Bij Kniggit is een achtergrondartikel te vinden over de binnenkort te verwachten Linux 2.6 kernel. Het stuk is gebaseerd op de 2.5.x ontwikkelingen en beschrijft een aantal nieuwigheden die in deze nieuwe versie van het stuk software te vinden zijn. In het artikel wordt getwijfeld of de nieuw uit te brengen versie 2.6 gaat heten of 3.0, Linus Torvalds heeft inmiddels bevestigd dat het om versie 2.6 zal gaan. De even genummerde kernels, zoals 2.4 en straks 2.6, zijn stabiel, de experimentele versies hebben allemaal een oneven nummer zoals bijvoorbeeld de 2.5-kernel. Linux is altijd beschikbaar geweest voor veel verschillende soorten hardware, dit is ook de kracht van dit besturingssysteem, zo lezen we in het artikel. In Linux 2.6 zet deze trend door; er zijn verbeteringen aangebracht voor de ondersteuning van zowel grotere als kleinere systemen.
Embedded systems
De nieuwe 2.6-kernel zal delen code van het uClinux project bevatten. Dit project is speciaal gericht op microcontrollers. Tot nu toe werd er vooral bijgedragen via drivers voor embedded processors. In versie 2.6 is er echter meer code in de kernel zelf opgenomen. Vier productlijnen worden door de nieuwe kernel ondersteund: de embedded m68k processors van Motorola, Hitachi's H8/300 behalve de H8S, de NEC v850 processor en de Etrax Cris van Axis communications.
Opteron support
Een processor die tijdens het ontwikkeltraject van de 2.4.x om de hoek is komen kijken is de Opteron. Toch wil de schrijver van het artikel deze vermelden omdat volledige ondersteuning voor AMD-chips gebaseerd op de AMD64-architectuur wel nieuw is, in versie 2.4.x was er beperkte support. De vraag zal zijn welke processor de standaard zal worden voor de consumenten-pc's. Zowel deze CPU als een telg uit Intel's Itanium-familie komt in aanmerking.
Grote Jongens
Nieuw in Linux 2.6 is de support van grote servers, de zogenaamde NUMA-systemen (Non-Uniform Memory Access). Deze techniek is met name geschikt voor systemen met meerdere processors. In een NUMA server hebben alle CPU's toegang tot al het geheugen, ook het geheugen wat normaal bij een andere processor 'hoort'. De kernel houdt rekening met de latency naar de verschillende geheugenbanken en kiest de beste plek voor het opslaan van de data. Ook kan processor 1 bijvoorbeeld veel directer bij de data die hij van processor 4 wil hebben, dit gaat sneller omdat het niet via de centrale memory-bus loopt. Dit deel van de kernel is nog redelijk nieuw en er zal zeker nog finetuning plaats gaan vinden.
Bestaande platformen
Het artikel spreekt verder over de verbeteringen rond HyperThreading en op het gebied van schaalbaarheid. De aangepaste scheduler is zich bewust van HyperThreading en zal zorgen voor een betere verdeling van de load. Daarnaast kan de gebruiker meer invloed hebben op het systeem terwijl de kernel het druk heeft met een zwaar proces, de kernel is nu echt pre-emptive. Dit zal voor de gebruiker aanvoelen als een verbetering van de performance. Ook het I/O subsystem is onder handen genomen om bij te dragen aan deze reactiesnelheid van Linux 2.6. De verbetering is te danken aan het vernieuwen van het blok- en geheugenbeheer. Het bekende systeem met device drivers in de vorm van modules heeft ook verbetering ondergaan. Niet functioneel maar wel opvallend is de verandering van de extensie van de files: de .o is vervangen voor .ko van 'kernel object'. Daarnaast heeft er veel werk gezeten in het elimineren van de race condities in de code en het standaardiseren van de hardware herkenning.
Filesystems en software
Nieuw is de implementatie van ACL's (access control list), hiermee is het mogelijk om in meer detail rechten toe te kennen aan bestanden en directories. Daarnaast ondersteunt Linux 2.6 het 'Dynamic Discs' principe van Microsoft en is het mogelijk om een NTFS-schijf read-write te mounten. Deze mogelijkheid was er al maar het was dusdanig risicovol dat het door iedereen werd afgeraden. Verbetering van de USB-ondersteuning is ook iets wat merkbaar zal zijn voor de eindgebruiker. Op het gebied van software is de support voor IPsec protocollen een belangrijke verandering. Met IPsec is het mogelijk om data te versleutelen op netwerk-niveau:
On the software side, one of the most major changes is Linux's new support for the IPsec protocols. IPsec, or IP Security, is a collection of protocols for IPv4 ("normal" IP) and IPv6 that allow for cryptographic security at the network protocol level. And since the security is at the protocol level, applications do not have to be explicitly aware of it. This is similar to SSL and other tunneling/security protocols, but at a much lower level. Currently supported in-kernel encryption includes various flavors of SHA ("secure hash algorithm"), DES ("data encryption standard"), and others.
Codemonkey heeft ook een uitgebreide lijst met aanpassingen en vernieuwingen van de Linux 2.6 kernel op het internet gezet.