Samsung maakt 960 gram wegende 13,3"-laptop met Snapdragon 8cx-soc

Samsung komt met de Galaxy Book S, een dunne en lichte Windows 10-laptop die voorzien is van een Qualcomm Snapdragon 8cx-soc. Dat is een op 7nm gemaakte ARM-processor met vier snelle en vier zuinige cores. De laptop komt vermoedelijk niet uit in de Benelux.

De Galaxy Book S weegt 960 gram, is 30,5cm breed en 20,3cm diep. De dikte varieert tussen 6,2 en 11,8mm volgens Samsung. De lichtgewicht laptop heeft een 13,3"-touchscreen met een resolutie van 1920x1080 pixels. De Snapdragon 8cx-soc wordt bijgestaan door 8GB lpddr4x-geheugen en 256 of 512GB flashopslag. Ook is er een micro-sd-kaartslot aanwezig waarin een kaartje van maximaal 1TB kan worden gestopt om de opslagruimte verder uit te breiden.

Samsung bracht eerder al de Galaxy Book 2 met Snapdragon 850-soc uit. Dat model was een tablet met toetsenbordcover. De nieuwe Book S heeft een clamshellontwerp zoals traditionele laptops dat hebben. Het is de eerste laptop met de Snapdragon 8cx-soc, die specifiek voor laptops is ontwikkeld. Qualcomm kondigde die soc eind vorig jaar aan. Lenovo heeft eerder al toegezegd om volgend jaar een laptop op basis van de 8cx uit te brengen.

Volgens Qualcomm is de 8cx net zo snel als Intel U-processors, terwijl hij minder verbruikt. De soc heeft snellere cores en een gpu die krachtiger is dan die van de Snapdragon 855 voor smartphones. Ook heeft de 8cx een geïntegreerde 4g-modem. Qualcomm biedt ook een platform aan voor laptops waarbij de 8cx wordt gecombineerd met een losse 5g-modem, maar Samsung gebruikt die niet in zijn laptop.

Verder heeft de Galaxy Book S stereoluidsprekers, een vingerafdrukscanner en een 720p-webcam. De 42Wh-accu is volgens Samsung goed voor een accuduur tot 23 uur bij het bekijken van video. Samsung brengt de dunne laptop in de herfst in een 'select aantal' landen uit, maar heeft nog geen prijs genoemd. De fabrikant verkoopt in de Benelux geen laptops.

Samsung Galaxy Book SSamsung Galaxy Book S
Samsung Galaxy Book SSamsung Galaxy Book SSamsung Galaxy Book S

Door Julian Huijbregts

Nieuwsredacteur

08-08-2019 • 12:51

83

Reacties (83)

83
83
59
4
0
16
Wijzig sortering
Misschien handig om toe te voegen dat er 2 USB-C poorten opzitten (1 langs elke kant)?
De foto's laten enkel de rechterkant van de laptop zien.
Ik wou net hetzelfde opmerken, gisteren tijdens de voorstelling en nu opnieuw tonen ze enkel de rechterkant
Windows 10 op ARM... Hoe vertaalt dat in compatibiliteit met Apps en programma's van de x86 variant van Windows 10?
Tsja, het werkt is ongeveer alles. Ik moest even zoeken, maar techspot heeft een artikel:

https://www.techspot.com/...rm-performance/page2.html

Nu is dit natuurlijk relatief oud ondertussen, 25 maart 2018, maar de Snapdragon 835 die ze daar testen is soms gelijkwaardig, soms tot dubbel zo traag als een Celeron n3450 in emulatie. Native apps was wat lastiger om te testen omdat ze aan UWP vast zaten waar op dat moment niet veel tests in waren maar de performance was daar ongeveer 3x de emulatie variant (waar ze o.a. een browser, Edge on ARM vs Chrome x86 vergeleken).

De meest theoretische manier om te kijken hoe dat nu gaat, is het performance verschil in een Android test op een 835 en een van de moderne snapdragons op te zoeken. De emulatie zal mogelijk precies dat verschil in performance zijn.

Maar goed. Hun handbrake test deed op een i5 8550U ~90sec over de taak, waar de ARM emulatie er ~728 seconden over deed...
Je vergelijkt appels met peren.
De 8c* is specifiek hiervoor ontworpen en een aantal iteraties nieuwer
Nou is een lading Handbrake encodes niet echt iets wat je op een portable device op de accu gaat doen, wat interessanter is zijn applicaties die je 'on the road' vaak gebruikt: Office, de browser, videoplayers, een VPN client, je virus scanner, Skype, etc.

[Reactie gewijzigd door Dreamvoid op 22 juli 2024 16:38]

Windows 10 op ARM... Hoe vertaalt dat in compatibiliteit met Apps en programma's van de x86 variant van Windows 10?
Emulatie.
Is er ergens eenlijst te vinden van apps die native kunnen draaien? Ik zit me vooral te kijken om Visual Studio te kunnen draaien.
Vs vraagt, zeker bij bouwen van je solution, erg veel van je processor.
Dan lijkt me een wat zwaardere machine waar beter geschikt.
Of wil je remote werken?
Yup, klopt, maar als VS in emulatie zou draaien, dan is het dubbel poep op een arm processor. Ik snap zeker dat er een dikke machine beter voor geschikt is, ik zit meer met een potentiele situatie waarbij ik off the grid kan komen te zitten met zonnepanelen en accu's. Zonnepanelen zijn wel goedkoper geworden, accu's nog niet echt bepaald. Is voor mij een kosten overweging of ik meer geld moet steken in accu's en zonnepanelen of dat een superzuinige, maar trage laptop ook voldoende is.
Volgens mij kun je vast een oplossing verzinnen met bijvoorbeeld CLion of Kdevelop, waarbij de laatste in naar ARM32 of ARM64 gecompileerd kan worden. Voor de rest ligt het ook echt aan Microsoft zelf om een native ARM versie in orde te maken en eigenlijk had die nu wel klaar moeten zijn. Maar ik kan niet bij het bedrijf in de keuken kijken, dus voorlopig is het even gissen naar wat het bedrijf gaat doen.

Naar mijn mening kun je het niet maken om met een halfslachtige oplossing te komen. Je gaat ervoor om ARM te ondersteunen of je doet het helemaal niet. Ik zou ermee kunnen leven, als alles nog niet perfect werkt. Maar hopelijk wordt er wat gedaan aan de gebrekkige ondersteuning die je nu ziet.
Zou eerder powerbanks oid opladen op je zonnepanelen als je weinig electra gebruikt (lees: van de locatie af bent), dan heb je altijd voldoende power bij de hand. Zo duur zijn die powerbanks nu ook niet meer tegenwoordig.

Bijv. pricewatch: Dell Power Companion PW7015L 18.000mAh
Ik ben echt super benieuwd naar de combinatie off the grid/zonnepanelen/accu's en Visual Studio. Ben je van plan midden in het regenwoud of de woestijn nog wat programmeerwerk te doen ofzo?
Alle ARM-based applicaties? :)
Alle UWP apps in de Windows store zullen native draaien.
UWP kan toch ook alleen een x86 en/of x86_64 versie van de app bevatten? Of gaan ze dan x86 emuleren?
Windows on ARM (WoA) bevat tegenwoordig een x86 emulator. Dus de meeste 32bit x86 werken gewoon :) Maar het is wel stuk langzamer dan een nativa x86 processor.

[Reactie gewijzigd door Harmsen op 23 juli 2024 11:10]

Dit kan de gewone apps/software (win32) draaien onder x86 emulatie dus dat kan wat trager zijn.
ARM is een andere architectuur dan x86 en/of x86-64. De applicaties 'spreken' dan op een andere manier, waardoor je dus een laag er tussen nodig hebt om over en weer te 'vertalen'.

Je kunt het dus vergelijken met talen, dan heb je ook een tolk nodig om het te begrijpen (of de taal leren, zoals x86-64...).
Wat is er zo nieuw aan:
bv. in mei:
nieuws: Lenovo brengt laptop met Snapdragon 8cx-processor begin 2020 uit
Zijn zeven videootjes te zien...
Inderdaad, helemaal mee eens. Gewoon geen reviews met ARM notebooks laten zien, want die zijn er al eerder geweest. En ook niet met intel en AMD processoren. En telefoons, bin there done that.. Dan kan Tweakers zich concentreren op 2 artikeltjes per jaar.
ff dimmen....
Het ging Luchtbakker om ==> ARM en compatibility met x86 en/of x86-64
Darom mijn hint!
Snap je? }>
Niet. Programma's geschreven voor x86 zullen niet zomaar op een ARM werken. Dan is er een emulator nodig en dat zal de performance niet ten goede komen. Dit zal, denk ik, alleen aantrekkelijk zijn als er een goed gevulde 'app-store' aangeboden wordt.
Alles valt of staat met de prijs.

Als de prijs richting de 1000 euro gaat, dan zie ik geen reden om het te kopen. Dan neem ik wel een Lenovo Yoga.
Mits andere aspecten belangrijker voor je zijn
Als die 23uur accuduur waargemaakt kan worden is dat toch wel verdomd handig op reis.
Bij lang accuduur komen vaak minder sterke(zuinige) specs. Dan is het voordeel van 23 uur weg.....
Maar als ieder programma 3x langer energie slurpt vanwege de trage (geëmuleerde) processor, dan haal je die 23 uur zeker niet.
Het idee is dat je die niet alleen maar x86 apps hier op draait, maar meer af en toe en vooral native / moderne apps. Het lijkt me dat Office 365 efficiënt er op draait. Edge draait sowieso goed en is tegenwoordig naar mijn mening beter dan Chrome. Firefox schijnt ook support te krijgen. Een hoop Windows Store / moderne apps (VLC, Netflix etc) natuurlijk en electron apps / spotify achtig (gok ik). Mogelijk Visual Studio Code. Unity games kunnen ook native draaien via uwp als ik het mij goed herinner. En er zal nog wel meer zijn dat ik nu mis.
Dus niet voor iedereen interessant maar wel nog voor best wat mensen.
23 uur accuduur zal wel met het scherm extreem gedimd zijn en zonder WiFi/4G - het lastige met dat soort specs is dat die twee aspecten de bulk van het stroomverbruik zijn, en waar moeilijker besparing mogelijk is (in de zin: helderheid kost nou eenmaal energie, en radiogolven uitzenden ook). Daar bovenop trekken RAM en de SSD ook stevig stroom.

Door de powersaving ontwikkelingen in SoC's, en al helemaal het cpu deel daarvan, en de OSsen verbruiken die bij normaal gebruik nauwelijks energie meer (tenzij je continu zware berekeningen draait). Als je een serieus lange accuduur wilt moet je naar andere aspecten van je laptop gaan kijken.
Gewicht, soc, batterij, afmetingen.

Ga maar uit van ruim €1000 euro. Als basis-laptop geloof ik het wel. Een iets beter alternatief dan de chromebooks, maar je bent toch nog steeds beperkt kwa functies. Niet alle software zal er soepel op draaien, als ze er al op draaien.
En een redelijke basislaptop koop je al voor 700 euro (een i7, 8GB RAM, 256GB SSD, 13" Full-HD).
Denk dat de grap hem zit in: deze laptop weegt minder dan een kilo,, als ik een basislaptop uitzoek (wel 15") en niet op de dikte en gewicht let, ja dan vind ik ze wel tussen de 600 en 800euro,, echter als ik een lichte dunne laptop wil met grofweg dezelfde specs dan schiet die prijs omhoog.
pricewatch: Asus AsusPro B9440FA-GV0061R

Dit komt toch wel aardig in de buurt. Alleen zal de Intel chip toch wel een stuk sneller zijn. Ook draai je gewoon de x86-64 versie van Windows.

Dit is ook een kek dingetje hoor:
pricewatch: Fujitsu Lifebook U938 VFY:U9380M351SNL

Zelfs onder de 1kg en kijk naar de aansluitingen! :D O+

[Reactie gewijzigd door Loggedinasroot op 23 juli 2024 11:10]

even wat opgezocht(65 bit apps?) :
The processor performance should be similar to a Intel Core i5 8th gen U-series (e.g. i5-8250U) according to Qualcomm. However, this is only the case for native ARM64 compiled Windows apps which are not that many (in mid 2019). 32 bit applications and games for AMD/Intel run in a rather slow emulation and 65 bit apps wont start at all.

The integrated Adreno 680 graphics card is a beefier version of the Adreno 640 in the Snapdragon 855 and should be twice as fast as the old Adreno 630 (in Windows laptops) and offer a 60% higher efficiency.
https://www.notebookcheck...gon-8cx-SoC.420766.0.html

[Reactie gewijzigd door OxWax op 23 juli 2024 11:10]

Hoort 64 bit te zijn vermoed ik. 64 bit is niet zo een groot probleem gezien bijna alle relevante programma's wel een 32 bit variant hebben en er toch vaak niet zo'n groot verschil zit tussen de 2.
Flinke vooruitgang trouwens (was ook wel natuurlijk nodig met de 835 :> ).

[Reactie gewijzigd door ochhanz op 23 juli 2024 11:10]

Die nieuwe prijs van die asuspro is natuurlijk vrij hoog met ~1400 euro en mist een touchscreen (anders zou die zo'n 100 gram zwaarder zijn). De Lifebook is inderdaad een grappige laptop maar natuurlijk ook een andere prijs klasse.
Fair enough, dan is de doelgroep dus de mensen die 400 euro over hebben om een laptop van 940 gram te hebben in plaats van 1,3 kilo. Ik denk niet dat die markt niet enorm groot is.
Ik val idd niet onder die doelgroep maar geloof me,, die doelgroep is groot. Als ik kijk naar mensen die marketing/sales doen, (voornamelijk dames) die bijv. Applicatie ontwikkeling gaan doen of uberhaupt mensen die meer mode gevoellig zijn dan ik...
wat ik zie van deze groep waarbij ik gevraagt kan worden om even te checken op specs, dan is het altijd: hij moet klein, superlicht en superdun zijn en eigelijk de vereiste specs komen pas in zicht op punt 4 of 5 van het prioriteiten lijstje.. Als je ze dan vervolgens gaat uitleggen dat hoe dunner de laptop en hoe zwaarder de cpu dat deze sneller kan gaan throttlen, you have just started a nuclear war bro
Anoniem: 454358 @RedPixel8 augustus 2019 13:54
Vergis je niet, de meesten die een laptop van de zaak (onderweg) gebruiken, gebruiken enkel de website (catalogus,CRM etc)van de zaak, office en email. En dat gaat hier natuurlijk prima mee. En als je m mee moet sjouwen, dan heb je het liefst een laptop die licht is en lang meegaat op een accu lading.
Dat gewicht voel je in de MediaMarkt wel, ARM VS x86 is voor consument allebei met Windows...
Meerdere sites hebben het over een vanaf prijs van $999, maar ik kan lastig inschatten wat de bron is van die informatie:
https://www.digitaltrends...ook-s-qualcomm-announced/
https://gadgets.ndtv.com/...ions-fall-release-2082058
Opvallend dat Samsung hier voor een Snapdragon-chip gaat en niet voor hun eigen Exynos 9825, die nu ook in de Note 10 te vinden is. Samsung Semiconductor en Samsung Electronics staan toch nog redelijk los van elkaar. De Exynos 9825 (en 9820) hebben twee veel krachtigere Mongoose 4-cores voor hogere single-core performance en twee A75-kernen, maar de 8cx heeft dan weer vier Cortex-A76 kernen.

Anyway, ik ben erg benieuwd naar de prestaties op het moment dat software voor het platform gecompiled is (dus geen emulatie). Windows en Office hebben nu native Arm64 versies, net zoals bijvoorbeeld Firefox en VLC.
De 8cx is specifiek ontwikkeld voor gebruik in laptops met Windows. De eigen Exynos is nog altijd in de eerste plaats een SoC voor mobiele telefoons. Ze zijn dus ontwikkeld voor een verschillend gebruik. Daar heeft men ongetwijfeld rekening mee gehouden.
Omdat Windows niet geoptimaliseerd is voor die SoC...vandaar de kies voor deze 8XC van Qualcomm. Die werken namelijk samen met MS om Windows hier op goed te laten werken.
Komt vooral door microsoft die windows on arm in samenwerking met qualcom (snapdragon) ontwikkeld hebben.
Anoniem: 1092407 8 augustus 2019 16:55
De grote vraag voor mij is of je hier ook relatief eenvoudig een ander OS op kunt installeren. Als Linux-machientje lijkt me dit best leuk. Alles draait dan immers als native ARM64 code dus prestatie zal dan wel in orde zijn.
Dat wil ik dus ook weten. Prachtig ding, maar ik hoef 'm niet als die alleen Windows 10 draait. Niks mis mee hoor, begrijp me niet verkeerd, maar niet mijn smaak.
Anoniem: 1092407 @TrekVogel8 augustus 2019 22:48
Er blijkt helaas geen HDMI-port op te zitten. Daarmee valt deze voor mij helaas af. Had leuk geweest om 'm ook thuis te kunnen gebruiken als desktop-vervanger.
Daar zijn USB-C oplossingen voor. Al kunnen die niet al te veel grafisch geweld aan.
Wat heeft dat met USB C te maken? Mijn Macbook Pro kan gewoon 4K 60fps video aan via een USB C naar HDMI kabeltje.
Niet bij elke laptop is dat zo goed geregeld.
Ik heb via via vernomen dat een aantal ontwikkelaars bij Red Hat laptops hebben gekregen met Snapdragon 850 chips en dat eraan gewerkt wordt om die te ondersteunen. Zo gauw deze nieuwe met Snapdragon 8cx uit zijn, verwacht ik dat hetzelfde zal gebeuren. Het enige wat er nu publiek is, is deze pagina op Github: https://github.com/aarch64-laptops/build.
Ik ben ook heel benieuwd een ander OS mogelijk is, lijkt me een ideale linux machine :)
Iemand enig idee hoe de performance is van de snapdragon cpu in tegenstelling tot intel of amd cpu's?
Er zijn een hoop Intel en AMD cpu's dus welke? :)
Heb niet echt een specifiek cpu in gedachte maar ik bedoelde bijv. of de performance op een i3, R3 of iets anders op lijkt.
Super mooi laptop vanuit Samsung en kwa specs ziet het heel netjes uit.
Is dit een stap, dat Samsung weer laptops gaat maken?
Samsung is (correct me if I'm wrong) nooit gestopt met laptops maken maar brengt ze in Europa niet (meer) uit. https://www.techpulse.be/...pt-met-laptops-in-europa/

*edit* typfoutje :)

[Reactie gewijzigd door bibi2205 op 23 juli 2024 11:10]

De prijs was toch bekend gemaakt, hij zou 999 dollar gaan kosten...
De fabrikant verkoopt in de Benelux geen laptops.
Dat noemen we nou "een dode mus".
Het relevante van het artikel is het gebruik van ARM voor een Windows laptop.
Als dit aan slaat zouden andere fabrikanten het ook kunnen gaan doen. De grens tussen tablets en laptops kan nog verder vervagen.
Als het slecht blijkt te werken wordt het een flop en zal Windows langer op x86 architectuur vast zitten.
Fair.
De laptop gebruikt x86 emulatie, dus zolang er nog weinig (of geen) applicaties geport zijn naar native ARM is dit tamelijk gedoemd.
Dat ligt er maar net aan wat de impact is op de performance van de meest gebruikte programma's.
Veeleisende games zal je kunnen vergeten, net als beeld-/ videobewerking en andere rekenintensieve taken. Maar voor software die voornamelijk op input van de gebruiker zit te wachten zal het een issue zijn.
Streep dus gamers, content creators en zware developers weg uit je doelgroep en je hebt een publiek te pakken, zowel consumenten als zakelijk, waar een ARM laptop tot zijn recht zal komen. Oftewel iedereen die nu met een budget tot lage mid-range laptop uit de voeten kan, zal geen tot weinig problemen ondervinden met een ARM laptop.

De acceptatie valt en staat met de prijs. Wanneer je voor dezelfde prijs een x86 laptop aan kunt schaffen die veel beter presteert (ook al heb je die extra prestatie misschien niet nodig) terwijl de extra accuduur wel leuk is, maar niet essentieel, maakt het geen enkele kans.
Ach, ik woon 20km van de grens met Duitsland af en 50km tot Kleve, haal hem daar wel als ik hem echt wil.
Als je rare tekens op je toetsenbord niet erg vindt is dat een optie.
Er zijn ook gewoon Qwerty versies te verkrijgen via een website. Dus dat is niet het probleem.
Bestellen bij een duitse webshop en laten leveren in nederland, ik zou dat zelf liever niet doen in verband met gedonder met garantie en zo.
Er zijn ook webshops waar je in dit soort gevallen helemaal niet kan laten leveren in nederland omdat (in dit geval) samsung die apparaten niet voor niets niet in de benelux verkoopt en ze parallele import liever niet hebben.
Gedonder met garantie? Bij het bestellen van een laptop in je buurland van een van de grootste bedrijven ter wereld? Als je dan gedonder krijgt krijg je dat gedonder ook in Nederland. Je doet hier alsof het import van banggood betreft ofzo. Maar je moet natuurlijk voor jezelf weten welke risico's je neemt.

[Reactie gewijzigd door TWeaKLeGeND op 23 juli 2024 11:10]

Het probleem is dat ze het product niet in nederland aanbieden. Dan gaat samsung dwarsliggen als je toch bij ze aanklopt met een probleem.
Het verschil met bangood of andere twijfelachtige parallel import is inderdaad klein, want je probeert het zelfde er mee te bereiken, toch ?
Nee je koopt normaal zoiets bij banggood voor de prijs (en pas bij flink verschil) , je koopt de laptop in dit geval bij je buurland waar EU wetgeving geld vanwege beschikbaarheid. Een totaal ander doel en risicoprofiel dus. Samsung moet leveren wat ze beloven (en als ze Europe wide Garantie bieden, mooi, zo niet dan niet.) Je verkoper is verantwoordelijk en Duitse winkels doen het niet slecht op dat gebied. Wellicht is je verkoper wel Samsung zelf.
Dat van de garantie weer.
Je krijgt gedonder met Samsung?

Als.ke hier in Nederland een laptop koopt bij een (internet)-winkel.heb je helemaal niets met de fabrikant te maken. Je klopt bij een defect aan bij de verkoper. Die mag alles voor je regelen.
En dus niet de fabrikant.

In

[Reactie gewijzigd door jqv op 23 juli 2024 11:10]

Ja en dat is in Duitsland dus ook zo waar reageer je precies op?
Ze hebben soms ook wel eens US-int indeling. Maar goed, heb ook vrienden in UK :)
Dat zou practischer zijn.
Alsnog een rare indeling. Maar voor 7 euro haal je stickers. Plak je op de toetsen als je het echt irritant vindt. maar als je een beetje blind kunt typen, merk je er nauwelijks wat van.
Maar dan heb je wel een Duitse indeling van de "Tastatur".
Ja, stickers à 7 euro er op als je daar rrolikk van wordt en gaan met die banaan.
Ik zit nu op 50 cm afstand van Amazon.co.uk en Amazon.de. :)
(Alleen even opletten dat je geen versie met lokaal toetsenbord bestelt.)
Hoe werkt die 4g modem dan zonder simkaartslot? Of zit er wel een simkaartslot in deze laptop?
Website samsung:
Network
LTE Cat.18
Nano SIM
* May differ by market and mobile operator.

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.