Samsung-smartphones daalden eerst snel in prijs, maar nu niet meer

Het was een van de meestgelezen artikelen op Tweakers van dit jaar. Iets meer dan drie maanden geleden publiceerden we over de snel dalende prijzen van Samsungs midrangesmartphones. De prijsdaling heeft zich sindsdien niet doorgezet.

Het artikel van drie maanden geleden geldt als een van de meestgelezen Plus-artikelen tot nu toe en dat toont aan hoeveel interesse onze lezers hebben in dit onderwerp. Met de coronapandemie en de chiptekorten was de markt in de afgelopen jaren volop in beweging. Dit jaar kwam daar een dimensie bij; Samsung zou 50 miljoen onverkochte midrangetelefoons in pakhuizen hebben liggen, omdat het de vraag ernaar had overschat.

Dat is lastig te controleren, maar we konden wel zien hoe de prijzen zich ontwikkelden tegenover die van high-end modellen van Samsung en hun voorgangers. Daaruit kwam een duidelijk beeld naar voren; de prijzen van de nieuwe midrangers kelderden met bijna een kwart in drie maanden, waar dat met voorgaande midrangesmartphones en high-end modellen niet gebeurde.

Samsung Galaxy A33 - Vingerafdrukscanner
Samsung Galaxy A33

De prijs gaat niet meer omlaag

Inmiddels zijn we drie maanden verder en kunnen we zien hoe de prijs zich heeft ontwikkeld. Omdat de chiptekorten in de afgelopen maanden geen rol van betekenis hebben gespeeld op de smartphonemarkt, worden de prijzen, hopelijk, alleen gestuurd door de vraag en niet langer door een te groot of te klein aanbod van smartphones.

De prijsdaling is helemaal tot stilstand gekomen. De A53 is licht in prijs gestegen in die drie maanden, de A33 is nog steeds voor dezelfde prijs te koop, maar het zijn geen grote schommelingen. Vorig jaar was door het chiptekort een uitzondering, maar in 2020 ging de prijs in diezelfde periode na de release met ongeveer 7 procent naar beneden. Het lijkt er dus op dat de vraag is aangetrokken of de grote voorraad is weg en het aanbod is nu in balans met de vraag.

Galaxy A53 en A52
Galaxy A53 en A52

Dat kan heel veel oorzaken hebben. Behalve de prijsverlagingen kan Samsung de telefoons ook in sommige landen hebben aangeboden in agressieve aanbiedingen om snel van de voorraad af te komen. Het is lastig om dat goed in kaart te brengen. Uiteraard vergelijken we de prijs ook weer met de high-end modellen in de S-serie.

Het verschil tussen de S- en A-serie is klein geworden. De prijsdalingen liggen meer in lijn met hoe het in 2020 was dan drie maanden geleden, dat is duidelijk. Dat komt vooral doordat de Galaxy S-telefoons hard in prijs zijn gedaald. Er ging 9,4 procent van de prijs af bij de S22 Ultra; bij de S22 was dat liefst 15,7 procent. Ter vergelijking, in 2020 ging er in die periode bij alle telefoons rond 7 procent van de prijs af. Vermoedelijk komt dat doordat Samsung zijn aandacht heeft gericht op nieuwe high-end modellen: de Z Fold4 en Z Flip4.

Samsung Galaxy Z Flip4
Samsung Galaxy Z Flip4

Daarbij is aan te tekenen dat het alleen gaat om prijzen in de losse verkoop. Deals in combinatie met abonnementen zijn in de prijsinformatie van de Pricewatch niet terug te vinden en dus niet mee te wegen. Toch is dat een manier om snel van voorraden af te komen. Een provider koopt een voorraad op tegen korting en biedt die korting weer bij abonnementen, waardoor het toestel alleen in combinatie met een abonnement goedkoper is. Over dit fenomeen schreven we eerder al eens.

Samsung heeft bovendien als 'voordeel' dat het zijn zaken doet in Zuid-Koreaanse won. Apple verhoogde door de zwakke euro ten opzichte van de dollar zijn prijzen. Dat is dus geen inflatiecorrectie, maar komt simpelweg doordat Apple uiteindelijk zijn verdiende euro's moet omzetten in dollars. De koers van de won ten opzichte van de euro heeft zo'n grote schommeling dit jaar niet gehad. De koers schommelt wel iets, maar relatief weinig en vereist dus geen grote prijsaanpassingen.

In zijn marketinguitingen legt de fabrikant geen nadruk op de midrangesmartphones. Samsung heeft zich helemaal gericht op de vouwbare modellen, zoals de fabrikant al aankondigde in de kwartaalcijfers. Samsung zei wel dat het zou proberen om bij zijn smartphones vraag en aanbod beter op elkaar aan te laten sluiten.

Tot slot

De forse prijsdaling van Samsungs midrangesmartphones, zeker in een tijd dat vrijwel alles duurder wordt, was een opvallende ontwikkeling in dit voorjaar. Die heeft zich sinds die tijd duidelijk niet doorgezet, want de prijs van de A33 en A53 is niet verder gedaald. Bij de Galaxy S22 en S22 Ultra zijn nu wel relatief forse prijsdalingen te zien.

Daarmee lijkt het probleem met een te groot aanbod of te geringe vraag bij de midrangesmartphones vooralsnog opgelost. De kans dat er nu nog 50 miljoen Samsung-telefoons in een pakhuis stof liggen te happen, lijkt daarmee klein geworden.

Samsung Galaxy S22 Ultra Galerij
Samsung Galaxy S22 Ultra

Door Arnoud Wokke

Redacteur Tweakers

28-09-2022 • 10:57

23

Reacties (23)

Sorteer op:

Weergave:

Deze snap ik (ook) oprecht niet zo goed. Er zijn heel veel woorden gebruikt om ons mede te delen dat de snelle prijsdalingen van Samsung zijn gestagneerd en dat daar op dit moment niet echt een aanwijsbare reden voor is. Zou je een dergelijk artikel niet over veel meer zaken in de pricewatch kunnen schrijven? Ja, het is een follow-up van een artikel van 3 maanden geleden maar als ik voor een plus abonnement betaald zou hebben dan mis ik toch net iets meer diepgang in deze.
In zijn marketinguitingen legt de fabrikant geen nadruk op de midrangesmartphones. Samsung heeft zich helemaal gericht op de vouwbare modellen, zoals de fabrikant al aankondigde in de kwartaalcijfers. Samsung zei wel dat het zou proberen om bij zijn smartphones vraag en aanbod beter op elkaar aan te laten sluiten.
Maar die zijn hartstikke duur (lees: ik vind het een hoop geld voor een telefoon)... Zou het misschien kunnen komen omdat je met een Galaxy Axx toestel best wel waar voor je geld krijgt? Kan mij voorstellen dat in deze tijd niet iedereen zich een Galaxy S of Galaxy Z toestel kan veroorloven en daardoor mensen sneller geneigd zijn om een toestel in de A-serie aan te schaffen (en dus prijzen gelijk blijven of zelfs iets toenemen).

Ben wel benieuwd of dat beeld klopt als je de verkoopcijfers er naast zou leggen... :)
Het zou interessant zijn als Tweakers keek of het aantal clicks op de S en midrange modellen is veranderd in de Price Watch. Misschien is daar een trend zichtbaar?
Ik denk dat de doelgroep voor die toestellen minder beïnvloedt wordt door prijswijzingen en releases. Men koopt gewoon de goede aanbieding. Voor de S-lijn stapt men of gelijk over, of als de prijzen meer interessant worden. EN die worden gedrukt door een nieuwe release het jaar erna, terwijl dat bij de andere toestellen minder invloed heeft.
Ongeacht dat je reactie helemaal de min in is beoordeeld vind ik dit ook zelf niet echt een Plus artikel.
Een mening mag je niet meer hebben op tweakers.
Het probleem is, als dit soort artikelen als + worden "bestempeld" wordt de tweakers community alleen maar bereikbaar die het geld kunnen/willen betalen om hier een mening/info te geven/lezen.
Wat uiteindelijk er toe zal lijden dat de tweakers community kleiner zal worden, en de meningen over bepaalde onderwerpen zal verschralen.
Ik ben echt niet tegen een plus betaalmodel, maar deze moet dan wel als een plus model er uit zien zoals.
Achtergrond - Oplossingen voor radioactief kernafval - Recyclen en zorgvuldig wegstoppen
Achtergrond - Overzicht alle soorten warmtepompen
Achtergrond - Een kleine windmolen voor thuisgebruik
Achtergrond - Betalen per kW vermogen - Nettarieven op basis van bandbreedte


Maar niet waarom een bepaalt artikel van een fabrikant niet meer snel in prijs dalen.
Je zou bijna denken dat het artikel gesponserd is..
Ja exact, ik vond deze plus artikel nogal kort en mager in verhouding met de gemiddelde plus artikelen.

Overigens ben ik het met je eens dat het de community wel wat meer laat krimpen.
Ik vond het echt een interessante inleiding tot ik bij het kopje "Tot slot" kwam.
Ik verwachtte ook een gedegen analyse en wat onderzoek.
Vandaar dat ik hiervoor m'n laatste gratis artikel van de maand heb opgeofferd...

Plus artikel onwaardig.
Erg mager inderdaad.
Misschien dalen ze nu weer een stukje sneller na het artikel van een kwartier geleden ;)
Da's een goeie! Maar ik denk dat het vooral komt door de sterke dollar, ofwel de zwakker Euro, en de hoge inflatie.
Ook misschien interessant om te weten een artikel of restwaarde van verschillende merken, koppeling tussen Picewatch en V&A

Nu daalt dus de S22 snel, maar wat van de concurrentie
Mogelijk zijn de prijzen nu aan het stijgen om te kunnen stunten straks met Black Friday die op 25 november begint. Zo lijken het dan aanbiedingen maar is het niet. Na Black Friday heb je ook nog Cyber Monday.
Het verschil tussen de S- en A-serie is klein geworden.
Nou dat vind ik wel meevallen. De A52s (nog steeds een veel betere keuze dan de A53 want een snellere CPU en 3,5mm jack!!) is 300 euro en de goedkoopste S21 FE is 620. En dat is ook nog maar eens een FE, dus een budget S-model. De S22 is nog een stuk duurder.
Ik ben heel benieuwd of Samsung mee gaat in de prijzen van de nieuwe iPhones. In de podcast van Tweakers dacht men dat het weinig effect op de verkoopcijfers gaat hebben van iPhone. Ik betwijfel het wel ten zeerste.

Ik vind het een grote gok van Apple en wellicht kan Samsung hier van profiteren. Weliswaar wat minder genoegen nemen met dezelfde marges. We hebben te maken met hele forse inflatie dan vraag ik me oprecht af of mensen een prijsverhoging van 200 euro eventjes zomaar zullen gaan accepteren. Dan kan je nog zo fan zijn van een bepaald merk... het lijkt me dat er toch ergens een grens bereikt zal worden?
Omdat de chiptekorten in de afgelopen maanden geen rol van betekenis hebben gespeeld op de smartphonemarkt, worden de prijzen, hopelijk, alleen gestuurd door de vraag en niet langer door een te groot of te klein aanbod van smartphones.
Toen ik dit las dacht ik meteen: Uhm, de zwakke euro?
Samsung heeft bovendien als 'voordeel' dat het zijn zaken doet in Zuid-Koreaanse won. Apple verhoogde door de zwakke euro ten opzichte van de dollar zijn prijzen. Dat is dus geen inflatiecorrectie, maar komt simpelweg doordat Apple uiteindelijk zijn verdiende euro's moet omzetten in dollars. De koers van de won ten opzichte van de euro heeft zo'n grote schommeling dit jaar niet gehad. De koers schommelt wel iets, maar relatief weinig en vereist dus geen grote prijsaanpassingen.
Waar je gelukkig op in gaat :).

Ik denk echter dat de conclusie niet helemaal juist is. Hoewel Samsung inderdaad een Zuid-Koreaans bedrijf is en uiteindelijk de winst in ZK won wil, maar niet per se alle contracten ook afsluit in die munteenheid. De euro is dus flink onderuit gegaan ten opzichte van de US dollar, maar ook bijna 10% ten opzichte van de Chinese Yuan. Veel contracten voor onderdelen zullen in USD of CNY gaan, en daarbij hebben ze dus wel te maken met de zwakte van hun munt.

Daar buiten verkoopt Samsung natuurlijk geen telefoons in isolatie. Als de telefoons van de 5 grootste concurrenten, Apple en Google (VS) en Xiaomi, Motorola en OnePlus (China), duurder worden, kan Samsung zijn prijzen ook verhogen.
Is toch niet zo raar? Alleen al kijkende naar de webshops: verwarming en stroom zijn veel duurder, mensen worden door tekort duurder dus hebben ze meer margin nodig om rond te komen.

En ook voor Samsung, grondstoffen worden duurder en inflatie spelen een belangrijke rol. Net als de problemen rond het vervoer van de producten naar europa. En dan is het ook nog eens zo dat Corona in China en Taiwan ook nog een paar keer opgelaaid is. Reden genoeg....
Ik ben al een tijdje aan het oriënteren naar een nieuwe telefoon, maar dan eigenlijk voornamelijk omdat ik mijn huidige Galaxy S10e al bijna 3 jaar heb en het normaal gesproken voor mij dan echt al lang tijd is voor een nieuwe. De S22 heb ik nu op het oog, oa. vanwege hetzelfde formaat als de S10e, echter vind ik die prijsdaling nou nog niet echt hard gaan. Je betaalt nog steeds 720 euro. Daar komt bij dat ik de verbetering tov. de S10(e) niet dusdanig vind dat het dat bedrag kan verantwoorden.
Ik ben van s10e naar a52s gegaan dik jaar terug beste keuze die ik gemaakt heb. Enige betere keuze voor mij zou iets met telezoom zijn ivm muziekfestivals maar zo'n s2xplus was 3 tot 4 zo duur helaas.
ok, dat is idd nog wel een handige feature. Toen ik destijds van de S7 naar de S10 ging vond ik de groothoeklens idd ook een van de handigste nieuwe features. Zal me er nog eens in verdiepen of er nog meer van zulke dingen zijn die de aanschaf toch kunnen verantwoorden ;)

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.