Wil je op Windows geen gebruik maken van de
Blink-engine, dan is je beste keus op dit moment dus de
Gecko-Engine van
Firefox Quantum. Een engine die op het moment zeer competitief is met Blink, op het gebied van snelheid, stabiliteit en compatibiliteit.
Firefox is zeker geen slechte keuze op het moment, zo is de
leesbaarheid van de letters op dit moment beter in Firefox dan in Chrome. Veel vettere, zwartere letters die beter kloppen en veel makkelijker leesbaar zijn. Een heleboel websites hebben in Chrome grijze letters, die slechts matig leesbaar zijn. Open je dezelfde site in Firefox, krijg je dikke, zwarte contrastrijke letters die heel makkelijk leesbaar zijn, zelfs van afstand.
Een ander voordeel van Firefox is het
tab overflow systeem, wat makkelijk doorscrollbaar is met je scrollwiel. En de handige optie om alle tabbladtitels te tonen, om een compleet overzicht van al je tientallen tabs te krijgen, en makkelijk te wisselen. Chrome moet in de toekomst nog een tab overflow systeem krijgen. Dat zit er nog steeds niet in, ondanks dat dit al heel veel jaren één van de meest aangevraagde features is.
Met alle Quantum-updates dusver, is de Firefox-browser echt flink sneller geworden. Hij voelt nu gewoon ronduit
snappy aan, met iedere website. De GUI zit veel beter in elkaar dan bij Chrome, met heel veel functies bijzonder makkelijk toegankelijk (waaronder bookmarks). De
Photon-interface van Firefox is van een veel hogere kwaliteit dan de interface van Chrome, op dat gebied loopt Chrome écht achter. Je kunt ook eenvoudig van thema wisselen, en behalve het standaardthema worden er ook een Licht Thema en een Donker Thema meegeleverd. Zelf gebruik ik het lichte thema, bijzonder prettig voor het oog.
Van Firefox bestaat al (afgerond) drie jaren een 64-bit versie. Die gebruik ik zelf sinds hij in het release-kanaal zit. Dit gold voor mij als een behoorlijke upgrade t.o.v. de 32-bit versie. Op mijn systeem was hij echt aanzienlijk stabieler, en ik had nooit meer Flash-gerelateerde problemen. De 64-bit versie van Firefox is altijd uiterst modern geweest qua API's e.d. Al een jaar en enkele maanden is de 64-bit versie van Firefox de standaard-versie, en de 32-bit versie van Firefox is dan ook niet meer populair.
Firefox ondersteunt op het moment nog Flash, en dit werkt zeer stabiel in de 64-bit versie. Maar vanaf 2019 wordt deze ondersteuning afgebouwd.
De ingebouwde PDF-lezer van Firefox is van een hoge kwaliteit. Toen hij vele jaren terug lanceerde was hij trager dan de concurrentie, maar daar is flink aan gesleuteld. Iedere PDF die je er nu tegenaan gooit laadt en rendert heel snel. De compatibiliteit is tegenwoordig ook goed. Maar voor de ultieme compatibiliteit met alle PDF's installeer je natuurlijk een aparte PDF-lezer (bijv. Adobe Acrobat Reader DC).
De
browserprestaties van Firefox zijn gewoon echt goed. Firefox heeft een zeer sterke Javascript-engine, met zeer goede Javascript-prestaties. Wat ook erg belangrijk is zijn de CSS-prestaties, en die zijn zeer sterk. Firefox Quantum heeft een volledig vernieuwde CSS-engine, die uitmuntend gebruik maakt van je sterke multi-core CPU.
Het aantal
crashes wat ik ervaar met Firefox is zeer gering. Wat dat betreft is de browser echt een genot in het gebruik.
Over de
website-compatibiliteit hoef je je absoluut geen zorgen te maken als Firefox-gebruiker. Het is al vele jaren zo dat iedere site die je opent, gewoon prima gerenderd wordt. Nee, dan is de huidige Edge-browser bijvoorbeeld veel minder compatibel.
Een handige functie in Firefox is het opnieuw opstarten van de browser, en het dan weer herstellen van je vorige sessie. Dit doet hij op een andere manier dan Chrome, hij maakt
slechts één tabblad actief bij het inladen van de vorige sessie, en de rest wordt passief ingeladen. Hierdoor zakt je geheugengebruik enorm, en loopt het pas weer op zodra je op de inactieve tabbladen klikt.
Wat brengt de toekomst Firefox? Nou,
WebRender gaat er vrij snel aankomen! Dit is de render-architectuur van Servo, geïntegreerd in Gecko. Een limited roll-out van WebRender (voor Nvidia desktop GPU's) komt waarschijnlijk met Firefox 67. De volledige roll-out volgt later. Het WebRender-nieuws kan hier gevolgd worden:
https://mozillagfx.wordpress.com/. Wil je alleen het belangrijkste even snel doorlezen, dan raad ik dit aan:
https://mozillagfx.wordpr...er-part-1-browsers-today/
Met WebRender kan Firefox nóg beter gebruik maken van je GPU, en wordt het een nóg snellere en nog modernere browser. Eentje die ook prima geschikt is voor je 4K of 6K scherm. Een stabiele Firefox-versie mét WebRender zal zeer waarschijnlijk de snelste en modernste browser-keuze van 2019 zijn, daar durf ik alvast op vooruit te springen. De komst van WebRender betekent enorme veranderingen in de browser rendering engine van Firefox Quantum, en je webpagina's zullen vloeiender dan ooit tevoren op je beeldscherm getoond worden.
Quote uit het artikel: "Microsoft belooft dat Edge voortaan vaker updates zal krijgen. De stap moet ervoor zorgen dat de populariteit van Edge gaat toenemen. De browser wist sinds 2015 nauwelijks marktaandeel te winnen, onder andere vanwege compatibiliteits-issues, aanloopproblemen met ontbrekende functies en het feit dat de browser alleen op Windows 10 draaide. In de praktijk is Chromium de de-facto standaard voor browsers geworden, mede door de overwicht dat Google Chrome heeft op de browsermarkt."
Tjah, ook ik vond de Edge-browser niks. Hij was niet stabiel genoeg, had inderdaad veel compatibiliteitsproblemen, en als ik op het moment even de render-snelheden vergelijk dan is de Edge-browser gewoon heel veel trager dan Firefox Quantum.
De op Chromium gebaseerde browsers hebben zeer zeker een énorm
marktaandeel. Maar dat wil niet zeggen dat er geen serieuze concurrentie meer is. Firefox Quantum is een hele gedegen concurrent, die in 2019 met de komst van WebRender naar het release-kanaal zich zeer waarschijnlijk de modernste browser mag noemen.
Kijken we naar de
desktop/laptop browsers, dan heeft Firefox op het moment een marktaandeel van ongeveer
10%. Dat lijkt misschien niet heel veel, maar dat is het wel, aangezien er tegenwoordig meer dan vier miljard actieve internetgebruikers zijn. De Firefox-browser wordt volgens Mozilla zelf door naar schatting een half miljard mensen wereldwijd gebruikt (
https://blog.mozilla.org/press/ataglance/). Firefox zal zeer waarschijnlijk altijd haar eigen browser rendering engine blijven gebruiken (die met de komst van WebRender dus nóg een stuk moderner wordt!), en nooit naar Chromium overstappen. Met een half miljard gebruikers blijft Firefox een belangrijke speler op de browsermarkt.
[Reactie gewijzigd door dusty-2011 op 22 juli 2024 17:30]