De makers van moederborden zien hun afzet voor dit jaar instorten door de gestegen prijzen voor geheugenchips en processors. Dit meldt DigiTimes op basis van bronnen in de pc-toeleveringsketen. De vraag vanuit pc-makers en consumenten daalt sterk.
Moederbordfabrikanten komen in 2026 waarschijnlijk uit op miljoenen minder geleverde producten. ASUS probeert voor dit jaar boven de 10 miljoen verkochte moederborden te blijven, schrijft DigiTimes. Vorig jaar bereikte ASUS het record van 15 miljoen moederborden, nadat het in 2024 ongeveer 14 miljoen moederborden verkocht.
Concurrenten MSI en Gigabyte zakken volgens de bronnen van DigiTimes onder de 10 miljoen moederborden. Dat is een daling van ongeveer 25 procent ten opzichte van 2025. MSI zou dit jaar uitkomen op 8,4 miljoen moederborden en Gigabyte verwacht op 9 miljoen stuks uit te komen. ASRock zou dit jaar uitkomen op 2,7 miljoen verkochte moederborden, een daling van meer dan 30 procent.
Geen verbetering in zicht
Naast de hoge prijzen voor geheugenchips en cpu's speelt ook mee dat er op het gebied van videokaarten sprake is van schaarste en zelfs uitstel. De oorzaak van deze ontwikkelingen is de aanhoudende grote vraag naar chips voor AI-datacenters en -aanbieders. De verwachting is dat prijzen voor pc-componenten als ram, cpu's en gpu's dit jaar verder stijgen. De situatie zou voor moederbordfabrikanten nu erger zijn dan tijdens eerdere financiële crises en het eerste jaar van de coronapandemie.