Samengevat
Na jaren een maximale capaciteit van 2TB voor zijn Pro-serie ssd's te hebben aangehouden, heeft Samsung dankzij een nieuwere generatie flashgeheugen de 990 Pro-serie uitgebreid met een 4TB-model. De drive presteert uitstekend en vergelijkbaar met de overige 990 Pro-modellen en is een welkome aanvulling op de bestaande serie. Gezien de straffe concurrentie op de ssd-markt, met grote concurrenten als WD en Seagate, die al langer 4TB-modellen voeren, verdient Samsung geen award, maar wel een pluim. De 4TB-drive is niet goedkoop, maar ook niet exorbitant duur en gezien de prestaties een serieuze overweging waard in dit segment.
Pluspunten
Minpunten
Het heeft vijf jaar geduurd, maar Samsungs Pro-serie ssd's heeft met de 990 Pro 4TB eindelijk weer een variant met de riante opslagcapaciteit van 4TB. Het is namelijk vijf jaar geleden dat Samsung de 860 Pro op de markt bracht met capaciteiten van 256GB tot 4TB. De 860 Pro's waren echter SATA-drives, dus met zeeën aan ruimte voor chips dankzij enorme pcb's. Kijken we naar de beperkte ruimte op NVMe-drives in de 2280-formfactor, dan is dit zelfs de eerste Pro-drive met 4TB-opslagruimte van Samsung. De voorgaande generaties bleven steken op 2TB en ook de non-Pro NVMe-drives hielden het altijd bij maximaal 2TB.
Samsung maakt voor die hoge capaciteit gebruik van de achtste generatie V-nand, waar de 1TB- en 2TB-drives met de zevende generatie V-nand zijn uitgerust. De achtste generatie tlc-nand is opgebouwd uit 236 lagen flashcellen, waar de zevende generatie 176 laagjes bevat. Dat maakt een capaciteit van 1Tbit per die mogelijk, wat er weer voor zorgt dat Samsung zijn 4TB-drive nog steeds enkelzijdig kan houden. Dat maakt de ssd dunner dan dubbelzijdige drives, waar de chips zowel aan de boven- als aan de onderkant van het pcb zitten. Daarmee zou de koeling geholpen zijn en de inbouwcompatibiliteit voor met name laptops vergroot worden.
De controller aan boord van de 990 Pro is nog wel de Pascal-controller die ook in de 1TB- en 2TB-varianten gebruikt wordt. De theoretische snelheden van de 4TB-drive zijn dan ook niet significant anders dan die van de kleinere varianten, ondanks de nieuwere generatie nand. Enkel de iops-prestaties bij hoge queue depths zouden bij lezen wat hoger uitkomen.
Naast de hogere capaciteit en bijbehorende grotere dram-chip van 4GB is ook de slc-cache, of zoals Samsung dat noemt: TurboWrite-cache, natuurlijk groter. Die bedraagt in totaal 442GB voor de 4TB-drive, waarvan 432GB 'intelligent' wordt toegewezen op basis van vrije ruimte en noodzaak. De vaste slc-cache is echter met 10GB net zo groot als bij de 2TB-drive.
Op de volgende pagina hebben we alle testresultaten van de drive vergeleken met de kleinere varianten van de 990 Pro en met de 4TB-drives van andere fabrikanten die we getest hebben. Op het moment van schrijven is er slechts één prijs bekend voor de 4TB-drive met heatsink. Die versie kost ongeveer 345 euro. Dat is iets minder dan tweemaal de prijs van een 2TB 990 Pro.