TenneT sluit eerste contract met korting in ruil voor niet altijd stroom

Netbeheerder TenneT heeft in Nederland zijn eerste contract afgesloten met een bedrijf waarbij de laatste niet altijd stroom mag afnemen of leveren. Het gaat om een bedrijf dat een grote accu neerzet om stroom af te nemen als het kan en te leveren op momenten dat het nodig is.

Volgens het contract kan Giga Storage minimaal 85 procent van de tijd stroom afnemen of leveren, meldt het bedrijf. In ruil daarvoor krijgt het tot 65 procent korting op de transportkosten en hoeft het niet op de wachtlijst voor een stroomaansluiting. ACM gaf eerder toestemming voor dergelijke contracten. De accu komt in Delfzijl te staan. Tweakers publiceerde onlangs een achtergrondartikel over de oorzaken en mogelijke oplossing voor netcongestie.

Beeld: Tennet/Babet Hogervorst
Beeld: TenneT/Babet Hogervorst

Door Arnoud Wokke

Redacteur Tweakers

26-08-2024 • 15:38

73

Submitter: mhwsmits

Reacties (73)

Sorteer op:

Weergave:

Moet het bedrijf die accu zelf helemaal bekostigen, of doet TenneT dat deels?

Omdat die ook een belang hierbij hebben lijkt het me fair om die kosten via een verdeelsleutel over beide partijen te splitsen?

Op zich een mooi initiatief, maar wat gebeurt er op het moment dat het bedrijf meer stroom nodig heeft dan de accu op dat specifieke moment kan leveren, en men die bovengrens van 85 procent reedsbereikt heeft?

Komt het bedrijf dan zonder stroom te zitten en effectief dus plat te liggen?
Ik neem aan dat het over dit project gaat:

https://giga-storage.com/projecten/leopard/

Dus geen ‘bedrijfsactiviteiten’ anders dan de battery zelf.
Volgens mij is het een grote batterij, geen verdere bedrijfsvoering dus.
Tennet betaalt niets aan die accu.

Ze zullen een laagspanningsaansluiting krijgen via de regionale netbeheerder voor het gebouw, dus ze zitten niet in het donker tijdens het gedeelte van maximaal 15% van het jaar als de hoogspanningsaansluiting op het netwerk van TenneT uit staat.
Ik neem aan dat ze ook niet 'uit' hoeven maar bijvoorbeeld 95% moeten afschalen.
Ze mogen niet meer consumeren en hun business is laden en ontladen van batterijen. Het enige dat ze dus moeten regelen dat op dit soort momenten de batterij vol genoeg is om de consumptie op te vangen. En dan kan je het ook nog zo regelen, dat de kantine (als deze er al is) op een andere aansluiting zit en de consumptie bestaat uit een paar ledlampen, die indien nodig ook nog kunnen overschakelen op batterijen.
Ze zullen tijdens een stroompiek niet mogen leveren en bij tekort niet mogen opnemen. Dat komt mooi uit want een batterijenboer wil juist leveren bij een tekort en opnemen bij overschot.
Het idee van de "85%" is dat Tennet afnemers of producenten tijdelijk kan afschakelen, gedurende zo'n 1000 uur per jaar. Tennet wil voor dat recht een korting bieden. Voor dit bedrijf met hun batterij maakt het niet uit. Die zijn toch geen verbuiker tijdens piekgebruik of producent tijdens piekproductie. Tennet hoeft ze dus niet extra te belonen.
Aangezien Tennet (zoals het nieuws vermeld) het bedrijf tot 65 procent korting op de transportkosten geeft lijkt me dat de bijdrage.

Het bedrijf heeft verder een zakelijke investeerder met een meerderheidsbelang en één of meer andere zakelijke investeerders. Die willen winst maken met handel in elektriciteit bij onzekerheid. Die investeerders nemen dus zelf het risico dat ze niet zomaar korting krijgen of winst kunnen maken als TenneT wel genoeg bedrijfszekerheid weet te leveren zonder dit soort batterijen.

[Reactie gewijzigd door kodak op 26 augustus 2024 16:59]

Doen ze bij festivals al. Zag laatst een uitgebreide video over met PinkPop. Daar gaan gewoon tienduizenden liters weg om alles van stroom te voorzien, en wij maar zonnepanelen laten zetten en dan in gedoe komen dat het net te vol raakt... heh..
Een festival kun je wat dat betreft beter vergelijken met een bouwplaats ergens in een weiland. Voor een relatief korte duur is er stroom benodigd. Dat is niet haalbaar om daarvoor een dure aansluiting op het middenspanningsnet voor te realiseren.
Overigens hebben ze dit bij Lowlands wel geregeld, daar wordt deze aansluiting gedeeld met het zonnepark wat tevens dienst doet als parkeerplaats voor de duizenden auto's tijdens festivals op dit terrein.
Klopt. Vind het dan alleen gewoon zonde van die hele co2 neutrale campagnes voor zonnepanelen wanneer er niet genoeg stroom (dikke kabels etc) er kunnen komen zodat festivals zoals PinkPop ook net als Lowlands neutraal worden en zonnepanelen gebruiken. Tuurlijk kost dat geld, en is Diesel daarmee wel goedkoper. Maar zo halen we die zogenoemde doelen juist niet..
Misschien heb je het programma niet helemaal begrepen.
Het ging er over hoe druk ze bezig zijn met co2 neutraal maken. Dat dat op zo'n weiland lastig is omdat het maar een paar dagen per jaar is.

Dit jaar hadden ze accupakketen om de met generstoren verkregen stroom op te vangen. De pieken kwamen nu uit de accu en de generstoren draaide daardoor veel langzamer.

Dat scheelt 1000den liters diesel.

Veel beter was op dit moment niet haalbaar zoals ook jou huis nog niet neutraal is.
Van Pukkelpop vond ik een cijfer: 125000 liter diesel (incl voertuigen om op te bouwen enzo)

Dagelijks komen zo een 60000 mensen. Als dat 10000 auto's is (complete gok) en die leggen allemaal gemiddeld 50km enkele afstand af aan 5l/100km is dat al de helft van dat verbruik. Énkel en alleen de autorijders naar en van dat festival dat weekend.

Om maar even aan te tonen dat het dieselverbruik van de aggregaten in het grote plaatje niet zoveel is. Ik ben ervan overtuigd dat alles een optelsom van kleine stukjes is, maar ik zou me niet focusen op puur dit feitje. Een festival heeft een héél kortstondig zéér piekerig verbruik en valt in het grote plaatje helemaal weg.
Zoals altijd is het heel simpel: als jij simpelweg veel levert als er vraag is ('s avonds als de zon wegzakt en in de winter) en veel verbruikt als er een overschot is (zomer, midden op de dag) betaalt men daar graag voor.
Niet alleen daar.

Groote bouw plaatsen staan electrische graaf machines etc om aan de eiaen tw voldoen en dan een aggregaat buiten het hek want tja dat is niet de bouw plaats |:( 9 |:( |:(
Want diesel is gratis.
Op het moment dat er echt congestieproblemen zijn (dat wel een overeen kan komen met de situatie hier), gebeurt het wel degelijk dat er dieselaggregaten aan gaan. En daar betalen we dan ook nog flink voor met zijn allen. Zo raar is het dus niet om dat vanaf dit soort locaties te leveren.
Die wil ik ook wel voor bij mij thuis. Ik ga een thuisaccu neerzetten en ik zal dus sowieso gaan gebruiken uit de accu op zulke (dure) momenten. Dan kan ik zeker aan die 85% voldoen. Dus die kortingen zijn wel van harte welkom.
Accu op wielen! V2X makes much more sense. Ik zie nu extreem veel grote accupakketen (weliswaar op wielen) staan die helemaal niks doen, staan soms dagen stil zonder aan het net te hangen. Echt een gemiste kans, hier zouden we geen extra accu's voor moeten produceren in mijn ogen..
Wat de V2G voorstanders nog wel eens vergeten: accu's hebben een beperkt aantal cycli. Je moet dus helemaal geen minder accu's produceren met V2G. Sterker nog, je moet meer accu's produceren als je V2G gebruikt in plaats van geoptimaliseerde ontwerpen voor dit soort net backup. Hier boeit gewicht niet, en kun je dus nog verder optimaliseren op levensduur.
Jawel, want als je een groot pakket hebt, neem bijvoorbeeld de ID.3 Pro S, 82kWh kan je ook zeggen.. Doe 65-75% als buffer. Of 55-75%. Er zijn zelfs studies die beweren dat accu's daardoor zelfs langer meegaan.

Als je in elk huis een mini batterij gaat plaatsen (zeg 10kWh), dan moet je elke keer van 0-100% en vice versa.

Ik vergeet dat zeker niet, want ik heb ook achtergrond in elektrochemie, als chemisch technoloog zijnde :)

Maar een goed punt is het zeker. Al is de optie er nu niet eens. En een auto heeft sowieso niet het eeuwig leven. Ik denk dat met de huidige batterijen (zoals bij Tesla bvb) de accu vaak langer meegaat dan de rest vd auto!
Het voordeel van die 10 kWh batterij thuis is dat je'm niet rond hoeft te rijden. Dat scheelt ten eerste in het verbruik. Ten tweede is die thuisbatterij 24/7 online. Maar thuisbatterijen zijn alsnog minder efficient dan dit soort grootschalige opslag, dat is een economy of scale.
Een V2G functie vraagt eigenlijk maar heel weinig van zo’n accu, in vergelijking met de elektromotor. Voor de elektromotor is een piekvermogen van 150kW, 200kW of zelfs meer helemaal niet ongehoord. Tegelijkertijd zal de accu in een V2G situatie maximaal 11kW of 22kW terugleveren, en dan is dan al de piekspanning. Het zal gemiddeld eerder een fractie daarvan zijn. Ja, je hebt wat meer cycli, maar het gaat over een relatief klein deel van de totale capaciteit van de auto accu.

Daarbij zien we dat moderne accu’s in de eerste 2-4 jaar aan capaciteit verliezen, maar dat dit daarna stagneert. Het blijkt dat de geavanceerde BMS’en goed hun werk doen: die accu’s gaan veel langer dan die in onze telefoons en laptop!

Ik denk dat het wel mee valt, hoe slecht dit voor de accu is. Er zijn natuurlijk nog tig andere factoren die het spel mogelijk bederven, maar of de accu er een van is?

[Reactie gewijzigd door Coffee op 26 augustus 2024 17:14]

Als ik me niet vergis geven de v2g auto's maar max 3kw terug aan het grid
De max van 3,6kW bestaat momenteel bij V2L, niet V2G. V2G, en daarmee V2H kan juist meer dan 3,6kW om een volwaardige aansluiting te vervangen.
Alleen is een thuisaccu weer meer vatbaar voor brandgevaar; een auto naast je huis iets minder. Al zal het door een netbeheerder gebruik van een autoaccu toch ergens wat voor tegenover moeten staan, want laad-cycli = accu-slijtage. En dat heeft zijn weerslag op (ver)koopprijs van de auto.
De meeste thuisbatterijen zijn ijzer-fosfaat. Die zijn veel stabieler en veiliger, en belangrijkste, branden niet (zo heftig als lithium).
Ik heb zelf Enphase micro's; die gebruiken Lithium(-ijzerfosfaat, LFP/LiFePO). Wellicht minder brandbaar dan Li-ion, maar nog steeds lithium. Zie ook een draadje dat ik vond: https://camperforum.nl/viewtopic.php?t=8470385&start=84 (wel in een iets andere context).

En een ander probleem: waar laat ik zo'n gevaarte.
Maar de Volkswagen ID.3 Pro S, 82kWh heeft helemaal geen V2G, single-direction charging only. Het gros van de EVs heeft ook 'slechts' een 11 kW on-board AC charger, 22 kW on-board AC charger is echt een uitzondering volgens https://ev-database.org/
Qua bi-directioneel laden van EVs is heeft de OBC ook een bijzondere schakeling nodig, een bi-directionele DC-DC converter (kan met dual active bridge met minder componenten), en een 3-phase fet-based rectifier (laden)/'VFD'/'inverter'(terugleveren), met fail-safe realtime aansturings hardware+firmware.
Dat laatste kan nog tricky zijn, stel dat er een fase wegvalt, of 50 Hz wijkt te veel af, of spanning te slecht verdeeld over de fases, of andere lokale net-'crisis'situaties.
Heeft iemand hier wel eens een V2G laadstation met een V2G EV gebruikt in .nl ?
Die heeft zeker wel V2G, maar via DC-DC. Dus geen bidirectionele AC lader aan boord. Heeft zelfs hier op tweakers gestaan zie ik.
nieuws: Volkswagen brengt software-update uit waardoor EV als thuisaccu kan f...
Ah ah dus direct DC (zonder in-car DC-DC conversie) via CCS2 naar een externe DC-DC converter, die het dan in een thuisbatterypack stopt, en later het 230/400VAC net opduwt, danwel dat precies beperkt zodat enkel lokaal verbruikt wordt.
In dit geval is de volkswagen 'software' puur het onder voorwaarden aanzetten van een contactor in de auto, en communicatie vooraf met de externe ~400VDC infra van via CCS2 van HagerEnergy.
Klopt inderdaad. Mooier zou zijn om beide opties te hebben, dus ook een bidirectionele AC lader. Wellicht valt dat te retrofitten :)

Een ID.3 Pro S lijkt mij wel een mooie, ik wil eind dit jaar/ begin volgend jaar mijn eerste EV kopen - maar de 2019 Model 3 is vooral lawaaiig van binnen en heeft niet zoveel interieurruimte helaas, als de ID.3
Ik denk eigenlijk dat dat wel meevalt bij moderne auto's. LFP accu's kunnen bijvoorbeeld zo'n 5000 laadcycli aan. Als je zo'n 400 km haalt op 1 laadcyclus, dan heb je het dus over zo'n 2 miljoen kilometers wat dat accupakket zou kunnen rijden. Dat gaat de auto die eromheen vermoedelijk niet eens halen. Naast dat bijna niemand zoveel kilometers rijdt, zijn auto's vaak niet van dermate hoge kwaliteit dat ze zoveel kilometer mee kunnen.
tja, dan moet ik wel een auto op mijn eigen grond kunnen zetten die ik dus aan kan sluiten
Of kan V2G ook op publieke palen gaan werken? maar wat gaat dat dan betekenen voor het "sta" tarief wat er meer en meer aankomt?
Ik denk dat als je meer en meer laadpalen krijgt dat dat geen probleem gaat zijn en er zal ongetwijfeld een goede oplossing voor zijn. En ik heb ergens gelezen dat maar zo'n 15% van de EVs nodig is om het stroomnet zo uit te balanceren.

Dus dat valt wel mee, maar dit is ook weer een 'gevoelskwestie' - bij technische oplossingen zouden dat wel de allerlaatste afwegingen moeten zijn.

Nu moeten fabrikanten vooral gepusht worden om V2G zowel AC als DC in EVs te bouwen. Daar kan de EU zich hard voor maken.
Reken er voorlopig maar niet op, als het niet luceratief is voor de energie maatschappijen zal het vanuit wetgeving moeten komen, want als consiment kan je geen contract met de netbeheerder afsluiten. En sowieso zijn voor huishoudens stroomaansluitingen nu gegarandeerd (iig voor bestaande bouw), dus daar valt geen winst te behalen.
Maar wat als die 15% net op een moment is dat jouw accu leeg is? Het klinkt niet alsof het bedrijf de keuze krijgt wanneer het die 15% wil inzetten, maar dat Tennet op een moment aangeeft dat het nu even voorbij is met de energielevering. Dat is prima als het bedrijf alleen accu's aan het net knoopt, maar toch wat minder als je zelf net de wasmachine aan hebt gezet.
15% van de tijd niet leveren kan ruim een maand in een windarme grijze winter zijn, dan is er weinig aanbod.
Dat gaat niet lukken met thuisaccu.
Nachten overbruggen in de zomer is het probleem niet.
De echte uitdaging voor duurzame elektriciteit is de winter…
Denk er dan wel aan dat je een thuis accu neemt met eiland functie.
Eiland functie is een heel duur verhaal tenzij je hebt op een noodstroom waar je enkel een frigo ofzo op aansluit.

Je moet immers een immens piekvermogen kunnen geven op elke fase apart. Een huishoudtoestel zal doorgaans max 2kW vragen maar bij inschakeling kan die enkele seconden veel hoger gaan.

Je moet dan ook nog je fases gesynchroniseerd houden en als je zonder onderbreking op en af het net wilt word het nog duurder.

Je hebt dan nog een afschakelplan nodig voor als je toch over je vermogen gaat of als je batterij begint leeg te lopen tenzij je telkens heel het huis er wilt laten uitknallen.

Het kan allemaal maar als je dat wilt bij een consument dan doe je het zeker niet vanwege economische motieven. Vergeet ook niet dat een consument zijn elektrische installatie overbeschermd is en je dus de goedkopere oplossingen voor de problemen hierboven bij bedrijven niet altijd mag gebruiken bij een consument.
Maar dat wil je helemaal niet.! Die thuisaccu gaat natuurlijk volledig voldoen aan jou verwachtingen en capaciteit. En toen kickte de realiteit in.

Misschien in de volle zon in de zomer als er overcapaciteit is dat het goed werkt, in het najaar en de winter daarentegen krijg jij de accu's nooit vol, blijk je ineens 3x zoveel capaciteit nodig te hebben als je initieel had gedacht, heb je ook veel meer zonnepanelen nodig. En ook als de installatie stuk gaat of niet voldoet moet je alsnog aankloppen bij het electra bedrijf, die jou een extreem hoge prijs (boete) laten betalen, weg winst.
Helaas is niet altijd zo dat de momenten van overbelasting van het net gelijktijdig zijn met lage energieprijzen! Juist tijdens lage energieprijzen (veel opwek uit zonnepanelen en windmolens) kan het goed zijn dat het net zwaar belast is en dat jou batterij dus niet mag laden vanuit het net.
85% zelf gebruiken is heel veel. 65% is gemiddeld met een thuisaccu grofweg. ik heb een kleine thuisaccu ( lifepo4 accu 2500 Wh) maar het valt nog niet mee om dat goed af te stemmen. Je moet wel aan de domotics. En het is lastig aan de piek momenten te vokdoen want die vragen meer dan de accu kan leveren (max 660 W). Wij gaan denk ik een electrische boiler plaatsen voor de ketel om overdag water te verwarmen. Of een warmtepomp of zo.
Die boiler hoor ik ook vaak maar dat is ook hoop energy verkwisten.

Alleen als je hem elke dag helemaal leeg gebruik is het sustaiable. Anders ben je gewoon water wamr aan het maken voor niks.
ligt toch een beetje aan de grootte van de boiler.Hij staat in serie met de ketel dus als ie niet genoeg levert neemt de ketel hetbover, en in de winter. Maar ik vind het dus best lastig om die zonneenergie niet terug te leveren...
Dat snap ik maar gaat meer over andrrsom.

Boiler volledig opgewarmd , e n vervolgens maar 50% water getapped die dag
klopt hoor, maar dat is precies het probleem, ook van thuisaccu's. Je moet goed weten wanneer je wat je verbruikt (op zich geen probleem, ik heb zo'n P1 dongle van homewizard) en dan moet je precies terugleveren op het moment van gebruik, and ben je gewoon weer terug aan het leveren aan het net. Dat kan wel maar is meer iets voor een raspberry pi en goede scripts. Als je alleen in totalen en gemiddelden redeneert, haal je nooit een hoog rendement, maar ben je accustroom aan het terugleveren met teruglever boete. Dat vind ik dus best moeilijk, dus misschien ga ik toch in domotica investeren (eigenlijk geen zin in).
Evcc , is het keyword.

Loadbalacing voor auto laden met home baterry support.

Stuurt al je teruglever stroom in je auto.

Voor home wizzard moet je wel een active splitter hebben ander werkt je load balance niet of je home wizzard

[Reactie gewijzigd door Scriptkid op 27 augustus 2024 15:31]

Wat is het verdienmodel voor dit bedrijf? Als deze geen stroom mogen leveren op opnemen, is er geen business?
Nee, ze hebben geen garantie op levering.

Maar Tennet heeft wel belang bij dat ze kunnen laden / ontladen zolang ze dat in overleg / samenwerking kunnen doen. Dit zijn juist de oplossingen die we nodig hebben om het net te stabiliseren. Wat Tennet wil voorkomen is dat dit buiten hun controle gebeurt want dat kan potentieel het probleem alleen maar verergeren.
Het verdienmodel is energiehandel.

Je slaat stroom op als de prijs laag of negatief is. Op die momenten zit het net vol en zoekt men afnemers die het maar willen afnemen. Je levert terug als de prijs hoog is.

Het wordt opgetuigd op de locatie van voorheen Aldel in Delfzijl. Je hebt daar windmolenparken, zonneweides en energiecentrales in de buurt. De stroom van die windmolenparken en zonneweides sla je gratis op, de stroom van de energiecentrales concurreer je vervolgens mee.
Het model is simpel. Tennet wil niet dat zij stroom afnemen op moment van piekverbruik, of stroom produceren om momenten van piekproductie.

Maar het business model van een batterij is precies 180 graden gedraaid: Afnemen op het moment van piekproductie, verkopen tijdens piekgebruik.
Tennet zal bijvoorbeeld tussen 12:00 en 16:00 verbieden om terug te leveren - omdat de zonnepanelen dan al flink terugleveren. Maar het accubedrijf zal waarschijnlijk vrij zijn om energie af te nemen, er is immers genoeg en het zal ook "congestieverzachtend" zijn.

In de avondspits is het andersom: dan mogen ze waarschijnlijk wel terugleveren, niet afnemen.

En zo is deze contractvorm een win/win voor beiden. Het enige nadeel is dat ze op die momenten niet altijd volledig in kunnen spelen op de onbalansmarkt.
Ze laden batterijen op voor lage of negatieve prijzen, en leveren dit weer op dure momenten. Dus feitelijk is de kans groot dat juist de momenten dat TenneT hen opdraagt niet te consumeren, het bedrijf besluit de batterijen te ontladen.
Zeker voor batterijen is het een uitstekende idee om dit soort flex-ATO-contracten te gebruiken. Hiermee krijgen we congestie-verhelpende assets snel aangesloten op het net, en kunnen ze juist helpen om andere gebruikers aan te sluiten.
Wel zijn de kortingen vrij hoog, maar ik kan me voorstellen dat dit in wederzijds belang is om de business case voor de batterij rond te krijgen en voor TenneT om hun capaciteitsproblemen op te lossen.

[Reactie gewijzigd door tschoehuijs op 26 augustus 2024 15:42]

Wel zijn de kortingen vrij hoog, maar ik kan me voorstellen dat dit in wederzijds belang is om de business case voor de batterij rond te krijgen en voor TenneT om hun capaciteitsproblemen op te lossen.
Ik denk dat dit eerste contract sowieso uniek is maar als TenneT nu geen nieuwe kabel hoeft te leggen kan dat heel veel geld schelen.

Naar ik begrijp betalen bedrijven vooral voor hoe "dik" de kabel is. De prijs is vooral gebaseerd op je maximum verbruik, niet op totale gebruik. Als je een bedrijf hebt dat heel erg piekerig is in verbruik dan betaal je dus misschien heel veel voor een dikke stroomkabel die je maar heel af en toe gebruikt.
Als je die piek met een batterij kan afvlakken heb je genoeg aan een "gewone" stroomkabel die veel goedkoper is.
Als gebruiker van ons energienet in nederland betaal je aan de netbeheerder een aantal verschillende posten:
  • vastrecht, dat wil zeggen dat je uberhaupt aangesloten bent
  • Aansluittarief - hoe veel kVA je aansluiting is, oftewel hoe dik de kabel in de grond is
  • Contractvermogen - het maximale vermogen wat je uit het net wil kunnen halen
  • Verbruik - hoe veel kWh je daadwerkelijk gebruikt
De prijs die je aan een netbeheerder betaalt is dus een combi hiervan. Zo ver ik kan zien (via deze link) is dit bij Tennet ook vergelijkbaar.
Maar inderdaad, beste is zo veel mogelijk decentraal de pieken afvlakken en gebruik maken van de infrastructuur die er al ligt/
Uiteindelijk betalen wij dit met zijn allen en verwacht ik eigenlijk dat het bedrijf er weinig last van heeft. Dus ik vraag me af of we niet veel te veel betalen.
Van groene stroom naar niet altijd stroom, zijn genoeg landen waar ze dit altijd al hadden :+
Uit het artikel: 300MW levercapaciteit en 1200MWh opslagcapaciteit. Dus bij volle belasting kunnen ze het 4 uur uithouden.
Het is te hopen dat ze met TenneT een goede afspraak hebben over de verdeling van die 15% in de tijd. 15% van 24 uur kan nét met dit pakket. 15% van een week of langer is kansloos.
Nee, de business is juist stroom opslaan en weer terugleveren.
Dus dat kunnen ze rustig een week niet doen.
Wordt er überhaupt iets gedaan om het probleem aan te pakken, of zijn we alleen maar pleisters aan het bedenken en aan het pakken?
Er wordt uiteraard druk gewerkt aan de uitbreiding van het hoogspanningsnet. De overheid heeft daar een lening van 25 miljard euro voor verstrekt aan TenneT, zie nieuws: Nederlandse overheid geeft TenneT miljardenlening voor energienetverz...

Maar dat is er niet vandaag of morgen. Zo'n traject met alle bezwaarmakers etc, kan vele, vele jaren in beslag nemen.

In de tussentijd zul je toch wat moeten doen.
Netstabilisatie is niets nieuws. Historisch wordt dat met gascentrales gedaan omdat die, in tegenstelling tot kolen en nucleaire installaties, snel op veranderende vraag kunnen reageren.
Accu's kunnen nog sneller reageren en vormen dus een zeer nuttig alternatief / aanvulling. Vooral ook omdat ze steeds goedkoper worden en stilstaande gas centrales ook niet goedkoop zijn.
Dit is toch een perfecte manier om het probleem aan te pakken? Als we afstappen van het idee dat het elektriciteitsnet een snelweg is waar iedereen zijn eigen baan heeft creëert dat nieuwe mogelijkheden, waarvan zo'n megabatterij dus maar 1 voorbeeld is.
Mooi initiatief! Ik hoop dat dit de net congestie kan helpen tot het probleem is opgelost!

Wel zet ik vraagtekens bij de vorm van de accu: gaat hier een ton aan Lithium en Kobalt naartoe of gaat die op een duurzamere manier? Zoals een zoutwater batterij (dat kan omdat het grotere formaat en gewicht minder van belang zijn bij een vast gebouw)
Is er wel een inkomens- en vermogenstoets uitgevoerd bij de aandeelhouders van Giga Storage voor het toekennen van deze verkapte subsidie ? Of is dit weer zo'n lekkere sneaky denivellerings maatregel ten koste van de minder gefortuneerde burger?
En daar komt fase 2, eerst zonnepanelen ding gehad, nu thuisaccu, om over 5 jaar weer helemaal los te gaan over extra kosten.

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.