Cookies op Tweakers

Tweakers maakt gebruik van cookies, onder andere om de website te analyseren, het gebruiksgemak te vergroten en advertenties te tonen. Door gebruik te maken van deze website, of door op 'Ga verder' te klikken, geef je toestemming voor het gebruik van cookies. Wil je meer informatie over cookies en hoe ze worden gebruikt, bekijk dan ons cookiebeleid.

Meer informatie

Thuiswinkel.org werkt aan garantiefonds voor consumenten

Thuiswinkel.org, de brancheorganisatie voor Nederlandse webwinkels, onderzoekt de haalbaarheid van een garantiefonds. Als een aangesloten webwinkel failliet gaat, moeten de klanten met dit fonds schadeloos gesteld kunnen worden.

Volgens Wijnand Jongen, directeur van Thuiswinkel.org, loopt het onderzoek naar de haalbaarheid van een dergelijk fonds al een jaar. "We hebben nog zeker twee jaar nodig voordat het garantiefonds realiteit kan worden. Dit fonds zal een bepaalde mate van garantie bieden in het geval dat een bij Thuiswinkel.org aangesloten webwinkel failliet gaat, zodat consumenten in ieder geval een deel van hun aankoopbedrag terugkrijgen."

Jongen benadrukt tegenover Tweakers.net dat het nog allerminst zeker is dat het garantiefonds tot stand zal komen. "Onze leden moeten hier wel mee akkoord gaan, al verwacht ik wat dat betreft weinig problemen", aldus Jongen. Volgend jaar zal tijdens de ledenvergadering, die halverwege januari wordt gehouden, over de eerste aanzet tot het garantiefonds worden gestemd. Voor het garantiefonds is het volgens Jongen namelijk noodzakelijk dat de ruim negenhonderd aangesloten leden jaarlijks financieel worden doorgelicht. "We kennen nu geen verplichte financiële check, maar dat willen we wel. In januari kunnen onze leden hierover stemmen. We verwachten direct groen licht te krijgen om daarna verder te kunnen met de plannen."

De bijdrage van bij Thuiswinkel.org aangesloten webwinkels zal door de eventuele invoering van een garantiefonds overigens niet stijgen. "We verhogen de eigen bijdrage van onze leden hiervoor niet. We financieren dit vanuit de bestaande contributie en willen hiervoor om tafel gaan zitten met een verzekeraar. Wij willen namelijk dat alle leden kunnen deelnemen, mits ze voldoen aan de financiële eisen. Een aantal leden zal niet door de ballotage komen, maar dat is dan misschien maar goed ook."

Overigens maakte Thuiswinkel.org eerder deze week, in samenspraak met de Consumentenbond, bekend dat zijn leden de termijn voor de Koop op afstand-wet gaan verdubbelen. Consumenten krijgen bij aangesloten bedrijven vanaf 2009 veertien dagen de tijd om een gekocht product, zonder opgaaf van redenen, te retourneren. De wettelijke termijn voor deze afkoelperiode bedraagt zeven dagen, al wordt er op Europees niveau wel aan een verlenging van deze periode gewerkt. Ook zullen Thuiswinkel.org-leden vanaf 1 januari maximaal de helft van het aankoopbedrag als aanbetaling vragen. "Consumenten kopen steeds vaker via internet, zodat goede bescherming voor consumenten van groot belang is", aldus Felix Cohen, directeur van de Consumentenbond. "Belangrijk is nu dat zowel consumenten als aanbieders zich bewust worden van hun rechten en plichten en daar rest ons nog een schone taak."

Door Wilbert de Vries

06-11-2008 • 13:25

27 Linkedin Google+

Reacties (27)

Wijzig sortering
We financieren dit vanuit de bestaande contributie en willen hiervoor om tafel gaan zitten met een verzekeraar.
Ik ben benieuwd welke verzekeringsmaatschappij deze stap als eerste zal durven zetten. Voor zover ik weet zijn er tot nog toe geen verzekeringsagenten die zich op deze markt bevinden. Volgens mij gaat dit voor problemen zorgen. Weet ook dat vele Nederlandstalige webwinkels niet persé in nederland gehost worden. Welke verzekering zal daar willen voor opdraaien?
"Belangrijk is nu dat zowel consumenten als aanbieders zich bewust worden van hun rechten en plichten en daar rest ons nog een schone taak."
Blij dit te kunnen lezen. tegenwoordig duiken hier en daar nog veel sites op die zich niets aantrekken van de consumenten.

[Reactie gewijzigd door _Public Enemy_ op 6 november 2008 13:41]

Die verzekeraar is er wel degelijk. Hoewel ik het nut er niet van inzie om deze bekend te maken.

Reactie @ Jur. Ik weet niet of ik die informatie vrij mag geven, het is in ieder geval niet aan mij om dat te bepalen. ik weet het wel omdat ik als lid veel informatie krijg en daarbij ook de bijkomsten bezoek van Thuiswinkelorg. Tijdens één van de netwerk events heb ik dus gesprek gehad met de vertegenwoordiging van die partij. Overigens is het al knap dat ze zover zijn gekomen als je ziet in hoeveel verschillende branches de leden werkzaam zijn en iedere branche zit met zijn eigen problemen. om maar een voorbeeld te geven, de marges zijn natuurlijk lang niet overal hetzelfde. Electronica handelaren zitten vaak met hoge waarde en lage marges, wanneer je dan bijvoorbeeld(!) 1% van de omzet moet afdragen voor de premie dan heeft dat dus totaal geen zin. De constructie die nu uitgewerkt is gaat dus uit van de contributie wat dat probleem dus heeft weggenomen.

[Reactie gewijzigd door Floor op 6 november 2008 22:34]

geen nut? wat dacht je van het onderbouwen van je post :) Ik ben overigens wel benieuwd
Weet ook dat vele Nederlandstalige webwinkels niet persé in nederland gehost worden. Welke verzekering zal daar willen voor opdraaien?
Even een opmerking hierbij: het gaat hier om leden van Thuiswinkel.org. Ik kan mij voorstellen dat ze als eis hebben dat de webwinkel in Nederland gevestigd is.
De Wet Koop op Afstand wordt helaas door diverse leden van thuiswinkel.org geschonden.

Persoonlijke ervaring :

Ik wil een TV kopen en overweeg deze te bestellen op een webshop. De kans bestaat echter dat de TV me niet bevalt en ik deze terug ga sturen, zonder echte opgaaf van reden.

Echter, van deze betreffende webshop (en vele anderen!) mag je het toestel alleen terugsturen als de doos ongeopend is. Dat staat niet in de wet! Dit geldt namelijk alleen voor audio- en videoDRAGERS (cassettebandjes, cd's, dvd's!), niet voor audio- en videoapparatuur.

Als je vervolgens een mailtje stuurt en hier naar vraagt, word je bijkans bijna afgeblaft in de reactie. Dit doorgestuurd naar thuiswinkel.org, maar die deden er eigenlijk niets mee.

Uiteindelijk de betreffende tv mooi bij de lokale witgoedhandel gekocht, zelfs nog goedkoper. Werd zelfs gratis thuisbezorgd.
thuiswinkel voegd helemaal niets toe voor de consument.

de geschillen commisie wel omdat die een uitspraak doen die bindend is.

qua jouw zaak, ik heb een zelfde probleem met een laptop, ik had hem aangezet en doos opengemaakt en nu mocht hij niet retour. laptop binnen termijn retour gestuurd, ze hebben hem geaccepteerd zonder geld retour te sturen en nu is de zaak naar derechtsbijstand.

meeste winkels zijn knudde vooral de prijs vechters. ik koop alleeen bij grotere webwinkels die meestal ook iets duurder zijn. nooit gezeik gehad in 10 jaar tijd.
50 % aanbetalen? En de rest dan?

Dat goederen moeten worden teruggenomen binnen 7 werkdagen is aardig, maar wat telkens onduidelijk blijft is wat een winkel dan met die "geopende" goederen moet doen.

In duitsland is er jurisprudentie dat deze regel impliciet inhoud dat goederen die dus binnen deze 7 dagen geretourneerd zijn en functioneel gelijk als nieuw ook als nieuw mogen worden verkocht. (Dus niet alleen de lasten voor de webwinkel..)

Ben ik wel benieuwd hoe daar hier tegenaan wordt gekeken.

Consumentenbond... oh ja. ICESAVE beste keus :)
Het eerste en beste advies van thuiswinkel.org aan de consument zou moeten zijn dat de consument bedragen hoger als bijvoorbeeld 100 euro gewoon niet meer vooruit moet betalen én dat de consument niet altijd voor een dubbeltje op de eerste rang zou moeten willen gaan zitten. Daar maken dubieuze bedrijven gretig gebruik van.
De consument moet eens zijn/haar boeren verstand gaan gebruiken. Geef je een onbekende op straat 1000 euro mee voor een Plasma, die normaal 1200 euro moet kosten? Dat doe je niet, maar op het internet gebeurd het massaal. ik heb ook geen enkel medelijden met gedupeerde consumenten. Eigen schuld dikke bult.. Als een bedrijf een enorme of zelfs het hele bedrag vooruit eist dan ga je toch naar een ander bedrijf die dat niet doet? Easy, en gewoon je verstand gebruiken i.p.v. je portemonnee.

[Reactie gewijzigd door regmaster op 6 november 2008 14:41]

De meeste webwinkels bezorgen onder rembours. Hoewel je niet in de verpakking kan kijken voordat je betaalt heb je daarmee wel iets meer zekerheid dan via een vooruitbetaling via overboeking.

Daarnaast is een onbekende op straat natuurlijk niet hetzelfde als een webwinkel. En is het zo moeilijk om te geloven dat een webwinkel zijn koopwaar goedkoper kan aanbieden dan een traditionele winkel? Een webwinkel heeft immers geen dure winkel nodig, kan zijn voorraad dus efficiënter beheren, etc. Dan hoeft er met de service en continuiteit van de webwinkel verder niets mis te zijn. Traditionele zaken gaan ook wel eens failliet. Als je dan vooruit betaald hebt (denk aan autohandelaren) dan ben je je geld waarschijnlijk ook kwijt.

Het doel van het keurmerk Thuiswinkel.org is om consumenten zekerheid te geven over de webwinkel waar zij bij winkelen. Als de webwinkel in kwestie is aangesloten bij een keurmerk als Thuiswinkel.org zou je er als consument toch moeten kunnen vertrouwen. Het feit dat Thuiswinkel.org deze stap onderneemt geeft alleen maar aan dat zij hun werk serieus nemen. Uiteindelijk zijn zowel consumenten als webwinkels daar bij gebaat.
1e deel, eens :)
2e deel eems :)

3e deel: oneens. Zekerheid geven is officieel de missie, maar het is gewoon cashen voor die lui, ze houden namelijk in de gaten of een webwinkel zich aan de wet houd, nou poe he, dat is wat..
En het feit dat contributie niet omhoog hoeft voor een fonds zegt genoeg over het te hoog zijn van contributie
Deze stap is bar slecht, mensen krijgen nog meer het idee dat dat logootje iets voorstelt (de echte reden van dit plan natuurlijk) en als shop kan je niet heen om toch fors te lappen voor dat logo, en die kosten moet de consument dus alsnog betalen. Slecht voor consument.

Dan als er een collega failliet gaat, of beter een concurrent, dan betaal jij voor de gevolgen van andermans wanbeleid, echte winst voor een shop, in plaats van minder concurrentie, de hete kastanjes van de omgevallene uit het vuur halen. (het argument tegen dit plan en ziedaar, de oplossing is er gelijk, want de leden hoeven niet meer te betalen.)
goede zaak, vooral doordat ze ook de financiele kant van een webwinkel in de gaten gaan houden, op deze manier heeft een dergelijk 'keurmerk' tenminste wat meer waarde voor een consument.

vraag me wel af wat dan de grote bezwaren zijn om dit niet door te laten gaan. is mij niet echt duidelijk geworden uit dit artikel.
Ik denk dat de bezwaren vooral zullen zitten in de financiering van dit idee. De contributie zal niet verhoogd worden dus het geheel moet in de bestaande begroting passen.

Men wil een verzekeraar aantrekken om de klanten bij faillisement schadeloos te stellen. Die verzekeraar moet nog gevonden worden. Als er geen verzekeraar is die dit wil doen, dan denk ik dat het idee niet doorgaat.

Daarnaast zouden een aantal met name kleinere webwinkels tegen het plan kunnen stemmen uit angst dat ze niet door de financiële ballotage komen. Deze winkels zouden dan hun keurmerk verliezen.
Off-topic:
Goede beheersing van de Nederlandse taal behoort zeker niet tot het boerenverstand?

On-Topic:
Ik vind het ook een goed initiatief om eisen te stellen bij de deelnemer (winkelier) die het label wilt dragen. Sterker nog, ik vind het een vereiste voor een keurmerk. Want zoals eerder gezegd: wat is een keurmerk waard zonder dat er enige eisen worden gesteld aan de deelnemer? Een wassen neus inderdaad. En als er dan ook nog niet behoorlijk wordt gereageerd op emails (vragen) , dan is zo een label natuurlijk alleen maar een marketingstunt om een vals gevoel van vertrouwen te geven bij de consument.
Tja, als dat het enige tegenargument is wat je kunt bedenken dan ben je wel een beetje een pannenkoek hoor....
Ik ben zelf ook bezig geweest met het aanmelden voor thuiswinkel.org.
Ik vond het echter een wassen neus die te veel durfde te vragen voor vrijwel geen dienstverlening.
- Consument zou er niks mee opscheten
- ik zou een leuk logo kunnen voeren
- buiten het logo zou ik er niks mee opschieten
- ik zou er de hoofdprijs voor moeten betalen.

Wat betreft marketing is een eigen keurmerkje net zo makkelijk neergezet, heb ik ook nog overwogen.
We hebben er maar voor gekozen geen van bovenstaande opties te doen en gewoon kwaliteid te leveren en goede service.

En nu nog het waarborg uit de contributie, lijkt me dus dat ze meer als genoeg marge hadden....
Ik ben in mijn historie als internet winkelend consument eenmaal het schip in gegaan.
Een webwinkel was failliet en liet zijn website gewoon up, om nog wat geld los te weken.

In goed vertrouwen betaalde ik mijn Creative oordopjes, die kwamen nooit.
Het kostte me gelukkig slechts 35 euro.
En dat is wat Progress destijds ook heeft gedaan maar waar klanten toch hun geld kwijt zijn en vind ik dat er spraken is van fraude en oplichting waarbij eigenaars dus niet vervolgd worden en dat met name vind ik een kwalijke zaak.

Het is dan ook te hopen dat er serieus werk van gemaakt gaat worden want anders is het snel afgelopen met internetshoppen en zal de economie alleen nog maar meer klappen te verwerken krijgen.

En hoe moeilijk is het tegenwoordig, gezien de technologie die we hebben om maandelijks de omzet en reserve's van een online bedrijf in de gaten te houden ? Dat is in mijn optiek de enigste mogelijkheid om dit soort praoktijken te voorkomen en zou wat meer wettelijk geregeld moeten worden want de KvK. doet daar ook veel te weinig mee.

Voorlopig blijven de consumenten daardoor met hoge rembourskosten zitten want dat is nog steeds de meest betrouwbare manier van aankopen online en daar zitten we niet op te wachten, buiten het feit dat je regelmatig achter je belangrijke bestellingen aan moet gaan. Verder zou het goed zijn om een meldpunt op te richten van bedrijven die hun afspraken niet nakomen zodat de alarmbellen wat eerder gaan rinkelen :)
Misschien moeten ze eens wat kritischer zijn met het uitdelen van thuiswinkel waarborgen. Zo heeft bijvoorbeeld pixmania een thuiswinkel waarborg. Een winkel die het ABSOLUUT niet verdiend. Volgens mij krijg je die dingen gewoon bij een pak cornflakes ofzo.
Leuk van thuiswinkel.org maar ik heb enige tijd geleden een mailtje aan ze gestuurd over de uiterst dubieuze leveringsvoorwaarden van één van hun aspirantleden en antwoord geven op vragen daar over is niet hun sterkste kant.

Volgens mij is thuiswinkel.org een wassen neus.
Wassen neus of niet, het initiatief is goed. Het zal niet zo moeten zijn dat het online kopen een groter risico is dan persoonlijk in de winkel. Als je bestelling + betaling is gedaan, dient er geleverd te worden. Gaat een online winkel dan over de kop, zou het fijn zijn als je je geld terug krijgt. Dat haalt voor veel mensen ook weer een drempel weg om online te kopen, wat een stimulans is voor online winkels / bedrijven.

In een normale winkel maakt dat niet uit. Daar loop je de winkel uit met het product waarvoor je hebt betaald. Heb je dan problemen na de aanschaf, kan je je altijd nog richten tot een andere winkel die hetzelfde product verkoopt of rechtstreeks bij de fabrikant.
Helemaal met je eens dat het initiatief goed is. Alleen is dat initiatief pas wat waard als ze dus ook echt eisen stellen en die niet alleen stellen maar ook controleren of een lid zich aan de regels houdt.

Ze moeten ook een duidelijke en transparante klachtafhandelingsprocedure hebben.

Tot het zover is blijf ik het een wassen neus vinden en is talk cheap ;)
Ik ben zelf lid van thuiswinkel.org en ik kan je zeggen dat een winkel goed doorgelicht wordt als deze lid wil worden. Het probleem zit hem meer dat na die toelatingsprocedure te weinig controle gebeurd. Dit gaat dus zeer waarschijnlijk veranderen.

Daarbij dienen er wel gegronde redenen te zijn om een klacht in te dienen.
Ik heb me eerder aangesloten of de procedure gestart om me bij andere keurmerken aan te melden maar de procedures bij de andere keurmerken stelde zo weinig voor dat ik mijn winkel niet aan zo'n wassen neus wilde bloot stellen. Overigens is thuiswinkel zich ervan bewust dat er op dit moment nog niet alles optimaal loopt en daarom zit er nog veel meer in pijpleiding om de kwaliteit te waarborgen.

En ik ben blij dat thuiswinkel zo goed zijn werk doet en door veel grote partijen zeer serieus genomen wordt. Op deze manier kan je (in de toekomst helemaal) een serieuze webwinkel zo herkennen.
Edit: even wat info toegevoegd

[Reactie gewijzigd door Floor op 6 november 2008 14:08]

In een normale winkel maakt dat wel degelijk uit. Uiteraard is het vaak zo dat je met het product de winkel uit loopt, maar dat is lang niet altijd het geval. Er zijn ook veel productgroepen waarbij het helemaal niet vanzelfsprekend is dat de winkel een voorraad aanhoudt. Denk bijvoorbeeld maar eens aan het bestellen van een keuken, meubels bij een andere firma dan Ikea, maatwerk (bv gordijnen of pak). Op de kinderwagen die ik gekocht heb, heb ik zelfs 3 maanden moeten wachten. (om over het geziek over de babykamer meubels maar niet te beginnen..) Was in de tussentijd de Prenatal failliet gegaan dan had ik ook naar mijn centen kunnen fluiten.
Ik heb dezelfde ervaring en ken een advocaat die tevergeefs bij hen iets aan hun verstand probeerde te brengen.
Ik vraag me af in hoevere dat mogelijk is. Ik vertrouw de pricewatch van tweakers toch wel meer omdat ik daar PERSOONLIJKE ervaringen van mede-tweakers kan lezen.

Maar aan de andere kant is het misschien geen slecht idee om goeie regels/verplichtingen in te voeren om het keurmerk te kunnen dragen. Het schept wel vertrouwen naar de consument toe.

De tijd zal het leren.
Nee dat is niet waar. Je moet wel zorgen dat je volgens de geldende regels werkt, je AV moeten conform de wet zijn en daar dien je je als winkel aan te houden.

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.


Apple iPhone 11 Nintendo Switch Lite LG OLED C9 Google Pixel 4 FIFA 20 Samsung Galaxy S10 Sony PlayStation 5 Apple

'14 '15 '16 '17 2018

Tweakers vormt samen met Hardware Info, AutoTrack, Gaspedaal.nl, Nationale Vacaturebank, Intermediair en Independer DPG Online Services B.V.
Alle rechten voorbehouden © 1998 - 2019 Hosting door True