KPN en Xs4all informeerden klanten niet goed over het feit dat ze kijkgedrag in kaart brachten en de aanbieders bewaarden de data te lang. Dat constateert de Autoriteit Persoonsgegevens. De gegevens voor het opstellen van tv-kijkcijfers waren bovendien herleidbaar tot klanten.
De Autoriteit Persoonsgegevens heeft meerdere overtredingen van de Wet bescherming persoonsgegevens geconstateerd bij de wijze waarop Xs4all en KPN gegevens verzamelen bij interactieve tv. De aanbieders verzuimden klanten correct in te lichten over het gebruik van de data en het privacybeleid van Xs4all bevatte helemaal geen bepalingen over de tv-dienst.
KPN en Xs4all verzamelden de gegevens om kijkcijfers op te stellen, die ze gebruikten voor marktonderzoek en rapportages over bekeken online video's. Dit doel maakten ze niet kenbaar aan klanten. Bovendien waren de kijkcijfergegevens niet als geanonimiseerd te beschouwen, omdat de oorspronkelijke persoonsgegevens nog op de servers van KPN stonden.
"Gegevens over het kijkgedrag kunnen een beeld geven van iemands voorkeuren en interesses, het zijn persoonsgegevens van gevoelige aard", stelt de Autoriteit Persoonsgegevens. Xs4all en KPN hebben hun privacyverklaringen aangepast. Aanvankelijk stond daar nog in dat dit beleid te allen tijde gewijzigd kon worden, maar ook dit is na een vingerwijzing van de AP aangepast. De privacywaakhond berispte vorig jaar Ziggo voor vergelijkbare overtredingen.
Update, 13.00: KPN benadrukt geen kijkprofielen te hebben aangelegd en geen kijkcijfers aan derde partijen te hebben verstrekt die te herleiden zijn tot individuele personen."Het onderzoek van de Autoriteit Persoonsgegevens vormde voor KPN en Xs4all aanleiding om in een aantal gevallen de verwerking van persoonsgegevens in lijn te brengen met de Wet Bescherming Persoonsgegevens en was in die zin voor alle partijen leerzaam.", aldus de aanbieder. De bewaartermijn is teruggebracht tot minder dan dertig dagen.