen.
Vanmiddag werd volgens mij toch echt omgeroepen: NA het toernooi, nl vanaf morgen..

Maar ik kan me vergissen.
Het was in ieder geval zo dat de Chinezen tijdens het toernooi flink vooruit zijn gegaan en ze waren zo ongeveer de enige die iets verzonnen hadden op het vrije trap spel van TU (heen en weer tikken en dan hoog op doel schieten): waar de andere teams op de terugtikker afkwamen, en de andere dus altijd vrij op doel kan schieten, blokkeerden altijd wel een chinese robot diegene die wilde schieten...

En dat was nu juist DE methode waarmee TU zoveels scoorde en won!

Volgend jaar nieuwe kansen!
Alle voorgaande jaren hebben ze wel elkaars software overgenomen dus je begint in principe weer op 0 qua verbetering tov de concurrent.
Het is toch echt na het toernooi. Hiermee begint de ontwikkeling voor het volgende jaar voor ieder team met dezelfde mogelijkheden als de andere teams.
Anoniem: 382732
30 juni 2013 22:04
Misschien moet dit nieuws ook eens goed onder de aandacht worden gebracht van mensen die nog steeds denken dat China slechts een goedkope productiefabriek is.
China blijft toch een mass copy fabriek, veel producten zijn en blijven designed in ....... made in China.. en daarna copied in China.

Tech United had tot de finale een schoon doel en maakte veel doelpunten wat natuurlijk zeer netjes is. Maar veel van hun doelpunten kwamen uit een standaard opstelling.
2 Robots staan tegen over elkaar, robot 1 schiet naar 2, die schiet terug en robot 1 schiet dan de bal over 2 in het doel.

Geen van de tegenstanders hadden hier strategie voor om dit te stopen.
Maar in de finale was een groot deel van de strategie van Water om dit juist te stoppen.
Direct als robot 1 de bal naar 2 schoot ging er een Water robot er tussen staan waardoor er niet geschoten kon worden. Tech United had hier geen antwoord op en had ook geen andere strategie ingebouwd.

Ook is Tech United goed in dribbelen.
De oplossing van Water was gewoon wat harder tegen Tech United robots rammen zodat ze de bal verloren.

Als je het mij vraagt was de finale meer een spelletje pesten ipv echt spelen.
Maar dat is dan ook weer het spel. En nu staat er wel extra druk op meer strategieen bedenken.

Wat ik wel heel mooi vond was dat de tribunes helemaal vol zaten en iedereen mee aan het leven was met de robots / het spelletje. het zijn net mensen.
Dit belooft veel voor de toekomst.
Dit copieergedrag wat je opnoemt is erg lastig als het gaat om de o zo belangrijke motoren die je nodig hebt in robotica en ook in je printer. Al sinds lange tijd zitten zelfs in Japanse printers enkel en alleen Chinese motortjes, om te zwijgen over onze printers.

Als die al jaar en dag alleen in China gebouwd worden, dan rijst toch de vraag waar ze dan de innovatie ervan copieren, want China is de enige die dat stevig innoveert EN produceert.
Voor volgend jaar dan maar:
Als er dan een tegenstander ook maar een beetje te dichtbij komt, de robot zichzelf laten omvallen, jammerend naar een wiel laten grijpen en laten schreeuwen om een kaart.
Als ze tegen 2050 van de mens moeten gaan winnen, zullen ze dit toch ook moeten 'leren' :-P
Nah dat lukt in 2020 ook wel om de beste menselijke voetballers te verslaan.

Vraag is of enig menselijk voetballer tegen een robot wil spelen tegen die tijd. Teckelen van massief aluminium is niet zo eenvoudig. Ook als je het produceert met wat rubber eromheen knalt dat dwars door een menselijke ledemaat heen op dodelijke wijze.

Enige wat echt lastig is, is het bouwen van een goede keeper natuurlijk. Op het moment dat je die technisch bouwen kunt, dan keeped hij wel elk lange afstandsschot natuurlijk, want een robot kan overal bij waar een mens niet bijkan en belangrijkste is de reactiesnelheid.

Een mens heeft simpelweg een beperkte reactiesnelheid. Zelfs de huidige generatie motortjes reageren al sneller dan dat.

Vergis je niet in de sterkte van de motortjes die een robot heeft die ongeveer even groot is als een mens. We praten over enorm dure motortjes op dit moment die enorme krachten kunnen genereren.
Als de mensen die het zelf ontwikkelen zeggen dat het misschien tegen 2050 zou lukken, dan moet je toch echt geen super voetbalrobots verwachten in 2020..
Het westen denkt nog altijd beter te zijn. Ego achtige praktijken van "Wij zijn het westen en wij zijn slimmer". Klopt wat je zegt. In de overheid hebben ze het over kennis economie. Maar de politiek houdt het echter bij praatjes. In China studeren zoveel engineers af.... Terwijl hier technische scholen soms bijna moeten sluiten van te weinig animo.
Je ziet hier wel weer duidelijk:

Ontwikkelaars in high tech: Gaan altijd voor Gnu/Linux
ICT beheerders in bedrijven: Windows

Vind het een mooie ontwikkeling dat men steeds vaker op Universiteiten en hogescholen met GNU/Linux werken. Hadden ze in mijn periode ook al veel oren naar. Echter de ICT van school vond het minder leuk... |:(
En wat als ik je kan vertellen dat ik team Water met Windows heb zien werken? :X
disclaimertje: het kan zijn dat ik ze heb verwisseld met BITAC, een ander team uit Bejing met exact dezelfde robots... hun 4e plaats zou kunnen verklaren dat BITAC Windows gebruikt :+

Voor de geïnteresseerden: wij (Tech United) rijden dus rond met Ubuntu 12.04 wat we ook gebruiken voor de software ontwikkeling icm Matlab/Simulink en de Realtime Workshop. De Turtles beschikken sinds begin dit jaar over Core i7 quadcores :)

[Reactie gewijzigd door Thedr op 1 juli 2013 14:31]

Die chinesen lijken ook allemaal op elkaar he :+
Dat hebben ze helaas ook nodig met de ontzettend inefficiente code...
Zou personelijk ook op Linux willen overgaan. Helaas meeste gamedev omgeving gebruikt visual studio... omdat games op linux bijna niet verkopen. ( zou best simpel te porten zijn, maja... uitgevers kijken daar nooit naar om)
2-3 is een mooie uitslag. Het zal wel spannend zijn geweest. Het is in elk geval weer een uitdaging voor volgend jaar om de kunstmatige intelligentie van de Chinezen te overtreffen.
Het was enorm spannend en vermakelijk om te kijken. Met 5 seconden op de klok scoorde Tech United nog de 2-2 tegen Water, waardoor er tot verlenging over gegaan moest worden. Ik had het niet zo verwacht, de andere wedstrijd die ik heb gezien was de halve finale van Tech United tegen CAMBADA en die hebben ze gewonnen met 7-0, en ook in alle andere wedstrijden hadden ze nog geen tegendoelpunt gehad.

Het mooie is ook dat alle ontwerpen en software na afloop van het toernooi open source gemaakt moeten worden, waardoor hele goede innovaties door de rest van de teams in het komende jaar overgenomen worden. Het is al vaker gebeurd dat een Eindhovense innovatie het jaar daarna in alle tegenstanders terug te vinden was, de vorm van de robots bijvoorbeeld die nu gangbaar is is in Eindhoven ontstaan als ik het goed begrepen heb. Wat mij betreft een prima manier om de innovatie die er voor nodig is om het doel in 2050 te halen te stimuleren.
Jammer dat er geen verslag is van de finale :( had een mooie toevoeging geweest op het artikel. of iig een samen vatting.. eventeueel met Jack van Gelder als commentaar
Op de officiële site robocup2013.org hebben ze een videocast van de finaledag. http://new.livestream.com/accounts/974332/events/2208535 Rond 1:43:00 begint de finalewedstrijd samenvatting.
Helaas,

"It doesn't matter who you are or what you do, there will always be a chinese better than you".
Volgend jaar beter dudes!
Volgend jaar kunnen ze schudden. Je praat over paar piepkleine afdelinkjes hier die 't op mogen nemen tegen een China die sinds 2007 langzaam zich ook op universitair AI gebied probeert te ontplooien. Was dat toen nog superknullig, als je kijkt naar de ontwikkelingssnelheid dan houd je dat nooit bij.

Winnen van een menselijk voetbalteam in 2050 dat is geen weddenschap. 2020 gaat ook wel lukken hoor.

[Reactie gewijzigd door hardwareaddict op 1 juli 2013 00:29]

Als China al sinds 2007 op universitair AI gebied bezig is, dan zou het niet zo goed zijn van de chinezen zijn dat ze vorig jaar verloren hebben van die piepkleine afdelinkjes.

Het was dit jaar op zich wel grappig om te zien, hoe die robots voetballen en communiceren, maar ik had zelf verwacht dat het beter zou werken dan dat het deed. Ik heb dan wel geen vergelijkingsmateriaal, maar ik zie in 2020 nog geen robotteam een echt voetbalteam verslaan.
De eerste Asimo van Honda stamt al van 1986. Ze hebben in deze 17 jaar het voor elkaar gekregen om van een stap, welke toen 5 seconden duurde, een normale beweging te maken. Daarnaast kan hij traplopen en rennen.

Ik denk dat 2020 echt totaal niet haalbaar is tenzij er een massainjectie aan geld in de roboticagestopt wordt. En zelfs met zo een injectie zou ik 2025 realistischer vinden. Als ik zo moet gokken denk ik dat 2050 aardig in de buurt komt.

Kijk maar eens naar de huidige situatie.
Allereerst is er het technische aspect. De robots welke je nu ziet werken vrijwel allemaal op veel onefficientere manieren als mensen. Ze hebben veelal motoren in de voet i.p.v. pezen. Nu gaan ze hier ook al mee voor uit maar ik verwacht eerlijk dat dit ook nog wel even gaat duren voordat we zo'n robot tegen zullen komen.

Daarnaast het stuk software. Kijk naar deze robocup, het is best een prestatie wat ze nu voor elkaar gekregen hebben. En toch zal iedereen wel even gedacht hebben "het ziet er wel lomp uit". De simpelste dingen voor mensen zijn voor een robot vaak zo moeilijk om uit te voeren.
Een specifieke taak zoals "las een" deur is te doen maar zodra er beslissingen gemaakt moeten worden wordt het pas echt lastig. Waar wij overal rationele beslissingen kunnen menen kan ik robot dit (nu nog) enkel op basis van de vooraf geprogrammeerde kennis.

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.

Tweakers maakt gebruik van cookies

Tweakers plaatst functionele en analytische cookies voor het functioneren van de website en het verbeteren van de website-ervaring. Deze cookies zijn noodzakelijk. Om op Tweakers relevantere advertenties te tonen en om ingesloten content van derden te tonen (bijvoorbeeld video's), vragen we je toestemming. Via ingesloten content kunnen derde partijen diensten leveren en verbeteren, bezoekersstatistieken bijhouden, gepersonaliseerde content tonen, gerichte advertenties tonen en gebruikersprofielen opbouwen. Hiervoor worden apparaatgegevens, IP-adres, geolocatie en surfgedrag vastgelegd.

Meer informatie vind je in ons cookiebeleid.

Sluiten

Toestemming beheren

Hieronder kun je per doeleinde of partij toestemming geven of intrekken. Meer informatie vind je in ons cookiebeleid.

Functioneel en analytisch

Deze cookies zijn noodzakelijk voor het functioneren van de website en het verbeteren van de website-ervaring. Klik op het informatie-icoon voor meer informatie. Meer details

janee

    Relevantere advertenties

    Dit beperkt het aantal keer dat dezelfde advertentie getoond wordt (frequency capping) en maakt het mogelijk om binnen Tweakers contextuele advertenties te tonen op basis van pagina's die je hebt bezocht. Meer details

    Tweakers genereert een willekeurige unieke code als identifier. Deze data wordt niet gedeeld met adverteerders of andere derde partijen en je kunt niet buiten Tweakers gevolgd worden. Indien je bent ingelogd, wordt deze identifier gekoppeld aan je account. Indien je niet bent ingelogd, wordt deze identifier gekoppeld aan je sessie die maximaal 4 maanden actief blijft. Je kunt deze toestemming te allen tijde intrekken.

    Ingesloten content van derden

    Deze cookies kunnen door derde partijen geplaatst worden via ingesloten content. Klik op het informatie-icoon voor meer informatie over de verwerkingsdoeleinden. Meer details

    janee