Technisch gezien hadden ze geen reden om dit te doen omdat het bijvoorbeeld buiten hun werkgebied viel, maar imo is dit gewoon goed politiewerk.
Het probleem is in alle drie die gevallen de IT systemen gewoon dusdanig dom ingeregeld zijn dat dit soort incidenten zich voor kunnen doen, dat men door redelijk simpele app handelingen belangrijke auditbevindingen kan creeëren die op een dusdanige manier in de media opgeblazen kunnen worden, maar ook gewoon doordat er nu pas serieus gekeken wordt naar Audits en analyses van die audits om andere problemen aan het licht te brengen. Best laat.
Ik had gisteravond al een reactie voor je geschreven, maar mijn telefoon besloot in zal zijn wijsheid dat de cache leeg moest, dus toen ben maar naar bed gegaan. Ik zal een deel even opnieuw moeten schrijven.
Wat je ziet is dat er in de implementatie van de systemen gewoon ontwerpbeslissingen worden genomen die ervoor zorgen dat er veel fouten gemaakt kunnen worden. Uiteindelijk zien we in dat eerste geval een fout die echt heel raar is (upload en download zonder bevestiging net naast elkaar, zelfde proces enzo, geen scheiding/quarantaine periode), die vervolgens neergelegd wordt bij degene die het overkomt met een zeeer slechte juridische basis
https://blog.iusmentis.com/2026/02/24/politie-lekt-data-en-houdt-ontvanger-aan-omdat-die-het-niet-wilde-verwijderen/. Hoe kun je nou een intern dossier op zo'n manier ontsluiten naar de buitenwereld? Het is toch by design raar om mensen van "extern" rechtstreeks in de werkmap te laten uploaden?
In alle drie de gevallen zijn er systemen betrokken die het toestaan of zelfs actief ondersteunen dat er Rare dingen gebeuren met data. Dingen bij design niet zouden moeten kunnen. Een dossier zoals dat van Lisa of een ander bekend dossier zou gewoon met whitelisting moeten werken. Op alle vlakken gaan er gewoon dingen in het ontwerp fout. We zagen vergelijkbare zaken tijdens Corona met de GGD helaas zien we ze ook al jaren bij de Politie. En het meeste gaat oprecht per ongeluk en vanwege onduidelijke processen hoor. Die ontwerpbeslissingen die dus verkeerd uitpakken, Maar soms zitten er dus echt rotte appels tussen. Hier even wat notoire zaken:
Politiemol Eindhoven (2011–2015)
27.971 bevragingen in vier jaar, politie-info verkocht aan criminelen. Verdachten konden hierdoor onderzoeken ontlopen. Vijf jaar cel.
https://nos.nl/artikel/2332717-politiemol-mark-m-krijgt-ook-in-hoger-beroep-vijf-jaar-cel.html
Hondenbegeleider Amsterdam (2022–2024)
Lekte kentekens en onderzoeksinfo aan criminelen op verzoek van een familielid, ontving 5.000 euro. Gebruikte ook accounts van collega's. Anderhalf jaar cel.
https://nos.nl/artikel/2574214-celstraf-voor-ex-politieagent-voor-lekken-informatie-op-verzoek-van-broer
Agent Oost-Nederland, drugs voor info (ontdekt via Encrochat, 2020)
Speelde adressen en kentekens door aan criminelen in ruil voor drugs. Eén adres leidde tot een dreigende verhaalactie. Drie jaar cel geëist.
https://www.om.nl/actueel/nieuws/2022/03/10/drie-jaar-cel-geeist-voor-lekken-door-politie-agent
Agent Midden-Nederland (2017–2022)
Bevraagde vijf jaar lang politiesystemen buiten diensturen, speelde resultaten door aan familieleden en criminele contacten. Taakstraf geëist.
https://www.om.nl/actueel/nieuws/2025/01/15/taakstraf-geeist-tegen-agent-die-informatie-doorspeelde-aan-criminelen
Het probleem is dat er dus wel rotte appels tussenzitten. Dus zelfs als je 99% wel terecht vertrouwd, je hebt er maar 1 nodig om de boel te verzieken.
En zoals eigenlijk bij ieder groot bedrijf (hoe goed bedoeld ook) zit er wel 1.
Misschien is de quote niet zo goed gekozen, het gaat me niet eens zozeer om het kwader trouw argument, maar het "De politie is je vriend" argument. Nee dat zijn ze niet.
https://www.bnr.nl/nieuws/nieuws-politiek/10549611/politie-staat-ver-van-burger-af-niet-meer-je-beste-vriend
https://universonline.nl/nieuws/2016/11/28/de-politie-niet-je-beste-vriend/
https://socialisme.nu/waarom-de-politie-niet-je-beste-vriend-is/
https://www.linkedin.com/pulse/de-politie-niet-je-beste-vriend-als-aangifte-komt-doen-erik-sengers/
Het is nalatigheid op nalatigheid op nalatigheid van de bovenliggende organisatie. Als je in je belangrijke, onmisbare software systemen zulke ontwerp keuzes maakt ... wat voor keuzes maak je dan voor je niet zo belangrijke systemen zoals een burgerportaaltje (checkjehack).
Hebben we politie nodig voor de zware criminaliteit? absoluut, werkt het daaronder voor de kleinere dingetjes? Niet echt. Lees die linkedin post maar even. Dan zie je ook dat ze gewoon geen bezetting hebben voor bepaalde zaken, maar ze soms ook echt vinden dat het niet hun pakkie an is. helemaal best, maar dit vind ik dus ook weer 1 van die dingen waar de politie zich niet mee bezig zou moeten houden (dat checkjehack dan).