Je legt de schuld op de verkeerde plaats.
Ik vermoed dat je niet begrijpt wat internationele handel inhoudt. Internationale handel betekent dat elk land moet concurreren met het goedkoopste en of meest geavanceerde land elders. Jouw bedrijven moeten met de hele wereld concurreren. En als ze die concurrentie niet aankunnen dan leggen ze inderdaad het loodje.
Waar dit toe leidt, is de meest extreme vorm van arbeidsverdeling waarbij landen alleen nog produceren waar ze het beste in zijn, of dat door zijn aard aan het land gebonden is. Het westen concurreert grootschalig bedrijven in armere landen kapot, nadat we ze eerst met het mes op de keel gedwongen hebben hun grenzen open te stellen voor internationale handel. Dat doen we gewetenloos en dat vinden we niet onrechtvaardig.
Maar nu komt er voor de derde keer een land op dat capabel genoeg is om onze bedrijven pijn te doen. Eerder waren dat Japan en Korea. Ook toen Japan opkwam werd er moord en brand geschreeuwd. Ze vernietigden onze scheepsbouwindustrie, daarna kwamen de goedkopere Japanse auto's. Daarna hebben ze vrijwel de hele consumentenelektronica van ons overgenomen. En de elektronische componenten. En de fotografie. En toen dreigden ze ook de machtig te worden in de chip-industrie, en Intel voorbij te streven. Daarna heeft de VS op hele vuile manieren dat verhindert. Want wij spelen helemaal geen eerlijk spel, hebben we nog nooit gedaan. Niettemin is Japan na deze opmars uiteindelijk gewoon deel geworden van het systeem.
Daarna kwam Korea op. Dat ging op dezelfde manier. Maar omdat die industrie nu in Japan zat hadden wij er niet veel last van, maar Japan des temeer. Je kan ook Taiwan nog noemen dat het grootste deel van de chipsfabrikage naar zich toe getrokken heeft. Niemand die zich druk maakt dat Taiwan en Korea nu bijna alle chips bakken.
Vervolgens komt China op en doet ze iets speciaals wat Japan, Korea en Tainwan niet deden? Nee helemaal niet, ze doet gewoon hetzelfde. Want ook In Japan. Korea en Taiwan wordt de industrie volledig door de staat georkestreerd. Dat heeft niets met communisme te maken, dat is hoe die Aziatische volkeren al duizenden jaren dingen doen. Wie meent dat Huawei meer gesteund wordt door de Chinese overheid dan , TSMC, Samsung of andere Koreanse chaebol, of een van de Japans kereitsu met onbegrensd bankkrediet die leeft in dromenland. En wie denkt dat Amerikaanse bedrijven als Boeing, Intel. Google. MS en vele anderen niet enorme injecties krijgen door vette defensieorders, belastingvoordelen die leeft ook in dromenland.
Als jij internationale handel wil, dan zul je moeten toestaan dat andere landen ook een deel van de economische activiteiten kunnen domineren anders valt er geen handel te drijven. Want op de wereldmarkt is het: Winner takes all.
Dus dat China dan zonnepanelenmarkt gaat overheersen omdat ze zelf een hele land vol aan stoppen zijn met zonnepanelen is alleen maar logisch. En dat ze 5G gaan overheersen omdat ze zelf het grootst inzetten op 5G en zelfs al 6G en daar het verst mee zijn in de wereld is alleen maar logisch.
Wat de VS en Europa willen is een internationale handel waar wij alle markten domineren maar China geen één. Nou ja, alleen markten met een lage marge mogen ze domineren, maar geen hoog technologische markten. Dat is een absurd idee, want dat hebben we van Japan, Korea en Taiwan ook niet geëist. China doet echt niets anders dan die landen.
Daarbij is juist China een veel socialere speler dan de VS. China is er niet op uit ons te plunderen of schatting te laten betalen zoals de VS. China is geen imperium en streeft niet naar een imperium. Ze wil geen landen overheersten want dat heeft ze niet nodig. China kan uitstekend leven van haar eigen economische productie, want het is een heel hardwerkend intelligent volk met veel gevoel voor handel. China is dan ook slim genoeg om te begrijpen dat ze niet alle ALLE markten moet overheersen, maar het Westen genoeg markten moet laten omdat er anders niets te ruilen valt en de hele internationale handel stilvalt.
Wat doen wij nu heel dom? Wij dwingen China om zich op onze markten te begeven door boycots op te leggen van onze technologische producten. Zo dwingen we China om producten te gaan maken die ze eerst met veel plezier van ons betrok. Wilde China een concurrent worden van ASML? Welnee dat is een hele dure en lange ontwikkelweg. Maar nu dwingen we China om precies dat te doen.
En wat gaan we daar spijt van krijgen!
[Reactie gewijzigd door Elefant op 2 augustus 2024 04:01]