Het aanbod aan Gen5-drives is nog altijd niet heel groot, en de variatie erin is - afgezien van koeling - al helemaal minimaal. Alle drives die daadwerkelijk momenteel verkrijgbaar zijn, worden met een Phison E26-controller en Micron-nand gemaakt. Dat maakt je onderscheiden knap lastig voor fabrikanten: het verschil zit momenteel nog vooral in de geboden koeling om de heethoofden onder controle te houden. Drives met de E26 verstoken immers al snel tussen de 10 en 11 watt, waar passieve koeling flink moeite mee heeft, met thermal throttling tot gevolg.
Aan het gebrek aan variatie zou in de loop van dit jaar verandering kunnen komen. Drives met onder meer controllers van Innogrit en Maxiotek beloven al komend kwartaal hun opwachting te maken en modellen met Silicon Motion-controllers en SK hynix moeten volgen. Ook ouwe rot op Gen5-vlak Phison heeft vernieuwing in de vorm van een zuinigere revisie van de E26, een uitgeklede E31T én een nieuwe controller in de vorm van de E28 ligt in het verschiet.
Misschien nog wel interessanter is echter het sentiment onder fabrikanten rondom Gen5-drives. Ze worden weliswaar braaf meegenomen naar Computex en tentoongesteld, vaak dus nog als prototype, maar bij navraag geven diverse fabrikanten aan dat ze geen enorme haast hebben ze uit te brengen. De verwachte markt is maar klein, deels omdat de drives een aanzienlijke meerprijs ten opzichte van snelle Gen4-drives hebben, en deels omdat ze denken dat opslag niet per se de bottleneck bij consumenten is. Voor de enterprisemarkt ligt dat natuurlijk heel anders, maar het daadwerkelijke nut in de praktijk wordt een beetje in twijfel getrokken.
Misschien is het ontbreken van Gen5-ssd's uit de stal van grote fabrikanten als WD en Samsung (afgezien van de op dat vlak wat kreupele 990 EVO met zijn twee in plaats van vier PCIe Gen5-lanes) wel een goede kanarie in de kolenmijn: zij vinden de tijd blijkbaar nog niet rijp. Wellicht komt de echte doorbraak van Gen5-ssd's als er meer te kiezen valt dankzij de beschikbaarheid van controllers van meerdere fabrikanten én als de prijzen als gevolg van meer concurrentie wat meer richting die van snelle Gen4-drives bewegen. Tot die tijd kun je misschien het best de kat uit de boom kijken.