Intel heeft vandaag zijn eerste werkende 45nm-chip aangekondigd. Het gaat om een SRAM geheugen met een capaciteit van 153 megabit. Ondanks het feit dat de chip slechts 119mm² groot is wonen en werken er meer dan een miljard transistors op, wat hem volgens Intel het drukst bevolkte stukje zand ter wereld maakt. De woonruimte van een enkele bit is door de technici van het bedrijf teruggebracht van 1µm² op 90nm en 0,57µm² op 65nm naar 0,346µm² op 45nm. Zoals altijd kunnen de kleinere componenten op twee manieren worden ingezet: enerzijds kan dezelfde hoeveelheid functionaliteit kleiner en goedkoper gemaakt worden, en anderzijds kunnen er voor dezelfde prijs meer cores, cache en features geïntegreerd worden op een chip.

Naast een hogere dichtheid beweert Intel ook dat de 45nm-transistors ten opzichte van de pas in gebruik genomen 65nm-transistors twintig procent sneller schakelen, dertig procent minder stroom nodig hebben om te werken en maar liefst vijf keer minder stroom weglekken als ze niets staan te doen. Hoewel het bedrijf erg trots vertelt over de resultaten, wil men op dit moment nog geen details vrijgeven over de manier waarop deze verbeteringen zijn bereikt. In het verleden heeft Intel aangegeven onder andere een high-k metalen gate te willen gaan gebruiken in plaats van het traditionele laagje siliciumdioxide. Recent hebben diverse experts zich echter sceptisch uitgelaten over de bruikbaarheid en vooral de kostenefficiëntie van die techniek. Intel houdt zijn kaarten nu nog even dicht bij de borst, maar zal waarschijnlijk later dit jaar meer duidelijkheid geven. Het eveneens overwogen FD-SOI is in ieder geval wel van de baan: het bedrijf verklaarde verschillende SOI-technieken wederom uitgebreid bestudeerd te hebben, maar het nog steeds niet de extra kosten waard te vinden.
Intel 45nm-testchips worden gebakken in Fab D1D in Oregon, waar ergens in de tweede helft van 2007 ook de massaproductie van start zou moeten gaan. Ondertussen wordt er in Israël een nieuwe fabriek (Fab 28) neergezet voor 45nm-productie, net als in Arizona (Fab 32). Geplande producten zijn onder andere quad-core desktopchips en serverchips met acht cores.
Ondertussen zegt Intel overigens ook vooruitgang te boeken met 65nm. In de eerste drie weken van het jaar zouden er al een miljoen dualcores op 65nm zijn verkocht (Core Duo en Pentium D 9xx), en in het derde kwartaal van dit jaar verwacht men meer 65nm- dan 90nm-chips te zullen leveren. Daar min of meer aan gekoppeld is de verwachting dat er in dezelfde periode voor het eerst meer dualcore- dan singlecoreprocessors zullen worden verkocht.