Samsung: tekort aan geheugen wordt volgend jaar erger

Het tekort aan geheugen wordt volgend jaar erger, zo zegt Samsung in een toelichting op de kwartaalcijfers. Dat komt omdat veel klanten het geheugen dat ze volgend jaar nodig hebben dit jaar alvast willen hebben.

Daaruit leidt Samsung af dat veel van zijn klanten verwachten het geheugen volgend jaar niet of tegen hogere prijzen te moeten inkopen en daardoor alvast bestellingen vastleggen. "We hebben ook een zeer krappe voorraad en het beschikbare aanbod blijft ver achter bij de vraag van de klant. Sterker nog, onze leveringsgraad is momenteel historisch laag. En in tegenstelling tot voorgaande jaren vervroegen klanten die zich zorgen maken over tekorten hun bestellingen nu al naar 2027."

Daardoor loopt het verschil tussen vraag en aanbod verder op, aldus Samsung. "Gezien de beschikbare capaciteit onder deze beperkte omstandigheden, zijn we van plan om ons in het tweede kwartaal te blijven richten op servers." Samsung krijgt pas volgend jaar extra capaciteit uit nieuwe fabrieken.

De vraag naar geheugen door AI leidde tot een verdubbeling van de omzet uit geheugen. Samsung verdient inmiddels dubbel zoveel aan geheugen als aan smartphones, de bekendste tak van de elektronicagigant.

Samsung kwartaalcijfers Q1 2026 geheugen

Door Arnoud Wokke

Redacteur Tweakers

30-04-2026 • 18:41

38

Submitter: MoonRaven

Reacties (38)

Sorteer op:

Weergave:

En dan over een paar jaar klagen waarom er zoveel concurrentie bij is gekomen. Verwacht vooral in China dat ze niet nog zo'n tekort willen hebben.
Het probleem kan wel eens zijn dat er maar weinig spelers bereid zijn op zo'n lange termijn in te gaan spelen.

Die AI bubbel gaat een keer poppen en als dat nog lang genoeg duurt, kan die wel eens complete andere markten mee naar beneden gaan trekken. Daar is zo godsgruwelijk veel geld in gestopt dat voor het einde van dit decenium geld moet gaan opleveren.
AI staat nog redelijk aan het begin van zijn ontwikkeling. Voorlopig zullen er vooral toepassingen bij komen en zal het gebruik van AI meer en meer bij gebruikers en bedrijven ingeburgerd raken. De groei van AI zal dus nog even doorgaan.

De bubbel is vooral de hype die AI bedrijven en de media creëren. Die zal wel eens knappen en dan zal ook een stuk onzinnig gebruik afnemen, maar AI zelf zal niet dusdanig instorten dat er vele miljarden gaan verdampen. Natuurlijk zullen er bedrijven instorten of opgekocht worden, maar er zullen ook steeds meer gespecialiseerde AI bedrijven bij komen.
AI zal niet verdwijnen, zeker niet, zo bedoelde ik het niet.

Het is niet meer het speelveld van miljarden. We hebben als Nederlandse samenleving er al miljarden in gestopt.

Het gaat ondertussen over ruim een biljoen euro, waarschijnlijk onder het tapijt al biljoenen euros wereldwijd. De investeerders die er grof geld in gepompt hebben, zijn veelal niet van de 10+ jaar termijnen en willen graag rendement gaan zien binnen X jaar. Het is al een paar jaar bezig en het is nog een paar jaar vol te houden.

Men wil dat rendement zien, prijzen zie je al omhoog schieten, enshittification qua minder features/kwaliteit nieuwsberichten zie je ook al voorbij komen.

Voor het gross van het AI gebruik is de overgrote meerderheid niet bereid een realistisch winstgevend bedrag voor te betalen en daar zit de crux.
Begin van deze maand waren er al tekenen dat de bel nu wel zijn hoogtepunt bereikt. Het geld droogt namelijk op. BlackRock had problemen met zijn Ai leen Fonds. Elke 2 jaar is al je apparatuur verouderd. Deze burn rate is niet vol te houden te veel concurrentie op het Ai vlak en er wordt door niemand winst gemaakt. Komt er niet eens in de buurt. Microsoft Nvidia Amazon, doen allemaal aan Ai " sponsoring " ze doneren en worden ingehuurd met het geld wat ze sponseren. Dat kan niet eindeloos door gaan. Amazon heeft in 2026 en verwachting een verlies van 20 miljard, Oracle eerste kwartaal 2026 13 miljard verlies door de Ai tak. Ook zijn er bedrijven die miljoenen hebben geleend voor het trainen van Ai modellen maar de hard ware in 6 jaar afschrijven ipv 2 max 3 jaar.
De scheuren in de Ai bubbel zie je van alle kanten komen.
Ik denk niet dat iemand deze tekorten wil hebben, maar momenteel kan Samsung er ook heel weinig aan doen. Het is niet dat ze capaciteit hebben die niet aan het produceren is.

En ja China zal extra inzetten op eigen productie. Zolang er redelijk wat concurrentie blijft op de markt en we niet over 5 jaar afhankelijk zijn van China doordat die met overheidsubsidies hun geheugen industrie veilig stellen als er weer eens gigantische verliezen gedraaid worden in die industrie, maakt het niet direct veel uit voor ons. Het is ook niet alsof Europa geheugen chips kan maken of zal gaan maken.
er was eens een Infineon 300mm fab in Dresden dat DRAM maakte...
Daar bakken ze zelf al geheugen voor de eigen markt: cxmt. Productie al van 40.000 wafers naar 720.000 wafers begrijp ik uit de cijfers. De Chinezen zitten blijkbaar ook al in de ai hype.
Ze hebben hun omzet zien groeien van 11,0 miljard euro naar 43,2 miljard euro en hun winst van 635 miljoen euro naar 31,0 miljard euro. Een winstmarge van 6% naar 72%! Zolang klanten kopen is er geen enkele reden om prijzen te verlagen en genoeg reden om prijzen te verhogen.

nieuws: Samsungs omzet uit geheugen verdubbelt in drie maanden tijd door AI
11.0 -> 43.2 miljard omzet = delta van 32.2 miljard
0.635 -> 31.0 miljard winst = delta van 30.375 miljard
conclusie: de winssteiging komt niet voort uit meer productie, maar wel uit marktwerking (verkoops ruwweg x4, cfr pricewatch van DRAM modules)
Is dit ook niet gewoon nog wat meer paniekzaaierij met het idee nog meer te pushen om nu al te kopen en te bestellen aan de hoge prijzen, in de hoop nu nog goed te verdienen voor moesten de prijzen en de vraag toch gaan dalen?
Denk het wel. Als ik een bult geld had - ging ik nu vast short op RAM.

[Reactie gewijzigd door Ulysses op 30 april 2026 19:15]

Moet je mij uitleggen hoe dat werkt met RAM...
De bedrijven die het maken zijn toch gewoon beursgenoteerd? En de keten dus ook.
Maar goed, ik zeg al dat ik te weinig geld heb om serieus te speculeren. Die macht is voor de lucky few om met geld geld te maken en verder niet zoveel meer uit te voeren. Moeten niet iedereen die mogelijkheid geven want wie werkt er nog echt als ze zien wat arbeid kost en het nalaten oplevert.
Ik dacht je RAM zoals je schreef wilde "shorten", Niet aandelen van beursgenoteerde ram makende bedrijven. Dat is niet wat je schreef.

Maar dan nog. Shorten werkt alleen als je denkt dat de aandelen van die bedrijven binnenkort (in de short periode) om laag gaan. De kans daarop acht ik klein. Zelfs als de AI gekte terugloopt. Er zijn ook andere toepassingen die steeds meer geheugen vragen. De produceten blijven voorlopig waardevol.

Er komen niet genoeg fabrieken vlug genoeg bij om dat te veranderen.

Dus ik zie niet hoe je denkt te kunnen shorten op dit moment.
Misschien moeten we eens wat remmen met AI dan, stroomnetten die het wereldwijd niet aankunnen, waterslurpende datacenters die niet gebouwd kunnen worden door gebrek aan mensen, totaal verstoorde tech markt waar alles waar geheugen in zit (eigenlijk letterlijk alles) ik weet niet hoe duur wordt, etc…
Reguleren - en rap.
Mijn voorstel in een korte samenvatting voor wie niet van linkjes houdt:

Aangezien AI zo'n grote aanslag doet op de wereldwijde resources zou het een staatsgereguleerde en gedistribueerde voorziening moeten worden in de wereld. Maar ja - wie is de baas (van het internet?) zoals wel vaker de vraag bij mijn megalomane plannen.
Klinkt behoorlijk communistisch en weinig doordacht. Als 'nutteloos energie verbruik' het probleem is: gaan we dan ook staatsbudgetten voor youtube, tiktok of netflix op een grote tv? Want dat is nog nuttelozer dan AI: en dat regelen we ook niet via de staat. Nog niet.
Misschien had je het toch moeten lezen wat ik wel iets uitgebreider heb toegelicht. Namelijk dat de wereldwijde kenniseconomie instort van binnenuit op deze manier en techbro's de mensen die kennis produceren hun arbeid hebben onteigend en daarna weer opnieuw verkopen via een dubieuze constructie. Ik heb het echt vrij goed onderbouwd terwijl ik vanochtend door het park wandelde en mijn agent opdroeg dit artikel voor mij te construeren met mijn marxistische input.
Ik weet eigenlijk niet waarom @Ulysses als irrelevant gemod wordt, maar ik vind het een goed onderbouwd opiniestuk met terechte zorgen. Beetje jammer dat je daar op reageert met termen als “communistisch” en whataboutisms als Youtube, Tiktok, etc. Wat ook nog eens totale appels met peren vergelijken is want AI is wel een stuk meer disruptive dan socials. Over “weinig doordacht” gesproken…
Reguleren - en rap.
Mijn voorstel in een korte samenvatting voor wie niet van linkjes houdt:

Aangezien AI zo'n grote aanslag doet op de wereldwijde resources zou het een staatsgereguleerde en gedistribueerde voorziening moeten worden in de wereld. Maar ja - wie is de baas (van het internet?) zoals wel vaker de vraag bij mijn megalomane plannen.
De baas is Trump en élke megacorp in de VS is zo rap mogelijk aan het bouwen voordat een volgende president er nog iets aan zou kunnen doen. Aan de andere kant van de wereld is de baas Xi en die kiest zelf wanneer hij stopt tenzij hij er bij neer valt. Al de rest die zijn eigen economie wil reguleren, schiet zichzelf in de wedloop hiermee niet in de voet, maar door de kop.
Verwacht, maar toch niet positief. Het zilveren randje hier is dat met de huidige trend in prijzen we volgend jaar toch niet genoeg geld over hebben om iets nieuws te kopen. Waardoor de impact misschien iets minder is dan dat dit vorig jaar zou zijn gebeurd. En zodra mensen geen geld hebben kun je weer dingen krijgen op de tweedehands markt. Maar dan geef ik het wel een erg positieve draai :+
Dit probleem kan wel eens exponentioneel op gaan lopen. De meeste nieuwe digitale goederen worden al jaren puur aangeschaft voor de heb. Niet zo zeer noodzaak.

Hardware vandaag de dag is zo ontzettend capabel. Het heeft de software al zo lang geleden ingehaald, dat er veelal geen noodzaak meer is om te upgraden.
Greedyfecation

laten we dat het nieuwe woord maken. Wanneer big tech, software leveranciers en electronica verkopers eerst zaken voor een lage prijs verkopen, vervolgens middelvinger opsteken naar de consument en afnemende (veelal kleine) bedrijven, door prijzen zo gortig mogelijk hoog op te laten lopen of het product “bedoeld” voor de klanten opeens opschalen bedoeld voor grote bedrijven.

EDIT: 3x raden, wel huilie huilie doen, zodra de consument en kleine bedrijven afstappen van deze praktijken en de middelvinger terug opsteken, zodra ze ons opeens nodig hebben, terwijl deze overgestapt zijn naar concurrenten en/of alternatieven gekozen hebben.

EDIT 2: prima, voor minnen/on-relevant vinden van de comment, maar toen het om GPUs ging, vond niemand het hier normaal. Waarom is het vanuit de zoveelste gretig bedrijf wel acceptabel? Zeker geen levensbehoefte, maar afhankelijkheid van zowel hardware of software, waarbij de prijzen met honderden procenten opgehoogd worden is toch onacceptabel. Helemaal als consument en/of bedrijven onafhankelijk daarvan zijn?

Het begint erop te lijken dat AI gewoon een kulargument is, gezien deze trend zich al veel langer voordeed voordat AI een trend was.

[Reactie gewijzigd door m.z op 30 april 2026 19:09]

Computers kunnen tegenwoordig makkelijk 5 jaar mee. iPhones ook (Android ook denk ik).

Momenteel is het voor de meeste gebruikers een compleet non-issue
Tenzij de hardware (bijna) aan vervanging toe is.
het mannetje bij de stort was zelfs boos dat ik het geheugen uit een oude server had gesloopt. De condensatoren op de moederbord hadden het begeven.

Het geheugen doet nu dienst in een net iets nieuwere server die wat onder gedimensioneerd was. Nu 128 in plaats van 32 GB.
Nou, ja... Dan blijf ik nog maar wat langer op het AM4 platform. Gelukkig zit d'r 32GB vlot Corsair geheugen in, dus ik kan nog wel even vooruit. Ik had nooit verwacht dat ik zo'n 10 jaar op hetzelfde platform zou zitten...
Ik blijf ook maar zitten waar ik al zit. Ik heb alleen het geheugen qua OC wat lager gezet en een ondervolt toegepast. Verder heb ik ook nog een 70mm ventilator op de 4 geheugen reepjes gezet.
Zagen we eigenlijk allang aankomen, gaat de komende jaren niet echt beter op worden.

Maar ze cashen wel behoorlijk...

Om te kunnen reageren moet je ingelogd zijn