Het Nederlandse ASML heeft de toppositie als leverancier van halfgeleiderapparaten overgenomen van Applied Materials. Laatstgenoemde kon de groei ondanks een overname niet bijbenen. Het Nederlandse bedrijf boekte vorig jaar recordwinsten.
De hele halfgeleiderindustrie maakte een groei mee van dertien procent in 2011, maar Applied Materials, die de voorbije twintig jaar marktleider was, kon niet meekomen met het Veldhovense ASML, dat samen met Nikon 27 procent groeide. Het bedrijf voor lithografische apparatuur verkocht in totaal voor 7,87 miljard dollar aan materialen en uitrusting, meldt het onderzoeksbureau VLSI Research. De totale waarde van die halfgeleidermarkt is nu goed voor ongeveer veertig miljard dollar. Het onderzoeksbureau schrijft de grote groei toe aan capaciteitsuitbreidingen om aan de grotere vraag naar mobieltjes te voldoen.
Begin 2012 meldde ASML nog een recordomzet en -winst voor 2011. Het bedrijf kwam uit op een omzet van 5,65 miljard euro en 1,47 miljard euro winst. Dat kwam overigens mede omdat er een groot aantal bestellingen in 2010 werden geplaatst, die pas in 2011 geleverd werden. Ook dit jaar ziet ASML echter rooskleurig in.