Door Jelle Stuip

Redacteur

Microsoft Surface Laptop 4 Review

De snelste dankzij oude AMD-hardware

08-06-2021 • 10:00

112

Multipage-opmaak

Uiterlijk en aansluitingen

Samengevat

De Surface Laptop 4 is een premiumlaptop en dat merk je aan de stevige en mooi afgewerkte behuizing en de vlotte hardware. Terwijl Zen 3 al beschikbaar is, heeft Microsoft de laptop voorzien van een Zen 2-processor, maar het weet daarvan wel het onderste uit de kan te halen. Dat betaalt zich uit in goede prestaties en een verbeterde accuduur van tien en een half uur, wat twee uur langer is dan zijn voorganger. Het scherm heeft een prettige 3:2-verhouding, een hoge resolutie en een goede kalibratie. De prijs ligt lager dan bij de Surface Laptop 3. Dat maakt deze vierde generatie niet meteen goedkoop, maar je krijgt er wel veel laptop voor terug.

Wat maakt een Surface-apparaat anders dan een andere laptop? Dat is best een belangrijke vraag om jezelf te stellen als je op zoek bent naar een vlotte 15"-laptop. Microsoft kondigde half april zijn Surface Laptop 4 aan en het nieuwe model lijkt als twee druppels water op de oude Surface Laptop 3, die al uit 2019 stamt. De specificaties zijn niet indrukwekkend. De goedkoopste 15"-er heeft een Ryzen 7-processor, 8GB werkgeheugen en een ssd van 256GB. Toch kost de goedkoopste versie met 16GB werkgeheugen al bijna 2000 euro en dergelijke prijzen doen ons denken aan die van Apple, dat ook bekendstaat om zijn dure hardware. Als het dan zo duur is, wat maakt een Surface Laptop dan interessanter dan een Dell, HP of Lenovo?

Microsoft Surface Laptop 4

Behuizing: tijdloos en oubollig

De buitenkant maakt een Surface-apparaat om te beginnen al anders dan andere laptops. Microsoft heeft een eigen design language voor zijn Surface-apparaten, die neerkomt op een strak, minimalistisch ontwerp, geen letters, maar alleen een Microsoft-logo op de behuizing en een beeldverhouding van 3:2. Die beeldverhouding is bepalend voor het uiterlijk van de Surface-producten, want het gevolg is dat de laptops wat hoger en smaller zijn dan de bredere 16:9-laptops.

Wie zich nog laptops met 4:3-schermen kan herinneren, ziet door die vorm misschien gelijkenissen met de Laptop 4, maar dat is niet het enige waardoor hij er wat ouderwets uitziet. De schermranden zijn ongeveer 8 millimeter breed en hoewel dat smal klinkt, weten de meeste fabrikanten die bezels tegenwoordig een stuk smaller te maken. Bovendien zijn webcammodules compacter geworden, dus ook dat is geen excuus meer. Een mooi voorbeeld is Dells XPS 13, die we eind vorig jaar reviewden. Die heeft veel smallere schermranden en, net als de Surface Laptop, een camera met gezichtsherkenning.

Microsoft Surface Laptop 4Microsoft Surface Laptop 4

Toch is de behuizing ook tijdloos; dat geldt vooral als je niet naar het scherm, maar naar de rest van de behuizing kijkt. Het ontwerp is samen te vatten als een paar simpele, strakke lijnen, waarin vervolgens een toetsenbord, een touchpad en een aantal aansluitingen zijn verwerkt. Er zijn geen lampjes, logo's of andere zaken te vinden. De behuizing ziet er niet alleen opgeruimd uit, het geheel voelt ook erg stevig aan. Dat komt doordat het deel waarin het toetsenbord zich bevindt, bestaat uit twee schalen die vrijwel naadlos op elkaar aansluiten. Beide delen zijn van een magnesiumlegering gemaakt en voelen sterk aan. Er zijn geen delen van de behuizing die makkelijk meegeven onder druk. Dat geldt ook voor de constructie van het scherm, waarbij je het scherm nauwelijks kunt kromtrekken als je beide hoeken vastpakt en ze in tegengestelde richting duwt.

In het strakke uiterlijk van Surface-apparaten passen geen luidsprekergrilles en daarom zijn de luidsprekers onder het toetsenbord verwerkt. Dat is prettig, want ze zijn in tegenstelling tot veel andere laptops niet omlaag, maar omhoog, richting je oren gericht. Veel aansluitmogelijkheden passen overigens ook niet in de Surface-filosofie. Dat zie je op de Surface Pro-tablet bijvoorbeeld, maar ook op de Laptop 4. Rechts zit alleen de aansluiting voor de oplader. Dat is een eigen Microsoft-stekker, die magnetisch is en dus loslaat als er ineens aan de kabel wordt getrokken, zodat de laptop niet van de tafel getrokken wordt. Je kunt ook Microsofts eigen dockingstations met deze aansluiting gebruiken.

Microsoft Surface Laptop 4Microsoft Surface Laptop 4

Aan de linkerkant zitten de USB-aansluitingen, met links een gewone USB-A-aansluiting met een maximale overdrachtssnelheid van 10Gbit/s. De USB-C-aansluiting ernaast is multifunctioneel, wat wil zeggen dat je deze kunt gebruiken om USB-apparaten op 10Gbit/s aan te sluiten, maar ook om externe beeldschermen mee aan te sturen. Je kunt de laptop ook via USB-C opladen, maar dat kan niet met een 5V-telefoonlader. Met opladers die 15 of 20V leverden, lukte het ons wel. De multifunctionele USB-C-aansluiting is praktisch, maar toch hadden we graag meer aansluitingen gezien. Thunderbolt-ondersteuning was handig geweest, maar dat zien we helaas nooit op AMD-laptops en een kaartlezer zouden we ook een welkome toevoeging vinden. Ook een volledige HDMI-aansluiting zou niet misstaan, want iedereen heeft wel een HDMI-kabel liggen, maar USB-C-naar-HMDI-kabels zijn ongetwijfeld zeldzamer.

Toetsenbord en touchpad

Het uiterlijk van de Laptop 4 is niet gewijzigd ten opzichte van de Laptop 3, en toetsenbord en touchpad zijn daarom ook ongewijzigd gebleven. Het toetsenbord is van achtergrondverlichting voorzien, die in drie helderheden te dimmen is. De toetsen hebben een klein kuiltje, waardoor je vinger makkelijk naar het midden van de toets glijdt. De aanslag is duidelijk en er is met 1,6mm aardig wat travel aanwezig, waardoor het toetsenbord prettig tikt.

Microsoft Surface Laptop 4

De touchpad heeft een oppervlak van glas. Hij is voorzien van een knop die onder het oppervlak zit en heel duidelijk 'klikt'. Je kunt de hele onderste helft van de touchpad gebruiken om die klik te maken en uiteraard worden verschillende aanraakpunten ondersteund, zodat je met twee vingers een rechter muisklik kunt maken.

Inloggen kan, zoals we al kort aanstipten, met behulp van gezichtsherkenning. De camera heeft een resolutie van 1280x720 pixels, zoals we op vrijwel alle laptops terugzien. Op de oplader na worden er geen randapparatuur en accessoires bij de Laptop 4 geleverd. Leuke toevoeging aan de lader is de USB-A-aansluiting om je telefoon mee op te laden. Snelladen wordt daarbij overigens niet ondersteund; het houdt op bij 5 volt en 1 ampère.

Specificaties en benchmarks

De Surface Laptop 4 is te krijgen met twee schermmaten. De goedkoopste uitvoering heeft een 13,5"-scherm met een resolutie van 2256x1504 pixels en wordt met een Core i5-, Core i7- of Ryzen 5-processor geleverd. Het 15"-model dat we in deze review bespreken, heeft een resolutie van 2496x1664 pixels en is voorzien van een Core i7- of Ryzen 7-processor. Wij ontvingen van Microsoft de versie met Ryzen 7-processor, die de onderstaande specificaties heeft.

Microsoft Surface Laptop 4
Processor AMD Ryzen 7 4980U
Cores/threads 8/16
Klokfrequentie (turbo) 2,0GHz (4,4GHz)
Gpu AMD RX Vega 8
Werkgeheugen 16GB Lpddr4x-4266
Ssd Hynix BC511 512GB
Wifi Intel wifi 6 AX200 160MHz
Scherm 15", 2496x1664 pixels, ips, touch
Schermpaneel Sharp SHP14B4
Gewicht 1558g
Accu 47,4Wh
Besturingssysteem Windows 10 Home

Vanaf de derde generatie Surface Laptop heeft Microsoft de hardware van de laptop toegankelijk gemaakt. Voordien waren de delen van de behuizing aan elkaar gelijmd en was het vrijwel onmogelijk om jezelf toegang tot de hardware te verschaffen en het geheel daarna weer onbeschadigd in elkaar te zetten.

Microsoft Surface Laptop 4

Vanaf de Surface Laptop 3 kun je de schroefjes onder de rubberen voetjes aan de onderkant verwijderen. Vervolgens is de C-cover, waarin toetsenbord en touchpad zijn verwerkt, te verwijderen en tref je iets aan dat op bovenstaande afbeelding lijkt. De luidsprekers die onder het toetsenbord verwerkt zijn, zijn duidelijk zichtbaar en zijn omhoog gericht. Hoewel er geen luidsprekergrille boven zit, komt er - voor een laptop - prima geluid uit. Het enige onderdeel dat je als gebruiker eenvoudig kunt vervangen, is de ssd, die naast de linkerluidspreker zit. Die ssd is 30mm lang en dat is een wat zonderling formaat, maar in de Pricewatch staat een handjevol ssd's dat past. De accu is in delen vastgelijmd en dus niet eenvoudig door de gebruiker te vervangen, zoals Microsoft in drievoud op de accu heeft geprint.

Benchmarks

Microsoft heeft, net als bij de Laptop 3, een eigen versie gemaakt van de AMD Ryzen-processor. Toen gebruikte Microsoft Ryzen-processors van de eerste generatie, die voorzien waren van een extra grafische compute-unit tegenover de reguliere AMD-chips. De nieuwe AMD-chips in de Surface Laptops zijn gebaseerd op de Zen 2-architectuur. Enerzijds is dat jammer, want de Zen 2-architectuur stamt al uit de zomer van 2020 en is dus al even verkrijgbaar. Bovendien is de Zen 3-architectuur op desktops al een tijdje beschikbaar en zijn de laptopchips op basis van de Zen 3-architectuur ook al aangekondigd. Aan de andere kant weet Microsoft, zoals verderop zal blijken, nog heel wat snelheid uit de AMD-chip te halen. De 4980U is in grote lijnen hetzelfde als de 4800U, AMD's snelste 15W-chip van die generatie, maar de kloksnelheid ligt 200MHz hoger. Dat geldt voor de basiskloksnelheid, die bij de Laptop 4 2GHz bedraagt en de turbosnelheid die daardoor op 4,4GHz uitkomt. Verder is het een processor met acht cores en ondersteuning voor SMT.

  • Cinebench 20 - Multi
  • Cinebench 20 - Single
  • 3DMark Night Raid
  • 3DMark Night Raid - Graphics
  • 3DMark Night Raid - CPU
Cinebench 20 - Multi
Laptop Cpu/soc Videochip Gemiddelde score in punten (hoger is beter)
Lenovo Legion 5 Pro Ryzen 7 5800H GF RTX 3070
4.956
BTO X-Book 15X1086 V2 Ci7-10870H GF RTX 3080
3.826
Microsoft Surface Laptop 4 Ryzen 7 4980U
3.801
Lenovo IdeaPad Flex 5 Ryzen 7 5700U
3.494
Lenovo Yoga Slim 7 Ryzen 7 4800U
3.278
Lenovo IdeaPad 3 15ARE05 Ryzen 7 4700U
2.655
HP Envy x360 13-ay0987nd Ryzen 7 4700U
2.640
ASUS TUF Dash F15 Ci7-11370H GF RTX 3070
2.585
Razer Blade 15 Advanced Edition Ci7-10875H GF RTX 3080
2.515
ASUS ZenBook 13 OLED Ryzen 5 5500U
2.348
Asus ZenBook Duo 14 Ci7-1165G7
2.209
Dell Precision 5550 Ci5-10500H Quadro T1000
2.184
Dell XPS 13 9310 Ci7-1165G7
2.025
Asus ZenBook Duo 14 Ci7-1165G7
1.818
Microsoft Surface Laptop 3 Ryzen 5 3580U
1.574
Microsoft Surface Laptop Go Ci5-1035G1
1.104
Cinebench 20 - Single
Laptop Cpu/soc Videochip Gemiddelde score in punten (hoger is beter)
ASUS TUF Dash F15 Ci7-11370H GF RTX 3070
589
Asus ZenBook Duo 14 Ci7-1165G7
570
Asus ZenBook Duo 14 Ci7-1165G7
566
Dell XPS 13 9310 Ci7-1165G7
564
Lenovo Legion 5 Pro Ryzen 7 5800H GF RTX 3070
542
Microsoft Surface Laptop 4 Ryzen 7 4980U
499
Lenovo IdeaPad Flex 5 Ryzen 7 5700U
490
Razer Blade 15 Advanced Edition Ci7-10875H GF RTX 3080
475
Lenovo IdeaPad 3 15ARE05 Ryzen 7 4700U
475
BTO X-Book 15X1086 V2 Ci7-10870H GF RTX 3080
475
ASUS ZenBook 13 OLED Ryzen 5 5500U
458
Dell Precision 5550 Ci5-10500H Quadro T1000
456
HP Envy x360 13-ay0987nd Ryzen 7 4700U
455
Lenovo Yoga Slim 7 Ryzen 7 4800U
452
Microsoft Surface Laptop Go Ci5-1035G1
423
Microsoft Surface Laptop 3 Ryzen 5 3580U
368
3DMark Night Raid
Laptop Cpu/soc Videochip Gemiddelde score in punten (hoger is beter)
Lenovo Legion 5 Pro Ryzen 7 5800H GF RTX 3070
54.229
BTO X-Book 15X1086 V2 Ci7-10870H GF RTX 3080
44.565
Razer Blade 15 Advanced Edition Ci7-10875H GF RTX 3080
33.599
ASUS TUF Dash F15 Ci7-11370H GF RTX 3070
30.966
Dell Precision 5550 Ci5-10500H Quadro T1000
23.365
Asus ZenBook Duo 14 Ci7-1165G7
17.563
Asus ZenBook Duo 14 Ci7-1165G7
16.476
Dell XPS 13 9310 Ci7-1165G7
15.287
Microsoft Surface Laptop 4 Ryzen 7 4980U
14.725
Lenovo IdeaPad Flex 5 Ryzen 7 5700U
14.170
Lenovo Yoga Slim 7 Ryzen 7 4800U
13.885
HP Envy x360 13-ay0987nd Ryzen 7 4700U
12.761
Lenovo IdeaPad 3 15ARE05 Ryzen 7 4700U
11.652
ASUS ZenBook 13 OLED Ryzen 5 5500U
11.601
Microsoft Surface Laptop Go Ci5-1035G1
6.382
3DMark Night Raid - Graphics
Laptop Cpu/soc Videochip Gemiddelde score in punten (hoger is beter)
Lenovo Legion 5 Pro Ryzen 7 5800H GF RTX 3070
106.246
BTO X-Book 15X1086 V2 Ci7-10870H GF RTX 3080
81.189
Razer Blade 15 Advanced Edition Ci7-10875H GF RTX 3080
62.330
ASUS TUF Dash F15 Ci7-11370H GF RTX 3070
56.927
Dell Precision 5550 Ci5-10500H Quadro T1000
39.513
Asus ZenBook Duo 14 Ci7-1165G7
22.231
Asus ZenBook Duo 14 Ci7-1165G7
21.782
Dell XPS 13 9310 Ci7-1165G7
19.896
Lenovo Yoga Slim 7 Ryzen 7 4800U
15.851
Microsoft Surface Laptop 4 Ryzen 7 4980U
15.425
Lenovo IdeaPad Flex 5 Ryzen 7 5700U
14.853
HP Envy x360 13-ay0987nd Ryzen 7 4700U
14.526
ASUS ZenBook 13 OLED Ryzen 5 5500U
12.747
Lenovo IdeaPad 3 15ARE05 Ryzen 7 4700U
11.936
Microsoft Surface Laptop Go Ci5-1035G1
6.910
3DMark Night Raid - CPU
Laptop Cpu/soc Videochip Gemiddelde score in punten (hoger is beter)
Lenovo Legion 5 Pro Ryzen 7 5800H GF RTX 3070
14.368
BTO X-Book 15X1086 V2 Ci7-10870H GF RTX 3080
12.532
Microsoft Surface Laptop 4 Ryzen 7 4980U
11.715
Lenovo IdeaPad Flex 5 Ryzen 7 5700U
11.245
Lenovo IdeaPad 3 15ARE05 Ryzen 7 4700U
10.271
Razer Blade 15 Advanced Edition Ci7-10875H GF RTX 3080
9.302
ASUS TUF Dash F15 Ci7-11370H GF RTX 3070
8.640
Lenovo Yoga Slim 7 Ryzen 7 4800U
8.156
Asus ZenBook Duo 14 Ci7-1165G7
8.021
ASUS ZenBook 13 OLED Ryzen 5 5500U
7.688
HP Envy x360 13-ay0987nd Ryzen 7 4700U
7.559
Dell Precision 5550 Ci5-10500H Quadro T1000
7.047
Asus ZenBook Duo 14 Ci7-1165G7
6.922
Dell XPS 13 9310 Ci7-1165G7
6.610
Microsoft Surface Laptop Go Ci5-1035G1
4.455

De 8-coreprocessor in de Surface Laptop 4 weet, zeker voor een 15W-processor, van wanten. In Cinebench Multi staat hij bijna bovenaan en presteert hij net zo goed als een 8-core-Intel-processor van de tiende generatie, zoals in de BTO, terwijl die cpu een tdp van 45W heeft. Als je niet meer dan één core aan het werk kunt zetten, trekt Intel in Cinebench aan het langste eind, maar de prestaties zijn alsnog indrukwekkend en de Laptop 4 heeft dan ook de snelste 15W Zen 2-processor aan boord die we tot nu toe getest hebben.

Als we verder kijken naar 3DMark, dan blijven de cpu-prestaties goed, maar grafisch is de Vega-gpu niet echt een concurrent voor Intels Xe-gpu. De Vega-architectuur stamt uit 2017 en hoewel AMD de gpu-cores ondertussen op 1750MHz kan laten draaien, wordt het wel eens tijd voor wat nieuws. Dat betekent overigens niet dat de interne gpu waardeloos is. Vooral in grafische toepassingen kan die zijn steentje bijdragen en lichte games zullen op een niet al te hoge resolutie prima draaien, maar de tijd dat AMD de snelste on-board gpu had, is al even voorbij.

DaVinci Resolve 16 - 4K Video
Laptop Aantal cores Cpu/soc Gemiddelde tijd in seconden (lager is beter)
Lenovo Legion 5 Pro 8 Ryzen 7 5800H
6m5s
Microsoft Surface Laptop 4 8 Ryzen 7 4980U
8m34s
Lenovo Yoga Slim 7 8 Ryzen 7 4800U
9m35s
ASUS TUF Dash F15 4 Ci7-11370H
11m51s
ASUS ZenBook 13 OLED 6 Ryzen 5 5500U
13m7s
Asus ZenBook Duo 14 4 Ci7-1165G7
15m30s
Dell XPS 13 9310 4 Ci7-1165G7
22m28s
Microsoft Surface Laptop Go 4 Ci5-1035G1
30m56s

Voor een wat langer durende benchmark kijken we naar DaVinci, waarin we een 4k-video renderen. Laptops met slechte koeling vallen in deze test door de mand, omdat ze de processor niet koel kunnen houden en daardoor moeten terugklokken. Dat is bij de Surface Laptop 4 niet het geval; hij is vlotter dan de Yoga Slim 7 en dat was tot nu toe de snelste 15W-laptop. De Legion 5 Pro is met zijn Zen 3-processor wel een stuk vlotter dan de Laptop 4, maar dat is ook een cpu met een 45W-tdp. Het mooie is dat de koeling bovendien niet bovenmatig veel herrie maakt. Je hoort hem wel, maar er zijn genoeg, voornamelijk goedkopere, laptops die veel meer geluid produceren. Microsoft heeft de cpu en laptop dus uitstekend op elkaar weten af te stemmen door enerzijds het maximale uit Zen 2 te halen en toch de geluidsproductie binnen de perken te houden.

We draaien tot slot Blender om te zien of de laptop last heeft van throttling, maar op basis van het goede resultaat in DaVinci kunnen we ons dat niet echt voorstellen. Dat blijkt ook uit het resultaat; de laptop begint aanvankelijk zelfs even snel als de Legion 5 Pro met snellere 5800H-processor en zit na zijn vijfde run op een rendertijd die vervolgens steady wordt volgehouden.

  • PCMark 10 Essentials
  • PCMark 10 Productivity
  • PCMark 10 Digital Content Creation
  • PCMark 10 Gaming
PCMark 10 Essentials
Laptop Cpu/soc Videochip Gemiddelde score in punten (hoger is beter)
Asus ZenBook Duo 14 Ci7-1165G7
10.330
Lenovo Legion 5 Pro Ryzen 7 5800H GF RTX 3070
9.995
Dell XPS 13 9310 Ci7-1165G7
9.841
Lenovo IdeaPad 3 15ARE05 Ryzen 7 4700U
9.452
BTO X-Book 15X1086 V2 Ci7-10870H GF RTX 3080
9.407
Razer Blade 15 Advanced Edition Ci7-10875H GF RTX 3080
9.396
Lenovo IdeaPad Flex 5 Ryzen 7 5700U
9.286
Microsoft Surface Laptop 4 Ryzen 7 4980U
9.234
ASUS TUF Dash F15 Ci7-11370H GF RTX 3070
8.980
Dell Precision 5550 Ci5-10500H Quadro T1000
8.736
ASUS ZenBook 13 OLED Ryzen 5 5500U
8.022
Microsoft Surface Laptop Go Ci5-1035G1
7.776
PCMark 10 Productivity
Laptop Cpu/soc Videochip Gemiddelde score in punten (hoger is beter)
Lenovo Legion 5 Pro Ryzen 7 5800H GF RTX 3070
9.195
ASUS TUF Dash F15 Ci7-11370H GF RTX 3070
9.163
Lenovo IdeaPad Flex 5 Ryzen 7 5700U
8.109
Lenovo IdeaPad 3 15ARE05 Ryzen 7 4700U
8.010
BTO X-Book 15X1086 V2 Ci7-10870H GF RTX 3080
7.943
Razer Blade 15 Advanced Edition Ci7-10875H GF RTX 3080
7.777
ASUS ZenBook 13 OLED Ryzen 5 5500U
7.453
Microsoft Surface Laptop 4 Ryzen 7 4980U
7.311
Dell Precision 5550 Ci5-10500H Quadro T1000
7.089
Asus ZenBook Duo 14 Ci7-1165G7
7.034
Dell XPS 13 9310 Ci7-1165G7
6.797
Microsoft Surface Laptop Go Ci5-1035G1
4.775
PCMark 10 Digital Content Creation
Laptop Cpu/soc Videochip Gemiddelde score in punten (hoger is beter)
Lenovo Legion 5 Pro Ryzen 7 5800H GF RTX 3070
10.401
BTO X-Book 15X1086 V2 Ci7-10870H GF RTX 3080
8.219
Razer Blade 15 Advanced Edition Ci7-10875H GF RTX 3080
7.025
ASUS TUF Dash F15 Ci7-11370H GF RTX 3070
7.009
Lenovo IdeaPad Flex 5 Ryzen 7 5700U
5.777
Microsoft Surface Laptop 4 Ryzen 7 4980U
5.739
Dell Precision 5550 Ci5-10500H Quadro T1000
5.114
ASUS ZenBook 13 OLED Ryzen 5 5500U
5.112
Lenovo IdeaPad 3 15ARE05 Ryzen 7 4700U
5.044
Asus ZenBook Duo 14 Ci7-1165G7
4.832
Dell XPS 13 9310 Ci7-1165G7
4.747
Microsoft Surface Laptop Go Ci5-1035G1
2.771
PCMark 10 Gaming
Laptop Cpu/soc Videochip Gemiddelde score in punten (hoger is beter)
Lenovo Legion 5 Pro Ryzen 7 5800H GF RTX 3070
19.661
BTO X-Book 15X1086 V2 Ci7-10870H GF RTX 3080
16.577
ASUS TUF Dash F15 Ci7-11370H GF RTX 3070
14.029
Razer Blade 15 Advanced Edition Ci7-10875H GF RTX 3080
13.220
Dell Precision 5550 Ci5-10500H Quadro T1000
6.355
Asus ZenBook Duo 14 Ci7-1165G7
4.350
Dell XPS 13 9310 Ci7-1165G7
4.014
Microsoft Surface Laptop 4 Ryzen 7 4980U
2.986
Lenovo IdeaPad Flex 5 Ryzen 7 5700U
2.695
ASUS ZenBook 13 OLED Ryzen 5 5500U
2.646
Lenovo IdeaPad 3 15ARE05 Ryzen 7 4700U
2.185
Microsoft Surface Laptop Go Ci5-1035G1
1.223

We hebben tot slot ook de uitgebreide benchmarkset van PCMark 10 gedraaid en daarbij komt de laptop wat minder rooskleurig uit de verf dan in DaVinci, Cinebench en 3DMark. Bij de helft van de tests moet de Laptop 4 andere laptops met Intel Tiger Lake-processor voor zich dulden. Dat komt doordat die tests ook gebruikmaken van de gpu en dat is, zoals gezegd, het zwakke punt van de AMD-processor. In de andere tests, Productivity en Digital Content Creation, ligt de Surface Laptop 4 juist voor op de Tiger Lake-laptops, dankzij zijn acht vlotte cores.

  • PCMark Storage 2.0 - Bandbreedte
  • PCMark Storage 2.0 - Score
PCMark Storage 2.0 - Bandbreedte
Laptop HDD / SSD Gemiddelde doorvoersnelheid in MB/s (hoger is beter)
Razer Blade 15 Advanced Edition Samsung MZVLB1T0HBLR-00A00
635,77
Lenovo Legion 5 Pro Samsung MZVLB1T0HBLR-000L2
599,00
BTO X-Book 15X1086 V2 NVMe Samsung SSD 970
557,25
Lenovo IdeaPad 3 15ARE05 Umis RPJTJ512MEE1OWX
438,52
Lenovo Yoga Slim 7
428,08
ASUS TUF Dash F15 NVMe HFM001TD3JX013N
414,64
Asus ZenBook Duo 14 Samsung MZVLB1T0HBLR-00000
398,36
HP Envy x360 13-ay0987nd
359,55
Lenovo IdeaPad Flex 5 Micron_2200V_MTFDHBA512QFD
359,16
Dell XPS 13 9310 NVMe KXG60ZNV512G
345,46
Microsoft Surface Laptop 2 Hynix BC501 256GB
314,46
Microsoft Surface Laptop 3 SK Hynix BC501 256GB
305,87
Microsoft Surface Laptop 4 HFM512GDJTNI-82A0A
287,21
Dell Precision 5550 WDC PC SN530 NVMe 256GB
264,94
Microsoft Surface Laptop Go Hynix HFM256GDGTNG
263,54
PCMark Storage 2.0 - Score
Laptop HDD / SSD Gemiddelde score in punten (hoger is beter)
Razer Blade 15 Advanced Edition Samsung MZVLB1T0HBLR-00A00
5.086
Lenovo Legion 5 Pro Samsung MZVLB1T0HBLR-000L2
5.086
BTO X-Book 15X1086 V2 NVMe Samsung SSD 970
5.084
Lenovo IdeaPad 3 15ARE05 Umis RPJTJ512MEE1OWX
5.054
Lenovo Yoga Slim 7
5.051
ASUS TUF Dash F15 NVMe HFM001TD3JX013N
5.050
Asus ZenBook Duo 14 Samsung MZVLB1T0HBLR-00000
5.046
Dell XPS 13 9310 NVMe KXG60ZNV512G
5.024
HP Envy x360 13-ay0987nd
5.012
Microsoft Surface Laptop 2 Hynix BC501 256GB
5.009
Microsoft Surface Laptop 3 SK Hynix BC501 256GB
5.002
Lenovo IdeaPad Flex 5 Micron_2200V_MTFDHBA512QFD
4.999
Microsoft Surface Laptop 4 HFM512GDJTNI-82A0A
4.990
Microsoft Surface Laptop Go Hynix HFM256GDGTNG
4.980
Dell Precision 5550 WDC PC SN530 NVMe 256GB
4.971

De ssd in de Laptop 4 is een Hynix BC511 en die blijkt ongeveer dezelfde prestaties te leveren als de ssd's in de Surface Laptop 2 en 3. In de PCMark-test zijn ze relatief langzaam. Tijdens dagelijks gebruik hebben we daar niets van gemerkt, maar bij intensief gebruik kan het opvallen.

Scherm en accuduur

Microsofts Surface-apparaten hebben al jaren een beeldverhouding van 3:2 en sinds 2021 worden dergelijke schermen met een 'hogere' beeldverhouding populairder. Daarbij komen we steeds vaker 16:10-schermen tegen, maar in high-end laptops zien we ook regelmatig 3:2. Microsoft bood in de Surface Laptop 3 al een 3:2-scherm aan en in de Laptop 4 is hetzelfde paneel toegepast. De resolutie is 2496x1664 pixels en op het 15"-scherm levert dat een ongeveer even scherp beeld op als een resolutie van 2560x1600 pixels op 15,4". Het scherm is ook voorzien van een touchscreen, met ondersteuning voor stylussen. Het paneel zelf is afkomstig van Sharp en om te zien hoe het presteert, maken we gebruik van een colorimeter en Calman-software.

  • Helderheid wit
  • Contrast
Helderheid wit
Laptop Resolutie Gemiddelde helderheid in cd/m² (hoger is beter)
Dell Precision 5550 1920x1200
556
Dell XPS 13 9310 3840x2400
493
ASUS ZenBook 13 OLED 1920x1080
395
Microsoft Surface Laptop 4 2496x1664
393
Microsoft Surface Laptop 3 2496x1664
386
Lenovo Yoga Slim 7 1920x1080
364
Razer Blade 15 Advanced Edition 1920x1080
331
Asus ZenBook Duo 14 1920x1080
321
BTO X-Book 15X1086 V2 1920x1080
301
Microsoft Surface Laptop Go 1536x1024
301
HP Envy x360 13-ay0987nd 1920x1080
301
Lenovo IdeaPad 3 15ARE05 1920x1080
284
ASUS TUF Dash F15 1920x1080
280
Lenovo IdeaPad Flex 5 1920x1080
239
Contrast
Laptop Resolutie Gemiddelde contrast in verhouding (hoger is beter)
Lenovo Yoga Slim 7 1920x1080
2020:1
Dell Precision 5550 1920x1200
1792:1
Dell XPS 13 9310 3840x2400
1700:1
Lenovo IdeaPad Flex 5 1920x1080
1493:1
Asus ZenBook Duo 14 1920x1080
1457:1
Microsoft Surface Laptop 4 2496x1664
1354:1
Microsoft Surface Laptop 3 2496x1664
1325:1
Razer Blade 15 Advanced Edition 1920x1080
1324:1
BTO X-Book 15X1086 V2 1920x1080
1159:1
Lenovo IdeaPad 3 15ARE05 1920x1080
1092:1
HP Envy x360 13-ay0987nd 1920x1080
1037:1
Microsoft Surface Laptop Go 1536x1024
944:1
ASUS TUF Dash F15 1920x1080
934:1

De metingen laten zien dat de panelen daadwerkelijk hetzelfde zijn, en een gelijke helderheid en contrast hebben. Een helderheid van 400cd/m² is lekker hoog en prima voor gebruik binnenshuis. Buiten kun je er, als het niet te zonnig is, ook mee werken. Het contrast van 1350:1 is gewoon goed voor een ips-paneel. Het paneel dat Microsoft gebruikt, was goed in de Surface Laptop 3 en dat geldt ook voor de Laptop 4.

Microsoft Surface Laptop 4Microsoft Surface Laptop 4

De kalibratie van het scherm is opvallend genoeg bij de Surface Laptop 4 wat slechter dan bij de Surface Laptop 3. We haalden toen bij de meting van de grijstinten en de kleurweergave een afwijking van ongeveer 2ΔE. Bij de Surface Laptop 4 ligt die afwijking bij beide metingen net boven de 3. Daarmee is het scherm niet meteen waardeloos, het is nog steeds behoorlijk goed gekalibreerd, maar het is niet perfect.

Accutest

Toen Microsoft de Surface Laptop 3 uitbracht, koos het bedrijf ervoor om een Ryzen-processor van de eerste generatie toe te passen, terwijl bij de introductie al duidelijk was dat de tweede generatie Ryzen-processor al snel aangekondigd zou worden. Tussen de eerste en tweede Ryzen-generatie hebben we in onze accutests flinke verschillen gezien, die in het voordeel van de tweede generatie uitvallen. Dat verschil zien we ook in onze accutests terug. De Surface Laptop 4 heeft een iets grotere accu gekregen dan de Surface Laptop 3, maar de accuduur is tijdens browsen met bijna twee uur verlengd en dat komt vooral doordat Zen 2 zuiniger is dan zijn voorganger.

  • Accutest browsen)
  • PCMark 8 creative conv.
  • PCMark 8 score
Accutest browsen 2013 (180cd/m²)
Laptop Accucapaciteit (Wh) Cpu/soc Gemiddelde tijd in uren en minuten (hoger is beter)
Lenovo Yoga Slim 7 60,7Wh Ryzen 7 4800U
16u38m
Asus ZenBook Duo 14 70Wh Ci7-1165G7
13u25m
ASUS ZenBook 13 OLED 67Wh Ryzen 5 5500U
12u3m
Microsoft Surface Laptop 2 45Wh Ci5-8250U
10u58m
Microsoft Surface Laptop 4 47,4Wh Ryzen 7 4980U
10u38m
HP Envy x360 13-ay0987nd 51Wh Ryzen 7 4700U
10u2m
Dell Precision 5550 56Wh Ci5-10500H
9u58m
Razer Blade 15 Advanced Edition 80Wh Ci7-10875H
9u54m
ASUS TUF Dash F15 76Wh Ci7-11370H
9u51m
Lenovo IdeaPad Flex 5 52,5Wh Ryzen 7 5700U
9u20m
Microsoft Surface Laptop 3 45,2Wh Ryzen 5 3580U
8u42m
Dell XPS 13 9310 52Wh Ci7-1165G7
8u40m
Microsoft Surface Laptop Go 39Wh Ci5-1035G1
8u39m
Lenovo IdeaPad 3 15ARE05 45Wh Ryzen 7 4700U
7u46m
BTO X-Book 15X1086 V2 73Wh Ci7-10870H
6u32m
PCMark 8 creative conv.
Laptop Accucapaciteit (Wh) Cpu/soc Gemiddelde tijd in uren en minuten (hoger is beter)
ASUS ZenBook 13 OLED 67Wh Ryzen 5 5500U
5u48m
Microsoft Surface Laptop 2 45Wh Ci5-8250U
5u42m
Microsoft Surface Laptop 3 45,2Wh Ryzen 5 3580U
5u37m
Lenovo Yoga Slim 7 60,7Wh Ryzen 7 4800U
5u14m
HP Envy x360 13-ay0987nd 51Wh Ryzen 7 4700U
4u46m
ASUS TUF Dash F15 76Wh Ci7-11370H
4u43m
Lenovo IdeaPad Flex 5 52,5Wh Ryzen 7 5700U
4u41m
Asus ZenBook Duo 14 70Wh Ci7-1165G7
4u36m
Razer Blade 15 Advanced Edition 80Wh Ci7-10875H
4u35m
Microsoft Surface Laptop 4 47,4Wh Ryzen 7 4980U
4u7m
Microsoft Surface Laptop Go 39Wh Ci5-1035G1
4u1m
Dell XPS 13 9310 52Wh Ci7-1165G7
3u53m
Dell Precision 5550 56Wh Ci5-10500H
3u38m
Lenovo IdeaPad 3 15ARE05 45Wh Ryzen 7 4700U
3u34m
BTO X-Book 15X1086 V2 73Wh Ci7-10870H
3u4m
PCMark 8 Creative conventional (accu)
Laptop Accucapaciteit (Wh) Cpu/soc Gemiddelde score in punten (hoger is beter)
Asus ZenBook Duo 14 70Wh Ci7-1165G7
4.434,00
Microsoft Surface Laptop 4 47,4Wh Ryzen 7 4980U
4.316,00
BTO X-Book 15X1086 V2 73Wh Ci7-10870H
4.192,00
ASUS ZenBook 13 OLED 67Wh Ryzen 5 5500U
4.182,00
Dell Precision 5550 56Wh Ci5-10500H
4.180,00
Dell XPS 13 9310 52Wh Ci7-1165G7
4.179,00
Lenovo IdeaPad Flex 5 52,5Wh Ryzen 7 5700U
3.895,00
Lenovo Yoga Slim 7 60,7Wh Ryzen 7 4800U
3.702,00
Lenovo IdeaPad 3 15ARE05 45Wh Ryzen 7 4700U
3.663,00
ASUS TUF Dash F15 76Wh Ci7-11370H
3.549,00
Razer Blade 15 Advanced Edition 80Wh Ci7-10875H
3.547,00
HP Envy x360 13-ay0987nd 51Wh Ryzen 7 4700U
3.483,00
Microsoft Surface Laptop Go 39Wh Ci5-1035G1
2.953,00
Microsoft Surface Laptop 2 45Wh Ci5-8250U
2.456,00
Microsoft Surface Laptop 3 45,2Wh Ryzen 5 3580U
2.350,00

Geef je de hardware wat meer op zijn donder, zoals we met PCMark 8 doen, dan wordt de accuduur een stuk korter en hou je slechts vier uur over. Dat is opvallend, want het is een stuk minder dan bij de Surface Laptop 3. De reden daarvan is duidelijk als je naar de scores kijkt, want waar de Surface Laptop 3 onderaan het lijstje bungelt, staat de Laptop 4 bijna bovenaan. De accu wordt onder belasting dus sneller leeggetrokken, maar de prestaties zijn er dan ook naar. In de praktijk is een accuduur van vier tot tien uur dus realistisch voor deze laptop, afhankelijk van de belasting.

Conclusie

Wat maakt een Surface Laptop anders dan een 'gewone' laptop, vroeger we ons aan het begin van deze review af. We hebben het 15"-model door de mangel gehaald en je ziet het Surface-sausje op verschillende plekken terugkomen.

Om te beginnen heeft de Laptop 4 een kenmerkende behuizing, waarbij de ontwerper het 'less is more'-concept duidelijk in het achterhoofd heeft gehouden. Het resultaat is een laptop waar je mee voor de dag kunt komen, zonder overbodige stickers en lampjes, en zelfs zonder luidsprekergrilles. De behuizing is van een magnesiumlegering gemaakt, voelt bijzonder stevig aan en is netjes afgewerkt. De verschillende delen van de behuizing sluiten bijna naadloos op elkaar aan. Het minimalistische ontwerp heeft wel als nadeel dat de aansluitingen niet praktisch zijn, met slechts een USB-A- en een USB-C-aansluiting. Bovendien draait het ontwerp al een tijdje mee - de Surface Laptop 3 zag er exact hetzelfde uit - en begint het een beetje oubollig te worden. De schermranden lijken voor 2021-maatstaven vrij breed.

Over het scherm gesproken; ook dat is hetzelfde als in de vorige Surface Laptop en is kenmerkend voor Surface-producten, door de 3:2-beeldverhouding. In de meeste situaties, op het kijken van films na, vinden we een 'hoger' scherm prettiger werken dan de standaard 16:9-verhouding. Het scherm heeft bovendien een hoge resolutie en is goed gekalibreerd. Ook kenmerkend voor Surface-apparaten is de touchscreen, met ondersteuning voor een stylus. Je kunt er wel of geen gebruik van maken, maar het is goed om te beseffen dat de laptop daardoor een glanzend scherm heeft. Een versie met matte coating is niet beschikbaar.

Ook wat hardware betreft merk je dat de Laptop 4 een Surface-product is. De AMD-processor is een speciale Surface Edition, met de hoogste kloksnelheden die je op een Zen 2-processor met een 15W-tdp zult terugvinden. De laptop behaalt die hoge kloksnelheden ook en de koeling produceert daarbij niet al te veel rumoer. Er is ook een Intel-uitvoering beschikbaar, maar voor de rauwe cpu-kracht is de AMD-versie met Ryzen 7-processor een aanrader. Het grote voordeel van de Intel-uitvoering is de krachtigere gpu, want de feitelijk vier jaar oude gpu in de AMD-processor zet die uitvoering wel op achterstand. In de meeste situaties heb je echter meer aan de acht AMD-cores met een weliswaar iets langzamere gpu, dan aan de vlotte Intel-gpu met slechts vier cores.

Het is dus mooi dat Microsoft het maximale uit Zen 2 heeft weten te persen, maar het is jammer dat de eerste laptops met Zen 3 ondertussen beschikbaar komen en de Laptop 4 dus nu al een generatie achterloopt. Overigens is de Zen 2-architectuur wel weer een grote stap ten opzichte van de eerste Zen-architectuur. Het hoge aantal cores, acht, is al genoemd, maar Zen 2 is ook efficiënter en dat betaalt zich uit in de accuduur, die nu met twee uur verlengd is en op tien en een half uur tijdens browsen uitkomt.

Wat Apple sinds een half jaar met zijn MacBooks doet, doet Microsoft in het klein met zijn Surface Laptop. De fabrikant bouwt een high-end product, met een 'eigen' processor die goed op de rest van de hardware is afgestemd, en integreert ondersteuning voor de hardware in zijn besturingssysteem. Dat is het Surface-pakket en daar hoort een prijs bij. Voor 1450 euro heb je de uitvoering met 8GB geheugen en een ssd van 256GB. Samen met de achtcoreprocessor zijn dat ook specificaties die je in een laptop van een euro of 900 kunt vinden. De overige 550 euro betaal je voor het Surface-sausje, dat bestaat uit het 3:2-scherm, de mooie behuizing en de afstemming van hard- en software. Dat is 200 euro minder dan bij de Surface Laptop 3 en bovendien krijg je er nu een veel snellere processor bij. We kunnen ons dan ook goed voorstellen dat je, als je naar een high-end laptop zoekt, extra in de buidel tast voor het Surface-sausje dat de Laptop 4 biedt.

  • 8GB, 256B SSD Grijs
  • 8GB, 256GB Zwart 2
  • 16GB, 512GB (getest)

Reacties (112)

112
110
58
13
0
35
Wijzig sortering
Met alle verticaal ingerichte websites van tegenwoordig is een hoger scherm zoals deze toch juist een uitkomst? Zelf kijk ik niet zoveel video op m'n laptop -laat staan gamen- dus ik zou graag een laptop willen die wat beter aansluit bij mijn oubollige behoeften (en niet alleen door het weglaten van RGB en stickers)
Voor youtube en dergelijke vind ik zwarte balken aan boven- en onderzijde niet zo storend, als dat zou betekenen dat websites/office beter kunnen worden weergegeven. Voor een betere kijkervaring zou ik toch de TV aanslingeren.

De 3:2 beeldverhouding is volgens mij ook het standaardformaat voor fotolijstjes? Het oogt prettig in elk geval, zijn er mensen met ervaring?
Ik heb sinds een 8-tal maanden de Surface Laptop 3, terwijl ik voor m'n werk een 16:9 - verhouding gebruik. Wat is die 3:2 verhouding telkens een verademing bij het switchen. Om te browsen, te werken in spreadsheets etc is dit gewoon het correcte formaat.

Dat dit dan ook nog eens een prettig touch-screen heeft is mooi meegenomen, maar gebruik ik zelf niet zo vaak, behalve voor in- en uitzoomen
Ik ben zelf van een curved monitor naar een 43" gegaan met meer horizontale space. Ik vond het gewoon niet lekker werken met Visual Studio Code, Office, Photoshop etc. Dus ik snap dit wel.
Waarom neem je geen scherm dat kan draaien? Ik heb mijn schermen meestal in portretstand staan in plaats van het standaard landschap: dan zie je pas echt veel meer tegelijk. Bij alles met tekst op het scherm, en dat zijn bijna alle toepassingen behalve video, is dat veel efficiënter en fijner werken.
De schermverhouding van de Surface is wat mij betreft één van de mooiste features. Ik zou dit graag bij meer laptops zien (waaronder ook de Macbooks :) ).

Ik ben het met je eens wat betreft de zwarte balken, ik zie ook niet echt een probleem daarin.
Apple is gelukkig nooit gezwicht voor de 16:9 hype op laptops. Alleen de 11,6” mba heeft dat gehad. Altijd heel fijn dat die verder op zijn minst 16:10 waren. De palmrest wordt daar gewoon veel comfortabeler van.

Moet wel zeggen dat een 3:2 op een macbook wel vet zou zijn. Voor browsing is het tegenwoordig anders niet meer te doen.

Tweakers is daar zo’n voorbeeld van, maar ook reddit is echt supersmal ingedeeld.
16:9 is goedkoper, dan zijn er meer schermen per m2 voor dezelfde diagonaal. Oppervlakte is kleiner. De meeste consumenten kunnen hun kont nog niet vinden met beide handen, als ze worden geconfronteerd met wat getalletjes en het idee dat het ingewikkeld is zich erin te verdiepen.

Apple is meer premium, die hoefden niet zo sterk mee te doen aan value engineering. Ikzelf vind ingekaderd zijn niet fijn, maar voor heel veel mensen is het ideaal om zichzelf niet in (financieel) gevaar te brengen. Door rücksichloss iedere link aan te klikken en dan iets via de CC of bank te gaan overboeken.
Uiteraard. Ik begrijp waar het vandaan komt. Echter hadden de premium windows laptops dit ook. Zo had ik een tijdje een lenovo P52 voor werk. Apparaat van tegen de €3K, maar nog steeds met een relatief slecht paneel en 16:9. Ik heb dan liever geen 4K maar de 2880X1800 die Apple levert. Minder pixels om aan te sturen maar effectief wel voldoende werkruimte. Op 15” vind ik 1200P toch te klein om comfortabel mee te werken dus veel hoger dan 1050p komt ie niet. Een dergelijke verhouding werkt niet op een 4K native panel.
Moet wel zeggen dat een 3:2 op een macbook wel vet zou zijn. Voor browsing is het tegenwoordig anders niet meer te doen.
(Even afgezien van of 3:2 wenselijk is.) Je kunt je Dock of Start menu aan de zijkant zetten zoals Gnome standaard ook doet. Vroeger draaide je ICQ oid naast je browser, ook toen al gebruikte je niet per definitie je volledige scherm.
Dock is bij mij altijd hidden. Doe vrijwel alles full screen. ICQ tijdperk heb ik niet echt meegemaakt, maar met apps van tegenwoordig is 2 dingen op 1 scherm vaak al een messy clutter of werkt het niet goed doordat een app of website een minimale breedte heeft dit net verder is dan de helft van het display.
Absoluut! voor b.v. Office werk: open maar eens Word: al naar gelang je instellingen gaat goed 1/3 van het scherm verloren aan de titelbalk, ribbon (!), statusbalk, taskbar enz. Het verschil tussen een wat hoger scherm is dan echt een behoorlijke winst in de tekst die zichtbaar is. Ik had een Surface tablet , maar vind de prijs-kwaliteit verhouding en die gestoorde "surface-connector"tegenwoordig echt niet meer gaan.
Ik ben dus overgestapt op een Dell 2-in-1 Latitude 9520. 15" scherm, maar helaas 16:9, en dat is duidelijk onpraktisch. Ik zou willen stellen: veel liever 14" 3:2 als 15" 16:9!
De Dell 2-in-1 Latitude 9520 is ook wel een mooie laptop (op het 16:9 scherm na dan). Als je 3:2 wilt is de HP Spectre 14" x360 ook eentje om in de gaten te houden. Die zijn vaak goedkoper dan Surface laptops of de specs (als in SSD ruimte of ram) zijn beter. De Surface Laptop 13.5" is soms ook voor voordelige prijzen te halen (de 15" is vaak duurder). Helaas zijn er verder niet zoveel voordelige 3:2 laptops (maar lijkt wel steeds meer te komen, vooral 16:10 laptops).
Ik snap sowieso het probleem niet met video's. Ik heb in het verleden een tijdje een paar generaties Surface Pro gehad en nooit problemen ervaren bij het kijken van video's.
Ik heb van mijn werk de Surface 3 "for business" editie, die is 15" met Intel CPU, maar verder lijkt ie sprekend op deze. Ik heb zelf thuis een XPS 15", maar met zowat alles vind ik de Surface beter voor dagelijks (niet gaming) gebruik. 3:2 is geweldig. Ik heb een docking station, wat het gebruik met extern scherm een stuk makkelijker maakt, en dan heb je gelijk ethernet en extra USB poorten.
Ik heb een dikke week de Surface Laptop 4 in 13.5" variant gehad. Prima laptop. Scherm was erg prettig en had alleen in de onderste rand de nodige blacklight bleed (schrok wel bij het aanzetten want het was best stevig). Minder vond ik de optimalisaties in energieverbruik van het scherm waardoor bij wisselende content de backlight duidelijk zichtbaar in helderheid wisselde. Ik heb dit niet uit kunnen krijgen (ook niet dmv regedits). Overigens heb ik het niet over de automatische dimmer (die zet ik uiteraard gelijk uit).

Toetsenbord was dikke prima. Ding typt voor mij (300+ apm) uitstekend. Ook met de ventilator kon ik nog wel leven (hoewel op dat punt de Macbook Air M1 natuurlijk echt een verademing is). Wat voor mij echt een deal breaker was, was toch die alcantara finish. Man, man, man. Hoe kun je zoiets bedenken. Als je ook leest wat gebruikers doen om het schoon te houden. Handjes wassen als was je hele omgeving besmet met corona, eens in de 2 weken met een tandenborstel poetsen. Hou toch op zeg. Ik heb dan ook uiteindelijk de laptop met pijn in het hart teruggestuurd.

De 15" vind ik wat te groot (en ook te duur). Ik wacht dus nog op een metalen Ryzen versie van de 13.5 (want als die er komt, dan koop ik die meteen). Overigens hou ik ondertussen m'n adem niet in (weet zo langzamerhand wel hoe "goed" fabrikanten naar de klant luisteren).
Voor mij de reden om dit keer voor een zwarte 13,5" (met Intel) te gaan, die komt namelijk zonder alcantara.
....alhoewel ik het na drie jaar op mijn Surface Laptop 2 nog reuze vind meevallen, het wordt wel wat smutsig na zo'n tijd, maar babydoekjes eens in het half jaar doen echt wonderen.

Wat is de reden dat je gaat wachten op de Ryzen en niet gewoon Intel neemt?
Prijs/prestatie en accuduur.
gezien mijn ervaringen met USB-C poorten die storingsgevoelig en moeilijk te repareren zijn (bijv. op een Lenovo T470), zou het heel fijn zijn als er in de laptop reviews wordt aangegeven of de USB-C poort verankerd is aan de behuizing, op een losse printplaat zit of dat deze direct op het moederbord is gesoldeerd.

Met name de laatste van deze opties is een nachtmerrie indien de poort niet meer goed werkt.
Net als bij Apple eigenlijk (te) forse prijzen, maar hier zijn tenminste nog upgrades mogelijk én is de prijs niet zo stug als bij Apple (lees: MacBooks worden niet of nauwelijks goedkoper na hun launch door Apples' prijsbeleid).

Mooie laptop verder, raises the question hoe hij had gepresteerd als er wel een Zen3 in was gezet met dezelfde optimalisaties. Want voor een Zen2 doet hij het inderdaad uitstekend.

edit: mensen, kap nou met dat kinderachtige -1 modden als je het er alleen niet mee eens bent. De -1 is voor trolls en dergelijke. |:(

[Reactie gewijzigd door musje83 op 22 juli 2024 14:01]

Ontopic, maar een sterke persoonlijke mening (ook die van mij hieronder):

Ik vind de prijs van een MacBook niet te duur, het is het zeker waard. Het is (net zoals iOS) in mijn ogen veel stabieler en beter voor dagelijks gebruik als je er echt afhankelijk van bent.
Daarnaast zit ik dagelijks ook nog gewoon op Windows. Maar de stabiliteit is gewoon een stuk minder. Er is een reden waarom Windows gemeden wordt op servers en je veel beter voor een RHEL kunt gaan (stabiliteit).

Maar goed, iedereen heeft zijn persoonlijke mening. De een vindt 10k voor een auto te veel, de ander koopt jaarlijks een andere auto van 30k. Zelfde hier. De een vindt de prijs van een MBA / MBP veel te hoog, de ander koop ieder jaar een nieuwe.
Tsja, ik snap wat je bedoelt en ik ontken ook zeker niet dat Mac (/iOS) bepaalde voordelen heeft t.o.v. Windows, maar ik ervaar het verschil zeker niet zo sterk als jij dat doet. Het feit dat ik ook vaak problemen met Mac en iOS om mij heen zie versterkt het beeld dat er inderdaad verschillen zijn, maar onder aan de streep eigenlijk wel meevallen. Dan moet je wel appels met appels vergelijken natuurlijk en geen MBP van 2000 euro tegenover een Acer van 500 zetten.

Overigens klopt dit echt niet:
Er is een reden waarom Windows gemeden wordt op servers
Windows wórdt helemaal niet gemeden op servers, verre van zelfs. Ruim 71% van alle servers draait (een) op Windows Server, al dan niet gevirtualiseerd door bijv. VMware. Bron: statista.
Nee zeker waar wat betreft dat laatste statement. Maar in mijn ervaring wordt Windows gebruikt omdat de software geen Linux alternatief heeft. Voor applicatie servers gebruik ik het liefst CentOS / RHEL indien mogelijk, maar in een groot deel van de gevallen is dat (nog) niet mogelijk.
In mijn ervaring wordt er heel vaak gecombineerd. Dat is ook het mooie van virtualisatie, je tuigt een server-omgeving op, NASje of andere storage bak er naast, VMware (oid) er op en je kunt 10 reguliere Windows Servers naast 1 RHEL, een dedicated SQL en een AWS/Azure omgeving inrichten. Of 10 RHEL met een Windows Server voor testen en een dedicated mail en printserver. Je kunt letterlijk alle kanten op :)
Windows wórdt helemaal niet gemeden op servers, verre van zelfs. Ruim 71% van alle servers draait (een) op Windows Server, al dan niet gevirtualiseerd door bijv. VMware. Bron: statista.
Dat is geen bronvermelding; daarvoor moet je betalen op die site. Vind het moeilijk serieus te nemen.

Ligt er ook maar net aan wat je een 'server' noemt. Voor webservers ligt het Linux aandeel veel hoger Bron: wikipedia
En dan hebben we het nog niet gehad over de miljoenen servers die AWS, GCP en Azure gebruiken. (op AWS draait >90% Linux)
Ja, het is nogal open voor interpretatie. Feit blijft in ieder geval wel dat de uitspraak "er is een reden waarom Windows gemeden wordt op servers" gewoon niet klopt. Windows Server had en heeft een groot marktaandeel. RHEL, CentOS en alle andere Linux/Unix distro's hebben ook een groot marktaandeel.
Windows servers zijn fantastisch voor algemeen gebruik: gebruiksvriendelijker, véél meer algemene kennis in de markt (ontwikkeling/applicaties/support/enz), zeer breed inzetbaar, integratie met andere Microsoft omgevingen (Windows/M365/Azure/Sharepoint) enzovoorts.
Linux servers zijn fantastisch voor specialistische taken: inderdaad webservers, firewalls, beveiligde omgevingen, enzovoorts.

Er zijn zó veel voors en tegens voor beide OS'en (en met veel overlap) dat het praktisch onmogelijk is om de een beter te noemen dan de ander. Het is echt volledig afhankelijk van de usecase.
Het is inderdaad wat het je waard is. Bovendien: sommige mensen geven 1400 euro uit aan een telefoon (zowel iPhone als Android), dan valt de prijs voor een MacBook of Surface wel weer mee.

Ik zit dagelijks op Windows en heb sinds Windows 2000 geen crash meer gehad, dus dat herken ik totaal niet (Vista en 8/8.1 heb ik wel overgeslagen overigens). Bijna de enige servers die wij tegen komen, zijn windows servers en ik moet zeggen, alles vanaf Windows Server 2012R2 is allemaal prima.

RHEL heb ik lang geleden achter me gelaten, ik ben meer een Debian persoon (via Suse, Mandrake daar aangekomen). Sowieso is RHEL niet meer gratis (allang niet meer), dus als ik iets moet ontwikkelen of testen, schakel ik even CentOS bij. Overigens allemaal in VMs. Zolang niet alle tooling alleen voor macOS en Windows beschikbaar is, zal ik bij Windows blijven. De dag dat dat verandert, maak ik nog de overstap op Debian.

Je vergelijking met auto's snijdt wel hout: een nieuwe auto is na 2 of 3 jaar best nog wel veel waard. Je MBP kun je na 1 of 2 jaar ook nog wel voor veel verkopen.
Windows wordt zeker niet vermeden op Servers. In de bedrijfswereld wordt het enorm veel gebruikt.
Windows Server draait trouwens zeer stabiel als je het op goede hardware draait (HPE, DELL, Fujitsu, Cisco, Lenovo, ...).

Voor webservers moet je volgens mij geen Windows Server willen gebruiken maar beter een Linux of Unix variant.
(lees: MacBooks worden niet of nauwelijks goedkoper na hun launch door Apples' prijsbeleid).
Voordeel is dan wel weer dat ze op de tweedehandse markt ook hun waarde vasthouden. Dus eens je een Macbook aanschaft, ben je er vrij zeker van dat je na 5 jaar nog steeds een erg goede prijs voor krijgt. Dus het is even bijten op de tanden bij de aankoop, om er daarna eventueel nog iets van terug te krijgen.

Indien je een laptop aanschaft voor de komende 10 jaar, dan blijft dit nog steeds een goede aankoop. Genoeg mensen die een 10 jaar oude Macbook dagdagelijks gebruiken. :)

Edit: niets tegen de Surface apparaten btw, prachtige laptops!

[Reactie gewijzigd door jmignolet op 22 juli 2024 14:01]

Klopt, dat is een gegeven. Hoewel dat bij Surface producten ook meer is dan bij bijvoorbeeld run-of-the-mill Dell/HP notebooks.

Maar netto maakt het overigens weinig uit. Je krijgt namelijk nog een leuk bedrag voor je Mac na X-jaar, maar je aanschaf was ook X-euro meer dan een vergelijkbaar apparaat van bijvoorbeeld Dell/HP.

MBP aanschaf 2500, nog 900 waard na 6 jaar
Dell/HP aanschaf 1700, nog 350 waard na 6 jaar

Netto afschrijving MBP is 1600 euro
Netto afschrijving Dell/HP is 1350 euro

Puur hypothetisch, maar zo gaat het meestal wel.
Maar .. Je spreekt dan nog steeds over hardware en software die totaal niet vergelijkbaar is met die van Apple?

Ik zou graag zien hoe Windows op een 6 jaar oude HP/Dell draait ten opzichte van een Macbook van 2015 die vandaag nog de laatste aankomende update gaat binnenkrijgen van MacOS.

Het is wel zo, naar perspectief van de verkoper maakt dat niet zoveel uit, hij heeft een betere deal qua netto afschrijving. Als koper daarentegen .. ;)
Ik heb recent nog een refurbished Dell gekocht voor mijn dochtertje, die zal ook iets van 6 jaar oud zijn. Draait nog als een zonnetje en Windows 10 blijft natuurlijk zonder enige problemen updates krijgen. Met Windows ben ik daar niet zo bang voor. Voor zacht prijsje wel een 15" 4k touchscreen, met i7, 512GB SSD en 16GB geheugen.
Jawel, die hardware is dan vergelijkbaar (laten we zeggen dat in dat voorbeeld beide machines een 5e generatie i7, 16GB DDR3 en een 256GB SSD hebben, plus een dedicated GeForce).

Dan zul je ze naast elkaar moeten zetten om te vergelijken. Hoe draait Windows 10 op bovenstaande specificaties en hoe doet Mac dat? Zeg het maar. Ik weet uit eigen ervaring dat Windows 10 uitstekend draait op dergelijke specificaties en MacOS eveneens.
Die 6 jaar oude laptop gaat als een tierelier hoor. Heb hier nog een 8-9 jaar oude staan met een quad core Sandy Bridge i7 en dat werkt echt nog helemaal prima en gaat als een tierelier. Draait natuurlijk ook gewoon de laatste Windows update.

Als je budget rommel gaat vergelijken met een MacBook ben je natuurlijk krom bezig ;).Zou mij eerder zorgen maken over de x86 support van Apple dan over het niet-bestaande prestatie verlies van Windows laptops.

[Reactie gewijzigd door Verwijderd op 22 juli 2024 14:01]

Ik heb een paar maanden geleden de Packard Bell van mijn moeder weer nieuw leven ingeblazen. Het ding stamt uit 2007, heeft een Q6600, 4GB en een oude spinning disk. SSD er in (op SATAII snelheid ;( ), Windows 10 OEM licentie van 12 euro er op en het beestje draait als een tierelier.
Ik denk dat je voor de gein dus eens even op V&A moet gaan kijken voor Macbooks uit 2015 en een XPS uit 2015.
Oké.

MBP uit 2015
XPS uit 2015

MBP: 575 euro, 512GB SSD, Core i5-5287U
XPS: 350 euro, 256GB SSD, Core i5-5200U

Afschrijving MBP netto: 2000-575 = 1425 euro
Afschrijving XPS netto: 1265-350 = 915 euro.

En nu?
Haha geweldig. Myth busted.
Ja, ik breng het misschien een beetje flauw, maar ik doe dit echt om te informeren tegen de perceptie dat Macs hun meerprijs bij het doorverkopen terugverdienen, terwijl het vaak eerder het tegenovergestelde is. Leuk dat je een hoger bedrag in handen krijgt bij het doorverkopen, maar de daadwerkelijke afschrijving is nóg veel hoger.
Plus nog het voordeel dat je gedurende de gebruiksduur nog een paar honderd Euro in je zak houdt om andere dingen van te doen, omdat je initiële aanschafprijs lager lag.
Ik vraag me af of het ook allemaal waar is. Er poppen overal refurbished Apple producten op via allerlei kanalen, dat het aanbod zo hoog is dat de prijzen best laag zijn voor een tweede handsje.
Dat is inderdaad precies een sommetje dat de meeste mensen niet maken. Als je kijkt wat een Spectre of XPS na een aantal jaar (indien in goede staat) nog oplevert, dan valt dat ook erg mee, zeker als je de nieuwprijs ernaast zet. Windows laptops devalueren relatief hard, omdat de meeste mensen gek genoeg een vergelijk blijven maken tussen een acer van 300 euro en een macbook van 3000 euro.
Hoewel er een punt in zit mbt verkopen op de 2de hands markt na tig jaar, word ik een beetje moe van al die vergelijkingen. Het veronderondersteld namelijk een aantal zaken, zoals bv dat je heel netjes met je notebook omgaat. Een Macbook met krassen en gebruiksporen is bv al een stuk minder waard. Zelfs de originele verpakking is zelfs nog belangrijk om te bewaren als het om 2de hands verkoopwaarde gaat. Daarnaast geven heel veel mensen hun oude apparatuur door aan familieleden of kennissen.

Een ander punt is dat als je Macbooks ouder dan 6 jaar zijn ze niet eens meer geupdate worden met nieuwe versie van MacOS. En dus dat de waarde dan opeens navenant in kan storten. Terwijl je de nieuwste versie van Windows 10 gewoon nog op notebooks van 10 jaar geleden kunt draaien

[Reactie gewijzigd door zap8 op 22 juli 2024 14:01]

Enorm voordeel t.o.v. de Apples is dat je hier wel de SSD kan vervangen.
Voordeel van de MacBooks is dan weer dat je tegen een vergoeding je accu kan laten vervangen bij een reparateur, wat niet mogelijk is bij de Surface Laptops.
Voordeel van de MacBooks is dan weer dat je tegen een vergoeding je accu kan laten vervangen bij een reparateur, wat niet mogelijk is bij de Surface Laptops.
Waarom zou dat bij een Surface niet kunnen? Je kan op een Surface namelijk ook zelf de accu vervangen, dus lijkt me logisch dat je dit ook kan laten doen tegen betaling
Officieel is de accu van een Surface Laptop volgens Microsoft niet vervangbaar, ook niet als je naar Microsoft zelf gaat, enige optie is volledige refurb unit van 500-600 euro. Daarnaast zit de accu extreem goed vastgelijmd in de behuizing, zelfs met oplosmiddel is deze er lastig (eigenlijk onmogelijk zonder schade) uit te krijgen.
Daarom ook dat als je op het internet een vervangende accu voor een Surface (Laptop) besteld, deze inclusief (verlijmde) achterkant wordt geleverd.
Staar je daar ook niet blind op, vaak zit je dan met een heel specifieke formfactor die amper te krijgen is, zeker in grotere opslag capaciteit wat de prijs/performance ratio relatief hoog maakt ivm. veel concurrentie die wel de meer mainstream formaten gebruiken. Je kan imho nog steeds beter de hoogste capaciteit aanschaffen bij eerste aankoop, dan deze later vervangen voor een groter formaat.

Het enige nadeel in dit formaat is dat de AMD versie maximaal geleverd wordt met een 512GB SSD en de Intel versie met een 1TB... Dat is echter eerder een MS issue, dan een Intel/AMD issue. Ik kan me echter wel enigszins voorstellen dat veel kopers juist AMD als budget merk zien in laptopland en MS verwacht niet veel duurdere versies van de AMD equipped laptops te verkopen...

Ik ben erg tevreden over de AMD 4x00U, zo erg zelfs dat ik vier apparaten ermee heb aangeschaft voor prive/werk. Een 4980U klinkt als alleen maar nog mooier speelgoed!
Kioxia BG4 M.2 1TB voor € 178,05 vind ik anders heel erg meevallen.
Vooral als je ziet dat bij Apple de upgrade van 256 naar 512 al 230 euro kost. Een upgrade naar 2TB kost je 920 euro. Vastgesoldeerd, dus je moet het wel bij aankoop doen. 8)7
Bij de Surface Pro 1 zat alles vastgelijmd. Het kon wel maar was behoorlijk moeilijk. Ik heb zelfs een teardown gezien waarbij ze een gat in de behuizing maakten om de SSD te vervangen. Dus daar heb ik mooi vanaf gezien.

[Reactie gewijzigd door Wolfos op 22 juli 2024 14:01]

Die kwam in 2013 op de markt.. Ik zie de toegevoegde waarde van deze mededeling dus niet echt - het is toch met deze versie wel uit te breiden, dat is met nieuwe Pro 7+ ook mogelijk dus Microsoft leert van zijn gebreke. Samsung heeft het met de S6 ook geprobeerd fixed geheugen, geen SD kaart mogelijkheid en is daar ook redelijk snel op teruggekomen.

Bepaalde zaken willen mensen niet graag verliezen. Ik snap Apple’s move ook niet om bijv de SD kaart uit de MBP te halen, die zetten ze in de markt voor o.a. een doelgroep die veelvoudig gebruik maakt van die dingen.

En ja alles is op te lossen met docks/extenders maar het zijn geen functies die enorme ruimte vereisen zeker niet als je een teardown bekijkt zit er vaak wat ruimte in. Zelfs de PS5 kan je compact DIY-en dat die in een klein kastje zit, met behoud van zijn koelcapaciteiten.
Bij de Surface Pro 1 zat alles vastgelijmd. Het kon wel maar was behoorlijk moeilijk.
Ja, dat was jammer. Weerhield me er overigens niet van om de SSD te vervangen (mijn Surface was een 64GB model omdat op het moment van aanschaf de 128GB helemaal was uitverkocht) door een 1TB exemplaar. Helaas heb ik bij het openen van de Surface per ongeluk de ribbon kabels van het touchschreen doorgesneden. Was in mijn enthousiasme even vergeten om de opmerking van iFixit over de onderrand in acht te nemen. Het vervangende scherm, hoewel het net zo goed werkt als het origineel, past nét niet helemaal en da's toch wel jammer.

Desalniettemin een prima first try voor MS. Heeft 6 jaar trouw dienst gedaan en ligt nu ergens in een kast stof te vergaren.
Nou, dat wordt je ook niet heel makkelijk gemaakt, maar het kan idd wel. Ik heb bij een Surface 3 Laptop eens een SSD vervangen maar de constructie van het ding schreeuwt "MAAK ME NIET OPEN!" Tevens zijn het te dure, onbetrouwbare rotdingen.
Dus eens je een Macbook aanschaft, ben je er vrij zeker van dat je na 5 jaar nog steeds een erg goede prijs voor krijgt.
Je neemt natuurlijk wel een flink risico op beschadiging, diefstal e.d. waardoor dat misschien best tegenvalt. En nu Apple alles met de M1 aan het vervangen is (die een i9 MacBook pro van 4000 euro nieuw er ongeveer uittrekt qua performance) vermoed ik niet dat veel mensen de hoofdprijs gaan afrekenen voor een gebruikte Intel MacBook maar liever een nieuwe M1 (of opvolger) kopen...
Het verschil met Apple is dat Microsoft met de Surface lijn bewust hogere prijzen moet hanteren om OEM partners niet tegen de schenen te trappen. Ze willen helemaal niet voor dezelfde prijs concurreren met Asus, Dell etc.
Mooie laptop verder, raises the question hoe hij had gepresteerd als er wel een Zen3 in was gezet met dezelfde optimalisaties. Want voor een Zen2 doet hij het inderdaad uitstekend.
Dit soort optimalisaties kosten tijd, dus de nieuwste generatie verwachten met flinke optimalisaties tov de reference set een utopie.

Ben zelf altijd wel een voorstander van goed doorontwikkelde hardware, vaak minder last van random issues.
Een MacBook Air is anders sneller, goedkoper en heeft een langere accuduur. En ook nog eens passief gekoeld.
Even buiten de feitelijke juistheid van dat statement om, wat heeft dit met de prijsbeleid van Apple te maken, die al sinds jaar en dag onveranderd is?
Dat de "forse prijs" van MacBooks wel meevalt. Een kwalitatieve Windows-laptop met vergelijkbare specs is bijna niet te vinden voor een lagere prijs.
Dat verschilt m.i. nogal per categorie en per generatie. De huidige M1 machines van Apple zijn echt bijzonder goed, zeker omdat een MBA van 900 euro nu hetzelfde presteert als een iMac van 1700 euro. Maar historisch gezien is het prijsbeleid van Apple gewoon stug, je betaalt met droge ogen de introductieprijs van een machine, net zo lang tot de opvolger in de schappen ligt plus een overlap van ~6 maanden. Zo kon je de 'prullenmand' Mac Pro nog jaren na dato, terwijl de hardware inmiddels écht zwaar outdated was, nog gewoon nieuw kopen tegen bijna de oorspronkelijke prijs.
En ten opzichte van de concurrentie, Windows, verschilt het ook heel sterk. Soms kun je oprecht stellen dat een bepaalde Mac echt zijn meerprijs kan goedmaken, maar evengoed zijn er machines die buiten proporties duur zijn ten opzichte van hun Windows evenknie.

Het is ook maar net wat je belangrijk vindt - bij Apple krijg je per default een premium behuizing bijvoorbeeld. Leuk, maar vaak verre van noodzakelijk, terwijl je daar wel de (meer)prijs voor betaalt.

Het blijft een eindeloze welles-nietes discussie en eentje die ik al 15 jaar voer, maar laat ik het zo zeggen: Apple heeft niet 200 miljard in cash omdat ze weinig marge maken.
Ik ben alleen geen fan van aluminium als behuizing, dat is gewoon te kwetsbaar voor deuken e.d. Magnesium is lichter en minder gevoelig voor deuken.

Voor een desktop all-in-one maakt het natuurlijk niet uit, maar voor mobiel gebruik is aluminium niet geweldig.

[Reactie gewijzigd door Verwijderd op 22 juli 2024 14:01]

Maar hoe is het gesteld met de rest van de componenten? Er zit meer in een laptop dan een accu, SoC en koeling.
Het scherm is in ieder geval beter dan menig 1000 euro windows laptop.
De burst snelheid is hoger. Bij intensief gebruik is de M1 zo traag als dikke stront. Prima dus voor browsen, licht werk en benchmarking, maar belabberd wanneer je het vuur aan de schenen van dat ding zet. Het is een veredelde tablet met vast toetsenbord.
Een m1 draait alleen maar store rommel en geen x86 zonder Rosetta wat na een paar jaar als 32bit uit Mac OS verdwijnt. Een M1 is niks meer dan een overpowerde Surface pro x op Mac OS. Het blijft arm troep. Op een Windows pc heb je nergens beperkingen en dat draait al je software. Stel eens voor dat je pc zo n Mac processor zou hebben en je bent verplicht om alles te halen uit de store. Leuke computer ervaring. De grootste handicap ever. Laat u niet blind staren op die silicon van Apple want zoooooo geweldig is het nu ook weer niet.
(For what it's worth: je bedoelt raises the question; begging the question is een drogreden.)
Je hebt uiteraard helemaal gelijk :) Thanks
Het is logisch dat Macbooks en Surfacebooks duurder zijn dan laptops waarbij alles zo goedkoop mogelijk moet.

Laptops met een bepaalde afwerking kosten eenmaal meer. Als je schoenen koopt betaal je ook meer voor echt leer. Of bij meubels betaal je ook meer voor echt hout. Zeker als het hout ook netjes is opgeschuurd en geolied of gelakt is. Parket is ook duurder dan laminaat.
Ja, dat snap ik. En dat ontken ik toch ook nergens?
Punt is dat je bij Apple geen keuze hebt, als je een laptop met MacOS wil, zul je de premium meerprijs van o.a. die afwerking moéten betalen. Bij Windows heb je de keuze uit diezelfde afwerking, of een tandje minder luxueus, of nog wat minder, of gewoon plastic fantastic, en alles wat daar tussen ligt. En de afschrijving van Macs is (netto) gewoon heel erg fors.

Wil je dus graag met Mac werken (wat ik me an sich prima voor kan stellen), dan zul je bijna per definitie diep in de buidel moeten tasten. Geen wonder ook dat er een enorme community van Hackintoshers is, zelfs Apple adepten als SnazzyLabs hebben niet onder stoelen of banken geschoven hoe veel meer je uit een zelfbouw-Mac kunt halen t.o.v. de Premium+++ prijzen van Apple.
Welke voordelen heeft deze Surface tegenover de MacBook Air?

Even los van specifieke OS-gerelateerde redenen, want als je per se Windows nodig hebt, heb je weinig aan macOS... En andersom, natuurlijk.
Audio kwaliteit wordt vaak geprezen voor de Surface Laptop, voornamelijk door het gebruik van het toetsenbord als speaker. Ook, deze laptop is vrij makkelijk open te maken, het hele toetsenbord paneel kan er zo afgehaald worden (maar wordt niet aangeraden te doen) en de opslag is vervangbaar.

Surface-camera's zijn ook zeer goed, veel beter dan de camera's die teruggevonden kunnen worden in Macs. En Windows Hello vindt ik persoonlijk een fijner systeem dan het gebruik van TouchID in de Air. Uiteraard, als je een touchscreen wilt is Surface de enige oplossing tussen de twee.

En het is natuurlijk wel erg OS gerelateerd, maar... updates. Apple heeft gisteren macOS 12 aangekondigt en alle hardware die daarmee overweg kan moet van 2015 of nieuwer zijn (op de Mac Pro van 2013 na). Dus pak dat Apple 6 jaar upgrades ondersteund voor macOS. 2015 is het jaar waarin Microsoft Windows 10 heeft gelanceerd, laptops up 2009 met Windows 7 kunnen nog mee en zullen dat nog voor een lange tijd kunnen. De eerste Surface Pro uit 2021 krijgt nog steeds nieuwe versies van Windows, 9 jaar na datum draait die nog steeds op de meest recente versie van Windows, en er is geen reden om niet te denken dat de SP1 niet mee zou gaan naar Windows 11 (en latere versies) eind dit jaar.

[Reactie gewijzigd door Loller1 op 22 juli 2024 14:01]

En audio latency? En kwaliteit van de output?

Ik gebruik al sinds jaar en dag nu Apple - en tegelijkertijd ook de nodige Win-systemen in huis gehad, maar ik blijf het met Windows een crime vinden om de latencies laag te krijgen/houden.

Alleen ik baal bij Apple van de enorme prijzen voor veel opslag, wat bij grote libraries (piano-VST's etc.) echt een ding is. OSX of Win maakt me eigenlijk niet eens zoveel uit... ik wil gewoon een betaalbaar systeem dat zonder al te veel fratsen en goede kwaliteit output levert, een lage latency (<12-14 ms) en met veel ruimte (1TB).
Allemaal geldige punten, enkel de audio kwaliteit op een MBP zal vermoedelijk nog beter zijn.
dus puur kijkend naar de hardware? (Dan laat ik even de processor enzo voor wat het is, want daar zijn heel wat voors en tegens voor te bedenken tegenover de MacBook Air)

Het design zou je kunnen aanspreken, het hogere scherm is voor sommigen een voordeel, het toetsenbord typt misschien wel lekkerder.

Als je puur naar de hardware kijkt is het vooral smaak dat in het voordeel van de Surface zou kunnen zijn. Maar dat ligt voor iedereen natuurlijk anders, want voor de MacBook Air kun je precies hetzelfde zeggen.
Schermverhouding 3:2 (meer verticale ruimte). Zoals je uit andere comments kunt lezen vinden sommige mensen dit een verademing.
En hij heeft een touchscreen kan in sommige gevallen ook erg handig zijn.
X86 en echte software en geen verdor lock in.
*kijkt naar zijn Surface RT, Surface Pro, Surface Pro 3 en Surface Book en pikt traantje weg*
Wat is Microsoft toch van ver gekomen zeg. Van 'gaat Microsoft nou weer hardware maken' tot oprecht in spanning afwachten wat de volgende hardware van Microsoft zal zijn. Ook deze Laptop 4 is weer een top product.

Ik vraag mij alleen af wat Microsoft wil met de prijzen. Surface producten zijn ooit bedoeld als een soort proof-of-concept aanjager van innovatie bij hardware partners van Microsoft. Zo van 'beste mensen, dit is hoe goed het kan'. Maar, daarom hebben zij zich bewust buiten de directe concurrentie van partner fabrikanten gepositioneerd. Surface producten zullen nooit qua (prijs/specs*design) concurreren met OEM's als Dell, Asus etc. Maar daardoor zullen ze nooit écht succesvol worden denk ik. Aan de andere kant, als we al bij Laptop 4, Pro 2020 en Book 3 zijn .. dan moet het wel succesvol genoeg zijn.
Ik ben allang blij dat veel hardwarebakkers van Windows laptops hints vanuit de Surface apparaten oppikken en daadwerkelijk design en ontwerp verbeteren. De Spectre apparaten van HP zijn sinds MS met de surfacelijn kwamen ook flink beter geworden, ook op het gebied van koeling en ontwerp. Je ziet dat heel duidelijk als je de generaties naast elkaar zet. Je ziet nu ook bijna alle high-end laptops voorzien van een precision touchpad en met de juiste hardware eronder doet dat ook niet meer onder voor wat Apple met touchpads doet. Ik ben blij dat MS de voorbeelden blijft neerzetten. Ik heb ooit veel met macbooks gedaan, maar juist door wat MS met surface deed is het leven in Windows/Linuxland veel beter geworden en voor mij persoonlijk ook veel beter dan bij Apple.
Surface laptop is toch een beetje op het high end en zakelijke segment gericht?

Waarom dan leveren met Windows 10 Home?
Daar heb je andere SKU's voor, die voor zakelijke gebruikers bedoeld zijn en wel met Win 10 Pro komen.
Dat is geen issue je kan die home licentie upgraden naar pro. Was het niet dat de losse Dock je 200€ kost voor meer poorten. Een surface is perfect zakelijk in te zetten. Ze mochten meer doen aan de poort keuze. :)
"USB-C-naar-HMDI-kabels zijn ongetwijfeld zeldzamer"
USB-C dongle? Ik heb er ondertussen meerdere...

Heb zelf geen surface laptop of plannen om er 1tje te kopen, maar dit klinkt als prima aansluitingen. Zelfs een USB-A aansluiting er nog op is tegenwoordig een luxe.
Ik vind één A- en één C-aansluiting toch te min.
Dat betekent altijd een dongle inprikken.
En nee, dat weegt niet veel, maar toch altijd weer gedoe.

Is 4x C dan zo'n grote extra kost?
Precies! Ik begrijp niet waarom de Surface altijd door Tweakers wordt gezien als een apparaat met onpraktische poorten. Ik heb hier meerdere Surfaces, af en toe een USB Stick erin om wat devices te maken. USB-C soms een HDMI plug in of een USB-C scherm. Wil ik echt werken op grote schermen heb ik een Dock. Lekker 1 kabel naar mijn Surface...
Wat een prachtig apparaat. Ik heb een Surface Laptop 2 voor werk, en zou graag een SL4 (of de 5 tegen die tijd) willen als vervangen. Voor mij geen andere laptop meer eigenlijk! Hooguit nog een Dell XPS.
De overige 550 euro betaal je voor het Surface-sausje, dat bestaat uit het 3:2-scherm, de mooie behuizing en de afstemming van hard- en software. Dat is 200 euro minder dan bij de Surface Laptop 3 en bovendien krijg je er nu een veel snellere processor bij.
Dat, en uitstekende ondersteuning, zowel wat betreft updates doormiddel van drivers, als ondersteuning bij het verhelpen van problemen. Is dat 550 euro meer waard? Niet echt persé, maar eerlijk gezegd ben ik de ervaring met menig andere fabrikanten stillaan beu aan het worden.

Aan de andere kant is het natuurlijk ook belangrijk om in het achterhoofd te houden dat Microsoft simpelweg niet wilt concurreren met zijn eigen partners. Die partners waren als pissed genoeg dat Microsft überhaupt de hardware is ingestapt. Als ze ook nog eens hard zouden beginnen te concurreren zouden ze alleen maar meer kwaad bloed zetten bij de OEMs die ze nodig hebben. Aan de andere kant, eenmaal ze zeker zijn dat ze op ieder vlak kunnen concurreren, zou ik ze het graag ook zien doen, partners be damned.

Als ik plaats had voor ene laptop in mijn gebruik zou ik persoonlijk deze zeker overwegen, maar ben sowieso meer een Surface Pro-gebruiker. Misschien als mijn Pro 6 eens aan vervanging toe is... Gaat afhangen van wat er gebeurd met de Pro 8, Laptop 5, en hoe en wat Windows 11 daarvoor te bieden heeft dat nu niet erin zit.

[Reactie gewijzigd door Loller1 op 22 juli 2024 14:01]

Wat ik begrijp is dat dit de macbook onder de windowslaptop is. Zeer duur, oke hardware maar software matig is het prima.
Dan zou ik toch echt eens HP Envy, Elite, Spectre en Z Books gaan bekijken. Vooral de Spectre en de Z-Books van de laatste generaties gooien wat mij betreft hoge ogen.

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.