Apple zou samen met Gemalto, een toeleverancier van providers, werken aan een nieuw systeem als vervanging van de simkaart. De simkaart zou ingebed zitten op een chip in de telefoon en via iTunes zou de gebruiker een abonnement af kunnen sluiten.
Het systeem is vooral bedoeld voor de Europese markt, waar providers allemaal werken met dezelfde netwerktechnieken, meldt GigaOM. Het zou gebruikers in staat moeten stellen via internet of in een winkel een iPhone aan te schaffen en daarbij een abonnement te nemen bij een provider naar keuze: de simkaart is dan via software verbonden aan een provider. Hoe het precies werkt, is vooralsnog echter onduidelijk.
De chip zit ingebouwd in de iPhone en bevat volgens het gerucht een rom-gedeelte en flash-geheugen. Op het rom-gedeelte staan algemene gegevens opgeslagen, op het flash-gedeelte kunnen providerspecifieke instellingen worden gezet.
Apple zou hiermee de rol van providers in het aankoopproces minimaliseren, maar het is onduidelijk hoe de afrekening van kortingen op iPhones zou gaan verlopen. Apple wil volgens GigaOM niet reageren op het gerucht.
Ook Gemalto wil geen commentaar geven tegenover Tweakers.net. "We zijn altijd bezig met nieuwe ontwikkelingen, maar we kunnen verder geen mededelingen doen", aldus een woordvoerster van het bedrijf, dat het hoofdkantoor officieel in Nederland heeft staan.
Een simkaart op een chip heeft als voordeel voor Apple dat er geen ingang meer in het toestel hoeft te zitten, waardoor een kleine hoeveelheid ruimte wordt bespaard. Wat de verdere voordelen zouden zijn, is vooralsnog onduidelijk. Ook is het de vraag of providers met deze methode mee willen werken. De iPhone, iPhone 3G en 3GS werken met gewone simkaarten, de iPhone 4 ondersteunt alleen microsimkaarten, een kleinere versie die tot nog toe alleen voor Apple-producten kan worden gebruikt.