De Consumentenbond is met een klacht over Apple naar de Nederlandse Mededingingsautoriteit gestapt. De organisatie pikt het niet langer dat muziek uit de iTunes-shop alleen op de iPod afgespeeld kan worden.
Het is de Consumentenbond een doorn in het oog dat iemand die een nummer gekocht heeft bij iTunes, zowat verplicht wordt tot de aanschaf van een iPod als hij deze bestanden op een draagbare mediaspeler wil afspelen. Dit staat volgens de bond gelijk aan koppelverkoop en dat is bij wet verboden. Eerder was er ook in Noorwegen, Zweden en Frankrijk al opschudding ontstaan omtrent deze handelspraktijken. Zo stelde de Noorse ombudsman Apple voor de keuze om óf iTunes - of beter gezegd: de FairPlay-kopieerbeveiliging - open te stellen voor de concurrentie, óf zich voor de rechter te verantwoorden.
Opvallend genoeg doken vorige week berichten op over het feit dat Apple van plan zou zijn de FairPlay-kopieerbeveiliging in licentie te gaan geven aan een aantal partners. Mocht blijken dat deze geruchten op waarheid berusten, dan zou die beslissing wel eens ingegeven kunnen zijn door de dreiging van de verschillende nationale instanties. De opvallendste tegenwind voor Apple komt overigens uit Frankrijk, waar het parlement instemde met een wetswijziging die een verbod op de FairPlay-beveiliging mogelijk moet maken. Concrete maatregelen zijn er echter nog niet genomen.