De Europese ruimtevaartorganisatie ESA gaat met EU-geld een project opstarten om gegevens over de aarde, met name over het klimaat, toegankelijk te maken en dat voor toekomstige generaties ook zo te houden.
De hoeveelheid gegevens over de toestand van de aarde neemt momenteel exponentieel toe, stelt de ESA in een persbericht. Volgens professor Alan O'Neill van het National Centre for Earth Observation van de aan het project deelnemende Britse University of Reading, komen er binnen afzienbare tijd 'petabytes aan gegevens over onze planeet ' op ons af. Dat bemoeilijkt het gebruik van deze data voor bijvoorbeeld het toetsen van klimaattheorieën of het doen van voorspellingen.
Op dit moment zijn gegevens over de aarde weliswaar beschikbaar voor wetenschappers, maar de samenhang ontbreekt. Om de data te verkrijgen moet een beroep gedaan worden op een breed scala aan observatieinstituten, universiteiten, gegevenscatalogi en dienstverleners in het bedrijfsleven, stelt de ESA. Het zogeheten Genesi-Dr-project moet uitkomst bieden.
Met het project krijgen wetenschappers de mogelijkheid om gegevens, via het internet te lokaliseren en met elkaar te combineren. Dat moet in een traject van twee jaar bewerkstelligd worden. In eerste instantie richt men zich op vier toepassingen. Dat zijn het near real time in de gaten houden van landbouwgrond, het aanleggen van kaarten over stedelijke gebieden, het samenvoegen van gegevens over het klimaat en dan met name luchtkwaliteit, en ten slotte het in kaart brengen van de toestand van de oceanen.
Binnen het project wordt ook gewerkt aan het aanleggen van gegevensarchieven, om de informatie voor toekomstige generaties toegankelijk te houden. Gegevens die bijvoorbeeld de opwarming van de aarde (of de afkoeling ervan, zoals men in de jaren zeventig van de vorige eeuw dacht) moeten bewijzen, dienen over een zo lang mogelijke periode zijn verzameld om accuraat te zijn.
Om te zorgen dat de relevante gegevens toegankelijk zijn en blijven, werken de projectleden van Genesi-Dr aan het opzetten van banden met ruimtevaartorganisaties naast de ESA, onderzoeksinstituten en standaardiseringsorganisaties. Volgens Stefano Beco van het deelnemende bedrijf Elsag Datamat biedt het project, naast wetenschappelijke, ook commerciële vooruitzichten, onder andere dankzij de inzet van gridcomputingtechnologie. De enorme datasets die binnen het project aangelegd gaan worden, zijn volgens Beco ook voor het bedrijfsleven interessant.