@Verwijderd je kan leuk schrijven, maar je mist het hele punt.
Ik schrijf niet "leuk", maar probeer een zo breed mogelijk beeld van de problematiek te krijgen door veel te lezen en mij in standpunten van vóór- en tegenstanders te verdiepen. En dat schrijf ik op.
Kijk eens naar Afrika bij een Ebola uitbraak, dan weet je wat een echte virus crisis is. Veldbedden en doden overal waar je kijkt.
Dat is zeker een crisis maar een, op belangrijke punten, onvergelijkbare.
Ik zie mijzelf ook als midden motor, maar wel op de 2de zienswijze.
Ik weet niet wat je daarmee bedoelt, maar mede gezien jouw andere reacties hoor je tot een kleine groep met extreme denkbeelden die ervan overtuigd is dat zij de waarheid in pacht hebben, en die alle tegenargumenten bij voorbaat wegpoetst.
Voorbeeld: ik schrijf "Die discussie heb ik wel degelijk en tot in den treuren gevoerd zien worden, maar sterk gepolariseerd en meestal met extreme en vaak eenvoudig weerlegbare argumenten" waarop jij reageert met:
Dan is die discussie dus gewoon niet gevoerd. Zeker niet in politiek Den Haag en zeker niet open op tv inhoudelijk. We hebben een slechte poppenkast voorstelling gezien.
Wat jij bedoelt is dat de uitkomst niet naar jouw zin was, en dat je denkt dat als jouw argumenten
nóg vaker gehoord zouden zijn, een meerderheid het met jou eens zou zijn geworden.
Dat denk ik niet, maar daarover blijven we vermoedelijk van mening verschillen.
We hebben nooit gezegd zoveel doden accepteren we. Wat ze in Londen duidelijk wel hebben besloten. Wij legden liever de samenleving stil en gaven de jeugd een trauma en depressies. Dat is een keuze.
Je poetst weg wat ik schreef (voorkómen van ontwrichting van de maatschappij waaronder de zorg) en komt weer met jouw stokpaardje dat we hadden moeten kiezen tussen enerzijds een aantal 70+ers een paar jaar extra geven en anderzijds de samenleving
niet "stilleggen" en de jeugd een trauma en depressies besparen.
Maar zo simpel is het helaas niet.
Ik ken IC artsen en die zeggen dat een opname op de IC gewoon een afweging is.
Klopt. Daarom zijn er maar heel weinig 80+ers met Covid op de IC beland (klik op de op-één-na bovenste en de bovenste curve in derde grafiek van
deze pagina). Zij gingen "gewoon" dood op de verpleegafdeling, in het verpleeghuis, hospice of thuis, want op de IC had ze het ook niet gered.
Je spreekt jezelf dus tegen, want degenen die wel op de IC komen worden door diezelfde artsen als voldoende kansrijk gezien (zie mijn reactie hieronder).
Meer patiënten, dan pak je de patiënten met de hoogste overlevingskansen de rest komt niet op de IC en veelal betekend dat de dood. Dat is een keiharde afweging, niets meer en niets minder.
Met anders woorden, jij vindt dat jij voor artsen kunt bepalen dat Covid-patiënten met minder dan n% overlevingskans maar niet naar de IC moeten als daar geen plaats is (code zwart), en dat n omhoog moet als het aanbod groter wordt.
En je gaat er daarbij gemakshalve vanuit dat er geen artsen en IC-verpleegkundigen overspannen thuis gaan zitten (of een andere baan zoeken) als zij in zo'n situatie gedwongen worden, waarmee de zaak nog sneller escaleert.
Het enige bestaande alternatief voor dit "hoge n%" scenario is namelijk de instroom beperken, en dat kan effectief alleen door het aantal besmettingen per dag onder een bepaald niveau te houden (afhankelijk van de actuele virusvariant).
Aan de andere kant, in de geschiedenis is de maatschappij wel vaker langzamer gaan draaien. De hele nacht horeca heeft 2 jaar lang op zijn gat gelegen. De overige horeca heeft langzaam gedraaid. Dat is wederom een keuze.
Sneu voor de aso's die daar het virus zouden verspreiden omdat zij zich wilden laten vollopen tussen zoveel mogelijk vreemden, maar ik geloof niet dat
dit de jeugd een trauma en depressies heeft bezorgd. En de meeste uitbaters boffen dat ze in Nederland zaten (ze werden redelijk gecompenseerd).
Vanaf het begin is er gezegd zorg voor aparte corona ziekenhuizen, leidt IC light personeel op. Schaal op met het leger. Geen van 3en is gedaan.
Klinkt simpel, maar dat is het niet om heel veel redenen. In elk geval ben jij dat niet gaan organiseren.
2x IC capaciteit was niet voldoende is een mening.
Geen mening maar eenvoudig te beredeneren en zelfs met redelijke nauwkeurigheid te berekenen: dan waren de IC's iets later in december vol geraakt en was de lockdown iets later ingegaan. Het aantal besmettingen per dag loopt namelijk exponentieel op als je er niets aan doet.
Het was onvoldoende onder de noemer elk leven dat gered kan worden moet gered worden. Wat feitelijk betekende red zoveel mogelijk 60 en 70+ers en offer de jeugd en horeca maar op.
Ah het stokpaardje weer.
Alles is een keuze en die keuze is gemaakt zonder open en eerlijk de discussie te voeren hoe wij tegen de dood van 70+ers aankijken...
En nog een keer. Een grote meerderheid van de bevolking denkt daar anders over dan jij. Een eerlijke discussie is dus zinloos, want zelfs met jouw beste argumenten gaat die discussie niet de door jou gewenste uitkomst opleveren.
Ik probeer het nog één keer. Als er in december geen lockdown was geweest en jij eind december een ernstig verkeersongeluk had gehad en er door personeelsgebrek (t.g.v. ziekteverzuim) niet snel genoeg een ambulance ter plaatse kwam, of de brandweer niet kwam om jou uit het wrak te knippen, of je op de SEH niet tijdig geholpen werd, of jouw overlevingskans op de IC "slechts" 60% bedroeg en de norm op dat moment net daarboven lag, was het mogelijk "toedeloe dmjdebruin" geweest.
Het gemene van SARS-Cov-2 is dat hoe ouder en/of zwakker (qua gezondheid) je bent, hoe groter de kans dat je er ernstig ziek van wordt (of zelfs aan doodgaat).
Dus als je het aantal besmettingen per dag (afhankelijk van de actuele variant) onder controle wilt houden
in het algemeen belang, vereist dat solidariteit, ook van de mensen met een zeer kleine kans op ernstige ziekte of overlijden. Voor sommigen
lijkt feesten een eerste levensbehoefte, maar dat is het niet, zeker niet vergeleken met naar school kunnen gaan voor jonge kinderen.
Het doel is nooit nul doden geweest, maar het zoeken naar combinaties van maatregelen om:
1) hard: te voorkomen dat je te allen tijde onacceptabele grenzen overschreidt (zoals nee verkopende ziekenhuizen maar ook lege schappen in winkels, geen benzine bij de pomp, beperkt of niet rijdend OV, onvoldoende menskracht voor rampenbestrijding en branden etc);
2) flexibeler (en onvermijdelijk met "tussen wal en schip" gevallen): de belangen van zoveel mogelijk groepen en individuen zo goed mogelijk behartigen en je daarbij niet van de wijs laten brengen door de hardste schreeuwers.
Ik denk dat er meer met kleine bubbels (van contacten) gewerkt had moeten en kunnen worden om te voorkomen dat na 25 september vorig jaar de cijfers zo hard opliepen als ze deden (met alle gevolgen van dien). Achteraf had daarnaast de boostercampagne eerder gestart moeten worden, maar ook ik zag het nut daarvan aanvankelijk niet in.
Ik hoop dat je bereid bent om je gezichtsveld wat te verruimen; simpele en voor de meerderheid van de bevolking acceptabele oplossingen bestaan gewoon niet (waarbij de overheid ook rekening moet houden met de rechtspositie van minderheden, waaronder 70+ers).
Als er ooit een virus komt dat eveneens door alle leeftijden verspreid wordt, maar waar vooral jongeren ernstig ziek van worden of aan doodgaan, zullen ook ouderen zich aan noodzakelijke maatregelen moeten houden.
Zonder solidariteit geen optimaal leefbare maatschappij.
[Reactie gewijzigd door Verwijderd op 23 juli 2024 10:56]