Naast nieuwe eyecandy, een nieuw bestandssysteem, een nieuwe anti-malwaresuite, een nieuwe browser en een nieuwe DirectX-versie zal Windows Vista ook een oplossing voor een oud probleem bieden: de veelvuldige reboots waar het besturingssysteem tot nog toe behoefte aan schijnt te hebben, zouden in veel gevallen niet meer nodig zijn. In een interview met eWeek lichtte Jim Allchin van Microsoft toe dat de softwaregigant dit een behoorlijk belangrijk punt van verbetering vindt. Vista zou volgens hem dan ook uitgerust worden met een stukje software dat 'Restart Manager' is gedoopt, en dat ervoor moet zorgen dat het herstarten zo min mogelijk gebeurt. Mocht het systeem onverhoopt toch opnieuw moeten worden geboot, dan zou dat met een minimum aan overlast gepaard gaan.
De Restart Manager zou in eerste instantie altijd moeten proberen om het gedeelte van het besturingssysteem dat bijgewerkt moet worden, te isoleren, zodat alleen de desbetreffende software opnieuw geïnitialiseerd kan worden. Wanneer een reboot onvermijdelijk blijkt, moet de manager een snapshot van het systeem nemen. Na de reboot zou het systeem aan de hand van zo'n snapshot 'exact' in de oude staat kunnen worden teruggebracht, inclusief bijvoorbeeld nog niet door de gebruiker opgeslagen documenten. Er wordt in het interview wel een duidelijk voorbehoud gemaakt: om profijt van de nieuwe functie te kunnen trekken, zou software speciaal aangepast moeten zijn. Dat wil zeggen dat software als Office 12 na een eventuele herstart keurig in de oude staat wordt hersteld, niet bewaarde bestanden incluis, maar wie op Patch Tuesday halverwege een spelletje GTA:San Andreas het scherm op zwart ziet gaan vanwege een automatisch geinstalleerde hotfix, zal zich opnieuw een weg door het level moeten schieten.
Een analist noemde de Restart Manager 'een concept dat op zichzelf een prachtig idee is, maar het blijft symptoombestrijding.' Zowel Windows Update als Microsoft Update zouden volgens Allchin een 'update alles'-optie krijgen om steeds van de laatste technologie te kunnen profiteren; maar daarbij zou de gebruiker in de huidige situatie nog steeds tegen een forse hoeveelheid reboots aanhikken. 'Reboots zullen zeker blijven voorkomen, maar met de Restart Manager kunnen we het aantal tot een minimum beperken', aldus Allchin. Volgens dezelfde analist moet Microsoft echter meer aandacht aan de gebruikerservaring besteden: 'Elke minuut die aan verandering van het systeem wordt besteed, is een minuut die niet productief besteed kan worden. Verandering is alleen goed voor degenen die de verandering teweeg brengen - Microsoft moet een voorbeeld nemen aan huishoudelijke apparatuur. Ook de functionaliteit van mijn auto is misschien een paar jaar oud, maar in veel gevallen is het beter voor de consument om te kunnen werken met wat hij heeft: veranderingen zijn hoe dan ook ontregelend, riskant en arbeidsintensief. Het is toch te gek voor woorden dat mensen blij zijn als hun computer twee maanden niet crasht?'
