Tsinghua Unigroup, een chipmaker waar de Chinese staat een meerderheidsbelang in heeft, wil in de komende vijf jaar een bedrag van 300 miljard yuan investeren om 's werelds derde grootste chipfabrikant te worden. Omgerekend gaat het om 43,8 miljard euro.
Zhao Weiguo, voorzitter van Tsinghua Unigroup heeft de grote investeringsplannen bekendgemaakt tegenover Reuters. Zhao zegt in gesprek te zijn met een Amerikaanse chipfabrikant en voegt toe dat er mogelijk eind deze maand een deal gesloten wordt. Met welke partij Tsinghua Unigroup in gesprek is, wil hij niet zeggen. Wel vertelt hij dat het opkopen van een meerderheidsaandeel onwaarschijnlijk is, omdat dit 'te gevoelig' zou liggen voor de Amerikaanse overheid. Momenteel is Qualcomm 's werelds derde grootste chipfabrikant, Samsung Electronics staat op de tweede plaats en Intel is de marktleider. "Als je geen top-drie-gigant bent, zal het erg moeilijk zijn om goede zaken te doen in de chipindustrie", zegt Zhao in het interview.
In juli probeerde Tsinghua Unigroup met een bod van ruim 21 miljard euro de Amerikaanse chipfabrikant Micron over te nemen. Die overname ketste echter af, omdat de overname waarschijnlijk niet goedgekeurd zou worden door toezichthouders in de VS. Dat vanwege de aanwezigheid van Micron-chips in sommige Amerikaanse wapensystemen.
De afgelopen jaren heeft Tsinghua Unigroup miljarden euro's geïnvesteerd en diverse overnames gedaan. Eind 2013 lijfde het bedrijf de Chinese chipmakers Spreadtrum en RDA Microelectronics in, daarmee werd het de grootste chipfabrikant van China. Intel nam vervolgens in 2014 een belang van twintig procent in Tsinghua Unigroup. Recentelijk investeerde Unigroup 3,5 miljard euro in Western Digital en 553 miljoen euro in het Taiwanese Powertech Technology. Ook werd begin november bekendgemaakt dat de groep 8,8 miljard euro uittrekt voor de bouw van een geheugenchipfabriek.
Begin november verschenen er geruchten dat Tsinghua Unigroup interesse zou hebben in MediaTek. De Taiwanese chipfabrikant zei naar aanleiding van de berichten in de media dat het bedrijf openstaat voor een samenwerking. Taiwan wil zijn chipindustrie vermoedelijk echter niet in handen laten vallen van China. Verdere plannen om te investeren in Taiwan zijn volgens Zhao stilgelegd vanwege de obstakels die door regelgevers worden opgeworpen. "De regels staan het niet toe, dus wat is het nut van praten met Taiwanese bedrijven?", vraagt Zhao zich af bij Reuters.
Tsinghua Unigroup werd in 1988 opgericht vanuit de universiteit van Tsinghua en is voor 51 procent in handen van het Chinese staatsbedrijf Tsinghua Holdings. De overige 49 procent is eigendom van een investeringsgroep. De recente investeringen en aangekondigde intenties van Tshinghua Unigroup passen bij de plannen van de Chinese overheid om zoveel mogelijk buitenlandse technologie te vervangen door eigen varianten. Dat 'vervangingsprogramma' zou in 2020 afgerond moeten zijn.