De Zwitserse cyberlockerdienst Rapidshare is aansprakelijk voor auteursrechtinbreuken van gebruikers, vonnist de rechtbank van Hamburg. De inbreuk vindt niet plaats bij het uploaden, maar mogelijk moet de dienst filteren.
De rechtbank van Hamburg besliste deze week in het voordeel van de Duitse auteursrechtenorganisatie GEMA en boekenuitgevers De Gruyter en Campus. Rapidshare moet voorkomen dat nog langer muziek van GEMA-leden en boeken van de uitgevers aangeboden worden en de tot nu toe genomen maatregelen zijn daarbij niet voldoende, concludeert GEMA op basis van de uitspraak. Het vonnis bevestigt een eerdere beslissing van de rechtbank van Hamburg, van juni 2009.
Uit het persbericht van de rechtbank kan echter opgemaakt worden dat onderdeel van het oordeel luidt dat er pas sprake van inbreuk is als de links naar auteursrechtelijk beschermde bestanden geopenbaard worden. Het uploaden naar de cyberlockerdienst zou nog geen inbreuk vormen.
Rapidshare ziet zich daarmee gesteund en zegt dat GEMA te vroeg jubelt. "Het vonnis verplicht ons het piraterijprobleem daar te bestrijden, waar illegale content daadwerkelijk aangeboden wordt, namelijk bij de relevante link-site. Precies dat doen we al jaren", zegt Alexandra Zwingli, ceo van Rapidshare.
Hoewel de maatregelen tot nu toe dus als niet toereikend worden beschouwd en Rapidshare moet voorkomen dat er auteursrechtelijk materiaal beschermd wordt aangeboden, vindt Zwingli dat haar bedrijf op de goede weg is en op juridisch en technologisch gebied 'een pionier van de cloudstorage-branche' is. Hoe de dienst aan het vonnis denkt te gaan voldoen is nog niet bekend. Rapidshare is altijd fel tegen filteren geweest. Torrentfreak concludeert echter dat uit het vonnis volgt dat Rapidshare content toch moet gaan filteren.