Door Tomas Hochstenbach

Redacteur

Goedkoopste 'creatorbord' voor AM5

ASRock X870 Taichi Creator-moederbord Quicktest

25-01-2026 • 06:00

23

Multipage-opmaak

ASRock X870 Taichi Creator-moederbord

Fabrikanten noemen ze 'creatorborden': moederborden met de snelste connectiviteit, maar zonder onnodige gamingfeatures en verlichting. ASUS heeft traditioneel een sterke positie in deze niche met zijn ProArt-serie, maar ASRock doet sinds kort een serieuze aanval met zijn aanzienlijk goedkopere X870 Taichi Creator.

10Gbit/s-ethernet, goede audio en twee PCIe x16-slots

Frituren ASRock-borden cpu's?

In 2025 kwam in het nieuws dat ASRock oververtegenwoordigd leek te zijn bij het kapotgaan van AMD-cpu's. Hoewel ASRock en AMD diverse updates uitbrachten die zouden moeten helpen, is de precieze oorzaak nooit echt helder geworden. Meldingen met recente biosversies lijken er in elk geval nauwelijks te zijn.

Het zal je niet verbazen dat dit bord op het gebied van 'creatorfeatures' alle vinkjes zet. Het bord heeft zoals alle X870-moederborden twee USB4-poorten, maar heeft ook 10Gbit/s- én 5Gbit/s-ethernetpoorten (resp. Marvell en Realtek) en de meest luxe Realtek ALC4082-audiocodec. De twee PCIe x16-slots zijn allebei verbonden met de processor, waardoor ze de zestien PCIe 5.0-lanes kunnen splitsen, en hebben voldoende tussenruimte om vierslots videokaarten kwijt te kunnen.

Twee Gen5-ssd's zonder gevolgen voor de videokaart

ASRock heeft op dit bord het oorspronkelijk door MSI bedachte trucje overgenomen om de bandbreedte van de USB4-controller en het tweede M.2-slot te delen. Zo kan het bord een tweede M.2-slot op PCIe 5.0-snelheid bieden, zonder dat de bandbreedte naar je videokaart(en) wordt verminderd als je het gebruikt. Als je een ssd installeert in dat slot, krijgen de ssd en de USB4-controller standaard beide twee lanes bandbreedte. In het bios kun je de secundaire ssd ook de volle vier lanes geven, waardoor de USB4-poorten worden uitgeschakeld. De ssd in het eerste Gen5-M.2-slot krijgt uiteraard altijd de volledige bandbreedte. Overigens zag ik dit laatst ook terug op de Gigabyte Aorus X3D-modellen.

Naast de twee M.2-slots op PCIe 5.0-snelheid heeft het bord er ook nog eentje op Gen4-snelheid en zelfs eentje op Gen3-snelheid. Dat laatste is om eerlijk te zijn weinig nuttig en een duidelijk teken dat het gaat om een X870-bord en niet om een X870E-bord. Zo'n X870E-model heeft een dubbele chipset en daardoor meer lanes voor zaken als extra veel PCIe- en M.2-slots.

ASRock X870 Taichi Creator

Veel poorten en features, maar hier en daar een bezuiniging

Zoals het een bord gericht op creatievelingen betaamt, is de X870 Taichi Creator voorzien van een goedgevuld i/o-panel. Naast de genoemde dubbele USB4- en ethernetpoorten zitten daarop ook tien USB-A-poorten van diverse snelheden. Op de printplaat zelf vallen vooral de interne USB-C-header met volle snelheid (20Gbit/s), het foutcodedisplay en de handige power- en resetknoppen op. Die features zijn helaas lang niet altijd standaard in dit segment.

Een bezuiniging ten opzichte van sommige duurdere moederborden is dat alleen het bovenste M.2-slot voorzien is van een toolless heatsink. Hoewel de ssd's in de andere slots wel zonder gereedschap te installeren zijn, moet je alsnog schroeven voor de aluminium heatsink die erbovenop zit. In de categorie 'quality of life' biedt ASRock verder wel een ontgrendelmechanisme voor het primaire PCIe x16-slot, maar niet voor het onderste.

ASRock X870 Taichi CreatorASRock X870 Taichi Creator

Significant goedkoper dan de concurrentie

Op het moment van schrijven betaal je 329 euro voor de ASRock X870 Taichi Creator. Dat is 70 euro goedkoper dan de ASUS ProArt X870E-Creator en de Gigabyte B850 AI TOP, die met 10Gbit/s-ethernet en een dubbel PCIe 5.0 x16-slot in dezelfde categorie valt.

Vrm en testresultaten

De vrm van het bord bestaat uit een MPS2512-controller met achttien 80A-powerstages, eveneens van Monolithic Power Systems. De totale rating van 1440A is ruim voldoende voor zelfs de zwaarste Socket AM5-processors.

Controller Mosfets Vcore Rating Vcore
MPS2512 18x MPS2425 (80A) 1440A

Klik voor toelichting op onze testmethode

Het belangrijkste onderdeel van onze moederbordentest is de vrm-test. De vrm is verantwoordelijk voor de omzetting van 12V uit de voeding in de door de processor gewenste spanning. Daarmee is het zowel een van de belangrijkste onderdelen van het moederbord, als een onderdeel waarop bij goedkope modellen vaak wordt bezuinigd. In de specificatielijst vallen ontbrekende USB-poorten of M.2-slots immers eerder op dan magere vrm-componenten. Hoe de vrm van een moederbord exact werkt en wat de functie van alle onderdelen is, wordt uitgebreid uiteengezet in dit achtergrondartikel.

Testsysteem

  • Processor: AMD Ryzen 9 9950X
  • Geheugen: G.Skill Trident Z5 RGB DDR5-6000 CL36
  • Ssd: WD Black SN770 1TB
  • Voeding: Seasonic Focus Plus Gold 1000W
  • Behuizing: Fractal Design Define 7 XL
  • Cpu-koeling: Alphacool Ocean T38 360mm (bovenin, outtake, pomp 100%, fans auto)
  • Casefans: 3x Noctua NF-A14 PWM Chromax-casefan (intake)

Voor de vrm-test gebruiken we het topmodel uit de nieuwste AMD Ryzen 9000-serie: de 16-core-9950X. We gebruiken de processor op de standaardinstellingen en laten het moederbord vrij om zelf de gebruikte spanning te bepalen. Afhankelijk van de tuning die een fabrikant kiest, kunnen hierdoor kleine verschillen in prestaties en stroomverbruik ontstaan.

Meetmethode

Om te beoordelen hoe goed de vrm en de koeling daarvan zijn, meten we de temperatuur met een Flir E60-warmtebeeldcamera. Als een moederbord is voorzien van een backplate, controleren we of deze meting overeenkomt met wat de vrm-temperatuursensor van het moederbord zelf aangeeft en noteren we de hoogste van de twee waarden als testresultaat.

We voeren de tests uit met een gestandaardiseerd systeem in een Fractal Design Define 7 XL-kast. Die is voorzien van drie Noctua NF-A14 PWM Chromax-ventilators en een forse 360mm-cpu-waterkoeler, die de opgewekte warmte rechtstreeks de behuizing uitblaast. Van een gebrek aan airflow hebben de moederborden dus in elk geval geen last.

Moederborden testmethode
De testmethode voor moederborden, met links de ATX-stroommeter en rechts de EPS-stroommeter

Voor de stroommeting gebruiken we zelf ontworpen printplaten waarop we de stroomkabels vanuit het moederbord en vanuit de voeding aansluiten. Hoeveel stroom erdoorheen gaat, meten we bij onze ATX-stroommeter met drie Texas Instruments INA260-sensors (één per spanningsrail) en bij onze EPS-meter met één INA216-sensor. Zo kunnen we in detail inzichtelijk maken waar het energiegebruik van een moederbord vandaan komt en nemen we de inefficiëntie van de voeding, die zeker bij de lage vermogens van de idlemeting vaak aanzienlijk is, niet mee in onze resultaten.

ATX stroommeter moederborden
Een close-up van de ATX-stroommeter

Prestaties en stroomverbruik

Tijdens de vrm-test belasten we de processor gedurende een kwartier met de Cinebench 2024 MT-benchmark. Na afloop van de test analyseren we de logfile en berekenen we zowel de gemiddelde benchmarkscore als de standaardafwijking. Substantiële afwijkingen van de prestaties of een gebrekkige consistentie kunnen immers wijzen op het terugklokken van de cpu: throttling in jargon.

We meten het stroomverbruik van de moederborden direct op de ATX- en EPS-kabels, waarbij we in het geval van de 24-pins-ATX-kabel zowel de 3,3V- als de 5V- en 12V-rails meenemen. Dat doen we zowel in idle als onder maximale cpu-belasting met Cinebench 2024.

Prestaties

In de grafieken hebben we een selectie van andere op dezelfde manier geteste Socket AM5-moederborden opgenomen.

  • Score
  • Standaardafwijking
  • Gem. kloksnelheid
  • Packagepower

Hoewel de kleine prestatieverschillen tussen moederborden zelden een goede reden zijn om voor het ene of het andere moederbord te kiezen, doet ASRock het met gemiddeld 2257 punten op dat vlak uitstekend.

Vrm-temperaturen

Maximale vrm-temperatuur na 15 min.
Moederbord Gemiddelde temperatuur in °C (lager is beter)
Gigabyte X870E AORUS PRO X3D ICE
42,0
Gigabyte X870E AORUS ELITE X3D
42,4
Gigabyte B850 AI TOP
43,0
ASRock B850 LiveMixer WiFi
43,1
ASRock X870 Taichi Creator
44,5
ASRock X870E Taichi
44,7
ASRock X870E Taichi Lite
45,1
ASRock X870 PRO RS
46,1
MSI MAG X870 TOMAHAWK WIFI
47,0
ASUS ROG Strix B850-F GAMING WIFI
47,0
ASUS TUF Gaming B650-PLUS
47,9
ASUS ROG Strix B850-A GAMING WIFI
48,2
MSI MAG B850 TOMAHAWK MAX WIFI
48,5
Gigabyte X870E AORUS PRO
48,8
Gigabyte B850 AORUS ELITE WIFI7
49,5
ASUS TUF Gaming B850-PLUS WIFI
49,6
ASUS ROG Strix X870-F GAMING WIFI
49,7
ASUS ROG Strix X870-A GAMING WIFI
49,7
ASUS Prime X870-P WIFI
50,0
ASUS ProArt X870E-Creator WiFi
50,1
ASUS TUF Gaming X870-PLUS WIFI
50,8
ASUS ROG Strix X870E-E GAMING WIFI
50,8
ASRock X870 Steel Legend WiFi
52,4
Gigabyte X870 GAMING WIFI6
53,4
Sapphire Nitro+ B850A WIFI 7
53,5
MSI MPG X870E CARBON WIFI
54,0
ASRock B850M-X
68,8

Ook de vrm-temperatuur van nog geen 45 graden is meer dan keurig. Houd er bij het bekijken van deze grafiek rekening mee dat de ASRock B850M-X door een ingebouwde powerlimit minder zwaar wordt belast dan alle andere moederborden.

Foto warmtebeeldcamera

ASRock X870 Taichi Creator

Energiegebruik

  • Idle – ATX + EPS
  • Idle – ATX 12V
  • Idle – ATX 5V
  • Idle – ATX 3V
  • Idle – EPS

Het idleverbruik van 40W is prima, zeker als je bedenkt dat er op de ASRock X870 Taichi allerlei extra controllers en andere chips zitten die ook een beetje stroom verbruiken.

  • CB24 – ATX + EPS
  • CB24 – ATX 12V
  • CB24 – ATX 5V
  • CB24 – ATX 3V
  • CB24 – EPS

Ook onder load verbruikt de X870 Taichi Creator zeker niet te veel.

Conclusie

Wil je twee videokaarten en een 10Gbit/s-netwerkverbinding kunnen gebruiken, dan biedt ASRock daarvoor met de X870 Taichi Creator een nieuwe optie die aanzienlijk goedkoper is dan de alternatieven. Voor minder dan 350 euro haal je het neusje van de zalm in huis op het gebied van connectiviteit, zonder allerlei 'gamingfeatures' die je als bijvoorbeeld video-editor of 3d-artiest toch niet gebruikt.

Inleveren op functionaliteit doe je amper. Dat ASRock hier en daar een shortcut heeft moeten nemen, merk je vooral aan quality-of-lifefeatures, zoals minder toolless ssd-koelers. Ook is er door de keuze voor een enkele X870-chipset minder bandbreedte beschikbaar voor heel veel extra M.2-slots en PCIe-sleuven. Het is wél mogelijk om twee Gen5-ssd's te gebruiken zonder dat dat impact heeft op je videokaart, wat nog altijd redelijk uniek is onder AM5-moederborden.

De ASRock X870 Taichi Creator is daarmee een interessant en wat betaalbaarder alternatief voor andere AM5-moederborden met een dergelijke featureset gericht op creators.

Redactie: Tomas Hochstenbach Testlab: Joost Verhelst • Eindredactie: Marger Verschuur

Getest

ASRock X870 Taichi Creator

Prijs bij publicatie: € 329,-

Vergelijk prijzen Vanaf € 329,-

Reacties (23)

Sorteer op:

Weergave:

Frituren ASRock-borden cpu's?

In 2025 kwam in het nieuws dat ASRock oververtegenwoordigd leek te zijn bij het kapotgaan van AMD-cpu's. Hoewel ASRock en AMD diverse updates uitbrachten die zouden moeten helpen, is de precieze oorzaak nooit echt helder geworden. Meldingen met recente biosversies lijken er in elk geval nauwelijks te zijn.

We weten het niet vanuit AsRock, maar wel is duidelijk dat ze PBO en de Vsoc te hoog hadden staan. Die hoge voltages konden wellicht leiden tot een spanningsboog. Met name die Vsoc kon echt naar 1.4V, wat gewoon te hoog is. Die is nu beter begrensd op 1.2V.

Overigens heeft ASUS ook enkele cases gerapporteerd gehad. Mogelijk hebben zij ook te agressief geklokt.

Voor mensen die een AM5 moederbord hebben zou ik in ieder geval adviseren om de laatste BIOS te flashen en PBO (en andere merk-specifieke overklok settings) uitgeschakeld laten.
330,- voor een moederbord. Daar had je pakweg paar jaar geleden een midrange bordje en een midrange cpu voor.
X870 en x670 moederborden zijn altijd duur geweest. Zeker bij de introductie van x670 waren alle borden die die chipset gebruikten duur. Zie ook de review van Tweakers uit 2023. Geen enkel x670 bord verkrijgbaar onder 300 euro.

Dus nee, een paar jaar geleden was deze categorie moederborden ook al duur.
Maar dit is dan ook geen midrange bordje?
Nu ook nog hoor. Ryzen 7 7700 + B850M is te vinden voor sub 300.

Een creator bord is voor mensen die persé 10Gbit internet nodig hebben, 2 PCIe slots met 8x/8x bifurcation en 4 m.2 slots. Niet noodzakelijk voor de gemiddelde game PC.

[Reactie gewijzigd door Dekar op 25 januari 2026 09:58]

Wow! Ik vind dit een heel interessant moederbord. Ik doe zelf aan foto- en videobewerking en mijn data sla ik op mijn NAS. Dit gaat echter via een 2.5GB ethernetverbinding, want mijn huidige moederbord gaat tot 2.5GB en dat is eigenlijk niet snel genoeg... Mijn NAS daarentegen heeft wel 10GB ethernet, dus met dit moederbord zou mijn workflow ontzettend verbeteren! HEBBEN!
Wat voor kabels / router / switches etc. heb je dan?

Of staat je pc naast de NAS?

Het klinkt mij ook wel leuk in de oren, maar ik heb m'n NAS beneden en m'n PC boven, en er ligt Cat6 tussen, dus dat heeft niet veel zin.
CAT6 doet meestal gewoon 10Gbit als de afstand niet te lang is volgens meerdere bronnen op internet. Tenzij je enorm crappy CCA kabels ofzo hebt of dus een kast van een huis waardoor er 50+m kabel tussen je apparatuur zit ;)
je kan ook een 10Gbit pci-e netwerkkaart plaatsen op je moederbord. Of een 10Gbit usb ethernet adapter
gebruik ook vaak een laptop.. een 10gb ethernet adapter is inderdaad een optie, maar ik gebruik een docking station. Mijn PC gebruik ik direct aangesloten op de NAS en ik vind de adapters best prijzig. Een moederbord geeft mijn hele PC een flinke upgrade.

[Reactie gewijzigd door browser666 op 25 januari 2026 09:45]

Een 10gb ethernet kaart kost 20 of 30 euro als je even zoekt. Een stuk goedkoper dan een nieuw mobo dus.
Ja, die nieuwe Realtek, die is nog zuinig ook.

Ik vraag me ook af voor wie dit is (de term 'creator' zegt me niks, soort van God?)

Bij een x570 had je al 24 lanes. 16 voor GPU, heb je nog 8 over. Daar kun je zo'n PCI bifurcation kaartje aan hangen. Die kan dan 3x M.2 NVMe bevatten, en 1x M.2 10 gbit NIC. Als je die kaart instelt op 2x2x2x2 zit je goed. Al saturaten je NVMe dan wel op ongeveer 10 gbit/sec elk.

[Reactie gewijzigd door Jerie op 25 januari 2026 09:51]

Bifurcation is geweldig: heb hier een halve hoogte gpu op 8 lanes met een riser eronder met 2x nvme (8x4x4 split dus). 2 slots in gebruik voor gpu en een stapel storage.
Fabrikanten noemen ze 'creatorborden': moederborden met de snelste connectiviteit, maar zonder onnodige gamingfeatures en verlichting.
Nadat ze de "gamers" zelf in het hokje van het kerstverlichting-stereotype gestopt hadden.

Het zal een leuk vak zijn, dat marketing, maar dit doet weinig om mijn vooroordelen over de beroepsgroep te verbeteren.

[Reactie gewijzigd door AnonymousGerbil op 25 januari 2026 06:37]

Wat zijn gaming features op “gaming boarden” vraag ik me af dan, als je op de art boardjes de snelste connectiviteit krijgt?
Is er een manier om makkelijk te zien of een moederbord het gebruik van meerdere PCI lanes ondersteunt zonder de snelheid te verlagen?
Ik zou op dit punt Asrock toch nog even vermijden:

Asrock failures megathread 1

Asrock failures megathread 2

Asrock failures megathread 3

Asrock failures megathread 4

Bijna geen enkele cpu/moederbord combinatie lijkt veilig te zijn. Beide 7xxx en 9xxx cpu's falen op 6xx en 8xx moederborden.

Er zijn in mindere maten ook gevallen te vinden op Asus moederborden en Gigabyte.

Gamersnexus heeft er een gedetailleerde video over gemaakt zelfs.
Ik kijk tegenwoordig niet meer naar bordjes die geen Linux ondersteuning van de fabrikant krijgen.

Maat het aantal bordjes die dan overblijven zijn bedroevend laag
Wat bedoel je precies met Linux-ondersteuning? UEFI kan gewoon linux booten, ongeacht welk mobo je hebt. Soms heb je misschien een wat nieuwe netwerkchip, waarvoor nog geen linux-driver is, maar dan moet je bij de fabrikant van de netwerkchip zijn en niet bij die van je mobo. Je kunt dit van tevoren opzoeken. Je beperkt jezelf wel heel erg als je alleen voor "officiële" Linux-ondersteuning gaat.
Iets dat ook relevant kan zijn is de IOMMU groep indeling. Deze feature is van belang als je PCIe apparaten naar VMs wilt doorpasen, gezien dit mobo gericht is op I/O (waaronder 2 vlotte NICs), zullen er ook geinteresseerden zijn vanuit de pro-thuisserver hoek.

De IOMMU bepaald hoe de PCIe apparaten zich bij de root hub hebben aangemeld en hoe ze zijn gegroepeerd. Vziw wordt dit door de BIOS en hardware bepaald. Een beperking van PCIe passthrough software is dat ze 1 hele IOMMU groep tegelijk moeten doorpasen.

Bvb op mijn super budget ASRock B550M Pro4 zit de NIC en twee SSDs op IOMMU group 1, de iGPU, audio en USB controllers op IOMMU group 2, en de SMBus controller op IOMMU group 3 (voor fans & sensors e.d.) 8)7 . Hier heb ik dus letterlijk niks aan..

Daarintegen een luxer bord (van die tijd) Gigabyte GA-H270N-Wifi, daar zit elke NIC, onboard WiFi op z'n afzonderlijke groep, alsmede iGPU, SATA, M.2 slot, USB controllers enzovoort. Hiermee paas ik 1 NIC als WAN poort door aan pfSense/OPNSense, zodat de VM host nog maar 1 NIC overheeft en daarmee 1 virtueel netwerk. Zo voorkom ik misconfiguraties tussen WAN/LAN. Dit bord draait dan ook al bijna 10 jaar als 1GbE thuisrouter.
Tjs dat is al jaren dat ik geen kermisverlichting in mijn pc wil, was leuk geweest als ik jonger was misschien 30 jaar geleden. Mijn pc staat onder mijn bureau en daar zal hij ook blijven. Ik heb totaal niks aan alle rgb en flashy dingen. Het moet gewoon werken. Vorige keer dacht ik nog ... ik neem zo een proart ... Maar wat daar allemaal opstaat is ook wat overkill, zeker als je dan ook de prijs bekijkt. Enja het is zakelijk bij mij, maar dat is een heel dikke fles rum verschil voor dingen die ik niet ga gebruiken. Dus toch maar een gewoon moederbord genomen. En looks maakt ook niet veel uit ... want staat toch gewoon onder mijn bureau in een open kast. Het enige waarvoor rgb rommel goed is ... om te zien als hij opstaat. Tevens onder linux krijg dan maar eens de kleur van je ram op gewoon grijs/wit ... Heb hier ook een paar razer spullen staan (zo een pad) en nog een muis. Maar dat gaat op wit - grijs tint, ik hoef geen blauw/roze/groen etc en fans met verlichting al helemaal niet.

Nu wat ik wel snap is dat sommige dit liever wel hebben, moest er geen markt voor zijn, dan waren ze er al lang mee gestopt. Iedereen zijn ding, maar gewoon een non gaming versie ! Die dezelfde features heeft zonder rgb :).Nu de anderen nog zou ik zeggen

[Reactie gewijzigd door cricque op 25 januari 2026 10:05]

Ben benieuwd naar enige informatie over het gebruik van 2 videokaarten?

Puur voor ontwikkeling?
Leuk bordje. Maar ben ik de enige die een spuitbus zwarte verf op dat creator logo zou mikken? Het is nog net geen wingdings.

Om te kunnen reageren moet je ingelogd zijn