Let op: je bekijkt een oudere versie van dit artikel. Bekijk hier de nieuwste versie van dit artikel.

Door Redactie Tweakers

Desktop Best Buy Guide: november 2013

Inleiding

Inleiding

In de laatste Desktop Best Buy Guide van dit jaar komen de bekende systemen, zoals een budgetsysteem en diverse game-pc's, weer aan bod. Als special hebben we deze maand weer een htpc, die dit keer wat eenvoudiger van opzet is dan de home theater pc van begin dit jaar. Zo laten we de lokale opslag achterwege ten faveure van een kleine ssd. Ook op andere gebieden zien we nieuwe componenten verschijnen. Zo kreeg de processor in twee systemen een upgrade naar de Haswell-generatie.

Voor het htpc-systeem hebben we een bescheiden budget van 350 euro gehanteerd, waarbij niet alleen naar future-proof-componenten, maar ook naar een strak design van de behuizing werd gekeken. Dat laatste speelt bij de budgetsystemen een minder belangrijke rol. Voor het budgetsysteem is het vooral zaak een complete pc voor 225 euro samen te stellen. Voor dat geld wisten we wel een solid state drive in de onderdelenlijst op te nemen. Bij de budgetgame-pc van 425 euro lukte dat niet, maar daar moet dan ook een videokaart in die de huidige games netjes kan afspelen.

In het basisgamesysteem met een budget van 700 euro laten we de ssd ook achterwege, omdat games meer gebaat zijn bij een harde schijf voor opslag en natuurlijk bij een stevige cpu en gpu. Hier doet een Haswell-processor, gecombineerd met een gpu uit AMD's nieuwste serie dan ook zijn intrede. Ook in de mainstream-game-pc hebben we een Haswell-processor gecombineerd met een nog iets snellere videokaart uit de nieuwste R9-serie. Met het budget van duizend euro is hier wel plek voor een ssd.

Zoals gebruikelijk zijn de Best Buy Guide-systemen samengesteld in overleg met de community van Tweakers; in het topic op het Gathering of Tweakers-forum kan iedereen zijn mening over het perfecte systeem geven. Het BBG-team plaatst een aantal weken voor publicatie voorstellen voor systemen in het Complete Systemen & Laptops-forum. Vervolgens kunnen alle forumbezoekers hun mening geven en over wijzigingen discussiëren. Bij het schrijven en samenstellen van de definitieve BBG gaan we uit van de feedback uit de bovengenoemde topics, onze eigen bevindingen, de reviews van collega-hardwaresites en de ervaringen van medetweakers op het forum en in de Productreviews.

SysteemBudget (exclusief randapparatuur)
Budgetsysteem 225 euro
Budgetgamesysteem 425 euro
Basisgamesysteem 700 euro
Mainstreamgamesysteem 1000 euro
Htpc 350 euro

De prijzen bij de diverse onderdelen worden realtime uit de Pricewatch opgevraagd en zijn daardoor aan verandering onderhevig. De prijzen in de tabellen worden vastgesteld op het moment van publicatie. Als een onderdeel meer dan eens in een configuratie voorkomt, zoals de twee videokaarten voor een sli- of Crossfire-systeem, wordt daar in de totaalprijs rekening mee gehouden. Alle prijzen zijn inclusief btw.

Budgetsysteem

In deze editie van de BBG trappen we af met het budgetsysteem. Het basissysteem is vanwege weinig veranderingen achterwege gelaten. Aan het budgetsysteem is ten opzichte van juli ook weinig veranderd, maar we vonden het toch de moeite waard om dit mee te nemen in deze editie. Omdat het een budgetsysteem is, hebben we de kosten zo laag mogelijk proberen te houden. In de praktijk vertaalt zich dat in een budget van rond de 225 euro.

Om het budget zo laag te houden, hebben we het systeem weer opgebouwd rondom socket lga1155. Een systeem op basis van socket lga1150 is net een paar tientjes duurder. Deze investering zou de moeite waard kunnen zijn, maar we hebben een laag budget verkozen boven een snellere processor, die overigens vooral op grafisch gebied sterker is. We hebben het dan over de vergelijking tussen de Intel Celeron G1620 en de Intel Pentium G3220.

Het budgetsysteem is bedoeld voor algemene en niet al te zware taken, zoals browsen op internet, mailen en het draaien van kantoorsoftware. Casual gamers kunnen beter uitwijken naar het basissysteem uit de vorige editie. De randapparatuur, zoals monitor, toetsenbord, muis en luidsprekers, is niet bij de budgetten inbegrepen. Voor deze componenten geven we afzonderlijke adviezen.

Budgetsysteem

5 van 5 sterren
OnbekendProcessors Intel Celeron G1620 Boxed
Intel Celeron G1620 Boxed

Net als verleden keer zijn we bij de Intel Celeron G1620-processor uitgekomen, deze processor beschikt over een socket 1155-voetje. De Celeron G1620 heeft nog geen echte opvolger op socket 1150, daarom was een systeem op basis van socket 1150 net iets te hoog gegrepen qua budget. De processor heeft twee rekenkernen, die elk op 2,7GHz draaien. Verder is het verbruik niet al te hoog, namelijk 55W. Deze processor beschikt over een geïntegreerde gpu en gezien de bescheiden eisen die we aan een budgetsysteem stellen, zien we geen noodzaak een extra videokaart aan te schaffen.
linkDe verschillende budgetprocessoren van Intel op een rij

4 van 5 sterren
OnbekendMoederborden MSI H61M-P31/W8
MSI H61M-P31/W8

Om het budget laag te houden is gekozen voor een moederbord met weinig extra's. Een van de goedkoopste socket 1155-moederborden is deze MSI H61M-P31/W8. We moeten het stellen zonder usb 3.0- en sata-600-aansluitingen, maar daar is de prijs ook naar. We hoeven nog geen 35 euro neer te tellen voor dit moederbord. Het moederbord beschikt over zowel dvi als vga, en kan daarmee worden aangesloten op vrijwel alle soorten monitoren. Er zijn twee geheugenslots op het moederbord te vinden en voor wie toch nog een grafische kaart wil toevoegen is er ook nog een pci-e x16-slot aanwezig.

4.5 van 5 sterren
€ 14,49Geheugen intern Crucial CT51264BA160BJ
Crucial CT51264BA160BJ

We hebben ervoor gekozen om één geheugenmodule van 4GB te plaatsen in ons systeem. Op die manier kan in de toekomst nog altijd relatief goedkoop een geheugenupgrade worden uitgevoerd. De module is gemaakt door Corsair en draait op maximaal 1333MHz, omdat de geheugencontroller van de Celeron G1620 hogere snelheden niet toelaat.

4 van 5 sterren
OnbekendSolid state drives Kingston SSDNow V Series V300 120GB
Kingston SSDNow V Series V300 120GB

Over een ssd is lang gediscussieerd in het forumtopic over het budgetsysteem. Sommige mensen kunnen een ssd niet meer wegdenken uit een systeem, maar anderen vinden dat een budgetsysteem af kan met een traditionele harde schijf. De keuze voor een harde schijf zou ongeveer 15 euro besparen, maar de 'gevoelssnelheid' van een hedendaags systeem wordt toch vooral bepaald door de aanwezigheid van een ssd of een harde schijf in je computer.

Met een opslagcapaciteit van 120GB is deze ssd ook voldoende voor de meeste gebruikers. De gekozen ssd is weliswaar een budgetmodel, maar omdat de Kingston V300 is gebaseerd op een SandForce SF2281-controller, is deze ssd zeker niet traag. De betrouwbaarheid van deze ssd is ook dusdanig dat we geen twijfels hebben om hem aan te bevelen in een BBG.

4 van 5 sterren
OnbekendBehuizingen Antec VSK-3000E
Antec VSK-3000E

De Antec VSK-3000E is een midi-tower met ruimte voor een micro-atx-moederbord. Achterin zit een 92mm-ventilator en aan de voorkant is ruimte voor een ventilator van hetzelfde formaat. De kast is goedkoop en biedt ons de mogelijkheid om zelf een voeding uit te zoeken, die aan onze kwaliteitseisen voldoet. Er is ook een drive bay aanwezig voor onze ssd.

Aan de voorzijde vinden we twee usb 2.0-aansluitingen. We moeten het wel stellen zonder usb 3.0-aansluitingen, maar omdat ons moederbord toch niet over usb 3.0 beschikt, missen we deze ook niet.
linkProductspecificaties @ Antec

4.5 van 5 sterren
OnbekendVoedingen be quiet! System Power 7 300W
be quiet! System Power 7 300W

In het budgetsegment is de keuze voor een kast met ingebouwde voeding vaak een goedkopere keuze. De voedingen zijn echter meestal niet van een geweldige kwaliteit en er wordt maar al te vaak van goedkope condensators gebruikgemaakt. Vandaar dat we besloten hebben om toch maar iets meer geld uit te geven voor wat kwaliteit.
linkProductspecificaties @ be quiet!

€ 14,49Actuele totaalprijs:
ProductPrijsAct.Prijs
Processors Intel Celeron G1620 Boxed € 35,45 Onbekend
Moederborden MSI H61M-P31/W8 € 33,95 Onbekend
Geheugen intern Crucial CT51264BA160BJ € 29,50 € 14,49
Solid state drives Kingston SSDNow V Series V300 120GB € 72,90 Onbekend
Behuizingen Antec VSK-3000E € 22,91 Onbekend
Voedingen be quiet! System Power 7 300W € 31,93 Onbekend
Totaalprijs bij opstellen BBG € 226,64 € 14,49

De goedkoopste leveranciers van deze configuratie kun je hier bekijken.

Opties en randapparatuur

3.5 van 5 sterren
€ 54,99Interne harde schijven Seagate Barracuda 7200.14 ST1000DM003, 1TB
Seagate Barracuda 7200.14 ST1000DM003, 1TB

Omdat de gekozen ssd een capaciteit van 120GB heeft, is het denkbaar dat de ssd vol raakt. Daarom bieden we een harde schijf van 1TB als optie aan. De harde schijf is goed leverbaar en heeft een lage prijs. Het toerental bedraagt 7200 per minuut.

4 van 5 sterren
OnbekendOptische drives Samsung SH-224DB Zwart
Samsung SH-224DB Zwart

Veel mensen gebruiken hun optische station steeds minder. Een besturingssysteem kan via een usb-stick worden geïnstalleerd en veel programma's zijn als download beschikbaar. Er zijn echter zat redenen te bedenken om toch een dvd-brander in de computer te plaatsen, vandaar dat we er nog steeds een adviseren, maar niet meer in de standaardconfiguratie. De SH-224DB van Samsung is goedkoop, relatief stil en verder niets bijzonders, maar doet gewoon wat je ervan verwacht.

4 van 5 sterren
OnbekendMonitoren BenQ GW2255 Zwart
BenQ GW2255 Zwart

De BenQ GW2255 is een redelijke monitor als er niet te veel geld uitgegeven mag worden. Het scherm heeft een resolutie van 1920x1080 pixels en een beelddiagonaal van 21,5 inch. De monitor heeft verder een responstijd van 6ms en beschikt over zowel een d-sub- als een dvi-aansluiting. In de doos zit overigens alleen een vga-kabel, dus als je de monitor digitaal wilt aansluiten, moet er nog apart een dvi-kabel worden aangeschaft.

4.5 van 5 sterren
OnbekendMuizen Logitech RX250 (Zwart)
Logitech RX250 (Zwart)

De Logitech RX250 is een basismodel. Deze bedrade optische usb-muis heeft als enige extraatje een scrollwiel dat zowel verticaal als horizontaal kan bewegen.

4 van 5 sterren
€ 9,99Toetsenborden Logitech K120 (Internationaal)
Logitech K120 (Internationaal)

De K120 is een uiterst eenvoudig bedraad usb-toetsenbord, maar Logitech heeft allang bewezen dat het ook voor de kleine beurs goede spullen levert.

4 van 5 sterren
OnbekendPC speakersets Logitech LS11
Logitech LS11

De Logitech LS11-set bestaat uit twee losse luidsprekers van 1,5 watt. Daarnaast beschikken ze over in- en uitgangen aan de voorzijde, zodat een hoofdtelefoon, een microfoon of een mp3-speler probleemloos kan worden aangesloten.

Budget- en basisgamesysteem

Voor het budgetgamesysteem hebben we een budget meegekregen van €425. Dat klinkt laag, maar hierin wordt de randapparatuur niet meegenomen. Desondanks kunnen we voor dit bedrag nog een prima systeem samenstellen waar goed mee valt te gamen. Er hebben de laatste tijd in het budgetsegment weinig ontwikkelingen plaatsgevonden en de configuratie is dan ook grotendeels gelijk gebleven aan die van de vorige editie.

Basisonderdelen

4.5 van 5 sterren
OnbekendProcessors AMD Athlon II X4 750K Boxed
AMD Athlon II X4 750K Boxed

De AMD Athlon II 750K is een quadcore-processor die een goede basis vormt voor het budgetgamesysteem. Hij heeft een een basiskloksnelheid van 3,5GHz en wanneer de Turbo-modus ingeschakeld wordt kan dat oplopen naar 4GHz.

4 van 5 sterren
OnbekendMoederborden ASRock FM2A75 PRO4-M
ASRock FM2A75 PRO4-M

Asrock staat bekend voor zijn degelijke borden vol features, maar voor een schappelijke prijs. De FM2A75 PRO4-M is daar geen uitzondering op. Ondanks het micro-atx-formaat zijn er vier geheugenslots, vijf maal sata-600- en ruime verzameling van usb 2.0- en 3.0-aansluitingen. Asrock levert daarnaast nog een verzameling utilities mee die de prestaties van onder meer het netwerk en de usb-poorten flink verbeteren.
linkProductspecificaties @ Asrock

Kingston HyperX Blu KHX1600C9D3B1K2/4GX

Vier gigabyte geheugen is voldoende om de meeste programma's soepel te laten lopen. Aangezien ons moederbord over vier geheugenslots beschikt, kiezen we voor twee modules PC3-12800 (DDR3-1600) van 2GB elk. Zo kan het werkgeheugen in dualchannel-modus worden aangesproken en blijft de mogelijkheid van upgraden op een later tijdstip open.

4 van 5 sterren
OnbekendVideokaarten MSI R7850-2GD5/OC
MSI R7850-2GD5/OC

Net als de vorige keer kiezen we weer voor de vertrouwde AMD Radeon HD7850. Het gekozen model van MSI heeft naast de lage prijs ook een goede koeler en een lichte overklok. De videokaarten uit de HD7800-serie vallen onder de Never Settle-promotie, wat in dit geval inhoudt dat je twee spellen kunt kiezen uit een selectie van AMD.
linkProductspecificaties @ MSI

3.5 van 5 sterren
€ 54,99Interne harde schijven Seagate Barracuda 7200.14 ST1000DM003, 1TB
Seagate Barracuda 7200.14 ST1000DM003, 1TB

De keuze van de harde schijf hangt af van de hoeveelheid spellen die je speelt en muziek en films die je opslaat. Het prijsverschil tussen een 500GB harde schijf en een 1TB-model is echter minimaal, dus kiezen we voor die laatste. Ben je echter een grootverbruiker, dan kan er voor een meerprijs ook voor een 2- of 3TB-model worden gekozen.

4 van 5 sterren
OnbekendBehuizingen Cooler Master N300 (Closed)
Cooler Master N300 (Closed)

De Cooler Master N300 is geschikt voor atx- en matx moederborden. Aan de voorzijde vinden we de gebruikelijke aansluitingen: 3,5mm-headphone, microfoon, tweemaal usb 2.0 en eenmaal usb 3.0. Verder is de behuizing van binnen ook in het zwart afgewerkt, kan de voeding onderin het systeem worden geplaatst en biedt de N300 de mogelijkheid om 6 ventilatoren te plaatsen. Standaard worden er al twee ventilatoren meegeleverd.
linkProductspecificaties @ Cooler Master

4 van 5 sterren
OnbekendVoedingen Corsair Builder CX430 Bronze
Corsair Builder CX430 Bronze

Corsair maakt al tijden degelijke voedingen en de CX430 Bronze is daar geen uitzondering op. Dit is inmiddels al de derde revisie van de CX430 en, zoals de naam al doet vermoeden, heeft de voeding nu een 80plus Bronze-certificaat. Hierdoor is hij over het algemeen iets zuiniger dan zijn voorgangers terwijl de prijs hetzelfde is gebleven.
linkProductspecificaties @ Corsair

€ 54,99Actuele totaalprijs:
ProductPrijsAct.Prijs
Processors AMD Athlon II X4 750K Boxed € 65,45 Onbekend
Moederborden ASRock FM2A75 PRO4-M € 55,60 Onbekend
Geheugen intern Kingston HyperX Blu KHX1600C9D3B1K2/4GX € 42,80 Onbekend
Videokaarten MSI R7850-2GD5/OC € 127,95 Onbekend
Interne harde schijven Seagate Barracuda 7200.14 ST1000DM003, 1TB € 53,- € 54,99
Behuizingen Cooler Master N300 (Closed) € 37,80 Onbekend
Voedingen Corsair Builder CX430 Bronze € 38,30 Onbekend
Totaalprijs bij opstellen BBG € 420,90 € 54,99

De goedkoopste leveranciers van deze configuratie kun je hier bekijken.

Voor het basisgamesysteem hadden we onszelf een budget van €700 meegegeven, maar dat hebben we uiteindelijk niet allemaal uitgegeven. Het resultaat is echter wel een uitgebalanceerde pc met prima prestaties en mogelijkheden, waarop de nieuwste games op hoge instellingen kunnen worden gespeeld.

Basisonderdelen

4.5 van 5 sterren
OnbekendProcessors Intel Core i5 4440 Boxed
Intel Core i5 4440 Boxed

Bij de processorkeuze is er lang gediscussieerd of er nu een octo-core AMD FX-8350 Black Edition of een quad-core Intel Core i5 4440 in moest. Hoewel ze erg aan elkaar gewaagd zijn moesten we toch kiezen en zijn we uiteindelijk voor de Intel gegaan.
linkProductspecificaties @ Intel

4 van 5 sterren
OnbekendMoederborden Asus B85M-E
Asus B85M-E

De Asus B85M-E is een erg uitgebreid moederbord met onder meer PCIe 3.0 x16, usb 3.0, sata 600 en vier geheugensloten. Het geheel is opgebouwd rondom de B85-chipset en past allemaal op het kleine mATX formaat.
linkProductspecificaties @ Asus

4.5 van 5 sterren
OnbekendGeheugen intern Crucial Ballistix BLS2CP4G3D1609DS1S00CEU
Crucial Ballistix BLS2CP4G3D1609DS1S00CEU

Voor het basisgamesysteem raden we 8GB werkgeheugen aan van het type DDR3 PC3-12800. Op de website van Crucial valt te lezen dat de Ballistix BLS2CP4G3D1609DS1S00CEU gegarandeerd goed samenwerkt met ons gekozen moederbord. Dit setje van twee 4GB-modules laat de optie open om later meer geheugen bij te prikken.
linkProductspecificaties @ Crucial

4 van 5 sterren
OnbekendVideokaarten Sapphire R9 270X 2GB GDDR5 OC DUAL-X Boost
Sapphire R9 270X 2GB GDDR5 OC DUAL-X Boost

De "nieuwe" Radeon R9 270X heeft dezelfde gpu aan boord als de Radeon HD 7870. Hij is echter iets sneller geklokt en ook het geheugen loopt wat harder. Sapphire heeft voor zijn DUAL-X-koeler een stillere kaart beloofd, naast een kleine overklok als Boost ingeschakeld wordt.
linkProductspecificaties @ Sapphire

4 van 5 sterren
OnbekendInterne harde schijven Seagate ST1000DX001, 1TB
Seagate ST1000DX001, 1TB

Een ssd is een stuk sneller dan een harde schijf, maar ook een stuk duurder wanneer er naar prijs per gigabyte wordt gekeken. Vaak wordt er dan ook voor een ssd-systeemschijf gekozen en een grote hdd voor data. Een goedkoper alternatief hiervoor is de Seagate ST1000DX001. Dit is namelijk een zogenaamde hybride, die een traditionele harde schijf met een kleine 8GB flash-drive combineert. Zo heb je toch een ruime hoeveelheid opslag én prima prestaties.
linkProductspecificaties @ Seagate

4 van 5 sterren
OnbekendBehuizingen Corsair Carbide 200R Closed
Corsair Carbide 200R Closed

Voor de behuizing zijn we bij de strakke Carbide 200R van Corsair uitgekomen. Deze kast heeft usb 3.0-aansluitingen aan de voorkant, ruimte voor vijf fans met stoffilters aan de voorkant en de voeding wordt onderin de kast geplaatst.
linkProductspecificaties @ CorsairlinkReview @ AnandTech

4 van 5 sterren
OnbekendVoedingen Seasonic S12II-Bronze 520W
Seasonic S12II-Bronze 520W

Seasonic levert met de S12II 520W een prima voeding voor een bescheiden prijs. Hij is voorzien van een 80 Plus Bronze-certificaat en de nodige aansluitingen. Heb je liever de uitvoering met modulaire kabels, kijk dan uit naar de iets duurdere M12II.
linkProductspecificaties @ SeasoniclinkReview @ Hardware Secrets

€ 0,-Actuele totaalprijs:
ProductPrijsAct.Prijs
Processors Intel Core i5 4440 Boxed € 158,99 Onbekend
Moederborden Asus B85M-E € 59,99 Onbekend
Geheugen intern Crucial Ballistix BLS2CP4G3D1609DS1S00CEU € 64,20 Onbekend
Videokaarten Sapphire R9 270X 2GB GDDR5 OC DUAL-X Boost € 169,- Onbekend
Interne harde schijven Seagate ST1000DX001, 1TB € 74,25 Onbekend
Behuizingen Corsair Carbide 200R Closed € 50,- Onbekend
Voedingen Seasonic S12II-Bronze 520W € 49,- Onbekend
Totaalprijs bij opstellen BBG € 625,43 € 0,-

De goedkoopste leveranciers van deze configuratie kun je hier bekijken.

Mainstreamgamesysteem

Het mainstreamgamesysteem is gebaseerd op een enkele en sterke videokaart waarvan mag worden verwacht dat alle games op een full-hd resolutie moeiteloos zullen draaien. Het budget is gesteld op zo'n 1000 euro. Hiervoor zijn natuurlijk meerdere configuraties samen te stellen, maar wij denken dat dit het meest uitgebalanceerde systeem is voor het gestelde budget. Desondanks is het niet onverstandig om bij twijfel persoonlijk advies te vragen in het verkoopadviesforum.

Mainstreamgamesysteem

4.5 van 5 sterren
OnbekendProcessors Intel Core i5 4670K Boxed
Intel Core i5 4670K Boxed

Net als in de vorige editie is de keuze voor de processor in het mainstreamgamesysteem op de Core i5 4670K gevallen. De processor kenmerkt zich door een unlocked multiplier waardoor overklokken makkelijk is. Tevens is de processor zuiniger dan de concurrenten uit het AMD kamp, terwijl de prestaties ook nog beter zijn. Deze betere prestaties en lager energieverbruik hebben echter wel een behoorlijke meerprijs ten opzichte van een AMD set, gebaseerd op de FX-8320, maar ons inzien is het de investering wel waard.

Wie geld zou willen besparen op het mainstreamgamesysteem kan dat dus het beste doen op de processor.

4.5 van 5 sterren
OnbekendProcessorkoeling Scythe Mugen 4 PCGH Edition
Scythe Mugen 4 PCGH Edition

Met een eventuele overklok in het achterhoofd is een goede processorkoeler geen overbodige luxe. Ditmaal is de keuze gevallen op de Scythe Mugen 4, en dan wel de PCGH editie. Deze editie wordt standaard geleverd met twee 120 mm ventilatoren. De Scythe koeler is wellicht niet zo stil als de Cooler Master Hyper 412S, die de voorkeur in de vorige BBG nog kreeg, maar hij koelt wel een stuk beter. In een gamesysteem is de koelcapaciteit belangrijker dan de geluidsproductie. Dat wil overigens niet zeggen dat dit een luidruchtige koeler is: de minimale snelheid van de ventilatoren is 800 rpm, waardoor de koeler nog bij lange na niet tot de luidruchtigste processorkoelers behoort.

4.5 van 5 sterren
OnbekendMoederborden MSI Z87-G41 PC Mate
MSI Z87-G41 PC Mate

Om onze processor te kunnen overklokken zijn we - officieel - gebonden aan een moederbord op basis van een Z87 chipset. De MSI Z87-G41 PC Mate is het goedkoopste moederbord op basis van een Z87 chipset die momenteel te krijgen is. Omdat de Z87 chipset alle nodige features zoals usb 3.0 en sata-600 al in zich heeft, is een duurder moederbord ook niet per se nodig. De gekantelde sata-aansluitingen zorgen er overigens voor dat kabelmanagement goed kan worden toegepast in de kast.

Het moederbord is niet geschikt voor een crossfire of sli opstelling, omdat het tweede pci-e slot maximaal in een x4 modus draait, wat een serieuze bottleneck gaat opleveren in het geval van crossfire of sli. Wie van plan is om een dergelijke setup aan te schaffen kan beter uitkijken naar een ander moederbord.

4.5 van 5 sterren
OnbekendGeheugen intern Crucial Ballistix
Crucial Ballistix BLS2CP4G3D1609DS1S00CEU

We kiezen voor 8GB werkgeheugen dat op 1600MHz is geklokt; dat is voor het gros van de gamers voldoende. De prijs is laag en de leverbaarheid is goed, geen reden om dus uit te kijken naar een andere set.

4.5 van 5 sterren
OnbekendVideokaarten Sapphire R9 280X 3GB GDDR5 OC DUAL-X
Sapphire R9 280X 3GB GDDR5 OC DUAL-X

Met de introductie van de R9 280X heeft AMD een oude bekende videokaart in een nieuw jasje gestopt. Onder de koeler bevindt zich namelijk dezelfde videochip als bij de AMD HD 7970. Omdat de prijs van de R9 280X een stuk lager is dan de oorspronkelijke prijs van een 7970, is de consument hiervan de uiteindelijke winnaar.

De 7970 is echter nog niet overal uitverkocht en kan soms nog best een goede koop zijn als de kaarten voor een lagere prijs dan de R9 280X worden verkocht, het is de komende tijd dus de moeite waard om zulke koopjes in de gaten te houden.

4.5 van 5 sterren
OnbekendSolid state drives Samsung 840 EVO 250GB
Samsung 840 EVO 250GB

We kunnen er niet om heen: de Samsung 840 EVO ssd's behoren tot de snelsten op de markt, terwijl de prijs ook nog eens vriendelijk te noemen is. Het gebruikte tlc-geheugen wordt wel eens als tegenargument gebruikt om uit te wijken naar een andere ssd, maar Samsung heeft met de vorige generatie ssd's al bewezen dat tlc-geheugen niets afdoet aan de levensverwachting onder realistische omstandigheden. Om genoeg games op de ssd te kunnen installeren hebben we gekozen voor het 250GB model.

De sequentiële lees- en schrijfsnelheden bedragen respectievelijk 540MB/s en 520MB/s, oftewel de maximaal haalbare snelheid op een sata 600 aansluiting.
linkSamsungs 840 EVO-ssd's: moeilijk te verslaan

3.5 van 5 sterren
€ 69,-Interne harde schijven Seagate Barracuda 7200.14 ST2000DM001, 2TB
Seagate Barracuda 7200.14 ST2000DM001, 2TB

Een 2TB grote harde schijf van Seagate voorziet de gemiddelde gamer van genoeg opslagruimte. De hdd beschikt over een sata-600-aansluiting en 64MB cachegeheugen.

4 van 5 sterren
OnbekendBehuizingen Corsair Carbide 300R
Corsair Carbide 300R

Corsair maakt niet alleen high-end behuizingen, ook de prijsbewuste koper komt bij deze fabrikant ruimschoots aan zijn trekken. De 300R bewijst dat; deze behuizing kost je de kop niet en biedt toch usb 3.0-aansluitingen en een zwart gespoten interieur. Lange videokaarten zijn geen probleem. Tevens is kabelmanagement goed toe te passen in deze kast.

5 van 5 sterren
OnbekendVoedingen Seasonic M12II 520W
Seasonic M12II 520W

Een goede voeding is essentieel. Deze Seasonic heeft een modulair kabelontwerp, waardoor je een kabelbende in je systeem voorkomt. Hij is bovendien vrij stil en heeft een vermogen van 520 watt. Dit is voldoende, ook als we de processor en de videokaart overklokken.

€ 69,-Actuele totaalprijs:
ProductPrijsAct.Prijs
Processors Intel Core i5 4670K Boxed € 194,89 Onbekend
Processorkoeling Scythe Mugen 4 PCGH Edition € 37,30 Onbekend
Moederborden MSI Z87-G41 PC Mate € 81,60 Onbekend
Geheugen intern Crucial Ballistix BLS2CP4G3D1609DS1S00CEU € 68,60 Onbekend
Videokaarten Sapphire R9 280X 3GB GDDR5 OC DUAL-X € 254,50 Onbekend
Solid state drives Samsung 840 EVO 250GB € 144,99 Onbekend
Interne harde schijven Seagate Barracuda 7200.14 ST2000DM001, 2TB € 73,87 € 69,-
Behuizingen Corsair Carbide 300R € 60,- Onbekend
Voedingen Seasonic M12II 520W € 55,- Onbekend
Totaalprijs bij opstellen BBG € 970,75 € 69,-

De goedkoopste leveranciers van deze configuratie kun je hier bekijken.

Optionele onderdelen: randapparatuur

4 van 5 sterren
OnbekendOptische drives Samsung SH-224DB Zwart
Samsung SH-224DB Zwart

Voor wie nog niet zonder kan: de optische drive voor games die op dvd zijn aangeschaft.

4.5 van 5 sterren
OnbekendMonitoren Dell Ultrasharp U2312HM Zwart
Dell Ultrasharp U2312HM Zwart

De Dell U2312HM is de opvolger van de populaire U2311H. Dit ips-scherm is voorzien van een led-backlight; zowel de lage input-lag als de korte responstijd maken het zeer geschikt voor het spelen van games.

4 van 5 sterren
OnbekendMonitoren LG IPS237L Zwart
LG IPS237L Zwart

Naast Dell biedt LG een degelijke monitor met ips-paneel aan tegen een iets lagere prijs. Het grootste verschil zit hem vooral in het ontwerp.

4 van 5 sterren
OnbekendMuizen Logitech G500s Gaming Mouse
Logitech G500s Gaming Mouse

De opvolger van G500, die weer de opvolger was van de populaire G5. Het uiterlijk is identiek gebleven, op het printje na. Intern is de sensor verbeterd. Een vertrouwd product van Logitech.

4.5 van 5 sterren
€ 11,99Muismatten Steelseries Qck
Steelseries Qck

De een kan niet zonder, terwijl de ander het nut er niet van in ziet: de muismat. Voor de gebruikers die er toch een willen hebben, is dit simpele, maar ook gunstig geprijsde model van Steelseries een goede keuze.

4.5 van 5 sterren
OnbekendToetsenborden Logitech G510 Gaming Keyboard
Logitech G510 Gaming Keyboard

Eche gaming-toetsenborden zijn tegenwoordig schaars. Diverse Logitech toetsenborden zijn niet meer goed leverbaar. De G510 is dat nog wel. De G510 is een luxe gaming toetsenbord met achtergrondverlichting en veel functietoetsen die zelf geprogrammeerd kunnen worden. Wie al deze zaken overbodig vindt, kan echter net zo goed af met een goedkoper toetsenbord uit een van de andere systemen die in de BBG worden behandeld.

3.5 van 5 sterren
OnbekendPC speakersets Logitech Speakersysteem Z523
Logitech Speakersysteem Z523

Deze speakerset van Logitec zorgt voor voldoende geluid als er games of muziek wordt afgespeeld. De Z523 is een 2.1-set.

4 van 5 sterren
€ 6,34Gaming headsets Creative Fatal1ty Gaming Headset
Creative Fatal1ty Gaming Headset

Voor de echte gamer is de headset niet te missen. Omdat er ook een ingebouwde microfoon in zit zorgt de koptelefoon voor een optimale communicatie in multiplayer games.

Special: HTPC

Ondanks de opkomst van vele mediaspelers, de Raspberry Pi en de Chromecast van Google, bestaat de interesse bij enkele gebruikers nog om een afzonderlijk systeem in gebruik te nemen dat aan al hun eisen voldoet. De vorige Best Buy Guide met een htpc stamt al weer uit januari; een goed moment om de markt weer eens te analyseren.

De opzet van de htpc is deze editie wel lichtelijk anders dan de vorige keren, vooral op het gebied van opslagmedia: de vorige keren behoorde een harde schijf met een grote opslagcapaciteit tot de standaardsamenstelling. Zo konden gebruikers lokaal al hun media opslaan. Deze keer ontbreekt die harde schijf en is hij vervangen door een solid state drive. Tijdens de discussie op het forum bleek dat veel gebruikers al andere manieren van opslagmogelijkheden hebben, zoals een externe harde schijf of een nas. Door deze weg te bewandelen zal de htpc naast stiller ook een stuk goedkoper zijn dan de vorige keer: de samenstelling kost je ongeveer 350 euro.

Het systeem dat volgt is samengesteld met de intentie om de gebruiker een goede basis te geven. Deze basis is vervolgens makkelijk uit te breiden. Zo is het mogelijk om een extra harde schijf te plaatsen of een blu-ray-speler. Indien men van plan is een besturingssysteem als OpenElec te draaien kan men zelfs uit de voeten met enkel een usb-stick voor de opslag.

Door de discussie op het forum is duidelijk geworden dat de eisen en wensen van gebruikers wezenlijk verschillen. Het is daarom verstandig het htpc-subforum te bezoeken om persoonlijk advies te vergaren.

Basisonderdelen

4 van 5 sterren
OnbekendProcessors AMD A6-6400K Boxed
AMD A6-6400K Boxed

Een htpc hoeft niet te beschikken over veel processorkracht, omdat het gros van de werkzaamheden wordt afgehandeld door de gpu. AMD heeft al geruime tijd vele apu’s in haar assortiment die beschikken over een sterke gpu. De geselecteerde A6-6400K is zo’n apu die een dualcore-processor en Radeon 8470D combineert. Deze apu is ook in staat om 3d-content af te spelen.

Recent is er een patch uitgekomen voor OpenElec waardoor hd-audio nu ook bij AMD apu’s fatsoenlijk moet werken. We krijgen meldingen van gebruikers dat de apu van AMD toch nog niet goed samenwerkt met OpenElec, omdat de ondersteuning nog niet goed is. Het wordt derhalve voorlopig niet aangeraden deze samenstelling in overweging te nemen in combinatie met OpenElec.

4 van 5 sterren
OnbekendProcessorkoeling Scythe Shuriken Rev. B
Scythe Shuriken Rev. B

Het fraaie aan een apu is dat alle componenten die veel warmte uitstoten zijn ondergebracht in één pakket met een gezamenlijke heatspreader. Dit zorgt er voor dat een stille aftermarket-koeler zowel de cpu als gpu koelt en er niet twee afzonderlijke koelers nodig zijn. Door het ontwerp van de Scythe Shuriken B worden naast de apu ook onderdelen van het moederbord gekoeld. De 100mm-ventilator doet zijn werk, zoals gewenst, in stilte.

3.5 van 5 sterren
OnbekendMoederborden Gigabyte F2A88XM-D3H
Gigabyte F2A88XM-D3H

Het kiezen van het moederbord staat uiteraard nauw in verband met de gekozen processor, maar ook met de behuizing. Ons oog valt op de nieuwe generatie FM2+-moederborden, zodat eventuele upgrademogelijkheden sterk worden uitgebreid. Gigabyte biedt met de F2A88XM-D3H een veelzijdig basismodel aan dat alle functies heeft die je bij een htpc zou kunnen wensen. Zo heeft het moederbord ondersteuning voor hdmi 1.4a, beschikt het over een optische uitgang voor audio en zijn er acht sata-aansluitingen aanwezig. Usb 3.0-poorten, voor de snelle uitwisseling van data, zijn tevens present.

4.5 van 5 sterren
€ 14,49Geheugen intern Crucial CT51264BA160BJ
Crucial CT51264BA160BJ

Een htpc heeft niet veel werkgeheugen nodig om zijn taken uit te voeren. We kiezen voor een enkele module van 4GB. We zijn ons er van bewust dat de apu dankbaar gebruik kan maken van sneller werkgeheugen, maar bij de htpc zal dat prestatieverschil minimaal zijn.

4.5 van 5 sterren
OnbekendSolid state drives Samsung 840 EVO 120GB
Samsung 840 EVO 120GB

Wie er een heeft wil niet meer terug: een ssd. Ook bij onze htpc neemt een solid state drive een plek in. Een ssd voegt gelijk snelheid toe waardoor het systeem op vele vlakken, vooral bij het opstarten, responsiever is. Je wilt immers niet lang wachten voordat je kan genieten van je favoriete film. Voorheen was de Crucial M4 de populaire keuze, maar die heeft ruimte moeten maken voor de Samsung 840 EVO. De 840 EVO is gunstig geprijsd en zuinig. Een ander groot voordeel is dat er geen bewegende onderdelen in een ssd zitten. Dit houdt het geluidsniveau laag.

4.5 van 5 sterren
€ 102,06Behuizingen Silverstone Milo ML04
Silverstone Milo ML04

De behuizing van een htpc is één van de lastigste componenten om te kiezen. Naast dat het uiteraard mogelijk moet zijn dat alle componenten er in passen, is het uiterlijk van groot belang. De htpc neemt vaak een centrale plek in de huiskamer in waardoor de goedkeuring van een partner essentieel is. Silverstone biedt met zijn nieuwe Milo ML04 een strak vormgegeven behuizing in een gangbaar htpc-formaat. De behuizing heeft twee usb 3.0-poorten aan de voorkant. Men kan een micro-atx-moederbord, meerdere harde schijven en een optische drive in deze behuizing installeren.

Mocht je niet de behoefte hebben aan deze eigenschappen en liever een kleinere behuizing willen dan zijn er legio mogelijkheden. Aandachtspunten bij het kiezen van een andere behuizing zijn het formaat van het moederbord, geschikte koeling en een adequate voeding.

4.5 van 5 sterren
OnbekendVoedingen be quiet! System Power 7 300W
be quiet! System Power 7 300W

De gekozen onderdelen verbruiken niet veel energie, maar als het om een vermogen van hooguit 300W gaat, is het aanbod van goede voedingen helaas schaars. De Be Quiet! System Power 7 heeft een vermogen van 300W en is zeer gunstig geprijsd. Deze voeding is voorzien van een 80plus Bronze-certificaat en is dus behoorlijk zuinig.

In combinatie met een blu-ray-speler kan er weinig ruimte ontstaan tussen de voeding en de blu-ray-speler. Zoals user Dunnus ook opmerkt, moet je hier rekening mee houden tijdens de selectie van je voeding. Er wordt aangeraden een voeding te nemen die niet langer is dan 140 mm.

€ 116,55Actuele totaalprijs:
ProductPrijsAct.Prijs
Processors AMD A6-6400K Boxed € 55,30 Onbekend
Processorkoeling Scythe Shuriken Rev. B € 24,30 Onbekend
Moederborden Gigabyte F2A88XM-D3H € 56,20 Onbekend
Geheugen intern Crucial CT51264BA160BJ € 29,50 € 14,49
Solid state drives Samsung 840 EVO 120GB € 86,50 Onbekend
Behuizingen Silverstone Milo ML04 € 65,60 € 102,06
Voedingen be quiet! System Power 7 300W € 31,93 Onbekend
Totaalprijs bij opstellen BBG € 349,33 € 116,55

De goedkoopste leveranciers van deze configuratie kun je hier bekijken.

Optioneel

Voor de bediening van de htpc kan een traditionele afstandsbediening worden gebruikt, maar de afgelopen tijd worden ook steeds vaker smartphones en tablets gebruikt. Er zijn al verschillende applicaties verkrijgbaar om iOS- en Android-apparaten als remote te gebruiken. Omdat er talloze mogelijkheden zijn, beperken we ons tot een toetsenbord. Tijdens de discussie op het forum werd het gebruik van een CEC-adapter ook genoemd. Met dit apparaat is het mogelijk verschillende functies van de htpc te besturen met een reguliere afstandsbediening.

4 van 5 sterren
€ 135,-Interne harde schijven WD Green SATA 6 Gb/s, 3TB
WD Green SATA 6 Gb/s, 3TB

Hd-films, foto's en muziek met een hoge bitrate nemen natuurlijk de nodige opslagcapaciteit in beslag. De laatste tijd zien we we echter een trend dat gebruikers het materiaal op een nas of server opslaan om hier vervolgens van te streamen. In ons advies hebben we hier rekening mee gehouden. Standaard kan de behuizing meerdere harde schijven huisvesten, maar het is ook mogelijk om de harde schijf achterwege te laten en enkel de ssd te gebruiken. Standaard komt de htpc zonder harde schijf, maar mocht je toch extra opslagcapaciteit willen, dan is het plaatsen van de Western Digital 3TB een goede keuze. Uiteraard zijn harde schijven in verschillende groottes beschikbaar en kun je ook kiezen voor bijvoorbeeld een 1TB-, 2TB- of 4TB-model.

4 van 5 sterren
OnbekendToetsenborden Logitech K400 Wireless Touch Keyboard
Logitech K400 Wireless Touch Keyboard

De Logitech K400 is een compact multimediatoetsenbord dat aan de bovenkant voorzien is van multimediatoetsen. De K400 heeft bovendien een multitouch-touchpad aan boord, zodat een muis overbodig is.

4 van 5 sterren
OnbekendOptische drives LG BH16NS40 Retail Zwart
LG BH16NS40 Retail Zwart

De behuizing van Silverstone kan een interne optische drive huisvesten. Mocht je dus van plan zijn blu-rays af te spelen met de htpc dan is een blu-ray-speler zo geplaatst. Veel poespas is niet nodig, zodat elke simpele blu-ray-speler in principe wel zal voldoen. De keuze viel op een LG met een redelijk fraai frontje.

ProductPrijsAct.Prijs
Interne harde schijven WD Green SATA 6 Gb/s, 3TB € 99,95 € 135,-
Toetsenborden Logitech K400 Wireless Touch Keyboard € 28,63 Onbekend
Optische drives LG BH16NS40 Retail Zwart € 69,99 Onbekend

Reacties (230)

230
225
107
9
1
93
Wijzig sortering
Let op dat wanneer je een Blu-ray/DVD drive in de Silverstone Milo ML04B wil bouwen, je dan aardig in de knoop kan komen met sommige ATX voedingen. In mijn geval ging een Be Quiet! Pure Power L8 350w dus niet samen met een blu-ray speler. Er is gewoon te weinig ruimte voor de connectors tussen de voeding en de blu-ray speler waardoor deze niet helemaal de kast in geschoven kon worden.

Uiteindelijk heb ik 4 voedingen geprobeerd en de enige ATX voeding die paste in mijn geval was de Antec VP350P. Deze is overigens niet modulair, dus je hebt wel een bos ongebruikte kabels in je kast.

Een makkelijkere oplossing is een SFX voeding.

Edit:
Is het misschien handig dat dit in het artikel vermeld wordt?

[Reactie gewijzigd door Dunnus op 22 juli 2024 13:33]

Bolletje Moderator Harde Waren @Dunnus1 november 2013 11:28
Daar is over gediscussieerd op het forum. zie http://gathering.tweakers...message/41119751#41119751

Waar het om gaat is dat je een voeding neemt met een lengte van 140 mm. De geselecteerde Be Quiet! System Power 7 is 140 mm lang en jouw Antec VP350P is ook 140 mm lang.

Jouw eerdere Be Quiet! Pure Power L8 350w was echter 160 mm lang (http://www.bequiet.com/en/powersupply/249). Dat is veel langer dan wordt aangeraden. Zie ook het specificatiedocument van Silverstone zelf: http://www.silverstonetek...ase/Multi-ML04-Manual.pdf (blz 20/21)
ML04 is shorter in depth than average cases, the total allowable length with optical drive and the power supply plus cables combined is 339mm. When using standard depth 140mm power supply, we recommend the maximum length for optical drive to be 170mm with 90 degrees angled SATA data and power cables. If you need to use longer optical drive or install hard drive racks into the 5.25” drive bay, we recommend using shorter power supplies:
De genoemde LG blu-ray-speler is ook nog iets korter dan de gemiddelde optische drive (165 mm ipv 170 mm). ;)

[Reactie gewijzigd door Bolletje op 22 juli 2024 13:33]

Scherp! Even toegevoegd aan het artikel.
"De videokaarten uit de HD7800-serie vallen onder de Never Settle-promotie, wat in dit geval inhoudt dat je twee spellen kunt kiezen uit een selectie van AMD. "

Helaas krijg je die bundel alleen als je hem bij ALTERNATE koopt. Even opletten dus!
Deze bundels worden gewoon vanuit AMD meegegeven, dat zou Winkel onafhankelijk moeten zijn. De Bundels gelden overigens alleen voor de 7000-serie en niet voor de nieuwe R9 280 en 290(x) series, alhoewel bij de R9 290(x) Battlefield 4 in specifieke gevallen wordt meegeleverd.
Niet helemaal, ik zou ook 2 spellen bij mijn 7000-kaart krijgen, kwam niet in aanmerking omdat ik niet bij Alternate of een andere reselelr had besteld.
Quote uit de voorwaarden van de promotie: "To Receive AMD Unique ID (Residents of all countries except Brazil): Purchase an Eligible AMD Product from a participating retailer
during the Campaign Period. Prior to purchasing, it is recommended that you confirm that your retailer is participating in the
Campaign and that the product qualifies for the Campaign"


Van de website van amd:
Where to buy (Please check back regularly for additional retailers):
...Netherlands
  • Alternate Netherlands
Poland...


Graag zou ik dus zien waar je buiten alternate om deze promotie kan ontvangen in nederland.
edit: Ter aanvulling, ik ken twee personen die een 7850 hebben gekocht, de een bij een systeem van afuture (geen coupon) en de ander van alternate(wel coupon).

[Reactie gewijzigd door cantate op 22 juli 2024 13:33]

Een ssd is een stuk sneller dan een harde schijf, maar ook een stuk duurder wanneer er naar prijs per gigabyte wordt gekeken. Vaak wordt er dan ook voor een ssd-systeemschijf gekozen en een grote hdd voor data. Een goedkoper alternatief hiervoor is de Seagate ST1000DX001. Dit is namelijk een zogenaamde hybride, die een traditionele harde schijf met een kleine 8GB flash-drive combineert. Zo heb je toch een ruime hoeveelheid opslag én prima prestaties.
Ik vindt het maar een vreemd argument om voor een relatief dure en kleine hybride HDD te gaan terwijl er nog 70 euro budget van de 700 euro over was.

Deze 1TB schijf kost 72,90, terwijl de 2TB schijf in het high-end gamesysteem slechts 73,50 kost.
1TB is gewoon erg weinig en daardoor lever je met een hybride zowel qua opslag als snelheid veel in. Ik zou voor 70 euro nog een kleine snelle SSD bijkopen en voor 60 cent extra een 2x zo grote HDD nemen.
Die 270x is wel een beetje matig voor het basis game systeem...(vind ik dan :) )
Verder goed advies!
Ik vind alle systemen zeer matig en gebaseerd op zeer lage budgetten. Een HPTC van 350 euro? Een beetje acceptable case die ook daadwerkelijk bij je interieur en andere hi-fi apparatuur past kost hetzelfde als een volledig systeem in deze BBG. Erg jammer om te zien dat de BBG met elke editie verder degradeert, er is nu zelfs geen high-end game systeem meer.

Waar zijn de systemen voor mensen met gezonde budgetten? Waar zijn de high-end game pc en het high-end workstation? Voor de bedragen waar nu systemen in elkaar voor worden gedraaid doen de componenten er amper toe, er is vaak één serieuze bottleneck die vanwege het beperkte budget niet opgelost kan worden.

Ik zou toch erg graag bij een volgende BBG weer systemen zien voor de 2000euro+ range. De special deze maand was leuk maar had er graag één gezien voor een groter budget. Voor 350 euro kun je net zo goed een popcorn hour kopen dan heb je hetzelfde voor minder geld.

De helft van de adviezen betreft een budget gerelateerde PC, leuk voor de computer idee maar op Tweakers.net verwacht ik toch meer.

[Reactie gewijzigd door Verwijderd op 22 juli 2024 13:33]

naja 1000 euro vind ik al een behoorlijk gezond budget . als je echt meer wilt investeren zit dat vaak in wat meer geheugen en vooral een hele dure of 2 duurdere video kaarten . eventueel nog een duurder moederbord en de duurste processor . het grote prijs verschil gaat em vanaf 1000 euro volgens mij gewoon echt in de video kaart zitten . je kan een videio kaart van 1000 euro pakken dan zit je gelijk al een stuk hoger . het is moeilijker om een budget systeem in elkaar te zetten dan een zeer hoog geprijsd systeem . als je veel te besteden hebt pak je meestal de wat duurdere componenten van de gevestigde merken en die zijn meestal gewoon wel van zon kwaliteit dat je er eigenlijk bijna geen verkeerde keuze in kan maken . want die componenten zijn meestal gewoon goed. de budget systemen ja daar kun je nog is wat keuzes moeten maken zoals onboard video of los met of zonder extras aan boord etc . bij de duurdere delen zit er gewoon alles op en hoef je gewoon niet echt een keuze te maken . dus vind het opzich niet zon gemis . een server zou ik er eventueel graag bij zien maar tegenwoordig word daar meestal een nas oid voor genomen . al zou ik wel graag een samengesteld server systeem willen zien vooral gebouwd op zuinigheid enzo .
Voor de één is 1000 euro een behoorlijk budget, en voor de ander begint dat pas vanaf de 2000 euro. Deze afweging maak je geheel voor jezelf op basis van hetgeen je kan/wil besteden.

Ik kan me dan ook volledig vinden in de reactie van Sorcerer. Ik zie ook graag een high-end systeem in de BBG verschijnen.

[zeikmodus] style2k, let een beetje op je spelling [/zeikmodus]
Helemaal mee eens, en wanneer woester eindelijk eens gekeken naar het uiterlijk van een dergelijk systeem. Er wordt gemeld dat oom de partner er blij mee moet zijn en vervolgens komt er in het geval van de HTPC een inspiratieloze zwarte doos. Ik weet dat er niet al te veel te vinden is, maar beter dan dit kan zeker. Bijvoorbeeld:https://www.google.nl/sea...ete-design-pc%3B485%3B317
Ach, hij trekt in benchmarks mijn eigen 560Ti er al flink uit, en ik kom eigenlijk nog steeds geen power te kort. Ik ben wel een beetje rond aan het kijken om te upgraden, maar dan voornamelijk omdat ik dan ook een 120hz 2560x1440 schermpje wil importeren.
dan mag je iderdaad wel wat stevigers hebben,
crossfire r9 280X of iets dergelijks.
Mee eens. Daar kan een veel mindere cpu en een veel betere kaart in!
Matig? het is gewoon een midrange kaart.
En het is een Basis systeem? dan lijkt het me eerder al overkill. De meeste mensen zullen genoeg hebben aan een HD7790. En dat zelfs niet benutten. (IGPU is vaak al meer dan genoeg voor heel simpel gamen)

Alleen voor games is een zware kaart interessant. En de HD7870 is al best snel daar kun je prima op gamen. Ik vind het persoonlijk voor een instap game pc al best krachtig.

[Reactie gewijzigd door Astennu op 22 juli 2024 13:33]

Dan moet je geen Basis systeem kopen. Dan moet je een Ultra High end systeem van 4000 euro kopen :)

Nee even serieus. Dan moet je geen Basis systeem kopen. Maar er een goed budget voor reserveren. En dan ga je snel richting de 1000 euro voor een volledige setup. Zie ook het mainstream systeem.

[Reactie gewijzigd door Astennu op 22 juli 2024 13:33]

Ik vind het een beetje kort door de bocht om te zeggen dat je dan gewoon een (fors) hoger budget moet hebben. Je kan namelijk wel gewoon een R9 280X (of GTX 770) in je systeem zetten voor dat geld (wenslijstje). Het is toch echt een basisgamesysteem, dus er zullen genoeg mensen zijn die gewoon zo veel mogelijk gameprestaties willen hebben voor hun geld.
daar heb je gelijk in. Maar dit is niet geschikt voor alle games. Maar fps games zullen hier perfect op draaien.
StarCraft 2 bv niet. daar wil je echt meer CPU power voor grote gevechten.
Aangezien er nog 70 euro over is zou je er ook voor kunnen kiezen om een 7950 BE er in te stoppen. Die is een paar tientjes duurder, maar wel sneller dan de 270X. Dan blijf je binnen het budget van 700 euro en heb je een snellere game pc.
Als je bij één van de onderdelen een tientje of 1 af zou weten te snoepen (geheugen, hdd, mobo) zou je er ook een 280X in kunnen plaatsen.
StarCraft 2 heeft juist een snellere CPU nodig. videokaart nog sneller maken heeft dan weinig nut. meeste games zijn GPU limited maar ook nog een aardig aantal CPU limited.

je moet dus kijken wat jij speelt een aan de hand daar van hardware kopen
Probleem bij SC2 is (naast het feit dat er over het algemeen maar 2 cores worden benut) dat er Intel compilers worden gebruikt die slecht omgaan met AMD CPU's. Ik lees er hier en daar wat over, maar de discussies gaan vaak al snel mijn kennis te boven. Als je het intikt op Google is er in ieder geval genoeg over te lezen.

Starcraft is natuurlijk een grote speler in het RTS-genre, maar als je zegt dat een FX-6300 niet krachtig genoeg is voor RTS games is SC2 dus een slecht voorbeeld.
Het aantal cores is het grote probleem. En wellicht ook het probleem dat SC2 maar op een Module draait ipv de 2 die optimaal is voor AMD.

Maar we weten allemaal dat Intel een hogere IPC per core heeft. AMD kan het zo snel of sneller zijn maar dan moeten alle cores benut worden. En dat gaat bij de meeste RTS games niet.

Wellicht wordt dat in de toekomst wel beter. Maar nu zit je aan 1-3 Cores. Wellicht dat de Steamroller en Excavator cores hier veel gaan helpen. Bij die CPU architecturen van AMD wordt er ook weer veel gedaan aan de IPC.

Maar voor low threaded code zijn de hudige bulldozer CPU's niet echt geweldig. Kun je alles benutten zijn de prestaties heel goed. Zeker gezien de prijs!
Het gaat verder dan alleen het aantal cores in dit geval. Leesvoer over de Intel compiler. Blijkbaar moeten we onze hoop vestigen in het opensource Yeppp!.

Helaas is AMD vs Intel op CPU gebied een beetje David vs Goliath, dus heel veel aandacht wordt hier niet aan besteed in de media.
Vaag heb zelf een oudere AMD 965 Phenom II Be, en heb geen issues met SCII, Alles gaat zoals het moet.

Zijn jullie dan niet iets te kritisch in dit segment?
Jij levert alleen veel in op de CPU, je kan me niet vertellen dat een PC enkel en alleen gekocht en gebruikt wordt om te gamen. Een PC moet je ook alle andere dingen kunnen doen zoals internetten tekstverwerken en zo nog een hele lading dingen (afhankelijk van de gebruiker natuurlijk) daarbuiten zijn er ook nog games die hevig op de CPU hangen (minecraft) die op dit basissysteem beter zullen werken dan op jouw systeem die op de CPU inlevert om een betere GPU te kunnen pakken.

Dat dat voor jou persoonlijk voldoet wilt niet zeggen dat het aan te raden is voor het gros van de gebruikers.
En jij kan mij niet vertellen dat een FX-6300 in de problemen gaat komen met de voorbeelden die je noemt, zoals internetten, tekstverwerken en minecraft. En nogmaals, het is een gamesysteem, dus het is niet raar dat de nadruk daarop ligt.

Ik denk juist dat "het gros van de gebruikers" die je noemt eerder een sterkere GPU zouden willen dan een sterkere CPU.
Dat klopt helemaal! :)
Een HTPC met een processor met een TDP van 65W. Persoonlijk vind ik dat wat veel. Ik had graag gezien dat ook naar verbruik gekeken word. Ik denk dat het namelijk helemaal niet nodig is om het zo "dik" te bouwen.
Bolletje Moderator Harde Waren @H@rry1 november 2013 12:45
TDP zegt weinig over het energieverbruik! Het is een indicatie voor het ontwerp van koelers en niet meer dan dat. De processors van AMD zijn tegenwoordig erg zuinig en verbruik die waarde dan ook zeker niet.
Dat is natuurlijk geheel afhankelijk van hoe je de boel gebruikt. Als je incidenteel je HTPC gebruikt en je storage centraal plaatst op bijvoorbeeld een NAS of een server, dan is er amper meerwaarde uit een zuinige CPU te halen. Kies je ervoor het systeem 24/7 te laten draaien, dan wordt het een ander verhaal, maar zelfs dan is het verbruik tussen een trinty-APU en een Intel-equivalent minimaal.
TDP zegt daarnaast ook amper iets over het daadwerkelijk opgenomen vermogen, maar alleen maar iets over de hoeveelheid warmte die maximaal genenereerd wordt die je af moet kunnen voeren (vandaar ook Thermal Design Power). Een CPU met een TDP van 125W kan dus prima een average van 10W scoren, maar onder zware load uitschieters hebben naar een TDP 125W die je dan ook moet kunnen afvoeren.
Kortweg dus stellen dat de gekozen APU niet juist zou zijn omdat de TDP relatief hoog ligt lijkt me dan ook niet te kloppen. Wat dat betreft is de BBG ook slechts een indicatie van wat mogelijk is, en is het geen algemeen advies dat altijd per definitie de beste optie is.
Ik vraag me af of ze de prijsverlaging van de Geforce 770 hebben meegenomen in het opstellen van deze BBG

Wil op het moment een nieuwe videokaart kopen en twijfel tussen de:
MSI GeForce GTX 770 Twin Frozr
En de
Sapphire Radeon R9 - 280X

Kijk vaak naar dit sort dingen voor wat wordt aanbevolen
Ik denk dat de BBG voor de prijsverlaging van de GTX770 is geschreven. Je koopt er nu al 1 voor 270 euro. En in een leuke uitvoering voor onder de 300. Wat dus neerkomt op dezelfde prijs als een R9 280X. De GTX770 is bij de meeste games zeker de meerdere van de R9 280X en daarnaast is de GTX770 een stuk zuiniger.

Met beide kaarten koop je prima hardware om deftig op te kunnen gamen, voor zijn geld is de GTX770 toch echt een stukje interessanter.
Mooie bbg, echter had ik gehoopt op een high end game systeem bbg.
Vanwege de R290X had het high-end gamesysteem weinig meerwaarde in deze editie :) Er barst nu een prijzenslag uit rond de high-end videokaarten dus de kans was zeer groot dat het high-end gamesysteem direct achterhaalt zou zijn...
Dus beter nog maar 1 of 2 maandjes wachten.
Maar dan kun je toch bezig blijven? Er komen altijd nieuwe onderdelen uit, wat weer andere prijzen drukt. Ik had wel graag een high-end game systeem gezien van rond de €1600,- maar natuurlijk elke liefhebber weet zelf ook wel ongeveer wat hij het liefste in zijn high-end game systeem ziet.

De prijzen oolog is wel begonnen in de gpu markt, maar in de komende maanden verwacht ik niet super veel vernieuwing behalve de costom coolers voor de AMD R9. Waar ik zelf met smart op wacht.

Het wachten op de 20nm chips laat nog wel ff op zich wachten, ze zeggen Q1 2014, maar ben benieuwd of ze dit gaan halen en of dit wel veel vooruitgang gaat geven. Tot nu toe zijn er nog veel hindernissen en prestatie/verbruik is ook nog niet ideaal.
De 7970 is al sinds januari 2012 op de markt, we zijn nu bijna twee jaar verder dus het is zeker niet zo dat er altijd nieuwe videokaarten uit worden gebracht. Als we een high-end gamessyteem hadden gemaakt met een GTX 780 voor bijna 600 euro, dan waren er weinig mensen tevreden geweest, omdat nu de 290X met betere prestaties voor nog geen 500 euro te krijgen is.

Bedenk dat de discussie over de BBG al begin oktober begon, toen was er nog weinig bekend over de 290X, behalve dat die prestaties rond de Titan zou krijgen. Qua levertijd en prijs wisten we nog weinig, daarop kunnen we geen BBG maken.
Ik zou het high-end game systeem ook absoluut niet alleen willen zien voor de grafische kaart, maar meer om de andere componenten en de uitleg waarom.

Je zult nooit iedereen tevreden maken, iedereen heeft wel een bepaalde mening over onderdelen.

De videokaart is iets wat voor een gamesystemen het meeste veranderd, is het wel niet een OC versie van de kaart. Waar je tegenwoordig ook bijna niet meer wijs van kan worden, want de een is net iets sneller dan de ander. Maar wat dan wel interessant is de koeling het geluid, etc..

Als de discussie al begin oktober begonen is geef ik je inderedaad gelijk, je moet me reactie ook niet zien als een aanval. Maar ik zou in de toekomst wel graag een high-end game systeem zien van jullie uit :)

Denk dat dit ook wat topics scheelt in het aanschaf van complete systemen, want de meeste willen vaak net iets meer.

[Reactie gewijzigd door Andyk125 op 22 juli 2024 13:33]

In de volgende BBG zit het high-end gamesysteem ook zeker :)
Ik had graag wat meer Servers (zeer zuinig en goed) gezien, voor die tweakers die toch wel een eigen servertje zouden willen.
Bedankt voor de tip! Wellicht nemen we de server de volgende keer weer mee in de BBG. Aan wat voor soort server denk je zelf? Virtualisatie? Storage? Goedkoop? Zuinig is eigenlijk altijd een eis van een server ;)
Ik denk dat er moet een zeer zuinige thuis server komen en een virtualisatie server.

Ik zou zelf liefst zien dat om de beurt een HTPC ,zuinige thuis server en een virtualisatie server in desktop BBG word toegevoegd.
Goed idee, ik vind zelf de specials het leukste onderdeel van de BBG'S :)
Aan welke verdeling zit je te denken qua frequentie? Er zat namelijk nu 10 maanden tussen de huidige en de laatste HTPC BBG. @StefanvanGelder: is het haalbaar om elk kwartaal een dergelijke special te maken met wisselende thema's?

[Reactie gewijzigd door dere12 op 22 juli 2024 13:33]

Ik denk zelf een special per Desktop BBG zou goed kunnen zijn(gezien dit soort specials niet bij Laptop BBG horen). Op deze wijze krijgen we een special om de twee maanden en gezien dat meeste standaard set ups die hier op tweakers fora te vinden zijn veranderen gemiddeld om de 3-6 maanden lijkt mij dit een goeie timing.
ik zou zelf graag een mix hebben van een HTPC / server voor opslag.
een die altijd aan staat. waar alle films / data op staat. en waar je er overal bij kan. maar ook aan de TV aangesloten staat voor de films.
Alleen als je bereid de herrie van een server in je woonkamer te hebben. Wil je hem als een soort NAS gaan gebruiken dan komer er hdd's in. En als het ding dan de hele dag aan staat, dan ga je dat geheid horen en aan irriteren.
Ik heb deze in mijn meterkast staan. Op een plankje. Met nas4free erop is dit alles wat je ooit nodig zult hebben aan opslag.
Ik zou inderdaad wel weer eens een keer een zelfbouw NAS willen zien. Ik herinner me nog een BBG met een storagebeest met 24 schijven oid, maar laten we het nu eens simpeler doen: Gewoon een chassis voor 4 tot 8 drives, een van die moderne pcie 8x octal-sas kaarten, en genoeg CPU en RAM om software te raid6en en flink te cachen.

Misschien dat Femme weer eens iets kan doen in die richting, storage is vaak toch een beetje zijn ding :)

Edit: Oh verrek, ik zie dat ik er een gemist heb van begin dit jaar. Never mind, dan is dit nog niet aan de beurt.

[Reactie gewijzigd door Jasper Janssen op 22 juli 2024 13:33]

Wellicht kun je hier al iets mee ;)

reviews: Desktop Best Buy Guide: maart 2013.

Vervang de Intel 320 voor de Crucial M500 en je komt al een heel eind volgens mij!
Graag een virtualisatieserver eigenlijk, lijkt mij namelijk top. Ik heb zelf weinig ervaring er mee, dus zou dit dan weer koppelen aan het forum. Een soort case er van maken via een tweakblog ook :p
Virtualisatie is nog niet eens zo gek idee.
Welke cpu er het best voor is, welke ssd, enzovoorts.
De ene keer zit er een DVD brander van LG in de andere keer van Samsung. Welke logica zit er in het wisselen van dit soort triviale/niet belangrijke componenten?
Het komt ook neer op "het maakt niet echt uit". Bij het bestellen zou ik gewoon kijken wat het goedkoopste is bij de winkel waar je de andere onderdelen ook haalt. Nou ben ik geen kenner van DVD-branders (valt daar wat aan te kennen? :+) maar dat ding wordt toch niet vaak gebruikt en als 'ie het dan maar doet is het prima. Het belangrijkste vind ik nog dat de kleur past bij de case. :P

En wat Jasper Janssen al zegt, met diversiteit geef je aan dat het niet zo uitmaakt. Als je steeds dezelfde vermeldt lijk je daarmee juist te zeggen dat daar kennelijk wat beter aan is.

[Reactie gewijzigd door bwerg op 22 juli 2024 13:33]

Bij de buren (HWI) testen ze soms nog hardware, en dat blijkt het soms wel uit te maken. Maar goed, dit is een best buy guide op basis van info uit de crew/achterban. De voorkeuren die daar uitrollen zijn niet altijd onderbouwt met testresultaten (dat geeft ook verder niet). En ook met tests komen er soms verschillende resultaten uit. Je antwoord is verder duidelijk.
Het maakt misschien wel uit als je er hoge verwachtingen van hebt. Is een luxere brander sneller? Vast wel. Maar die ene keer per jaar dat ik een DVD brand, is dat in één of twee minuutjes gedaan. Dat ik dan 30 seconde sneller ben maakt me echt geen fluit uit, daar zou ik nog geen 50 cent voor over hebben. En dat is wat ik bij de meeste mensen om mij heen ook zie, veel mensen hebben zelfs geen interne DVD-brander meer, alleen een losse met USB-aansluiting voor als het echt nodig is.

Daarom is het ook een algemeen advies, als je het wél echt belangrijk vindt kun je er altijd meer aandacht aan schenken.
de logica is dat het niet veel uitmaakt, want al die DVD burners zijn een pot nat :+
Hoeveel keer heb je nog een dvd gebrand in het laatste jaar? en zou het wat uitmaken als dit 30 seconden langer duurt?

Gewoon de goedkoopste nemen die nog degelijke snelheden heeft. (volgens de specs dan, want reviews daarvan worden zowat nooit gedaan)
Idd dit snap ik ook niet, graag voor reactie.
Opties geven zodat mensen kunnen mix 'n matchen.

(En bovendien zullen de verschillende pages wel door verschillende mensen geschreven worden, juist om die diversiteit zo hoog mogelijk te krijgen)
"We zijn ons er van bewust dat de apu dankbaar gebruik kan maken van sneller werkgeheugen,"
welk geheugen word hier dan bedoelt. en hoe veel zin heeft het als je ook andere dingen met de HTPC gaat doen??
De APU's gebruiken het interne RAM geheugen, dus is het bij een APU systeem belangrijk om toch nog een tweede keer te kijken naar de snelheid van het geheugen.

Het enige waar ik vraagtekens bij heb zijn de i5 -4440 en i5-4670K, deze zijn beide trager dan de FX8320 en FX8350 in benchmarks? :?
Hmm...
http://anandtech.com/bench/product/837?vs=697
Valt toch wel mee? De AMD lijkt in zwaar multithreaded situaties het voordeel te hebben, de intel heeft juist het voordeel bij singlethreaded applicaties. En games kunnen meestal niet zo heel erg goed erg veel cores gebruiken, die zijn vaak beter gebaat bij singlethreaded performance (en dan nog wel wat meer cores, maar geen 8.)
Zie ook hier waar mijn jaren oude i5 2500K deze cpu's nog in de pan hakt als het op gaming aankomt:
http://www.anandtech.com/...x6300-and-fx4300-tested/5

[Reactie gewijzigd door Finraziel op 22 juli 2024 13:33]

Om de posts boven mij aan te vullen: Een discrete videokaart heeft zijn eigen grafisch geheugen, de interne videochip van een APU heeft dat niet. Die gebruikt het werkgeheugen dus als grafisch geheugen, en in grafische toepassingen zoals games krijg je dus betere prestaties met sneller werkgeheugen.

In taken waarbij de IGP niet zoveel te doen heeft zul je het verschil tussen 'gemiddeld' en sneller geheugen niet of nauwelijks merken.

[Reactie gewijzigd door bwerg op 22 juli 2024 13:33]

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.