Om er voor te zorgen dat Wikipedia-artikelen door een diversere groep mensen worden geschreven, moet het bewerken van artikelen eenvoudiger worden. Dat stelt Jimmy Wales, mede-oprichter van Wikipedia en voorman van de Wikimedia-stichting.
"Wikipedia is te geeky: het is te moeilijk om artikelen te bewerken", zei Jimmy Wales tijdens de RSA Conference, die deze week in San Francisco wordt gehouden. Daardoor zouden mensen worden buitengesloten.
"Mijn vader is een expert in auto's uit de jaren zestig", aldus Wales. "Hij weet alles van Mustangs en vergelijkbare auto's. Maar als hij op 'bewerken' klikt op Wikipedia, ziet hij heel veel Wikipedia-opmaaktags en doet hij wat veel mensen doen: hij sluit de browser."
De huidige editor schrikt mensen af, denkt Wales. De Wikipedia-oprichter en -voorman denkt daarom dat de software eenvoudiger in gebruik zou moeten worden. "Artikelen moeten te bewerken zijn door een veel diversere groep mensen, niet alleen geeks", zegt hij. "En we moeten mensen laten weten dat we het belangrijk vinden dat Wikipedia door een divers gezelschap wordt bewerkt."
Op dit moment is 87 procent van de Wikipedia-redacteuren mannelijk. "Dat is een percentage waar we niet blij mee zijn", aldus Wales. De gemiddelde leeftijd van de Wikipedia-redacteuren is 26 jaar, maar daar heeft hij minder problemen mee. "Er zitten mensen tussen die veel ouder zijn." Verder zijn er veel mensen met een zogenoemde PhD-titel, al is onduidelijk om welk percentage het precies gaat.
Onlangs publiceerde een Amerikaanse universiteit een onderzoek waaruit bleek dat het aantal mensen dat aan Wikipedia bijdraagt, fors is gekrompen. In 2007 waren er nog 56.000 redacteuren; eind 2012 waren dat er ruim 20.000 minder, namelijk 35.000. Een van de redenen dat het aantal redacteuren afneemt, zou het kwaliteitscontrolesysteem zijn. Dat systeem heeft soms tot gevolg dat bijdragen van nieuwkomers worden geweigerd, waardoor ze zouden worden ontmoedigd om een bijdrage te leveren.