Lexar komt met NM800-ssd's met snelheden tot 7,4GB/s en heatspreader van grafeen

Lexar heeft zijn nieuwe line-up van M.2-ssd's geïntroduceerd. De Lexar Professional NM800-drives halen sequentiële lees- en schrijfsnelheden tot 7,4 en 5,8GB/s, afhankelijk van de variant. De ssd's krijgen ook een dunne heatspreader die is gemaakt van grafeen.

De Lexar Professional NM800 krijgt een M.2 2280-formaat en wordt geleverd in varianten met 512GB en 1TB opslagcapaciteit, schrijft Cowcotland. De ssd's krijgen tlc-nand en maken gebruik van een onbekende NVMe 1.4-controller en een PCIe 4.0 x4-interface.

De 1TB-variant haalt sequentiële lees- en schrijfsnelheden van maximaal 7,4GB/s en 5,8GB/s. De willekeurige leessnelheid bedraagt hierbij 450.000 iops en de willekeurige schrijfsnelheid is maximaal 750.000 iops. Het 512GB-model haalt lagere snelheden, met een sequentiële leessnelheid van 7GB/s en een sequentiële schrijfsnelheid van 3GB/s. De willekeurige lees- en schrijfsnelheden van de 512GB-variant bedragen respectievelijk 200.000 en 550.000 iops.

Tom's Hardware schrijft verder dat de NM800-ssd's worden uitgerust met een heatspreader van grafeen, die dun is en daarmee geschikt is voor gebruik in laptops. De endurance bedraagt volgens Lexar maximaal 500TBW met een mean time between failures van 1,5 miljoen uur en 0.44 drive writes per day. De 512GB-variant kost 100 euro en het 1TB-model krijgt een adviesprijs van 180 euro.

Lexar Professional NM800-ssd
Capaciteit 512GB, 1TB
Formaat M.2 2280
Interface PCIe 4.0 x4
Sequentiële snelheden 1TB: 7,4GB/s lees, 5,8GB/s schrijf
512GB: 7,0GB/s lees, 3,0GB/s schrijf
Willekeurige snelheden 1TB: 400k iops lees, 750k iops schrijf
512GB: 200k iops lees, 550k iops schrijf
TBW 1TB: 500TB
512GB: 250TB
DWPD 0,44
Mtbf 1,5 miljoen uur

Door Daan van Monsjou

Nieuwsredacteur

15-09-2021 • 21:14

38

Reacties (38)

Sorteer op:

Weergave:

Mooie snelle M.2 PCIe 4.0 x4 SSD weer, waarschijnlijk heeft deze niet de probleem dat schrijven heel langzaam woord, en rond de 1000MB/s blijft zitten, die probleem heb ik (en veel andere mensen) met mijn Samsung 980 Pro, ging van schrijven 5100MB/s naar 1100MB/s.

Na Samsung Magician Software te verwijderen en opnieuw installeren, kreeg ik eindelijk de nieuwste Firmware binnen, en na de Firmware update en opnieuw opstarten is eindelijk de probleem verholpen :*)

[Reactie gewijzigd door AmigaWolf op 23 juli 2024 18:34]

Dit heeft meer met de SLC-cache te maken. Als die vol raakt en nog niet alles weggeschreven heeft van de SLC- naar de main storage NAND (TLC), dan krijg je dit fenomeen, omdat dan direct naar de TLC NAND geschreven wordt.

Op een 500GB 980 Pro heeft de TLC NAND een write-snelheid van ongeveer 1000MB/s, dus die 1100MB/s is compleet normaal.

Met kleinere SSD's heb je kleinere SLC-caches, waardoor je dus sneller door de SLC-cache heengaat. De controller zal automatisch de SLC-cache legen en deze verplaatsen naar de main storage

Overigens zal read snelheid niet, zakken, mede omdat de 980 Pro zijn complete mapping table cached in een DRAM chip (dit staat los van de SLC-cache) die de controller gebruikt, waardoor alles zeer snel benaderbaar is.

Hier meer (en beter) uitleg over hoe dat nou in z'n gang gaat:

https://www.anandtech.com...0-pro-pcie-4-ssd-review/3

[Reactie gewijzigd door MrFax op 23 juli 2024 18:34]

De controller zal automatisch de SLC-cache legen en deze verplaatsen naar de main storage
C't heeft net een voor zelfs hun doen bijzonder gründliche artikelenserie over SSD's en NAND afgesloten. Aanrader.

Dat wegschrijven van de cache gebeurt bij de meeste controllers in idle time.

Als je de boel langdurig zwaar belast (lees: kunstmatige benchmarks draait) gebeurt dat niet. Dan blijven de prestaties op tlc niveau hangen tot de test stopt. Die tests zullen ssd's met goede tlc prestaties goed scoren. Voor vrijwel iedere gebruiker komt dat scenario heel zelden voor en is dus eigenlijk irrelevant.

Gebruikers produceren dat soort belastingen niet. Normaal gebruik levert belasting met horten en stoten, met genoeg idle time om ten minste een deel van de slc cache te flushen. In trace benchmarks vind je dat wel terug, daar zie je de drives met grote slc caches boven drijven.

Dat is de reden waarom je je oordeel op de trace benchmarks moet baseren en niet de kunstmatige, want de verschillen zijn groot.


• (Ik lees ook dat de firmware van sommige controllers probeert benchmark software te herkennen en daar het gedrag op aan te passen -pariteitscontrole overslaan- wat je sjoemel software zou kunnen noemen. Dat ook dus)
Ze zouden beter de snelheden van het tlc geheugen kunnen opgeven, en daarnaast de hoeveelheid cache en snelheid daarvan.
Marketing technisch niet interessant, maar dit is gewoon misleidend,
Stel ik heb een storrage nodig waarbij ik 1tb onder hoge snelheid weg wil schrijven, moet ik dan persee een enterprise ssd array hebben ?
Of bestaan er ook consumenten ssd’s die de volledige 7GBs over zijn totale capaciteit aankan.
Want op deze manier kan ik met een oude ATA33 controller en een Maxtor bigfoot, RAM als cache gebruiken, deze SSD is dus trager dan een Maxtor bigfoot
Was daar niet een firmware update voor uitgebracht ?
ot: wel mooi dat grafeen. leuk voor laptops.

[Reactie gewijzigd door Xfade op 23 juli 2024 18:34]

Was daar niet een firmware update voor uitgebracht ?
ot: wel mooi dat grafeen. leuk voor laptops.
Die Firmware deed helemaal niks, het bleef het zelfde.

Update: Na Samsung Magician Software te verwijderen en opnieuw installeren, kreeg ik eindelijk de nieuwe Firmware binnen, en na de Firmware update en opnieuw opstarten is eindelijk de probleem verholpen

[Reactie gewijzigd door AmigaWolf op 23 juli 2024 18:34]

Is die snelheid ook zo langzaam als je de nieuwe firmware hebt upgedated op die 980Pro?

Controleer Samsung Magician voor de update.
Nieuwste Firmware 3B2QGXA7

[Reactie gewijzigd door Webdog op 23 juli 2024 18:34]

Is die snelheid ook zo langzaam als je de nieuwe firmware hebt upgedated op die 980Pro?

Controleer Samsung Magician voor de update.
Nieuwste Firmware 3B2QGXA7
Wanneer kwam die uit dan, want heb nog een paar weken terug gekeken via Samsung Magician voor een nieuwe firmware?
Dat is ongeveer 2 maand terug, druk op magican
Updates en je ziet dan een update. Misschien moet je magican ook updaten.
Dat is ongeveer 2 maand terug, druk op magican
Updates en je ziet dan een update. Misschien moet je magican ook updaten.
Ik heb maar weer is Samsung Magician Software verwijdert en opnieuw geinstalleert en nu kreeg ik wel weer een nieuwe update binnen, en na de update en opnieuw opstarten is eindelijk de probleem verholpen, wow, zo iets simpels als een programma herinstalleren was de oplossing. :*)

[Reactie gewijzigd door AmigaWolf op 23 juli 2024 18:34]

Fijn dat het opgelost is.
Ja, en blijkbaar mag ik niet meer zeggen dat het opgelost is en dat de Samsung Magician Software de probleem was dat ik geen Firmware update kreeg, triest.
Hoe vaak schrijf jij bestanden van 5+ GB weg?
Ik doe dat ook wel, maar maakt mij niks uit of dat 1 sec duurt of 5, zie het probleem niet echt, heb alle tijd.
Je hebt SSDs die geoptimaliseerd zijn voor verschillende toepassingen zoals bijvoorbeeld seq write of random write. De Samsung 980 Pro is niet geoptimaliseerd voor seq write/random write. Maar ik betwijfel of jij dat nodig hebt.
Hebben niet alle tlc ssd's daar last van zodra de slc cache vol is?
Ja,alleen de tijd wanneer de slc vol is verschilt.
Ik zou iets verder kijken dan de Samsung Magician tool. Schrijfsnelheden kan je niet in 1 getal uitdrukken.

Tevens is het ook niet erg eerlijk om een 500GB en 2TB write endurance met elkaar te vergelijken. De minimum write snelheid hangt ook af van de write burst size. Zo heeft de 970 EVO 2TB een write cache van 6GB en dynamic cache van 72GB. De 500GB van die serie is proportioneel kleiner.

Hier kan je mooi zien wat de verschillende effecten zijn over de hele schijf gezien. De 980 PRO heeft een hogere en langere piek snelheid in vergelijking met de 970 EVO, maar ook een lagere dalsnelheid. Gemiddeld is de 980 PRO 1TB een stuk beter af dan de 970 EVO Plus 1TB. En de 250GB versies van beide SSDs hebben ongeveer 1/4e snelheid ... er zit immers 4x zo weinig FLASH en cache op.

[Reactie gewijzigd door Hans1990 op 23 juli 2024 18:34]

Ik zou iets verder kijken dan de Samsung Magician tool. Schrijfsnelheden kan je niet in 1 getal uitdrukken.

Tevens is het ook niet erg eerlijk om een 500GB en 2TB write endurance met elkaar te vergelijken. De minimum write snelheid hangt ook af van de write burst size. Zo heeft de 970 EVO 2TB een write cache van 6GB en dynamic cache van 72GB. De 500GB van die serie is proportioneel kleiner.

Hier kan je mooi zien wat de verschillende effecten zijn over de hele schijf gezien. De 980 PRO heeft een hogere en langere piek snelheid in vergelijking met de 970 EVO, maar ook een lagere dalsnelheid. Gemiddeld is de 980 PRO 1TB een stuk beter af dan de 970 EVO Plus 1TB. En de 250GB versies van beide SSDs hebben ongeveer 1/4e snelheid ... er zit immers 4x zo weinig FLASH en cache op.
Ik heb het ook getest met ATTO Disk Benchmark het zelfde verhaal, en ook met 5GB bestanden of zo heb ik het zelfde probleem, dus jij zegt als de slc cache memory vol is blijft hij langzaam, waarom vult die van me 1TB en 2TB Samsung 970 EVO nooit dan, die blijft maakt niet uit hoe veel benchmarks of bestanden ik kopieer ALTIJD snel (2500MB/s schrijf).

Na Samsung Magician Software te verwijderen en opnieuw installeren, kreeg ik eindelijk de nieuwste Firmware binnen, en na de Firmware update en opnieuw opstarten is eindelijk de probleem verholpen.

[Reactie gewijzigd door AmigaWolf op 23 juli 2024 18:34]

Ok, maar hoe dikwijls ga jij aan 1000mb/s schrijven ? Voor een paar files te copyen ? Het is leuk dat het kan, maar in realiteit wat heb je er aan ?

Ik heb al meer dan 5 jaar nvme ssd (vroeger 950 pro en nu 2x WD 750), maar echt nut heb ik er nog niet van gehad. En ik ben geen doorsneegebruiker, ben programmeur en neem ook wel eens demo films op (ook 4k). Ok ik heb vroeger nog floppies etc gebruikt en een 386 gehad etc. Dus alles sneller is welkom, maar op een gegeven punt heeft het echt niet veel nut meer in een desktop pc.
Wat wel zo is, als je er een VM image opzet, dan werkt het iets vlotter dan op een ssd (is maar een gevoel). Maar voor de rest het is leuk dat het kan en dat het altijd sneller kan, maar voor desktop gebruik maakt het niet zoveel uit, en dat verwacht ik de komende jaren ook nog niet.
Nederlands is zo moeilijk, je wordt er ziek van......
Wat gaat dit doen voor de koeling bij langdurige zware belasting? Het lijkt me dat voornamelijke hotspots voorkomt en de warmte tussen de chips verspreid.
Qua afgave voor warmte aan de lucht lijkt dit me niet veel beter dan een dun plakje aluminium. Kunnen we straks grafeen heatSYNCs verwachten of een sandwich met aluminium?
aluminium 237 W warmte geleiding
grafeen 2000-4000 W warmte geleiding
Ik ben bekend met de geweldige warmtegeleiding, heatpipes zitten daar tussenin.
Mijn punt is dat de warmte ergens naartoe moet, je kan nog zo geweldig iets transporteren maar als er aan de andere kant niks is om het op te vangen heb je er nog weinig aan.
Heatpipes zijn bijvoorbeeld ook geweldig maar worden in cooler gesandwicht in aluminium/koper plaat/fins om de warmte af te geven aan de lucht in het algemeen.
Heatspreaders in SSD's worden vooral toegepast omdat de controller liever koel is en de NAND liever aan de warme kant. Dan wil je first and formost juist graag snel transport tussen de chips zodat alles zich in optimale temperaturen bevindt, en hoef je nog niet aan warmte-afgifte naar de omgeving te denken.
Tsja, zo simpel is het helaas niet. Grafeen heeft een 2D structuur en kan heel effectief in één richting warmte geleiden. Het kan dus effectief warmte spreiden, maar lastig doorgeven aan een heatsink erbovenop gaat lastig.

Warmtegeleiding in simpele materialen als koper/aluminium is simpel. Heatpipes worden al ingewikkelder, en grafeen al helemaal. Je krijgt vaak magisch hoge nummers die enkel onder bepaalde condities gelden.

Er zijn een hoop reviews van thermal pads en thermal pastes met grafeen erin, en de prestaties zijn vaak erg vergelijkbaar met die zonder, met de ongewenste eigenschap dat grafeen heel goed elektriciteit geleid erbij.
Dacht dat Lexar nog van Micron was en dat schept vertrouwen, maar dat is inmiddels in handen van een Chinees bedrijf Longsys. Geen idee wat hun track record is.
https://www.lexar.com/lon...longsys-a-chinese-company

Wel mooi dat er TLC geheugen gebruikt wordt i.p.v. QLC. Wel handig om te weten welk geheugen er gebruikt wordt en controller erin zit. Komen vast nog wel wat reviews over uit die het ding ontleden :-)
Nou dat schiet flink op. Had ik net 6 maanden geleden nog een NVMe SSD die 6,9 GB/s haalt aangeschaft, kan ik nu weer gaan upgraden...

Waar het wel om gaat is de manier van warmteafvoer van deze SSD en de richting waarin NVMe SSD's naar toe aan het bewegen zijn. Nog niet heel lang geleden haalden het RAM van pc's deze snelheden maar net en daarvan zullen nog dagelijks in gebruik zijn. PCIe 5.0 staat alweer aan de deur te kloppen met alweer het dubbele aan potentieel van deze SSD, helemaal met deze manier van warmtedispensatie. Als random io snelheden ook nog eens omhoog gaan, zullen we nog eens op een hele nieuwe manier moeten gaan kijken wat opslag in pc's precies betekent. Bij welke snelheid kun je straks je RAM uitbreiden met een second tier SDD die dus ook een cold boot overleeft?

Natuurlijk kun je zeggen dat tegen de tijd dat PCIe 5.0 er is, ook DDR5 gemeengoed gaat zijn die wellicht snelheden van 100 GB/s mogelijk maken terwijl een SSD dan op theoretisch maximaal 16 GB/s zit als de 4x lane configuratie van PCIe 4.0 werd aangehouden maar nu kun je een SSD aan 16 lanes hangen wat tot 64 GB/s aan theoretische doorvoer biedt. Dat is hoger dan wat DDR4 RAM nu mogelijk maakt.

Alleen die hitte zien af te voeren. Oh wacht! Dat hebben ze hier in concept alvast opgelost.
Leuk die piek snelheden maar deze heeft bijv maar de helft aan iops dan de Samsung 980 Pro
wat boeit iops nouw in een pc,

In een database server ok dan hebben we het meschien nog ergens over maar jouw thuis pc haalt vaak de 10000 iops niet eens laat staan 450K
Wat boeien die pieksnelheden nou in een PC?

Niet alsof er veel toepassingen zijn waarbij je op een gewone PC steeds tig gigabytes sequentieel aan het lezen of schrijven bent.
ik heb ik mijn systeem 2 snelle ssd`s,

daarvoor kan ik heel snel kopieeren en mijn applicaties updaten en distribueren terwijl ik tegelijk de nieuwe versie aan het compilen ben, hierdoor houd ik ook genoeg ruimte om tijdens compilen mijn x3900 aan het werk te houden.
Deze afgegeven snelheden; tot hoelang?
Leuk, zo'n heatspreader, maar die heatspreader moet de warmte ook weer kwijt kunnen, anders wordt het een verwarminkje. Dus de vraag is of je deze SSD ondanks z'n constructie in een laptop kunt gebruiken... In een (niet al te compacte) desktop zal het wel goed gaan.

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.