Vivaldi-browser op Android kan donkere modus forceren voor websites

Vivaldi Technologies, het bedrijf achter de Vivaldi-browser, heeft de eerder dit jaar voor Android uitgekomen versie voorzien van een functie om alle content op het web weer te geven in een donker thema.

Met de update van versie 3.0 naar 3.1 worden niet alleen een aantal prestatieverbeteringen doorgevoerd en bugs opgelost; ook de donkere modus voor webcontent is onderdeel van de nieuwe versie. Lichte en donkere thema's waren al beschikbaar voor de gebruikersinterface, maar dat is nu ook mogelijk voor het tonen van websites.

Om hier gebruik van te maken moeten gebruikers dit instellen in de Vivaldi Settings onder Themes. Daar is de donkere modus voor webpagina's in te schakelen, waarmee automatisch alle pagina's in een donkere versie worden geconverteerd.

Android Police heeft de functie getest en meldt dat deze nog niet altijd perfect werkt. Zo blijkt het correct weergeven van het donkere thema wat lastiger op sites met veel custom css, zoals Android.com. Daar bleek bepaalde tekst als het ware te verdwijnen, omdat die in het wit werd weergegeven op een witte achtergrond. Ook websites met ingebouwde donkere thema's kunnen deels tot issues leiden, zoals het hier en daar weergeven van afwijkende kleuren.

Vivaldi Android dark mode

Door Joris Jansen

Redacteur

10-06-2020 • 11:38

39

Reacties (39)

39
38
19
5
1
10
Wijzig sortering
Voor Firefox bestaat er al tijden een plugin genoemd Dark Reader:
Voor Android
Voor Desktop
Ook beschikbaar voor Chrome, Edge en Safari, werkt goed!
Ik ben groot fan van darkmodus, maar 'kan al uw gegevens lezen en wijzigen van de websites die u bezoekt' staat me niet zo aan.
Als je een goede uitleg wilt waarom, zal ik je doorwezen naar deze uitleg van mij.

https://github.com/darkre...17#issuecomment-608060818
De uitleg is niet perse relevant. Doordat een extensie alle gegevens kan lezen en wijzigen, is de broncode van de extensie een entry point tot je privégegevens, bank- en logingegevens, een risicofactor om gehackt (malafide updates naar de store zonder dat de developers dat doorhebben) of overgekocht te worden en stilzwijgend te veranderen in spyware of adware. De gebruikers hoeven namelijk geen extra permissies te accepteren na een malafide update, en hebben dus niet door dat de extensie is overgenomen door een malafide partij.

Extensie-fraude gebeurt al in verschillende vormen sinds 2010. Dit is een serieus en niet-triviaal voorkomend probleem, waardoor ik eens in de zoveel tijd mijn extensies google, en ik heb al een aantal keer een extension gone bad moeten verwijderen.

Inmiddels gebruik ik om deze reden zo min mogelijk extensies en soms vind ik dat wel jammer, want er zijn zoveel handige truukjes.

Daarom is naar mijn mening een extensie absoluut niet te vergelijken met ingebouwde functionaliteit. Je hoeft minder risico te lopen als een functionaliteit gewoon in de browser is ingebouwd.

Vivaldi zelf zegt:
While extensions may add useful features to your browser, they can pose threats to privacy, security and performance.

They can crash the browser or compromise it from a security standpoint. A buggy extension could use its access to snoop on your browsing, possibly capturing your credit card details or passwords.

Another thing to consider is that user experience is much better with native features than with extensions. Web technologies evolve but native features will always continue to provide better, consistent with the product user experience.

We certainly have a love-hate relationship with extensions but we’ll never hesitate to recommend some built-in gems in Vivaldi over the use of an extension.

[Reactie gewijzigd door Sando op 28 juli 2024 23:38]

Hetzelfde kan je zeggen voor een niche browser. Vivaldi zelf heeft natuurlijk ook toegang tot ALLES wat je binnen de webbrowser doet.

Dark Reader heeft volgens store-statistieken meer dan 2 miljoen gebruikers op Chrome, en 400.000 op Firefox. Vivaldi heeft 1.5 miljoen gebruikers.

Beide oplossingen zijn open source, dus in het geval van kwaadaardige aanpassingen zal dat vast snel naar buiten komen.

Het is zeker goed om niet willekeurig allerlei extensies te installeren, en eerst zelf te kijken of ze open source zijn, iets van een community hebben, reageren op hun forum/GitHub/iets. Maar daar scoort Dark Reader heel goed.

Uiteindelijk gaat het om controle en vertrouwen. En ik denk dat beide oplossingen daar heel dicht bij elkaar liggen. En ik in de regel eigenlijk liever een extensie met een hoop meer gebruikers kies, dan een niche browser die lastiger inzichtelijk is voor mij (een hoop meer code) en niet door Mozilla/Google gecheckt wordt elke keer als er een update komt. Maarja, als je toch al Vivaldi gebruikt en vertrouwt, altijd mooi meegenomen dat je dan niet nog een andere partij daarbij hoeft te zetten.
Om maar algemeen op deze reactie in te gaan.

Vertrouw de extensie, maar zelfs dan kan het altijd slecht gaan https://www.bleepingcompu...t-logged-browser-history/ kuch. Het is maar net wat je wilt ik heb zelf ook getest en ik blijf liever bij Firefox Fenix w/e Dark Reader. Toch nog wel wat fouten te vinden waar ik niet mee kan leven om over te gaan.

De performance tja, wil je een extensie die op Javascript draait en JIT naar Machine code wordt vertaald om het uit te voeren, of regel direct in de code alles te doen AOT. Natuurlijk eentje in machine code vanwege de machine code maar wij moeten het ook maar met de API's en Javascript doen om het snelste eruit te halen.

Security, nouja als de API's die wordt ge-exposed zoals injecting Javascript zal je een waarschuwing krijgen om te vermelden dat er script wordt geinjecteerd(Wat ook gedaan wordt) Maar
A buggy extension could use its access to snoop on your browsing, possibly capturing your credit card details or passwords.
Buggy vindt ik wel een verkeerde verwoording van hun. Bug is fout in de code waardoor iets gebeurt wat niet het verwachte resultaat was. Wat hun bedoelen is een `A Malicious extension` die zijn toegang gebruikt voor doeleinde zoals credit card en wachtwoorden.

Persoonlijk zal ook voor een ingebouwde dark mode gaan maar, zoals je zelf aanhaalt.
Daarom is naar mijn mening een extensie absoluut niet te vergelijken met ingebouwde functionaliteit.
Ben ik het graag met je eens en blijf ik maar bij mijn extensie nog voorlopig. Het is net wat je wilt en je prioriteiten zijn.
Is dat dan vreemd? Om iets te kunnen veranderen moet de plugin toch kunnen lezen wat ie exact moet veranderen. De gemiddelde adblocker heeft dit toch ook nodig? Hoe kan er iets geblokkeerd worden als die niet kan zien wat er juist is
Deze werkt ontzettend goed en ik ben er erg happy mee, absolute aanrader!
Wow nice, bedankt voor de tip! Gelijk geïnstalleerd, werkt prima.
wel opletten met film/tv topics op GOT, de spoilers zijn nu ook lekker zichtbaar :)
Ja, het blijft natuurlijk een hack en geen implementatie van de site zelf. Als de website het aanbiedt ben je meestal beter af daarmee, tenzij je echt pikzwart wilt hebben, want de meeste sites gaan toch wel voor een of andere grijstint en dat vind ik soms best lelijk.
Mooie functie die al een tijdje beschikbaar is op Samsung telefoons (daar heet het "donkere modus"). Gebruik het dan ook regelmatig.
Inderdaad. Ik gebruik dit al bijna een jaar (sinds dark mode bestaat in het OS) en dit werkt automatisch met het omschakelen in het OS.

Kleuren en plaatjes worden niet altijd goed geconverteerd maar het is zeker niet slecht.

[Reactie gewijzigd door TenTimes op 28 juli 2024 23:38]

In Vivaldi was het ook al langer beschikbaar, alleen nu via een instelling in plaats van via vivaldi://flags
Leuk, maar het mooiste zou zijn dat hier gezocht wordt naar een standaard switch die men voor websites kan implementeren. Zodat je dan bij je request kan aangeven, doe mij maar de dark mode. Het inverten van kleuren is niet altijd even goed.
Dat bestaat al, de css media-query prefers-color-scheme: dark. Er zijn echter maar weinig websites die dat zelf implementeren.
In principe kunnen sites al afvangen wat de voorkeur is van de gebruiker. Dat kan met de CSS media query prefers-color-scheme. :D

https://developer.mozilla...edia/prefers-color-scheme

Inmiddels al redelijk ondersteund, behalve Firefox for Android. :'(

Edit: Typos

[Reactie gewijzigd door daveb1987 op 28 juli 2024 23:38]

Zojuist even geprobeerd maar dat is een serieus handige feature. Zou alleen prettiger zijn als de websites zelf al een darkmode geïmplementeerd zouden hebben ;)
De css specificatie @media (prefers-color-scheme: dark) wordt nog niet zo lang ondersteund door browsers zie: https://caniuse.com/#search=color-scheme

Developers hebben nu dus ongeveer een half jaar tijd gehad om dit te implementeren. Voor grotere organisaties prima te doen, voor minder grote organisaties en zelfstandigen kost dit flink wat ressources. heeft gewoon wat tijd nodig :).
Voor grote organisaties is het veelal ook lastiger dan men denkt. Puur omdat daar de roadmap meestal lang van tevoren vast ligt, en nieuwe features onderaan de backlog komen te staan, tenzij de vraag natuurlijk heel groot is.
Ik denk dat de meeste bedrijven hier totaal geen zin in hebben en het lekker afwachten wat de markt doet. Pas als 50% van de klanten het echt wil (niet alleen "het is wel leuk als het kan", dan gaan ze wel wat doen denk ik.
Zojuist even geprobeerd maar dat is een serieus handige feature. Zou alleen prettiger zijn als de websites zelf al een darkmode geïmplementeerd zouden hebben ;)
Ja, inderdaad met een knopje, aan en uitzetten dark mode.
Zoals bij 9to5Mac.com, echt superhandig.
Ik vind het een fijne browser, zowel op Android als op mijn desktop.
Echter vind ik het wel irritant dat Lastpass op Vivaldi op Android niet werkt.
Werkt dit beter dan Google Chrome op Android?
Ik heb bij Chrome ook de donkere versie aangezet. Dat werkt over het algemeen erg goed, behalve bij enkele websites die een lichtgrijze achtergrond hebben met zwarte tekst, dan converteerd die beide naar wit en het is het nauwelijks leesbaar.
Helaas is een van die websites ook het forum van tweakers waardoor het nauwelijks leesbaar is.
Ik heb jouw probleem wel op een paar sites in Vivaldi op Linux, maar gek genoeg niet op Vivaldi op Android. En in beide gebruik ik nu al een hele tijd deze donkere modus via vivaldi://flags.
Terwijl Vivaldi het hele internet verduistert moet Firefox voor Android nog überhaupt een dark mode krijgen...
Ik heb een maand of twee geleden een onderzoekje gedaan naar verschillende browsers en hun darkmode ondersteuning.

Hierin kwam eigenlijk één browser met kop en schouders boven uit, en dat was Dolphin. Zeer goede weergave, maar los daarvan, heel eenvoudig en gebruikersvriendelijk aan en uit te zetten.

Ik zal deze Vivaldi update uiteraard proberen. Normaal gesproken ben ik fan van Vivaldi op Windows (mijn default browser momenteel).
ik heb gewoon dark reader voor FF geinstalleerd op mijn android phone werk tot nog toe goed
Nu tweakers nog ;)
Zonder custom css.

[Reactie gewijzigd door mastr-dc op 27 juli 2024 15:57]

Precies, ik durf het bijna niet te zeggen, maar... Black Backgrounds Matter!
Ach joh, nu is het met een DE waar alles dark themed dat je gelijk wakker bent als je een site als Tweakers bezoekt.
Wat nou bright theme licht grijs o.d voor de grote content loze vlakken op Tweakers, 31 inch aan wit licht in je bakkes, mogge :)

[Reactie gewijzigd door CHBN op 28 juli 2024 23:38]

De karma die het kost heb je zo bij elkaar :) en het is een blijvende perk, dus je hoeft het niet periodiek opnieuw te kopen. Gewoon veel modereren en je bent er zo!
Wacht even, dus je wilt zeggen dat Tweakers wel een dark mode heeft maar dat het verstopt/versleuteld zich achter karma? Dat meen je toch niet. Wat een figuren daar.
Nee, Tweakers heeft geen dark mode. Echter wel custom CSS. Daarmee zou je het ook gewoon roze met geel kunnen maken.

Hoewel goed goed uitgewerkt door mede Tweakers, heeft het wel wat visuele bugs soms. Ik zou een native dark mode ook zeker op prijs stellen.
Dit. Ik ben stom verbaasd dat Tweakers hier nog niets mee heeft gedaan. Ze zijn bijna langzamer dan Google en haar dark mode implementaties ;)
Tweakers is momenteel hard bezig om 2FA te implementeren /s ;)
Ook daarmee zijn ze een half decennium achter de curve.

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.