Wie dankzij de grote verscheidenheid aan modellen met verwarrende typenummers en onduidelijke specificaties nu nog steeds bezig is om een leuke videokaart voor zijn Sinterklaaslijstje te vinden, kan terecht bij X-bit Labs. De site vergeleek zes goedkope kaartjes, zes mainstreammodellen en zeven krachtpatsers en publiceerde een 27 pagina's tellend verslag van de bevindingen. De kaarten werden stuk voor stuk in een systeem met een AMD Athlon 64 4000+, een Asus A8N32-SLI-mobo en 2GB geheugen gehangen en vervolgens bloodgesteld aan Fear, Quake 4, Battlefield 2, Splinter Cell:CT, Serious Sam 2, Call of Duty 2 en Age of Empires 3. Van alle games werden de framerates bij resoluties van 1024*768, 1280*1024 en 1600*1200 opgetekend, steeds zowel met als zonder AA/AF.
In de goedkoopste categorie werden van ATi de X1300 PRO, de X800 GT, de X700 en de X700 PRO, en van nVidia werden de 6600, de 6600 GT en de 6600 GDR getest. Het middensegment bestond uit de X800 XL, de X800 GTO en de X1600 XT van ATi en de 6800, de 6800 GS en de 6800 GT van nVidia. Als kaarten in de buitencategorie, ten slotte, werden de GeForce 7800, de 7800 GTX en de 7800 GTX 512MB en de Radeon X850 XT PE, de X1800 XL en de X1800 XT beschouwd. Voor het uiteindelijke koopadvies nam de site de resolutie van 1280 bij 1024 beeldpunten als doorslaggevend, enerzijds omdat de meeste gamer-lcd's die resolutie zouden hebben, anderzijds omdat de geteste games dermate veel hongerig zijn dat zelfs op lagere resoluties al flinke prestatieverschillen te zien zijn.
Wie momenteel de snelste kaart op de planeet wil hebben, is veroordeeld tot een GeForce 7800 GTX 512MB, concludeert de site. De kaart heeft wel wat concurrentie van overgeklokte X1800 XT-kaarten te duchten, maar voor de komende twee, drie maanden is de heerschappij van nVidia onbetwist. In het mainstreamsegment biedt de Radeon X800 XL, hoewel de kaart al een jaar op de markt is, momenteel de beste prijs-prestatieverhouding. Juist in dit segment variëren de prijzen echter zo sterk, dat de site de aanstaande koper aanraadt om aan de hand van lokale winkelprijzen en de prestaties per resolutie en per spel zelf te kijken of een kaart al dan niet concurrerend is. De X800 GT en de X1300 PRO gooien in de meeste games echter wel hoge ogen, terwijl GeForce-kaarten hun ATi-tegenhangers eigenlijk alleen in Serious Sam te vlug af zijn. Voor het budgetsegment is de site een stuk duidelijker in zijn oordeel: de X700 en de X1300 PRO zijn sneller dan directe concurrent GeForce 6600 en verdienen daarmee de voorkeur. Daar moet wel meteen bijgezegd worden dat geen enkele kaart op de voorkeursresolutie nog tot de door X-bit Labs gewenste 60fps in staat is. Sterker nog: de budgetkaarten zijn, zelfs zonder AF/AA, alleen in BF2 en Quake 4 tot snelheden boven de 30fps in staat. Voor de budgettest was een beschouwing van de prestaties op een resolutie van 800*600 wellicht toch wat informatiever geweest.
