Volvo overweegt accufabriek voor jaarlijks 300.000 auto's in Gent te bouwen

Autofabrikant Volvo overweegt de bouw van een tweede accufabriek op zijn site in Gent. Volgens topman Geert Bruyneel zou het om een grote fabriek kunnen gaan waar battery packs voor ongeveer 300.000 wagens per jaar geproduceerd worden.

Op de site van Volvo Car Gent worden al accu's voor elektrische wagens geassembleerd en Volvo denkt er over na om op dezelfde site in Gent een tweede accufabriek te bouwen. Dat bevestigt Volvo's hoofd van wereldwijde productie, Geert Bruyneel, volgens HLN. Hij stelt dat de toekomst van de Gentse fabriek voor vele jaren is verzekerd en dat er gesprekken lopen om een tweede fabriek op te richten. "Een deel van dat verhaal is een giga-batterijfabriek", klinkt het.

Met zo'n zogenoemde 'giga'-fabriek zou Volvo zelf instaan voor de hele assemblagelijn van accu's en zullen er per jaar battery packs voor ongeveer 300.000 wagens van de band moeten rollen volgens De Morgen. Die moeten onder andere dienen voor de elektrische wagens van de autofabrikant zelf. Volvo wil tegen 2030 geen wagens op fossiele brandstof meer produceren. Momenteel produceert Volvo in Gent twee elektrische voertuigen: de XC40 Recharge en de C40 Recharge.

De beslissing om de accufabriek in Gent op te bouwen is volgens de krant De Morgen nog niet definitief. Er worden nog andere locaties in Zweden genoemd. Daarom zou Vlaams minister-president Jan Jambon met de top van Volvo overleggen over hoe de Vlaamse overheid de autofabrikant verder kan ondersteunen.

Volvo C40 Recharge
Volvo C40 Recharge

Door Jay Stout

Redacteur

18-10-2021 • 17:21

79

Reacties (79)

Sorteer op:

Weergave:

De beslissing om de accufabriek in Gent op te bouwen is volgens de krant De Morgen nog niet definitief. Er worden nog andere locaties in Zweden genoemd. Daarom zou Vlaams minister-president Jan Jambon met de top van Volvo overleggen over hoe de Vlaamse overheid de autofabrikant verder kan ondersteunen.
Lees, Volvo wil, net zoals elke andere fabrikant, nog zo veel mogelijk subsidie en belastingkortingen binnen slepen die nog net niet onder staatssteun vallen...

Gaat Volvo dan ook 300.000 (X)C40's maken daar, of het aantal modellen uitbreiden?
Beetje nutteloos om zo veel gewicht eerst daar heen te brengen, accu's maken en dan dat gewicht weer verder te sturen over de wereld, in mijn ogen...
Ik vraag me af hoe ze dan in de rest van de wereld geraken. Het belangrijkste doel van een elektrische auto is nu juist de milieuvriendelijkheid, maar dat gaat wel deels verloren als die accu's in dikke dieselvrachtwagens of containerschepen worden geladen voor verder vervoer…
Volvo vervoert zijn wagens per trein. De modellen die in Gent gemaakt worden vertrekken per trein naar Polen. Daar gaan ze een container in, en die containers gaan per trein naar China. Vanuit China komen dan de modellen die ginder gemaakt worden per trein weer naar Europa. Ik zou denken dat een paar containers met batterijen packs dan het verschil niet meer maken.
https://www.vrt.be/vrtnws...se-trein-vanuit-gent-naa/

Van de volkswagengroep rijden er ook treinen rond in België, zowel met onderdelen als met afgewerkte wagens. Groep D'ieteren heeft zijn eigen spooraansluiting om wagens te lossen.

[Reactie gewijzigd door Arator op 22 juli 2024 20:54]

Het ging niet om wagens, maar om accu's die elders in de auto's worden gemonteerd en daarnaast de aanvoer van grondstoffen. Wel interessant om te weten dat de wagens per trein gaan - dat wist ik niet en dat is heel milieuvriendelijk! :)
Wat ik wou zeggen, is dat Volvo reeds treinen heeft rijden tussen Europa en China. Daar kan gerust een wagonnetje meer aan met een container met batterijen richting China, waar Volvo dus ook produceert.. Of ze laten een extra trein rijden met de nodige grondstoffen vanuit Azië naar Gent.
Begin mij dankzij die vraag ook af te vragen; zijn er al mileuvriendelijkere oplossingen voor scheepsvaart op die schaal? Of gebeurt dat enkel nog met diesels? En wat zouden daar de redenen voor zijn?
Voor zover ik weet zijn er nog geen elektrische containerschepen op de markt, maar er wordt wel e.e.a. aan prototypes getest. Weet niet meer waar ik dat gelezen had. Maar het zal nog wel héél wat jaren duren voordat de techniek zo ver is dat alle grote containerschepen vervangen kunnen worden.

[Reactie gewijzigd door TheVivaldi op 22 juli 2024 20:54]

Dit schip vaart elektrisch tussen de havens van Alphen aan den Rijn en Moerdijk.
er is ook een elektrisch schip wat vaart tussen Moerdijk en Tilburg.
Ik denk dat een kernreactor meer zin heeft in een scheepscontainer. Aangezien geen gedoe met accu’s etc.
Grote containerschepen verstoken diesel om de bunkerolie te verwarmen (!) waar de scheepsmotoren op lopen. Als je ziet wat voor troep er uit zo'n ding komt...
Ze zijn zelfs al bezig aan containerschepen met zeilen.

https://www.nt.nl/scheepv...p-met-zeilen/?gdpr=accept
En zo is het cirkeltje weer bijna rond ;)
Daar gaan de ontwikkelingen best hard; een aantal schepen - ook grotere containerschepen van bv MSC - zijn voorzien van een waterstof of LNG installatie die tijdens (voor een deel van) de reis wordt ingezet. Zijn nu nog proefopstellingen, maar lang zal het niet meer duren. Denk dat de schepen er eerder klaar voor zijn dan de walinstallaties, maar geef het een jaar of 10.
Groot nieuws was dat ze meer met hypermoderne... Tromgeroffel... Zeilschepen willen gaan doen :p
Het belangrijkste doel van een elektrische auto is nu juist de milieuvriendelijkheid ...
Dat is een misvatting. Alvast voor degenen die me willen minnen omdat ik me negatief lijk uit te laten over elektrisch rijden, lees alsjeblieft alles: dat doe ik niet.
Wat uiteindelijk relevant is, is de totale ecologische voetafdruk. En die is bij een EV minder slecht dan bij een ICE auto.

Maar ... minder milieuvervuiling is nog niet milieuvriendelijk ...
Ik ben wel redelijk klaar met de hele discussie. EV zal minder slecht zijn dan ICE, of het voldoende is voor het milieu, betwijfel ik ten zeerste. Ik zou zeggen: pak vaker de fiets, zeker naar het werk als dat kan. Ik woon 12km fietsen van het werk, 40minuten, <20 minuten met de auto. Er is een regeling voor elektrische fietsen, maar het is mij niet duidelijk in hoeverre dat daadwerkelijk voordeel geeft (korting in een bepaalde winkel, maar dat zullen dure modellen zijn die ik misschien niet wil). Een paar keer door proberen te rekenen, maar dan zit ik zo op 5 tot 10 jaar voordat fietsen rendabel is.

Maar EV's zijn goed. We worden namelijk minder afhankelijk van landen met een twijfelachtige reputatie als het gaat om hoe die landen geregeerd worden. En dat is belangrijk(er dan het netto effect op het milieu). Daar mag je het mee eens zijn, maar zoek dan uit wat daadwerkelijk het effect is van EV op het milieu in zijn geheel (want dat is relevant) en kom niet met de stelling beter dan ICE (want het is a: minder slecht en b: fietsen is in dat opzicht vele malen beter).

En we zijn als eindgebruiker uiteindelijk toch te onwetend. We willen zogenaamd verantwoord zijn, de kritiek op de vele doden bij de bouw van het stadion in Qatar was niet mals, de feiten rondom de be/mishandeling van de Oeigoeren in China liegen er niet om, maar de meeste mensen passen hun handelen er niet op aan. Dus zelfs al zijn de signalen overduidelijk dat iets onverantwoord is, passen we ons gedrag er niet navenant op aan. En dan is er bij EV niet eens sprake dat het goed is voor het milieu, maar er wordt wel prat op gegaan dat we over moeten. En daar ben ik het mee eens. Maar niet vanwege het milieu. ;)
En hoe is dat anders voor ICE auto's??
En dacht je dat het verschepen van ruwe olie en benzine gratis was? Een auto gebruikt ruwweg 10 ton brandstof gedurende z'n levensduur. Als verschepen een issue is, dan wint de EV makkelijk.
Niet veel anders dan bij verbrandingsmotoren die aan de ene kant van de wereld gemaakt worden, en in de andere kant van de wereld ingebouwd worden.
Of waar een specifiek model in het ene continent gemaakt worden, maar in een ander continent verkocht wordt.
Volvo Cars Gent ligt direct aan het kanaal Gent - Terneuzen, welke een verbinding heeft met de Westerschelde. Er varen hier al bijna dagelijks schepen tussen Gent en Zweden. Transport zou dus opzich niet een probleem moeten zijn.
Transport an sich niet, maar elektrische auto's worden gemaakt om milieuvriendelijk te zijn. Als je die accu's nu op een zwaar containerschip gaat leggen, dan gaat het milieuvriendelijke wel een beetje verloren.

[Reactie gewijzigd door TheVivaldi op 22 juli 2024 20:54]

Nou ja, voor verbrandingsmotoren worden materialen ook overal aangevoerd. Zelfde als de vloeistoffen en brandstoffen.
De hoeveelheid onderdelen van een EV is al fundamenteel minder dan een normale auto, dat je footprint (incl de accu) al beter is voordat de auto 1km gereden heeft.
'zwaar containerschip' een schip heeft per definitie een dichtheid <1 want als het zwaarder is dan water zinkt het ;)

Maar per schip vervoeren is nog altijd beter voor milieu ipv airfreight..
hoe wil jij het dan doen? De grondstoffen moeten toch ergens op een plek bij elkaar komen..

-Nickel (Indonesia, Philippines, Russia, and New Caledonia)
-Manganese (South Africa, China, Australia, Gabon)
-cobalt (voornamelijk uit Congo)
-lithium (australia, chile, china)
Zelf al worden de autos in zweden in elkaar gezet dan is belgie nog steeds en-route..


zie ook: https://youtu.be/L2IKCdnzl5k?t=574
'zwaar containerschip' een schip heeft per definitie een dichtheid <1 want als het zwaarder is dan water zinkt het ;)
Goed punt. :P Ik bedoelde ‘zwaar’ in de zin van de belading. 20 passagiers op een veerboot is een pak lichter dan 20 containers op een schip, om maar even een bruggetje te maken.
Tuurlijk, maar het is niet relevant hoe zwaar die boot is..
Wat relevant is waar die vandaan komt en waar de accu en auto fabriek staat..
Voor het verbruik van het schip en daarmee de waterverontreiniging maakt de zwaarte van de belading wel degelijk uit. Bij andere vervoersvormen geldt dat ook: een halflege vrachtwagen verbruikt minder dan een volle. En een halfvolle lijnbus verbruikt ook minder dan een volle. Hoe zwaarder, hoe hoger het verbruik en de uitstoot.

[Reactie gewijzigd door TheVivaldi op 22 juli 2024 20:54]

Je mist het punt.. hoe wil je anders die grondstoffen bij elkaar krijgen??
En dit is niet anders bij ICE autos.. sterker nog het vervoer van de brandstof is veel hoger (met een factor 5+) dan het vervoer van de grondstoffen voor accus..
Ik bedoelde meer dat het wellicht handiger is als de fabrieken wat meer in de buurt staan van waar de accu's naartoe moeten. In België produceren en vervolgens naar Japan verschepen (even een voorbeeld), terwijl de fabriek ook in Japan, China of Thailand kan worden gebouwd.

[Reactie gewijzigd door TheVivaldi op 22 juli 2024 20:54]

Maar het gaat hier om Volvo..

"Volvo factory
The company's main car production plants are located in Gothenburg (Sweden), Ghent (Belgium), South Carolina (US), Chengdu and Daqing (China), while engines are manufactured in Skövde (Sweden) and Zhangjiakou (China) and body components in Olofström (Sweden)."
In Ghent is een fabriek.. dus je wens is al uitgekomen.. de hoofd fabriek is in Zweden en Belgie is onderweg van de oorsprong van de grondstoffen naar Zweden.. Dus ook geen extra transport kilometers..
Als Volvo die (dan in Zweden) gemaakte auto's nou wil verkopen in Europa - zou het dan niet praktischer zijn ze dan ook in Europa in elkaar te zetten? Het lijkt me dat het rendement van een boot (vervoerscapaciteit per kubieke meter) groter is als het bulk vervoert dan als er complete auto's in moeten. Ik kan duizenden accu's of de grondstoffen ervoor dicht op elkaar stapelen, maar een auto moet erin gereden worden, mag niet schuren of krassen, en er moet een mannetje in en uit kunnen stappen.

Overigens zou het een leuke exercitie zijn om à la Handelsreizigerprobleem de totale afstand van de grondstoffen van een auto te minimaliseren. Waarbij je dan inderdaad gemakshalve maar even buiten beschouwing laat of er op die plek voldoende geschoolde arbeiders te vinden zijn, en of er wellicht een overheid is die je een zakje duiten toe wil schuiven.

Is Tesla niet zo ook bij Berlijn uitgekomen voor z'n accu-fabriek? Lijkt me qua vervoer nog veel onpraktischer?
Een lijnbus met enkel de chauffeur verbruikt relatief veel brandstof, voor het vervoeren van één persoon. Misschien is de volle bus wel schoner pér person gezien.
Ik had het dan ook niet over een lege bus, maar een halfvolle. Hoe zwaarder de bus door de belading van de passagiers, hoe hoger het verbruik omdat optrekken en afremmen meer kracht kost. Zo heb ik het nochthans geleerd, en ik mag toch aannemen dat ik de juiste lesstof heb geleerd.

[Reactie gewijzigd door TheVivaldi op 22 juli 2024 20:54]

Dus dan maar 1 accu per keer per superlichte speedboot vervoeren? Hoe zwaarder je een voertuig belaadt, hoe efficienter doorgaans. En benzine komt ook gewoon per boot hier, na 20x tanken heb je het 'vervoerde gewicht' al overschreden met die van een accu.

Hoe je ook bekijkt, grondstoffen moet vervoert worden naar de fabriek en consument, het gaat erom hoe vervuilend een produkt is gedurende de hele levenscyclus, en dan wint een elek. auto het gewoon van een ICE auto.
Voor het verbruik van het schip en daarmee de waterverontreiniging maakt de zwaarte van de belading wel degelijk uit. Bij andere vervoersvormen geldt dat ook (...)
Bij een schip in vaart bepaalt golfslag voor het grootste deel de totale weerstand en daarmee het benodigd vermogen.

Een containerschip 2x halfvol laten varen kost 2x zo veel brandstof.
Wil je nu dat containerschepen half vol moeten gaan varen omdat ze dan per traject minder energie gebruiken? Zo'n schip moet zo vol mogelijk zodat er zo min mogelijk energie verloren gaat aan overhead (of te wel, het verplaatsen van het schip zelf).
Nu ja, elke auto is gemaakt met onderdelen en grondstoffen die van overal ter wereld komen. Dashboards komen zo vaak uit China.

Het lijkt mij zotter dat Belgische garnalen naar Marokko gaan om gepeld te worden en dan vervolgens terug om hier verkocht te worden.
https://www.een.be/over-e...%20garnalen%20te%20pellen.
Door dat kanaal varen geen zware containerschepen :9 De haven van Gent/Terneuzen heeft amper container terminals. Deze "zware schepen" gaan dus eerst naar Antwerpen/Zeebrugge/Rotterdam en dan per binnenvaartschip of trein verder naar Gent :)
Per accu is dat transport op de totale levensduur natuurlijk zwaar verwaarloosbaar. De grondstoffen komen waarschijnlijk nu al via eenzelfde schip naar de huidige fabriek.
Ja er worden honderden kilo’s vervoerd voor WLTP van 400km terwijl 80% van de ritjes minder dan 50km zijn.
Een hoge WLTP is dan wel weer goed qua duurzaamheid omdat je minder snel last van degradatie hebt :*)
Als je in de praktijk ook maar een beetje in de buurt van wltp zou komen zouden mensen misschien minder overdimensioneren. Maar aangezien je in werkelijkheid fors minder km haalt wil niemand een auto met weinig range…
Transport an sich niet, maar elektrische auto's worden gemaakt om milieuvriendelijk te zijn. Als je die accu's nu op een zwaar containerschip gaat leggen, dan gaat het milieuvriendelijke wel een beetje verloren.
nee, elektrische auto's worden net zoals gewone auto's gemaakt om winst te maken. Het milieuvriendelijk karakter is slechts een PR-stukje (zelfs al zit er een deel waarheid in) om ze uiteindelijk verkocht te krijgen.
Volgens mij is dat tekst-boek marketing. Beetje als schelden op het donker.
Bovendien is het een argument waartegen geen enkel weerwoord mogelijk is. Elon Musk kan tot in al zijn vezels oprecht de wereld willen redden door transport schoner te maken, je hebt maar één persoon nodig die roept: "het is allemaal marketing om er rijk van te worden" en je bent klaar.
Elon Musk zijn bedrijf is beursgenoteerd en is geen filantropische instelling. Daarom zeg ik niet dat EV's niet ontstaan zijn uit nobele ideeën, enkel dat de man zich ook moet verantwoorden bij de andere 80% aandeelhouders en raad van bestuur.
Nee, dat zei je niet. Je zei bijna letterlijk dat het milieu-vriendelijke aspect van EV's uitsluitend wordt gebruikt om geld te verdienen over de ruggen van mensen die denken iets goeds te doen voor het milieu.
Je zei niets over de initiële motivatie van de oprichter, die nuance breng je nu, achteraf, pas aan.

Marketing is een tool om je spullen te verkopen. Spullen verkoop je om omzet te genereren. Als je het goed doet, maak je winst. Winst is een manier om je doelen te bereiken. Dat doel kan zijn dat je rijk wil worden. Het doel kan zijn dat je het grootst wil worden. Het doel kan zijn dat je de wereld wil verbeteren. Maakt niet uit, marketing is een stukje gereedschap. Als je zegt: Elektrische auto's worden gemaakt om winst te maken, dan heb kijk je naar een beperkt stukje van het hele verhaal en je vergeet (bewust) het laatste, en in mijn ogen belangrijkste, aspect. Motivatie.
mooie sprookjes duren niet lang, net zoals bedrijven zonder winst, die gaan failliet of veranderen tot ze wel geld opbrengen hoe je het ook draait of keert.
Nog zo'n generaliserende stelling. Er zijn voorbeelden te over van erg succesvolle bedrijven die begonnen zijn met een belofte, zonder geld en een horde Tweakers die riepen dat het hem niet ging worden. Het is makkelijk om SpaceX, Tesla erbij te halen, beide al meer dan een decennia bezig en ondertussen toch echt wel een factor. Kijk in de historie van andere grote bedrijven en je vindt meestal wel een periode van geld lenen, verlies, vechten om investeerders, vasthouden aan je visie, tegenslag, tegenwerking.

En het verbaast me toch een beetje: EV's een sprookje? Hoe dan?
Well to wheel valt dat in vergelijking met ICEs heel erg mee hoor.
Transport an sich niet, maar elektrische auto's worden gemaakt om milieuvriendelijk te zijn. Als je die accu's nu op een zwaar containerschip gaat leggen, dan gaat het milieuvriendelijke wel een beetje verloren.
Tja, je zal die accu's toch op een bepaalde manier moeten transporteren he. Vind het een beetje vreemd argument. Accu's zijn sowieso niet milieuvriendelijk, EV's per definitie ook niet. Er zitten veel schakels in de keten vanaf productie tot daadwerkelijk duurzamer rijden. Als je wat voor het milieu wil doen, pak dan de fiets.
De accu van een EV kan perfect gerecycleerd worden, ik zou wel willen weten waar je die 5% vandaan haalt? Waarschijnlijk gaat het hier over alle lithium batterijen dus ook degene die in telefoons, laptops en allerlei gadgets zitten. Dit kan je helemaal niet vergelijken met EV batterijen, zo geeft Tesla aan dat ze al hun batterijen recycleren en meer dan 92% van de grondstoffen terugwinnen.

Zie p25 en 26
https://www.tesla.com/ns_videos/2020-tesla-impact-report.pdf
Waar is Tesla niet transparant over hun ecologische footprint? Heb je hun environmental impact rapport gelezen? Je opmerking over grijze stroom wordt daar ook duidelijk behandeld.
Tesla is groot geworden door elektrische wagens te bouwen, niet door crypto, dat lijkt me wel duidelijk.
Musk is een heel grote vervuiler? Waar baseer je dat op?

Je opmerking over het reactief zijn van recyclage snap ik ook niet, ben je tegen recyclage?
Musk zijn prioriteit ligt bij geld verdienen. Niet bij een beter klimaat. Ruimtereisjes zijn volstrekt onnodig en schadelijk voor het milieu. Net als die gehypte auto's van hem. Heeft niets met duurzaamheid te maken.
Hoe denk je dat hij aan zijn centjes is gekomen om elektrische wagens te bouwen op zo'n grote schaal, Musk is geen heilige hoor. Gewoon een van de vele succesvolle zakenmensen in de wereld.
Over wat heb je het nu eigenlijk? Je begint een allerlei rare dingen over de recyclage van batterijen te vertellen. En dat verdedig je door te zeggen dat Elon Musk geen heilige is? Het punt is dat je een batterij wel degelijk goed kan recycleren, een ongefundeerde aanval op een persoon heeft daar niets mee te maken.
Toch vind ik het wel twijfelachtig dat we de accu grondstoffen (Lithium) wat grotendeels uit Azie (of in ieder geval niet uit Europa) komt gaan transporteren naar Belgie, wij dat in een metalen omhulsen gooien om het vervolgens weer terug te sturen naar Azie zodat ze 't pack onder een Made-In-China auto kunnen schroeven en we vervolgens de auto weer exporteren naar Europa.

Die accu gaat dus eigenlijk 3x de oceaan over.

Daarbij rekening houdende met de relatief hoge loonkosten in Europa klinkt dit toch alles behalve logisch.
De verwachting is dat li-ion battijen voor EVs in of nabij de afzetmarkt worden geproduceerd. Dat wordt gestaafd door de vele aankondigingen (serieuze aankondiging) van batterijfabrieken in Europa, de VS, alsook China. Om het over getallen te hebben: de batterijfabricagecapaciteit die volgens die aankondiging in Europa zou komen te staan in de komende 5 jaar is net zo groot als de huidige productie in China. In de VS gaat het om verglijkbare, maar wel ietwat lagere, getallen. Dat betekend natuurlijk niet dat China niet de capaciteit uitbreid. Het groeit door ook hard verder.

De grootste kosten van een modere Li-ion batterij zijn de materialen. Niet het simpele handenwerk. Ook is de supple chain een stuk minder afhankelijk van een netwerkeffect zoals dat wel voor zonnepanelen of chips geldt. Het is all-in-all niet per definitie duurder - of iigv niet onaantrekklijk veel duurder - om een batterij hier in Europa te maken vs in China.

Zo'n accu gaat dus straks niet 3x de oceaan over. Er gaan materiaal uit bijvoorbeeld Chili/Australia/Portugal (Lithium) of Rusland/Indonesia/Brazilie (Nickel) naar bijvoorbeeld Gent. Die maken daar dan een batterij van, maken dat onderdeel van een Volvo/Polestar en verkopen die aan een Belg/Nederlands/Zweed. Zeker, je kan hier dan vast ook een Chinese-made of American-made EV kopen die wel de oceaan is over geweest. Je kan er dan echter wel vrij zeker van zijn dat de batterij daarin ook in China of America gemaakt is

Ah, plaatje ter illustratie van aankondigen batterijfabrieken. Tuurlijk zal niet alles van het kaartje voor de 100% gerealiseerd worden, maar het geeft wel de (gigantiche) schaal aan. Ter vergelijking: schat die 300,000 autos van Volvo in Gent op zo'n 15-25 GWh.

[Reactie gewijzigd door Flo op 22 juli 2024 20:54]

Als ze daar de auto's daar ook assembleren, dan moeten ze alsnog het gewicht verslepen hoor, gewoon zit er dan veel meer lucht in.
Lees, Volvo wil, net zoals elke andere fabrikant, nog zo veel mogelijk subsidie en belastingkortingen binnen slepen die nog net niet onder staatssteun vallen...
Bij een gedwongen ontslagronde rekenen veel Europese bedrijven met ongeveer € 100.000 aan reorganisatiekosten per verloren arbeidsplaats. Hoewel niet een op een vergelijkbaar: een arbeidsplaats vertegenwoordigt dus een waarde van ordegrootte een ton. Mocht Volvo met de bouw van die fabriek 3000 directe en indirecte arbeidsplaatsen creëren (dit is maar een wilde gok), dan vertegenwoordigen die arbeidsplaatsen tezamen een waarde van € 300 miljoen.

Als Volvo € 100 miljoen aan subsidie ontvangt voor de fabriek, heeft de overheid geen slechte deal. 3000 werklozen kosten gedurende hun werkloosheid gemiddeld meer dan dat.
En als er 1000 kleine ondernemers subsidie willen om 3 mensen in dienst te nemen is de overheid niet thuis want belang is te klein.


Sterker nog ze geven liever oneerlijke subsidie aan de grote jongens ten koste van de kleine ondernemers.
En als je veel kleine accufabrieken zou bouwen dan betaal je weer meer per accu die je maakt. Je kiest voor een bepaalde schaal van fabriek waarmee je denkt de beste kosten efficientie te hebben, inclusief het logistieke verhaal. Als een deel van de productie naar andere landen moet worden verscheept, dan is dat meegenomen in de overweging.

Ik zie ze in Gent nog niet direct 300 000 wagens produceren op jaarbasis. En dat hoeft ook niet. De werkgelegenheid daarentegen is gewoon welkom.

En subsidie kan in vele vormen komen. Zo heeft ArcellorMittal recent nog een rentevrije lening gekregen van de overheid om de hoogovens mee te moderniseren en klimaatvriendelijker te maken. Een renteloze lening aan een financieel gezond bedrijf is ook voor de overheid een goedkope investering om jobs in het land te houden. Bij Volvo kan men ook zo een constructie opzetten.
En als je veel kleine accufabrieken zou bouwen dan betaal je weer meer per accu die je maakt.
Voor kopers maakt dat niet zoveel uit, want het is niet alsof Volvo's zo goedkoop zijn. Ze maken er toch wel dikke winst op per auto, ook als de accu's iets meer kosten om te produceren.

[Reactie gewijzigd door TheVivaldi op 22 juli 2024 20:54]

In 2020 zijn er 194.890 wagens geproduceerd door Volvo Gent.
Als dat aantal niet verder stijgt, dan moet er maar 1/3e van de battery packs verscheept worden.
Is dat zo raar dan? Ze willen het zo goedkoop mogelijk kunnen doen als dat kan. Wilt elke ondernemer.
Rij zelf in een V60 twin engine. Het idee vindt ik zeker goed.

Maar waar regering en bedrijven eerst meer aandacht aan zouden moeten besteden zijn laad palen. Ik kan bij mij in de straat of buurt in den haag niet laden. Gemeente zegt dat je een aantal straten verder moet gaan laden, maar wanneer ik thuis kom van werk staat dat al vol of staan er normale auto die niet weggehaald worden door gemeente. Kan nu gelukkig dagelijks op de zaak laden,
Maar anders zou ik 90% van het jaar op brandstof (diesel) moeten rijden.
Wanneer ik bij familie of vrienden langs ga buiten de randstad is er niet eens een laad mogelijkheid te vinden.
Zolang dit niet worst opgelost is er voor electrisch rijden geen snelle toekomst.
Dan wordt er waarschijnlijk in 2026 masaal gestopt met hybride of electrische auto’s, omdat iedereen dan volle belasting moet betalen.
Ik zou dat in ieder geval wel moeten doen want anders wordt wegenbelasting te duur omdat electrische en hybride auto minimaal zo’n 300 kg zwaarder zijn dan de brandstof versie.

Ander probleem wat ook aangepakt
Moet worden is bereik. Bv afgelopen zomer rondje familie en vrienden langsgegaan. Op de zaak vol geladen. Wanneer ik thuis kom kan ik nog maar 25 a 30 km rijden van de max 50km (volgens boekje) die 50 km is denk ik niet berekent bij continue 100km/uur. Is erg misleidend. Dag daarna naar friesland, door naar groningen, dan drente en door naar gelderland en daarna weer naar huis toe. Bij elkaar 25 km elektrische gereden. Nergens kunnen laden en totaal er bijna 1200 km gereden op die tank brandstof (40 liter) hoe wil je dat bereik oplossen? En een laadtijd van max 5 a 10min?
Voorheen met werk door heel nederland gereden en was regelmatig zo’n 600 tot 800 km per dag. Uren tussendoor wachten op laden vindt de werkgever en klant niet goed. Je moet er binnen een afgespoken tijd zijn.

Dus laad mogelijkheid (locatie), laadtijd en bereik moeten eerst aangepakt worden.
En dan niet snelladen naar 80% maar naar 100%.
Wat heb je eraan als je toch geen chips kunt krijgen. Beter dat Bosch weer zijn analoge injectiesystemen gaat produceren zonder chips, Kunnen ze tenminste die auto's door blijven produceren
Tijd voor nog een chip fabriek.
Chipfabrieken worden gebouwd voor de nieuwste technieken. Maar de fabrieken die het geld verdienen zijn de oude fabrieken, die de chipsets en microcontrollers maken.
Ik ga hier weer niet opnieuw een discussie voeren. Iets met nvidia RTX3090's stampen ...
als ze de grondstoffen niet aangeleverd krijgen heb je neit veel aan je chip fabriek. of het moet eentje van lays zijn
Beter investeren in paard en kar, lekker lokaal. -_-
Dat is natuurlijk maar een tijdelijk probleem, hoewel het nog wel even zal duren voordat alle voorraden weer op peil zijn. Ondertussen een andere productielijn opstarten voor antieke technologie is natuurlijk niet de oplossing.
Het viel mij op dat buiten Eindhoven richting België een enrom parkeerterrein vol met waarschijnlijk niet af te bouwen vrachtwagens stond, maar het raakt echt alles in elke hoek. Zelfs een muziek winkel heeft er last van, van acoustische gitaren tot keyboards en alles wat er tussen zit.
Ik vraag me altijd af wat de relevantie is voor Tweakers om het over oplaadbare auto's te hebben. Er loopt zoveel op batterijen. En als het geen batterijen zou hebben zou het ook een gewone auto zijn..
We blijven erop klikken en daarom hebben deze berichten bestaansrecht.
Of is het toch anders? Geely biedt een artikel aan en Tweakers plaatst het waardoor wij (wie dat dan ook mogen zijn) er op gaan klikken.
Ik kom hier niet zoveel reacties tegen in de trant van "ik wil iets weten over auto batterijen".
Ik vind dat weer wel interessant, want die batterijen en de ontwikkelingen die over elkaar heen buitelen zijn het fundament voor het vervoer van de toekomst en het is veel meer dan alleen maar een 'batterij'.

Ook New Atlas bericht er met regelmaat over.

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.