AMD's omzet uit laptop- en desktopprocessors daalt fors door zwakke pc-markt

AMD draaide het afgelopen kwartaal 51 procent minder omzet met zijn Client-divisie, waaronder de consumentenprocessors van het bedrijf vallen. De chipmaker wijt dat aan een zwakke pc-markt. Omzet uit datacenterproducten steeg juist aanzienlijk.

De omzet van dit Client-onderdeel kwam in de laatste drie maanden van 2022 uit op 903 miljoen dollar, blijkt uit de kwartaalcijfers. Dat is 51 procent minder dan dezelfde periode in 2021. AMD verklaart dit door te wijzen op beperkte processorleveringen, wat voortkomt uit de zwakke pc-markt en 'een aanzienlijke inventariscorrectie bij de gehele pc-toeleveringsketen.

Over dat laatste zegt ceo Lisa Su in een mondelinge toelichting op de resultaten dat AMD gedurende het vierde kwartaal leveraantallen had die onder de consumptie zaten, zodat klanten hun bestaande voorraden kunnen opmaken. Deze praktijk van 'undershipping' paste AMD, net als veel andere chipmakers, toe in de laatste twee kwartalen en zal dat in iets mindere mate ook nog gedurende het huidige eerste kwartaal van 2023 blijven doen. Su denkt dat de bodem voor de pc-verkopen gedurende het huidige eerste kwartaal zal worden bereikt en dat het daarna wat beter zal gaan.

Bij andere onderdelen ging het een stuk beter, waaronder het Data Center-segment. Daar steeg de omzet gedurende het vorige kwartaal met 42 procent en kwam het operationele inkomen uit op 444 miljoen, terwijl dat een jaar eerder nog 369 miljoen dollar was. Deze stijging schrijft AMD toe aan hogere omzet, die deels werd tenietgedaan door meer investeringen in r&d.

Het Embedded-segment had een hogere omzet van 1868 procent, maar dat komt vrijwel geheel doordat de omzet van het overgenomen Xilinx daar nu is toegevoegd; vorig jaar werd de omzet van Xilinx nog niet meegeteld.

De totale omzet voor het vierde kwartaal steeg met 16 procent en kwam uit op 5,6 miljard dollar, waar dat een jaar eerder nog bleef steken op 4,8 miljard dollar. De nettowinst zakte met 98 procent, van 974 miljoen dollar naar 21 miljoen dollar, wat AMD vooral wijt aan een serie afschrijvingen die aan de Xilinx-overname gerelateerd waren.

AMD's totale omzet voor 2022 kwam uit op 23,6 miljard dollar, een stijging van 44 procent ten opzichte van 2021. Dit is vooral bereikt door meer omzet van de onderdelen Data Center, Gaming en Embedded. De nettowinst kwam in 2022 uit op 1,3 miljard dollar, terwijl er een jaar eerder onderaan de streep nog 3,2 miljard dollar overbleef.

Door Joris Jansen

Redacteur

01-02-2023 • 17:23

55

Reacties (55)

Sorteer op:

Weergave:

Tja de prijzen van videokaarten houden mij echt tegen om pc's te bouwen. Eerst had je een pc met een videokaart, nu heb je een videokaart met een pc..

Komop de bitcoin markt is kapot, ga eens écht omlaag met die prijzen en je zult zien dat je overall meer winst maakt.
Edit:Excuus, deze reactie was bedoeld op panterbv. Niet HakanX.

Brabantse glorie ASML maakt op een soortgelijke omzet (€22,3 miljard) significant meer winst (€5,6 miljard).

Nvidia doet op €27 miljard omzet bijna 10 miljard winst.

Lijkt erop alsof AMD best nette winstmarge pakt en dat andere spelers in de keten/sector meer verantwoordelijkheid dragen voor de hoge prijzen (naast inflatie en slechte €)

[Reactie gewijzigd door eL_Jay op 27 juli 2024 10:16]

Niet alleen de videokaarten, maar het hele platform vereist wel een flinke investering.
Ik betwijfel het ten zeerste. Voor Corona liet de pc markt al tijden een dalende trend zien. (De reden daarvoor is dat voor velen voldoende snel genoeg is) De Corona thuiswerkpiek zorgde voor een onverwachte tijdelijke opleving. De pre-Corona dalende trend gecombineerd met mensen die een vervanging deden ten tijde van Corona die het anders pas later hadden gedaan, zorgt nu imho voor een extra sterke daling.
De huidige hoge prijzen zullen de verkopen ook wel remmen, maar ik vermoed dat dat een secundair effect is. De enige groep die geregeld hun pc upgraden (de gamers) is denk ik te klein om een wezenlijk verschil te maken op de totale verkopen
De enige groep die geregeld hun pc upgraden (de gamers) is denk ik te klein om een wezenlijk verschil te maken op de totale verkopen
Ik weet niet of ik het hiermee eens ben. Kijk maar naar hoeveel miljoenen consoles er worden verkocht, het is geen markt om te kleineren. De prijzen zijn helaas door zowel coins en corona omhoog gegaan, net toen pc gaming momentum begon te krijgen en steeds meer AA titels ook op de pc uitkwam. Als ze niet op de pc kunnen gamen is idd zoals je al aangeeft zowat alles al snel genoeg, dus geen upgrade nodig. Maar als die upgrade er wel aankomt is het niet alleen een videokaart, maar alle componenten.

De prijzen zijn ook niet meer in verhouding. Waar je eerst voor vergelijkbare prijzen op een pc veel meer power voor terug kreeg dan een console, kost nu alleen de videokaart al evenveel of meer dan de console. Dat alleen geeft al aan dat ze de prijzen gewoon kunstmatig hoog houden.
ze kunnen de prijzen beter 50% laten zakken. verkopen ze ook meer.
gaat negens meer over in de pc wereld.
net zoals videokaarten die gewoon 50% te duur zijn.
videokaarten zitten ook allemaal tussen de 900 en 2000 euro.
paar jaar terug was dit 500 en 1000 euro. voor high end kaarten
Overdrijven is ook een vak zeg.
De aller duurste Nvidia tikt de 2000,-aan.
AMD zit daar gewoon 800,- onder.

Je kunt allerlei topkaarten onder de 1000,- krijgen. Gewoon niet de aller duurste. Waarvan je je kunt afvragen of ze de prijs waard zijn.
hij overdrijft niet. De prijzen voor videokaarten zijn weldegelijk disproportioneel gestegen de laatste paar jaren.

[Reactie gewijzigd door JoeB2C op 27 juli 2024 10:16]

Ja, en voor de advies prijs een videokaart kopen kun je gewoon wel vergeten :(
Je betaald nog steeds zo honderden euro's meer voor een beetje fatsoenlijke videokaart.
Ik heb mijn AMD 7900XTX via AMD Direct gekocht tijdens een van de drops voor €1138,11. (mijn vapor chamber doet z'n werk)

Advies prijs is volgens mij $999*1,10(koers) * 1,21(btw) = €1329,67. Daar zit mijn aanschafprijs dus redelijk onder.
*Edit: zoals apis29 opmerkt moet dit /1,10 zijn :) Dan kom je uit op € 1098,90. Prijs op AMD Direct is nu € 1.091,00 dus nog steeds onder MSRP ;)

De drops zijn meestal om 15:00 of 16:00 uur.
https://www.amd.com/en/direct-buy/5722619500/be
Kan zijn dat je nog een paar weken moet wachten op stock ivm de vapor chamber rma's.

Je kan ook in het AMD levertijden topic kijken. forumtopic: [AMD Radeon RX7000 series] Levertijden & Prijzen

[Reactie gewijzigd door Connor op 27 juli 2024 10:16]

Ik zoek een "custom" 7900XTX, maar voor iemand anders is het wel handig om te weten hoe/wanneer je een kaart van de AMD site kunt krijgen.
Ah ok. Maar daar zijn de "advies" prijzen ook hoger van toch?

In het levertijden topic staan wel een aantal optie voor "advies" prijzen.

Succes het de jacht :)
Idd $999 / 1,10(koers) * 1,21(btw) = €1098,9e. Nu zit je aanschafprijs er wss boven.

[Reactie gewijzigd door SactoriuS op 27 juli 2024 10:16]

Prijs bij AMD Direct is nu €1091, dus er onder.
Oja, dat was een paar maanden geleden andersom :D
Als ik in de prijsvergelijkers kijk en die kaart normaal 1250 kost bij de gene die hem niet op voorraad hebben of zelfs nu staat niet meer leverbaar, maar bij de gene die hem wel hebben er 1600 euro voor word gevraagt denk ik niet dat het aan mij ligt.
Dan ben je gewoon niet capabel
Beetje kort door de bocht, niet? Het is een wereldwijd erkend probleem, chipleveringen zijn overal vertraagd en leveren nog steeds problemen op - los nog van het feit dat we ook al ~10 jaar tegen de grenzen van het fysiek mogelijke aanlopen en er allerlei quantum mechanica gerelateerde effecten moesten worden opgelost.

Bedrijven moeten hun "jaarlijke" updates nu al voor het 4e of 5e jaar vertragen of met minder features dan in de planning stond uitleveren, maar als je geen videokaart kunt kopen ben je "niet capabel"?

Eerder niet bereid om bizar veel moeite te doen met vage websites, scripts en/of tussenhandelaren, ~5 jaar nadat de issues begonnen. Alleen dat laatste lijkt nu minder te worden.
vooral dat laatste, kost echt geen moeite meer om een kaart te kopen.... wel natuurlijk als je enkel een specifiek merk of type wil. Maar algemeen zijn meerdere versies vlot te krijgen mits kleine moeite.

als je natuurlijk prijsvergelijker als bron ziet ja dan ben je de typische consument zonder moeite.... je hebt dan wel een tweakers account :9

dat laatste lijkt nu minder te worden... het is effectief bijna een jaar gelden dat crypto mining gekte stopte en dat je gewoon de kaarten kan kopen in webwinkels... kwestie van perceptie... de gekte is pas gestart eind 2020 en vooral in 2021 extreem moeilijk. En ik heb in Mei 2021 gewoon 2 * 6800XT MB gekocht van de AMD website zonder die vage, website, scripts... kwestie van wat kennis en moeite te doen....

[Reactie gewijzigd door d3x op 27 juli 2024 10:16]

Vooral dat laatste van @Vyo heb ik geen trek in, zo ooit eens een CPU gekocht die nieuw zou zijn, maar ik had de indruk al snel dat er iets niet klopte, volgens mij was hij niet nieuw en hij haalde bij lange na niet de prestaties die hij had moeten halen en het systeem crashde regelmatig (AMD Athlon 64 X2 6400+ BE) maar die verkoper gaf mooi geen gehoor meer.
Uiteindelijk nog eentje uit de V.S. kunnen krijgen voor iets minder geld (met verzend kosten net ietsje meer) die wel nieuw was en gewoon (zelfs boven verwachting) goed presteerde.

En ja ik ben opzoek naar een specifiek merk/model dus dat maakt het lastiger maar mijn huidige kaart is nog goed, dus tijd zat, alleen jammer voor de gene die mijn huidige kaart wil overnemen.

[Reactie gewijzigd door WhiteSnake76 op 27 juli 2024 10:16]

Hij zit er niet ver naast hoor, nvdia zijn kaarten zijn 40-50% te duur en AMD 30-40%. De prijzen zijn de afgelopen 2 maanden gestegen. Terwijl er nog nooit zo weinig verkocht zijn. Gekkigheid is dat zeker wel.
Zeker gekkigheid, kijken hoe lang ze dit nog kunnen volhouden nu de tijd van het gratis geld ook voorbij is. Op den duur zullen ze toch inkomsten moeten genereren.
Je zegt dat overdrijven een vak is, maar je overdrijft enorm met de prijzen in het voordeel van AMD.

De snelste van AMD (7900XTX) wordt als basis model door AMD verkocht voor 1127 euro. Deze is qua performance vergelijkbaar met de 4080RTX als je ray tracing in het voordeel van Nvidia achterwege laat. De 4080RTX is op dit moment voor 1399 te koop bij de Nvidia webshop (en op voorraad). Dus maar iets duurder voor meer dan dubbel de RT prestaties erbovenop.

De 409 0is geen 2000 euro maar 1869 euro en op dit moment te koop in de Nvidia webshop. AMD zit er dus geen 800 euro onder en is qua performance ook geen vergelijking in dit geval.

bronnen:
https://store.nvidia.com/...03070~1,RTX%203060%20Ti~1
https://www.amd.com/en/direct-buy/5722619500/nl

[Reactie gewijzigd door Sn0wblind op 27 juli 2024 10:16]

bijna 300e en bijna 30% duurder.... ik weet niet hoe goed jij in rekenen bent. Maar dat is een groot verschil in het voordeel van AMD.
dat is wat anders dan prerenderen dat het een 800 euro prijs verschil is. Daarnaast, de prestaties van de AMD GPU's komen qua RT niet in de buurt van war Nvidia levert. Die 272 euro extra is dan opeens minder. Ook als je in acht neemt dat de koeling van AMD's oplossingen toch veel minder uitgewerkt zijn dan wat Nvidia levert.
De bang-for-your-buck is per generatie min of meer gestagneerd - wil je meer performance, moet je gewoon meer dokken - in plaats van dat je voor hetzelfde geld dat je 4 jaar geleden neerlegde voor een GPU, dezelfde sprong maakte in performance t.o.v. 8 jaar geleden.

Fabrikanten hebben door dat mensen gewoon veel willen betalen en krikken de prijs op tot belachelijke nummers, waar je per euro jaar op jaar tegenwoordig extreem weinig op vooruit gaat, omdat de alle tier weer een hogere prijs hebben gekregen.

Doei dagen waar je geweldige performance had voor €300, nu heb je een middenmoot te pakken.
Die kaarten onder de 1000 euro zijn dus geen topkaarten. Dat zijn normaliter midrange kaarten (4070ti) of ze zijn 2.5 jaar oud (3080/6800xt)
4070 ti is mid-highend als hij nieuw is. Maar we weten dat dit eigenlijk een 4070 hoort te zijn en 12 GB is echt te weinig voor een highend kaart. Dus het is eigenlijk gewoon een mid tier kaart en je hebt dan weer gelijk.
Maarja 950e in de winkels XD.
Dat zijn ze allemaal niet .
Een RTX titan had een MSRP van 2400+ een RTX 4090 zit daar ruim onder. Beiden waren/zijn de top kaarten van toen en nu. Het klopt dat de rest van de line up duurder is. Maar tot 40% hogere MSRP. Dit komt niet zo zeer dat ze winst willen pakken. Eerder dat ze met hogere inkoop zitten wereldwijd, shipping, inflatie noem het maar op. Alles is op het moment gewoon duurder helaas.
Wat AMD als oorzaak aangeeft zal ongetwijfeld kloppen, maar daarbij was het in H2 van 2022 gewoon ontzettend lastig om uberhaupt een laptop met een nieuwe Zen3+ (Ryzen 6000) CPU te vinden, in ieder geval hier in NL. Het aanbod was echt minimaal. De Ryzen 5000 serie was al een tijd uit, dus dat daar minder van gekocht wordt vind ik dan ook begrijpelijk.

Ik hoop dat het AMD lukt om meer fabrikanten over te halen Zen 4/Ryzen 7000 (en in de toekomst Zen 5/Ryzen 8000) in hun laptops te stoppen. Een gevarieerder aanbod, en dus meer concurrentie, lijkt me altijd goed :)
Begin Q2 2022 kwam de 6800U uit. Maar een hoop laptop/minipc fabrikanten gaan doodleuk voor de meer verbruikende HX en H varianten. Ja, die zijn (grafisch) krachtiger, maar verbruiken significant meer stroom/warmte dan de U variant. Maar zelfs de 6800U verbruikt al meer stroom dan de 4800U/5800U, wat de daadwerkelijke efficiëntie een stuk minder maakt dan dat de getoonde performance gain in de eerste instantie doet geloven.

Momenteel heb ik alleen interesse in AMD voor hun extreem zuinige CPUs, zoals die in miniPCs en bv. de Steam Deck. Als fabrikanten waar AMD aan levert dan niet produceren wat ik wil hebben, dan kies ik er gewoon voor om geen nieuwe PCs aan te schaffen. Zeker niet omdat het niet absoluut noodzakelijk is.

Wat ik vooral zie is dat ivm. twee generaties terug, alles (Intel en AMD) significant meer stroom is gaan gebruiken en dat de prijzen enorm hoog liggen ivm. 3 jaar geleden. Een dergelijke combinatie, in deze tijden zorgt ervoor dat zowel AMD als Intel enorme tegenvaller gaan krijgen.
Inderdaad, het lage stroomverbruik van de R7 5700G was een belangrijke reden voor mij om hem aan te schaffen. Ook de ingebouwde GPU is erg handig, wat hem eigenlijk nog efficiënter maakt.

Zoals de trends er nu uitzien gaat het mogelijk nog een tijdje duren voordat ik weer geld uitgeef. De nieuwe chip designs zijn ook nauwelijks innovatief te noemen; er wordt alleen maar gestapeld en meer stroom doorheen gejaagd. We zitten tegen de grenzen aan; zoals ook de Wet van Moore al een tijdje niet meer geldt. Moore is less, but less is not more.
Vorige week nog een laptop gekocht met een Barcelo (Zen3) chip. Had ook graag een Zen3+ met RDNA iGPU gehad, maar dan had ik echt moeten inleveren op andere dingen die ik graag in m'n laptop wilde. Blijft opmerkelijk hoe veel dominanter Intel is in het hogere segment. Vrijwel elke goede laptop kun je met Intel krijgen, maar naar een AMD-variant moet je vaak flink zoeken. Als die er al is, moet die ook nog eens überhaupt leverbaar zijn.
Gewoon effe Lenovo website checken en je kan heel wat modellen bestellen met goede levering.... Als je naar bol, Cb en andere brilsites kijkt ja dan krijg je gewoon de typische bedrieg de consument hw...
Moederborden zijn vrij prijzig voor de nieuwste generatie Ryzen, dat zal vast ook meespelen.
Het complete platform word zo erg prijzig.
Waar ik in 2017 voor ca €1200 een topmodel Ryzen 7, 32GB (toen) snel ram, high-end moederbord, Nvme ssd, A-merk voeding, behuizing, HDD en Noctua fans kocht…..

Ben ik dat nu kwijt aan een luxe midrange CPU, luxe midrange moederbord, NVME ssd en wederom 32GB relatief snel ram :|

Tja dan is de upgraden wel weer prijzig.
Ook de nieuwste Intel generatie mobo zijn prijzig.
Maar hoeveel in vergelijking met vóór corona en mining? Zul je zien dat het best wel mee valt met de "zwakke consumenten pc markt". Al helpt 1000 euro vragen voor een GPU natuurlijk niet.
AMD kan het dan wel over "undershippen" hebben maar als het op laptops aan komt is er nooit voorraad geweest. Vind je het raar dat je niets verkoopt? Die ryzen 6000 laptops komen nu pas mondjesmaat beschikbaar als ryzen 7000 op de stoep staat.

Ik wilde vorig jaar mijn laptop vervangen maar kan nu ook nog wel even wachten op ryzen 7000 of 13th gen Intel.

[Reactie gewijzigd door Verwijderd op 27 juli 2024 10:16]

Compleet iets anders en waarschijnlijk ook niet de goede plek om het nieuws te melden, maar ben wat ziek, zwak en misselijk. :'( . Zojuist heeft AMD op Youtube de prijzen en leverdata voor de aankomende Ryzen 7000 X3D processoren beken gemaakt. De Ryzen 7 7800 X3D gaat $449,-- kosten, de Ryzen 9 7900 X3D $599,-- en de Ryzen 9 7950 X3D $699,--. De laatste twee processoren komen uit op 28 februari 2023, de Ryzen 7 7800 op 6 april 2023. Zie link https://youtu.be/FLxH9ivPWUI

[Reactie gewijzigd door Koetsie op 27 juli 2024 10:16]

Prijzen vallen me mee. Al zou ik persoonlijk nog liever weer een midrange workstation cpu van ze zien met quad channel registered sideband ecc memory en rond de 50 pcie lanes met wel stevige clockspeeds. er zit nu best wel een gat tussen de ryzens en threadripper pro/ eypics. (En xeon w-3300 en straks w-3400 series)

Intel komt straks met een opvolger van de midrange xeon 2200 serie in de vorm van een xeon 2400 series, dus hopelijk dan meet concurrentie daar

[Reactie gewijzigd door PjotterP op 27 juli 2024 10:16]

Concurrentie? Er is geen enkele Xeon cpu die Cores en ghz kan combineren wegens de perikelen van fabrikatie en monoblock design en de TDP. Ook het aantal pci-e lanes zijn een pak minder dan epyc en threadripper.
Die waren er wel degelijk en komen er ook weer.
Als voorbeeld: de midrange xeon w-2200s klokken tussen de 4,5 - 4,8ghz en hebben 48 pcie lanes.

[Reactie gewijzigd door PjotterP op 27 juli 2024 10:16]

tot 18 cores en dan met een base clock van 3000 en een 1 core boost :)
ja marketing doet nog steeds goed zijn werk...

niks vergeleken met wat threadripper te bieden heeft
Tja, hardware gaat langer mee tegenwoordig.
Ik snap het wel. Een gemiddelde organisatie met 500 PCs dan wel laptops is bij het vernieuwen 40-50 euro extra stroomkosten kwijt tov 3 jaar geleden per machine . Dat lijkt peanuts, maar tikt stiekem stevig aan, zonder echte performance winst
Tsja, ik wil wel upgraden, maar met de huidige prijzen gaat de lol er wel een beetje af.

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.