Testversie Android 16 kan gebruikers over tijdzonewissels informeren

Er is een nieuwe functie in een testversie van Android 16 ontdekt waardoor gebruikers een melding kunnen ontvangen zodra hun toestel een nieuwe tijdzone binnentreedt. Het is niet duidelijk of de feature ook in de definitieve versie van Android 16 zal worden verwerkt.

Screenshot Mishaal Rahman. Bron: AndroidAuthority
Screenshot Mishaal Rahman. Bron: AndroidAuthority

Android-onderzoeker Mishaal Rahman heeft enkele verwijzingen naar de functie in Android 16 Bèta 1 ontdekt. Volgens de onderzoeker kan de functie via het instellingenmenu worden geactiveerd. Rahman kon de code activeren en de functie zichtbaar maken in het instellingenmenu, maar de meldingen activeren lukte niet.

Door Jay Stout

Redacteur

10-02-2025 • 07:36

58

Reacties (58)

58
58
45
0
0
7
Wijzig sortering
Nu ga ik de laatste jaren niet meer al te vaak over een tijdzone heen (een dikke 20 jaar voor werk over een aardig deel van de wereld geweest) maar zelfs dan nog heb ik hier eigenlijk nooit een issue mee gehad - mij ontgaat dus een beetje het echte nut van deze extra melding... De tijd past zich vanzelf al aan en om dan nog een extra notificatie te krijgen (of nog beter, 5+ meldingen voor een grotere reis) lijkt mij dan weer onnodig irritant...
Ik denk dat je tijdens het vliegen normaliter geen meldingen krijgt. Dan werkt gps vaak erg slecht, hoogstens bij je overstap. 5+ meldingen krijg je dus niet zo snel op een dag, of je moet continue één grens over heen en weer.

Als je geland bent weet je meestal wel dat je in een andere tijdszone bent. Dus ik gok dat weinig mensen deze notificaties aanzetten. Toch zal er door een beperkte groep wel vraag naar zijn, handig dus als zo’n functie er op zit. Hopelijk is het opt-in en niet opt-out. Ik vind het zelf al irritant als Outlook mij over een nieuwe tijdszone informeert.
Na een vlucht zet je flight mode van je telefoon weer uit, zodra je telefoon weer gsm bereik heeft wordt de tijd automatisch aangepast aan het land waar je zit maar een melding is er inderdaad niet. Nu heb ik echter geen ervaring in landen met meerdere tijdzones (VS, Rusland, Indonesië etc), wellicht dat het daar wel een uitkomst is, zeker in een staat als Arziona waarvan een gedeelte zelfs geen zomertijd hanteert. Er zijn plaatsen waar het verwarrend is :) .
Ik weet alleen niet of het in de puinhoop van de Arizona tijdzones beter wordt met notificaties erbij. Toen ik er paar jaar geleden was konden mijn telefoon en smartwatch het vaak genoeg niet met elkaar eens zijn in welke tijdzone we nu zaten :P .
Ik ben een keer van Arizona naar Nevada gereden en dacht nét op tijd op een afspraak te komen. Bleek ik een uur te vroeg te zijn...
Toen ik een jaar of 8 geleden door de VS trok met een camper, van oost naar west, toen had ik een keer met google maps zoiets van: heh is het maar zo kort rijden, we komen over anderhalf uur al aan! bleek het 2,5 uur rijden te zijn, navigatie hield rekening met time of arrival.
Gaf die een aankomsttijd van een uur eerder aan, of stond er daadwerkelijk dat het maar anderhalf uur rijden was? Bij dat laatste zou je namelijk als de daadwerkelijke afstand meer dan een uur rijden zou zijn, dus een negatieve reistijd te zien moeten krijgen.
Volgensmij keek ik naar de aankomsttijd, niet naar de tijd die het rijden was.
Tijdens een vlucht zet ik mijn telefoon van tevoren al op de tijdzone van de bestemming zodat ik meteen de rest van de reis goed kan uitvoeren, met name als ik een aansluitende vlucht heb. Toch wel handig om voor het landen al te weten hoeveel tijd ik nog heb. Daarbij haal ik mijn telefoon doorgaans niet uit flight mode tijdens een korte tussenstop. Om deze redenen heb ik de automatische wissel uitstaan en zet ik de tijdzone altijd met de hand even goed. Die paar keer per jaar vind ik dat wel prima.
De tijd past zich automatisch aan wanneer je dat aan hebt gezet in Android. Je kunt er ook voor kiezen het handmatig in te stellen. En soms gaat het fout. Vorig weekend in Noord Cyprus geweest en mijn telefoon ging naar de Turkse tijd. Terwijl ik toch echt in de EET zone bleef...

[Reactie gewijzigd door pepsiblik op 10 februari 2025 10:40]

Rij maar eens van Spanje naar Portugal. Dan is het eigenlijk best aardig dat je weet dat de tijd al is aangepast :+
Wij leven grotendeels in één tijdzone, maar als je in (bijv.) de VS woont zijn er plekken waar het wel heel relevant kan zijn. Kan zomaar dat je in een naastgelegen county werkt waar ze een andere tijdzone hebben én anders omgaan met DST.

EDIT: Vooral om maar even aan te geven dat deze feature waarschijnlijk niet echt bedoeld is voor wanneer je net 13 uur in een vliegtuig gezeten hebt, maar wel handig zou kunnen zijn als je net 30 minuten hebt gereisd en de klok ineens twee uur achter- of vooruit moet.

[Reactie gewijzigd door Patriot op 10 februari 2025 11:10]

En dan wil je elke dag twee meldingen krijgen? Lijkt me niet…
Als het echt gaat om forenzen dan heb jij daar misschien geen behoefte aan, een ander misschien wel. Als je anderszins in de buurt van zo'n grens werkt of er op andere manieren steeds tussen wisselt dan is de kans dat het enige utiliteit heeft in ieder geval groter. Dat is iets wat makkelijk te missen is als je ervaring met het wisselen van tijdzones niet veel verder reikt dan twee keer per jaar wisselen als je op vakantie gaat.

Het lijkt me in ieder geval redelijk om aan te nemen dat er in ieder geval een bepaalde groep mensen is die zo'n notificatie wil. Het is hoe dan ook een optie, dus als je het niet wil kun je er gewoon voor kiezen om het niet aan te zetten.
Collega van mij had daarentegen wel een issue waardoor die een uur te vroeg voor de deur stond op een werk uitje :+ Dit had hem misschien wel geholpen.
Elke werkdag. De feature zal mij weinig boeien. Er staat een grensbord. Alles past zichzelf aan.
Hoe moet ik dit zien. Als ik nu naar een andere tijdzone ga, dan schakelt de klok ok. En ik kan me herinneren dat dat ook in de voorgaande Android versies was. Of zou het meer zo zijn dat als je de grens over gaat aan de hand van geolocatie?!?
Of aan de hand van het netwerk waarmee je verbonden bent zodat gps tracking niet per se nodig is en alle gebruikers er baad bij hebben?
Ik zet op m'n Nederlandse telefoon altijd netwerk uit ivm hoge roaming kosten. Mijn horloge past zich automatisch aan de tijdzone op basis van gps en radio ontvangst (van de atoomklok) in het betreffende land waar ik regelmatig op vlieg.
LIgt er ook wel aan waar je bent. Binnen Europa kennen we ook meerdere tijdzones, maar dan heb je dus geen hoge roaming kosten.
Binnen de EU heb je geen roaming kosten, buiten de EU in Europa nog wel.
ja, had liever zo een optie gezien in Android... Roaming uit, behalve in de EU.
Zoals ik dit zie/lees: op het moment dat je klok zich automatisch aanpast aan een tijdzone, krijg je daar een (push) melding van.

Opzich best handig. Ik heb in het verleden reizen gemaakt waarbij ik af en toe verrast was vanwege het feit dat ik in een andere tijdzone terecht was gekomen :)
Nu krijg je er dus een notificatie van als de klok zijn tijd automatisch heeft aangepast naar een andere tijdszone. Mijn verloofde zit voor werk weleens in een tijdzone +1u van hier, en door het kleine verschil vergat ze dat in het begin regelmatig, voor haar zou het denk ik een nuttige feature zijn.
Hier in West Europa zijn de tijdzones vrij overzichtelijk. Vorig jaar was ik in Las Vegas (Nevada) en reden we met een auto naar de Grand Canyon in Arizona, een ritje van 4,5 uur en een tijdzonegrens. In Arizona was het een uurtje later dan in Nevada met als gevolg:
- gedoe met een afspraak
- foto's door elkaar heen
- hoop verwarring en hilariteit

Niet echt schokkend allemaal, maar kan mijzelf na deze ervaring wel voorstellen dat ik deze feature zou gebruiken!

[Reactie gewijzigd door B1OO op 10 februari 2025 08:19]

Arizona heeft meerdere tijdzones. De klassiek-Amerikaanse landen in Arizona hebben DST, elders niet.
even gegoogled "Arizona is op Mountain Standard Time -7"

Arizona houdt geen zomertijd aan, met uitzondering van de Navajo Nation. er is maar 1 tijdzone in Arizona
De klassiek-Amerikaanse gronden in Arizona zijn ook onderdeel van Arizona en er zijn twee tijdzones. Je telefoon switcht als het goed is per zendmast om en het is redelijk accuraat.
Hoe gaat deze feature volgens jou dan een oplossing zijn?

Je krijgt de melding pas na een automatische wijziging van de tijd. Dus tijdens de voorbereiding van een afspraak en rit heb je er niets aan. Je krijgt onderweg alsnog gedoe.

Geen automatische verandering van tijd, geen waarschuwing. Als je onderweg geen andere tijd krijgt is het geen extra hulp zodat je onderweg de tijd voor je fotos handmatig kan aanpassen.

De automatische tijdsverandering wijzigt niet. Dus afhankelijk van of je in de juiste tijdzone wel de juiste automatische tijden door krijgt neemt de verwarring en hilariteit ook niet zomaar af (of toe).
Ik vind dit wel een feature in de categorie: "hoezo heb je hier 16 versies over gedaan?" Had verwacht dat telefoons dit allang zouden doen.

Ben wel benieuwd of het in Arizona dan een beetje goed werkt, waar je constant reservaten in (geen DST) en uit (wel DST) rijdt.

[Reactie gewijzigd door Compuchip87 op 10 februari 2025 08:00]

zat ik ook aan te denken maar dat is geen tijdzone volgens mij meer een dingetje van de staat Arizona die niet mee doet met Daylight savings
De staat Arizona doet niet mee, maar daarbinnen zijn reservaten van natives met een hoge mate van zelfbestuur, en die doen er weer wel aan mee. Of precies andersom, dat weet ik niet want daarvoor heb ik een heldin telefoon (damn you autocorrect) :P

Maar ik kwam een keer pas om negen uur aan bij een motel en zat toen alsnog om kwart over acht aan het diner.

[Reactie gewijzigd door Compuchip87 op 10 februari 2025 12:20]

Smartphones geven al jaren meldingen over gewijzigde tijdzones. Daar is dus niets nieuws aan. Het verschil is dat veel van die meldingen passief zijn. En dat is niet vreemd als er geen duidelijk behoefte is om er steeds op gewezen te worden.
Super handig. Ik ben al eens in de USA al rijdend een tijdzone gepasseerd en vervolgens te laat aangekomen omdat ik dacht nog wel wat tijd te hebben om iets tussendoor te doen.
Vermoedelijk krijg je dan ook een zomer/wintertijd wissel melding
Precies in de US zijn die timezones en winter/zomer tijd nogal chaotisch. Bepaalde native-americans gebieden (geen idee hoe je dat goed omschrijft) hoeven zich namelijk niet aan de winter/zomer tijd te houden en je kunt dus binnen één staat verschillende tijdszones hebben, maar ook nog eens verschillende winter/zomer tijd zones.
Het zal echt wel werken voor de meeste locaties, maar het blijft opletten.
Ik vraag me af wat handiger is. Iemand gaat op reis. Er zijn tijdzones. Er zijn vele mogelijkheden om hier tijdens het plannen reken mee te houden. Er zijn vele mogelijkheden om onderweg er rekening mee te houden en zeker bij een afspraak. Vervolgens heeft de reiziger onderweg de voorkeur om heel wat anders te gaan doen. En de waarschuwing komt pas op het moment dat de tijd gewijzigd is, niet perse op een moment dat het nog nuttig is. Als de reizigers al bedacht hebben te controleren of deze feature aan staat. Het klinkt meer handiger om als reizigers zelf moeite te doen.
Is natuurlijk handig als je van Europa naar Azië vliegt en met een jetlag daar wederom verschillende locaties aandoet. Uursveranderingen van winter naar zomeruur in Europa, vervolgens tussen deze uurwisselingen door vlieg je naar Azië waar deze uursveranderingen niet aanwezig zijn, maar wel verschillende tijdzones. Als iets je daarbij kan helpen kunnen heel wat vergissingen vermeden worden.

Gebruikte vroeger een functie op mijn Nokia X2 waarbij je de locaties die je aandeed zelf moest selecteren op een wereldkaart, dan gaf die de juiste tijd weer .. zo kwam ik meestal niet voor verrassingen te staan .. :D
Ja, maar het gaat hier om een notificatie. Die tijdzones veranderen toch al jaren automatisch mee op je telefoon. Al voor ik geland ben zie ik de tijdzone aanpassen en vaak genoeg ook al tijdens het vliegen.

De meeste vergissingen ontstaan ook in afspraken. Jij zet hem op GMT+1 in je agenda, terwijl de afspraak in de USA is. Als je daar dan aankomt staat die op de verkeerde tijd. Veel mensen weten niet dat Outlook de mogelijkheid heeft om de afspraak gelijk op de juiste tijdzone te zetten (ja, dan staat die raar in je agenda op gmt+1, maar dan staat die goed in de agenda bij aankomst op de locatie)
Ja, maar het gaat hier om een notificatie. .
Ja, handig toch dat je hier een notificatie van krijgt. Dit had al veel langer moeten bestaan.
Die notificatie krijg ik al doordat de klok op Android automatisch switched naar twee klokken met de lokale tijd en de 'thuis' tijd.
if (timezoneChanged) {
notification.timezoneIsChanged();
}
Zoiets? Lijkt me een erg simpele functie die ze hebben toegevoegd.
Ik wist niet eens dat dit er niet inzat.
Met mijn oude telefoons met crappy (toen high end) camera gaven wel altijd een melding
Ja ik verbaasde me hier wel over om eerlijk te zijn. Leuk hoor, maar voor twee regels code een nieuwsbericht plaatsen lijkt me wat overdreven.

Ik moet daarbij wel zeggen dat heel veel devices erg slecht met timezones omgaan. Vooral wekkers applicaties.

Ik zou het wel vet vinden als je een wekker cross timezone zou kunnen instellen. Erg handig tijdens reizen.
Ik denk dat het wel nuttig is als ze ook laten zien wat de aanpassing daadwerkelijk is. Dus hoeveel uur vooruit / achteruit de klok is gegaan. Dat kan wel eens handig zijn bij overstappen met vliegen, of als je even niet meer weet wat de offset was en je wilt toch even terugrekenen in de tijd.
Dit is echt een handige functie. Als je vliegt weet je het wel dat je wisselt, of ligt het erg voor de hand.

Maar met de auto in Mexico heb ik wel eens lang naar de klok gekeken of die niet stil stond, omdat ik niet direct snapte hoe ik dat stuk zo snel gereden kon hebben.

Dan zou een dubbele thuis klok ook niet helpen. Want je thuis tijd staat gewoon op Nederland.
Als je niet weet dat er zones zijn in gebieden is dit handig.
I zou dit zoooo graag willen op mijn iPhone an Apple Watch.

Ik reis nogal veel en soms weet je gewoon niet meer hoe laat het is en weet je niet of beide al zijn omgezet of nog niet. Een simpele melding van "Hee, de tijd is met -2 uur aangepast" zou zo fijn zijn. Je krijgt voor van alles en nog wat notificaties, maar voor zo iets simpels en cruciaals niet. Hopelijk kopieert Apple dit snel van Android :+
Kijk even bij "datum en tijd", schuifje "stel automatisch in". Ben je van al je tijdzone problemen af.
Kijk even bij "datum en tijd", schuifje "stel automatisch in". Ben je van al je tijdzone problemen af.
Dan weet je dus nog steeds niet wanneer (en of) de aanpassing is gedaan, daar gaat het Strebor juist om.
Uiteraard staat dat aan. Maar heel af en toe, bij het passeren tijdzone grenzen per auto bijvoorbeeld, duurt het even voor de tijd is aangepast. Juist dan zou een melding waardevol zijn.
Heb je locatiebepaling aan staan voor die functie?
Ja, maar het gaat me om de notificatie. Een controle check, zodat ik weet dat de automatische functie ook echt is uitgevoerd. Dat gebeurt soms trager dan de bedoeling is. Vooral als je in de auto of trein een tijdsgrens passeert. En ja, dat doe ik zo nu en dan.

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.